Постанова від 10.06.2025 по справі 280/7667/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 року м. Дніпросправа № 280/7667/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Служби безпеки України

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року (суддя Чернова Ж.М., повний текст рішення складено 19.02.2025) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Служби безпеки України

про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення органу владних повноважень Служби безпеки України, оформлене наказом начальника Департаменту військової контррозвідки від 08.12.2023 в частині зниження майору ОСОБА_1 розмір надбавки згідно з главою 2 до 5% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, доплати згідно з главою 5 до 5% посадового окладу та преміювання згідно з главою 13 до 3% посадового окладу з 05.11.2023; визнати протиправним та скасувати рішення органу владних повноважень Служби безпеки України, оформлене наказом начальника Департаменту військової контррозвідки від 05.11.2023 про накладання на майора ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани; зобов'язати Службу безпеки України перерахувати та додатково виплатити майору ОСОБА_1 грошове забезпечення у повному обсязі за період з 05.11.2023 по дату постановлення рішення у справі, з урахуванням раніше виплачених сум та висновків суду.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення органу владних повноважень Служби безпеки України, оформлене наказом начальника Департаменту військової контррозвідки від 08.12.2023 № 298-ОС/дск в частині зниження майору ОСОБА_1 розміру надбавки згідно з главою 2 розділу ІІІ Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБУ № 515/ДСК-2018 р. до 5% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, доплати згідно з главою 5 розділу ІІІ Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБУ № 515/ДСК-2018 р. до 5% посадового окладу, з 05 листопада 2023 року. Зобов'язано Службу безпеки України здійснити перерахунок та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 05 листопада 2023 року по дату постановлення рішення у справі, з врахуванням скасованого наказу начальника Департаменту військової контррозвідки від 08.12.2023 № 298-ОС/дск в частині зниження майору ОСОБА_1 розміру надбавки згідно з главою 2 розділу ІІІ Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБУ № 515/ДСК-2018 р. до 5% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, доплати згідно з главою 5 розділу ІІІ Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБУ № 515/ДСК-2018 р. до 5% посадового окладу. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позову, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що відповідач діяв в межах наданих законом повноважень, керуючись приписами Інструкції № 515/ДСК.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 проходить службу в СБУ.

Начальником 5 управління Департаменту ВКР СБ України, на підставі рапорту від 05.11.2023 № 17/5-5554, відповідно до ст. 45, п. «б» ст. 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України (за порушення військової дисципліни, що виразилося в порушенні вимог керівництва СБ України щодо вживання спиртних напоїв, керування автотранспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння) ОСОБА_1 оголошено «догана», про що видано наказ від 08.12.2023.

Відповідно до наказу від 08.12.2023 № 298-ОС/ДСК, на підставі рапорту від 06.11.2023 позивачеві знижено з 05.11.2023 розмір надбавки згідно з главою 2 до 5% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, доплати згідно з главою 5 до 5% посадового окладу та преміювання згідно з главою 13 до 3% посадового окладу.

Названі рішення є предметом оскарження в цій справі.

На стадії апеляційного розгляду справи спірним залишається питання щодо правомірності наказу відповідача в частині зниження майору ОСОБА_1 розміру надбавки згідно з главою 2 розділу ІІІ Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБУ № 515/ДСК-2018 р. до 5% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, доплати згідно з главою 5 розділу ІІІ Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБУ № 515/ДСК-2018 р. до 5% посадового окладу.

Не є спірним, що грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом Центрального управління Служби безпеки України № 515/ДСК від 10.04.2018.

Згідно з п. 1 глави 5 розділу ІІІ Інструкції № 515/ДСК військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі і мають позитивні результати в цій роботі, виплачується щомісячна доплата в розмірі до 20 відсотків посадового окладу.

Пунктом 2 глави 5 розділу ІІІ Інструкції № 515/ДСК визначено, що персональний розмір доплати, зазначеної у пункті 1 глави 5 розділу III цієї Інструкції, встановлюється, підвищується, знижується або скасовується: у Центральному управлінні - наказами Голови СБ України або його заступників; у регіональних органах та органах військової контррозвідки - наказами начальників цих органів.

Відповідно до п. 3 глави 5 розділу ІІІ Інструкції № 515/ДСК накази про встановлення вказаної доплати видаються на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів.

Пунктом 1 глави 2 розділу ІІІ Інструкції № 515/ДСК передбачено, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям СБ України установлюється у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою, а саме:

за виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки; за проведення оперативно-розшукової чи контррозвідувальної діяльності; за безпосередню участь у спеціальних операціях, оперативно-бойових та спеціальних заходах; за виконання роботи, пов'язаної з координацією заходів щодо запобігання терористичним проявам та їх припинення; за інформаційне-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службової діяльності; за здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень; за знання та використання в роботі іноземної мови; за безпосереднє здійснення шифрувальної роботи; за здійснення оперативно-службової діяльності.

Згідно з п. 3 персональний розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється, підвищується, знижується або скасовується наказами Голови СБ України, його заступників, начальників (керівників) органів, підрозділів, закладів та установ СБ України за мотивованими рапортами керівників функціональних (структурних) підрозділів, погоджених з відповідним фінансовим підрозділом.

У свою чергу пунктом 5 передбачено, що у разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, розмір надбавки за особливості проходження служби зменшується або вона скасовується.

Матеріали справи містять рапорт начальника 5 управління (з дислокацією у м. Дніпро) Департаменту ВКР СБ України полковника ОСОБА_2 від 06.11.2023 № 17/5-5557дск, в якому викладено прохання знизити майору ОСОБА_1 , у тому числі, надбавку до розміру 5% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років згідно з главою 2, доплату до розміру 5% посадового окладу згідно з главою 5, за неналежне виконання службових обов'язків, відсутність позитивних результатів роботи з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі.

Суд апеляційної інстанції не вважає такий рапорт вмотивованим, адже загальне посилання керівника структурного підрозділу на відсутність позитивних результатів роботи з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, а також неналежне виконання службових обов'язків не дає можливість встановити в чому саме полягає низький результат діяльності ОСОБА_1 .

При цьому матеріали справи не містять інших документів, з яких можливо встановити обставини, за яких керівник структурного підрозділу дійшов відповідних висновків.

Не містить такі пояснення й апеляційна скарга відповідача.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень не можуть бути необмеженими, а мають прямо підпорядковуватися нормам закону. Тобто, використовуючи надані законом повноваження СВП має діяти з суворим дотриманням принципів, визначених у ч. 2 ст. 2 КАС України. Суб'єкт владних повноважень не може без належного обґрунтування та відсутності достатніх підстав застосовувати повноваження, надані законом.

Як вірно зауважив суд першої інстанції, в рішенні у справі «Hasan and Chaush v. Bulgaria» № 30985/96 Європейський суд з прав людини підкреслив, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно.

Відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуваний наказ Служба безпеки України в наведеній частині не можна вважати обґрунтованим та правомірним.

Доводи апеляційної скарги такий висновок не спростовують.

Рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Служби безпеки України залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року в адміністративній справі № 280/7667/24 залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з 10 червня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її прийняття.

Повна постанова складена 10 червня 2025 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров