Провадження № 33/821/275/25 Справа № 701/15/25 Категорія: ч. 1 ст. 130 КУпАПГоловуючий у І інстанції Маренюк В. Л. Доповідач в апеляційній інстанції Поєдинок І. А.
06 червня 2025 року Суддя Черкаського апеляційного суду Поєдинок І.А. за участю захисників Попій А.С. та Бондар Р.І., розглянувши апеляційну правопорушника ОСОБА_1 на постанову судді Маньківського районного суду Черкаської області від 01 квітня 2025 року, якою -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , -
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000.00 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 605 грн. 60 коп.
Відповідно до постанови суду першої інстанції, ОСОБА_1 , 01.01.2025 року о 23 год. 19 хв., був затриманий по вул. Сонячна що в с-щі. Маньківка, Уманського району, Черкаської області, за керування транспортним засобом "ВМW 5201", державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю із ротової порожнини) та відмовився від проходження в установленому законом порядку освідування на стан алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Постановою судді Маньківського районного суду Черкаської області від 01 квітня 2025 року, ОСОБА_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000.00 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 605 грн. 60 коп.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить:
1. Задовольнити апеляційну скаргу.
2. Постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 01 квітня 2025 року, в якій визнано винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити.
Вважає, дане судове рішення незаконним, необгрунтованим та таким, що підлягає скасуванню
Вказує, що cудом першої інстанції, надані зі сторони ОСОБА_2 докази досліджені не повно та їм не надано належну правову оцінку.
Вказує, що законних причин для зупинки транспортного засобу яким керував ОСОБА_1 не було, оскільки відео не міститься жодної інформації з цього приводу.
Після оформлення протоколу, патрульні запропонували ОСОБА_3 підписати протокол, на що останній виявив бажання зазначити в протоколі той факт, що він не згідний з вказаним протоколом та зазначити заперечення, однак патрульні зазначили, що у протоколі таке не вказується.
Надані в суді докази, які вказували на невинність ОСОБА_2 , суд проігнорував та не зміг надати будь яких роз'яснень, що свідчить про формальне дослідження доказів зі сторони суду.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення захисників, які підтримали подану апеляційну скаргу, перевіривши законність та обгрутнованість апеляційної скарги, вважаю, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до положень ч. 7 ст. 294 КУпАП, апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. При цьому, він не обмежений її доводами, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, також апеляційний суд може дослідити нові докази, які не досліджувалися раніше, якщо визнає обгрунтованим ненадання їх до місцевого суду або необгрунтованим відхилення їх місцевим судом.
Вважаю, що зазначена постанова судді є необґрунтованою.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованими доводи апелянта про порушення вимог законодавства при складанні адміністративного протоколу в частині роз'яснення ОСОБА_1 його прав.
В матеріалах відеозапису чітко зафіксовано, що працівники поліції в порушення вимог Закону, на протязі всього часу перевірки та складання адміністративних матеріалів, не повідомили водія про його права, передбачені ст. 63 Конституції України, згідно якої “Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом», а також вимоги, передбачені ст. 268 КУпАП.
Вищевказані порушення вимог діючого законодавства є істотними та тягнуть за собою безумовне скасування судового рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вказане, проаналізувавши та оцінивши відповідно до вимог ст. 252 КУпАП наведені вище обставини справи та докази в їх сукупності, суд апеляційної інстанції вважає, що провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Тому, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а апеляційну скаргу ОСОБА_1 - слід задовольнити частково.
Керуючись ст. 294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову судді Маньківського районного суду Черкаської області від 01 квітня 2025 року, якою ОСОБА_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП - скасувати, а провадження по справі закрити на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя І.А. Поєдинок