Рішення від 05.06.2025 по справі 826/6358/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 року м. Рівне №826/6358/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю

доВсеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості інвалідів»

про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

20.04.2018 Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до Всеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості інвалідів» про стягнення коштів фінансової підтримки у сумі 61848,70 грн.

Після усунення недоліків, ухвалою судді Окружного адміністративного суду м.Києва Арсірій Р.О. від 18.05.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №826/6358/18. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Інших процесуальних рішень по справі не виносилось. Спір по суті не вирішено.

Законом України №2825-IX від 13.12.2022, що набрав чинності 15.12.2022, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Згідно з розділом II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

На виконання вказаного положення Державна судова адміністрація України наказом №399 від 16.09.2024 затвердила Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.

Відповідно до цього Порядку, 08.11.2024 здійснено пакетний автоматизований розподіл судових справ, за яким Рівненському окружному адміністративному суду, з урахуванням навантаження та за принципом випадковості, визначено до передачі 460 справ.

Наказом в.о.керівника апарату Київського окружного адміністративного суду №45-0д/ка від 31.12.2024, затверджено графік передачі справ, відповідно до якого справи передані Рівненському окружному адміністративному суду 14.02.2025.

На виконання рішення зборів суддів Рівненського окружного адміністративного суду (протокол №3 від 21.11.2024 та №4 від 13.12.2024), комісією прийнято справи, а Відділом документального забезпечення проведено їх реєстрацію та автоматизований розподіл.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 для розгляду справи №826/6358/18 визначено суддю Друзенко Н.В.

Ухвалою від 04.03.2025 адміністративну справу №826/6358/18 прийнято до провадження судді Друзенко Н.В.; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що у 2015 році Всеукраїнська громадська організація «Народна академія творчості інвалідів» отримала фінансування по бюджетній програмі КПКВК 2501220 «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» в сумі 165500,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2012 року №176 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на фінансову підтримку громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років». Отримані кошти фінансової підтримки, надані у 2015 році відповідачу, використані не в повному обсязі. Касові видатки вказаної фінансової підтримки склали 165498,69 грн. Залишок невикористаних коштів в сумі 1,31 грн повернуто до бюджету. В подальшому, під час проведення перевірки, відповідачем не було надано первинних підтверджуючих документів на загальну суму 61848,70 грн. Вказане також зафіксовано за результатами зустрічної звірки, проведеної Північним офісом Держаудитслужби у Всеукраїнській громадській організації «Народна академія творчості інвалідів». За наведеного, просить позов задовольнити повністю.

Відповідач у поданому відзиві на позовну заяву наголошує, що сума 61848,70 грн не відноситься до 2015 року, з огляду на недофінансування за бюджетною програмою КПКВК 2501220 у 2014 році. Вказує, що з 165500,00 грн отриманих у 2015 році, сума 55506,39 грн це компенсація видатків у 2014 році. А решта, відповідно в розмірі 109993,61 грн виділена на видатки 2015 року. До 2015 року відноситься сума 6342,31 грн (61848,70 - 55506,39). За наведеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

17.03.2025 Київське міське відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю подало додаткові пояснення, відповідно до яких підтримує в повному обсязі позовні вимоги.

Дослідженими у справі доказами, суд встановив таке.

У 2015 році Всеукраїнська громадська організація «Народна академія творчості інвалідів» отримала фінансування по бюджетній програмі КПКВК 2501220 «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» в сумі 165500,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2012 року №176 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на фінансову підтримку громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років».

Відповідно до плану використання бюджетних коштів на 2015 рік встановлено бюджетні призначення на загальну суму 165500,00 грн, в тому числі по показниках:

оплата праці - 35939,00 грн;

нарахування на заробітну плату - 13211,00 грн;

предмети, матеріали обладнання та інвентар, у т.ч. м'який інвентар та обмундирування - 24265,41 грн;

оплата послуг (крім комунальних) - 40,00 грн;

видатки на відрядження - 8794,59 грн;

окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку - 83250,00 грн.

Згідно з звітом про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2д) за 2015 рік за КПКВК 2501220 «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» касові видатки склали 165498,69 грн.

Відповідно до виписок з рахунку №35237079081680 за 2015 рік, касові видатки за КЕКВ 2610 склали 165498,69 грн, в т.ч. по напрямкам використання, у яких встановлено розбіжність з планом використання коштів (1,31 грн):

оплата праці - 35937,96 грн (розбіжність 1,04 грн);

нарахування на заробітну плату - 13210,80 грн (розбіжність 0,20 грн);

видатки на відрядження - 8794,52 грн (розбіжність 0,07 грн).

