Постанова від 09.06.2025 по справі 560/8512/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/8512/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.

09 червня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Шидловського В.Б.

суддів: Курка О. П. Боровицького О. А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення пенсії по інвалідності другої групи з 14.02.2024;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності першої групи (підгрупа Б) з 24.08.2023 на підставі письмової заяви від 23.04.2024;

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління; Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24.04.2024 №221250004527 в частині відмови в перерахунку пенсії по інвалідності першої групи з 24.08.2023;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок й виплату пенсії по інвалідності першої групи (підгрупа Б) за період з 24.08.2023 по 13.02.2024 з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення. Так, апелянт наполягає на тому, що дії Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії з 14.02.2024, а не з 24.08.2023 є протиправними. Більше того, позивач зазначає, що відповідач фактично визнав право на одержання пенсії з 24.08.2023, оскільки 22.11.2024 від відповідача йому надійшла сума пенсійних виплат в розмірі 104968,51 грн, однак відповідач не повідомив суд першої інстанції про вказані обставини.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 11.11.2022 отримав поранення під час виконання бойового завдання.

З 06.06.2023 позивач визнаний особою з інвалідністю другої групи внаслідок поранення пов'язаного з захистом Батьківщини (виписка з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААВ № 740764 від 13.06.2023).

Львівська МСЕК №3 встановила позивачу першу групу інвалідності з 24.08.2023. Зазначене підтверджується довідкою МСЕК серії 12ААГ №604708 від 01.02.2024.

07.02.2024 позивач подав до пенсійного органу заяву про призначення пенсії по інвалідності.

14.02.2024 позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою пенсії по інвалідності другої групи.

Рішенням від 14.02.2024 позивачу призначена пенсія по інвалідності другої групи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 14.02.2024. Пенсія призначена з врахуванням страхового стажу 26 років 7 місяців 11 днів (в тому числі 23 роки 11 місяців 9 днів - напрацьований страховий стаж та 2 роки 8 місяців 2 дні - додатковий стаж) та заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2023 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку).

22.04.2024 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії по інвалідності першої групи.

Листом від 25.04.2024 відповідач повідомив, що у зв'язку з надходженням 23.04.2024 з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виписки з акта огляду МСЕК серії 12 ААГ №604708 про визнання особою з інвалідністю першої (Б) групи внаслідок поранення пов'язаного з захистом Батьківщини відповідно до статті 35 Закону №1058-IV проведений перерахунок пенсії по інвалідності першої групи з 14.02.2024 ( з дати призначення пенсії). За період з 14.02.2024 по 30.04.2024 нарахована доплата в розмірі 7530,27 грн.

23.04.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії по інвалідності першої групи з 24.08.2023 згідно з Законом №1058-IV.

Листом від 24.05.2024 відповідач відмовив щодо призначення пенсії першої групи з 24.08.2023, оскільки пенсія по інвалідності другої групи позивачу призначена з 14.02.2024 відповідно до заяви від 14.02.2024. Повідомив також, що отримання довідки МСЕК від 01.02.2024 позивачу здійснений перерахунок пенсії по інвалідності першої (Б) групи внаслідок поранення пов'язаного з захистом Батьківщини з 14.02.2024 (дати призначення пенсії). Підстави для призначення пенсії по інвалідності першої групи з 24.08.2023 відсутні.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови здійснення перерахунку пенсії по інвалідності першої групи з 24.08.2023, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості заявлених вимог позивача, відтак і відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За змістом частини 1 статті 30 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Пунктом 1.8 Порядку №22-1 передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія, днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), якщо інше не передбачено цим Порядком, днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобу Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

За змістом абзацу першого частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, передбачених цією частиною. Згідно з абзацом другим пункту 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права - якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.

Згідно з пунктом 2.2 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, додає до заяви про призначання пенсії по інвалідності одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК. Якщо інвалідність настала після звільнення з військової служби, то замість копії свідоцтва про хворобу подаються довідка територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що інвалідність пов'язана з проходженням військової служби.

Отже, пенсія по інвалідності призначається з дати встановлення інвалідності за умови, що заява про призначення пенсії подана не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. У разі недотримання заявником зазначеного строку пенсія по інвалідності призначається з дати звернення за її призначенням. Ані Законом №1058-IV, ані Порядком №22-1 не передбачене поновлення (продовження) тримісячного строку, звернення протягом якого дає право на призначенням інвалідності з дати її встановлення.

Так, вперше позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії по інвалідності другої групи від 07.02.2024. У зв'язку з відсутністю на день звернення виписки з акту огляду МСЕК з Львівського обласного центру медико-соціальної експертизи пенсія не призначалась.

14.02.2024 позивач повторно подав заяву про призначення пенсії по інвалідності другої групи, до якої долучив виписку з акта огляду МСЕК від 13.06.2023 про встановлення другої групи інвалідності з 06.06.2023.

На підставі заяви від 14.02.2024 відповідач призначив позивача пенсію по інвалідності другої групи з 14.02.2024.

Враховуючи те, що заява про призначення пенсії по інвалідності другої групи подана позивачем після закінчення тримісячного строку з дати встановлення інвалідності, відповідач правомірно призначив пенсію з дати звернення - 14.02.2024.

Відповідно до пункту 2.7 Порядку №22-1 при зміні групи інвалідності орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи виписку з акта огляду МСЕК про зміну групи інвалідності.

Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

За змістом частини 1 статті 35 Закону №1058-IV у разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Згідно з частиною 4 статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Отже, у разі зміни групи інвалідності перерахунок призначеної пенсії по інвалідності здійснюється органом Пенсійного фонду автоматично без звернення особи на підставі виписки з акта огляду МСЕК про зміну групи інвалідності. Пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Таким чином, зміна групи інвалідності має наслідком зміну розміру призначеної пенсії по інвалідності. Однак, впливає на дату, з якої така пенсії призначена, оскільки право на перерахунок пенсії у випадках, визначених Законом, виникає з моменту призначення пенсії.

Тому, перерахунок призначеної пенсії по інвалідності у разі зміни групи інвалідності здійснюється з дня зміни групи інвалідності.

Разом з цим, колегія суддів враховує, що в апеляційній скарзі позивач посилається на те, що відповідач фактично визнав право на одержання пенсії з 24.08.2023, оскільки 22.11.2024 від відповідача йому надійшла сума пенсійних виплат в розмірі 104968,51 грн, однак відповідач не повідомив суд першої інстанції про вказані обставини.

Тобто, відповідач фактично виправив оскаржувану бездіяльність та здійснив перерахунок й виплату пенсії по інвалідності першої групи (підгрупа Б) за період з 24.08.2023 по 13.02.2024.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апеляційної скарги, у зв'язку з чим підстави для скасування оскаржуваного рішення відсутні.

Відповідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Оскільки, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив правильний висновок щодо відмови в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Шидловський В.Б.

Судді Курко О. П. Боровицький О. А.