Справа № 513/507/25
Провадження № 3/513/391/25
Саратський районний суд Одеської області
09 червня 2025 року суддя Саратського районного суду Одеської області Миргород В.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Веденка Саратського району Одеської області, паспорт громадянки України серії НОМЕР_1 виданий Саратським РВ УМВС України в Одеській області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацевлаштованої, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ст. 173 КУпАП, -
ОСОБА_1 02 квітня 2025 року близько 09 годині 00 хвилин, знаходячись у громадському місці, висловлювалася на адресу ОСОБА_2 нецензурною лайкою та чіплялась до неї, чим порушила громадський порядок та спокій громадян та допустила правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи повідомленою про дат, час та місце проведення судового засідання, шляхом направлення судової повістки смс повідомленням в мобільний додаток «Viber», яке доставлено 24 квітня 2025 року об 16:10:11 годині, у судове засідання не з'явилася. Зі складеним з приводу виявленого адміністративного правопорушення протоколом про адміністративне правопорушення порушниця ознайомилася, їй були роз'яснені права, передбачені ст. 63 Конституції України, а також ст. 268 КУпАП, повідомлено, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що зроблено відмітка та поставлено підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Про причини неявки суд не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи не подала.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 при повідомленні судом про місце і час розгляду справи, не з'явилася у судове засідання, будучи обізнаною про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, клопотання про відкладення розгляду не подала, вважає за необхідне розглянути справу за відсутності особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколів про адміністративне правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд прийшов до такого.
Відповідно до положень ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням (проступком) визнаються протиправні, винні (умисні або необережні) дії або бездіяльність, які посягають на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, а також встановлений порядок управління і які тягнуть за собою застосування адміністративно-правових санкцій.
Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Проаналізувавши надані докази, вважаю, що з матеріалів справи вбачається, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КпАП України, виходячи з такого.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вирішує також питання, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення і виходячи з цього, не вправі вийти за межі протоколу.
Відповідно до ст. 173 КУпАП дрібним хуліганством визнається нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші дії, що порушують громадський порядок та спокій громадян.
Верховний Суд України у постанові від 04 жовтня 2012 року (справа № 5-17 кс 12) сформулював правову позицію, відповідно до якої громадський порядок слід розуміти як стан суспільних відносин, що виник, сформувався, змінюється та існує під впливом дії правових норм (значною мірою), моральних засад, звичаїв, етичних правил, традицій, інших поза юридичних чинників і знаходить свій вияв (відображається) у безпечності громадського спокою, охороні здоров'я, честі та гідності людини, її прав та свобод, зокрема, права на відпочинок, усталених правил співжиття, комунікації (спілкування), у поведінці в побуті, у повазі і ставленні членів спільноти один до одного тощо. Посягання на ці відносини здійснюються в активній формі, в основному з ініціативи правопорушника або через використання незначного (нікчемного) приводу, як правило, відбуваються в публічних (громадських, людних) місцях, супроводжуються ненормативною (брутальною, нецензурною) лексикою та/або фізичним насильством, зокрема із використанням травмуючих властивостей таких предметів, як вогнепальна зброя, і призводять до заподіяння моральної та матеріальної шкоди.
Особливість мотиву хуліганства полягає у причинній зумовленості. Спонуки вчинити такі дії можуть бути різні. Поєднує їх те, що вони, здебільшого, позбавлені будь-якої необхідності, нерідко постають із бажання особи показати свою ніби вищість (винятковість), чи з розгнузданого самолюбства, пов'язаного з неповагою до особи, людської гідності, байдужим ставленням до законів і правил поведінки.
Оцінивши докази в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.173 КУпАП, підтверджується:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 171389 від 02 квітня 2025 року, заперечень щодо викладених у ньому обставин правопорушниця не зазначила, з проколом ознайомилась під особистий підпис;
рапортом тимчасово виконуючого обов'язки начальника відділення № 1 СВ Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області, старшого лейтенанта поліції Д. Вадовського від 02 квітня 2025 року про вивчення матеріалів ЄО №3311 від 02 квітня 2025 року;
рапортом помічника чергового відділення поліції № 1 (смт. Сарата) Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області Христюк Д.В. від 02 квітня 2025 року, згідно якого 02 квітня 2025 року о 20 годині 58 хвилин, надійшла на лінію «102» заява у відповідності до якої ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , вчинила хуліганські дії відносно ОСОБА_2 ; заявник ОСОБА_2 ;
заявою ОСОБА_2 від 02 квітня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , яка 02 квітня 2025 року близько 09 години 00 хвилин, знаходячись на винограднику вчинила відносно неї хуліганські дії, а саме висловлювалася на її адресу нецензурною лайкою та вдарила її кулаком в ділянку голови, від проходження СМЕ відмовився;
письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 02 квітня 2025 року, якими остання пояснила те, що 02 квітня 2025 року знаходилась на роботі на винограднику смт Сарата та підв'язувала виноград та стала свідком того, як громадянка ОСОБА_1 висловлювалась на адресу громадянки ОСОБА_2 грубою нецензурною лайкою та вдарила один раз кулаком по голові, після чого громадянка ОСОБА_2 викликала поліцію;
письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 02 квітня 2025 року, якими остання пояснила, що знаходячись на винограднику розташованого поблизу смт Сарата 02 квітня 2025 року близько 09 години 00 хвилин, здійснюючи підв'язку винограду між нею та ОСОБА_1 зав'язалась сварка в ході якої остання вдарила її кулаком в ділянку голови, висловлюючись грубою нецензурною лайкою. ОСОБА_2 звернулась до поліції;
письмовими поясненнями громадянки ОСОБА_1 від 02 квітня 2025 року, в яких остання пояснила про те, що 02 квітня 2025 року близько 09 години 00 хвилин перебувала на робочому місці на винограднику в смт Сарата де підв'язувала виноград і в цей час між нею та громадянкою ОСОБА_2 зав'язалась сварка в ході якої вона висловлювалась на адресу останньої грубою нецензурною лайкою та погрожувала розправою.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ст. 173 КУпАП за ознаками: дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Обираючи вид адміністративного стягнення, суд відповідно до ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу правопорушниці, яка не притягувалася до адміністративної відповідальності протягом року, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що для виправлення ОСОБА_1 а також для припинення вчинення нею нових правопорушень, буде доцільним застосування до неї адміністративного стягнення у вигляді накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, у максимальному розміру, передбаченому санкцією ст. 173 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 283, 284, 285 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює сумі 119,00 грн (сто дев'ятнадцять грн 00к.).
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок №UA978999980313030106000015722, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК в Одеській області/смт. Сарата/21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Роз'яснити правопорушниці, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 к.) на розрахунковий рахунок №UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, призначення платежу - стягнення судового збору на користь держави.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Суддя В. С. Миргород