Отримані кошти фінансової підтримки, надані у 2015 році відповідачу, використані не в повному обсязі. Залишок невикористаних коштів в сумі 1,31 грн повернуто до бюджету.

Київським міським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів була проведена перевірка цільового використання коштів фінансової підтримки, в ході якої було встановлено наявність підтверджуючих документів:

казначейських виписок за 30.06.2015, 24.07.2015, 07.12.2015, 24.12.2015 загальною сумою видатків на матеріальне заохочення разом із нарахуваннями - 49148,76 грн;

договорів укладених між ФОП ОСОБА_1 та Всеукраїнською громадською організацією «Народна академія творчості інвалідів» від 03.11.2015 №3/11/15 та від 18.12.2015 №4/11/15, згідно з якими було придбано канцелярське приладдя на загальну суму - 4989,40 грн, що підтверджено накладними №45/11 від 03.11.2015 та №58/12 від 18.12.2015;

казначейську виписку за 07.12.2015, загальною сумою видатків на оплату послуг, крім комунальних (банківські послуги за перерахування коштів на карткові рахунки) - 11,79 грн.

У 2015 році відповідно до календарного плану було проведено 2 заходи, а саме:

навчальний курс з декоративно-прикладного мистецтва для інвалідів України, планова кількість учасників 40 (в т.ч. 35 інвалідів). Між ФОП ОСОБА_2 та ВГО «НАТІ» укладено договір від 07.08.2015 №1/8/15, предметом якого є надання послуг з забезпечення заходу (харчування та проживання) у період 08-12 2015 року в м. Балта на загальну суму - 33750,00 грн. Надання послуг підтверджено актом №1 від 12.08.2015;

навчальний курс з образотворчого мистецтва для інвалідів України, планова кількість учасників 30 (в т.ч. 25 інвалідів). Між ФОП ОСОБА_3 та ВГО «НАТ» укладено договір від 04.09.2015 №2/9/15, предметом якого є надання послуг з забезпечення заходу (харчування та проживання) у період 07-11 вересня 2015 року в м. Шепетівка на загальну суму - 15750,00 грн. Надання послуг підтверджено актом №1 від 11.09.2015.

Всього первинних підтверджуючих документів на загальну суму - 103649,99 грн.

Інших первинних підтверджуючих документів на загальну суму 61848,70 грн під час проведення перевірки надано не було.

Відповідно до довідки Північного офісу Держаудитслужби від 01.09.2017 №06-31/795, з 28.08.2017 по 01.09.2017 проведено зустрічну звірку у Всеукраїнській громадській організації «Народна академія творчості інвалідів».

Зустрічною звіркою встановлено, що у 2015 році на виконання програми КПКВК 2501220 «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» ВГО «НАТІ» КМВ ФСЗІ було затверджено коштів в сумі 165000,00 грн. Касові видатки склали 165498,69 грн. Первинних документів підтверджуючих здійснення господарських операцій протягом 2015 року, крім наданих на загальну суму 103649,99 грн, до зустрічної звірки не надано.

Згідно з поясненнями головного бухгалтера ВГО «НАТІ» ОСОБА_4 «В зв'язку з тим, що приміщення в якому зберігалися архівні матеріали ВГО «HATI» і в тому числі вся документація (бухгалтерська, тощо) було підтоплене, через прорив труби, документація за 2015 рік прийшла в негідність і втратила читабельність».

Згідно з довідкою Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 24.11.2017 про результати перевірки цільового використання коштів фінансової підтримки, наданих у 2015 році згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2012 року №176, з 23.11.2017 по 24.11.2017 проведена перевірка цільового використання коштів фінансової підтримки Всеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості інвалідів».

Висновок перевірки: первинних підтверджуючих документів на загальну суму 61848,70 грн під час проведення перевірки надано не було. Також зазначено, що за результатами зустрічної звірки, проведеної Північним офісом Держаудитслужби у Всеукраїнській громадській організації «Народна академія творчості інвалідів», не підтверджено первинними обліковими документами спрямування виділених в 2015 році бюджетних коштів за напрямками передбаченими пунктом 6 Порядку №176, що є порушенням п. 1, 5, 8 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 №996-XIV, пункту 6 Порядку №176 та призвело до безпідставного використання бюджетних коштів на загальну суму 61848,70 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

28.03.2018 відповідачу надіслано лист-претензію про добровільне повернення бюджетних коштів на загальну суму 61848,70 грн, оскільки такі безпідставно використані та мають бути повернуті до бюджету.

