Справа № 509/3013/25
06 червня 2025 року Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Панасенко Євгеній Миколайович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , громадянина України, директора ТОВ «Марина Грибівка», за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),-
До суду для розгляду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 114/15-32-07-09-12 від 02.05.2025 року у відношенні ОСОБА_1 , відповідно до обставин викладених в якому, вказана особа притягається до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 статті 163-1КУпАП передбачена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, яка тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно вимог ст. 256КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Згідно з матеріалів справи, ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення № 114/15-32-07-09-12, судом встановлено, що перевірка проводилась з 20.05.2025 року по 26.05.2025 рік, акт складено 02.06.2025 року за № 27134/15-32-07-09-03, однак протокол про адміністративне правопорушення складено 02.05.2025 року за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення повинен містити усі необхідні дані про особу, що притягається до адміністративної відповідальності задля встановлення дійсних обставин справи та ідентифікації правопорушника. Всупереч вказаних вимог в протоколі не вказано повної дати народження правопорушника, номерів зв'язку та адресу електронної пошти.
Крім того, графи протоколу належним чином не заповнені в ньому наявні прогалини, що робить можливим внесення додаткових відомостей у вказані графи протоколу вже після його складання і що є порушенням вимог КУпАП.
В матеріалах справи міститься запрошення директора ТОВ «Марина Грибівка» ОСОБА_1 на ознайомлення, підписання та отримання акту документальної позапланової невиїзної перевірки, однак у разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Надана суду копія акту, не відповідає вказаним вимогам, не завірена належним чином відповідною особою.
До протоколу не додані жодні дані, які б свідчили про направлення засобами поштового зв'язку другого примірника протоколу, після його складання особисто особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, або запрошення її для ознайомлення з протоколом складеним відносно неї.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 N 566.
Враховуючи зазначене, суд доходить висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення заступнику начальника Державної податкової служби ГУДПС в Одеській області для дооформлення і усунення недоліків, які допущені при його складанні.
Керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 N 566, суд,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП України повернути до начальника Державної податкової служби ГУДПС в Одеській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Є. М. Панасенко