04.04.2018 відповідачем надано відповідь на претензію, відповідно до якої не погоджується в частині суми, а саме 55506,39 грн.

У зв'язку із неповерненням коштів у добровільному порядку, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу, регулюються Бюджетним кодексом України (стаття 1).

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 7 Бюджетного кодексу України, принцип цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2012 року №176 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на фінансову підтримку громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років (далі - Порядок №176 у редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №176 цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики за програмою «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» (далі - бюджетні кошти).

Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є, зокрема Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) - щодо коштів, які спрямовуються на фінансову підтримку громадських організацій інвалідів.

Одержувачами бюджетних коштів є всеукраїнські громадські організації інвалідів, їх спілки, що утворені з метою, визначеною статтею 12 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», мають місцеві осередки у більшості областей України (для всеукраїнських громадських організацій інвалідів), не менш як одну всеукраїнську громадську організацію інвалідів у своєму складі (для спілок громадських організацій інвалідів), місцеві (обласні) осередки всеукраїнських громадських організацій інвалідів, а також підприємства і організації невиробничої сфери УТОГу та УТОСу, підприємства та об'єднання зазначених товариств, які спрямовують такі кошти на утримання своїх соціально-культурних підрозділів, громадські організації ветеранів, що мають статус всеукраїнських (далі - громадські організації).

Пунктом 6 Порядку №176 визначено, що бюджетні кошти спрямовуються на:

1) здійснення заходів статутними органами громадської організації, передбачених її статутом (положенням) (асамблеї, з'їзди, пленуми, засідання ради, президії, правління, конференції, загальні збори);

2) здійснення заходів з реалізації завдань, визначених статутом (положенням) громадської організації, і положень Конвенції про права інвалідів, з нагоди Міжнародного дня інвалідів, Дня ветеранів, фізкультурно-оздоровчих заходів, проведення конгресів, симпозіумів, зборів, форумів, тренінгів, курсів, навчальних семінарів, фестивалів, виставок, концертів, вечорів відпочинку, засідань за круглим столом (крім оплати фуршетів та банкетів) за умови участі у них переважної більшості інвалідів та/або ветеранів, а також забезпечення участі представників громадських організацій у відповідних міжнародних заходах;

3) навчання голови та секретаря комітету з конкурсних торгів громадської організації, що здійснює закупівлю товарів, робіт і послуг в установленому законодавством порядку;

4) здійснення заходів із соціального захисту інвалідів та ветеранів, до яких залучаються громадські організації відповідно до законодавства;

5) випуск згідно з договорами, укладеними з вітчизняними суб'єктами господарювання, книжок, підручників, довідників, брошур, інформаційних листівок, зокрема тих, що надруковані шрифтом Брайля та озвучені, а також газет і журналів з питань соціального захисту і реабілітації інвалідів та ветеранів, патріотичного виховання молоді, доходи від реалізації яких використовуються лише за напрямами, визначеними цим пунктом;

6) підтримку підприємств і організацій невиробничої сфери УТОГу та УТОСу, підприємств та об'єднань зазначених товариств, які спрямовують бюджетні кошти на утримання своїх соціально-культурних підрозділів, у тому числі матеріальне заохочення їх працівників, в обсязі, що не перевищує разом з нарахуваннями 80 відсотків загального обсягу бюджетних коштів, передбачених зазначеним товариствам.

Перелік підприємств і організацій невиробничої сфери УТОГу та УТОСу, соціально-культурних підрозділів підприємств та об'єднань зазначених товариств, затверджується товариствами за погодженням із Фондом;

7) підтримку громадських організацій інвалідів, що входять до складу всеукраїнських громадських організацій інвалідів і надають інвалідам з розумовою відсталістю послуги з денного догляду згідно з окремим списком, погодженим із Фондом, у тому числі матеріальне заохочення працівників, які безпосередньо надають такі послуги, в обсязі, що не перевищує разом з нарахуваннями 80 відсотків загального обсягу бюджетних коштів, передбачених зазначеним громадським організаціям;

8) відшкодування на загальну суму 3 млн. гривень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування у закладах охорони здоров'я на території України, придбання ліків, що відсутні в таких закладах, виробів медичного призначення, протезів, крім зубного протезування дорогоцінними металами та металокерамікою, у порядку, затвердженому Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном;

9) оплату (в сумі не більш як 20 відсотків загального обсягу бюджетних коштів, передбачених громадській організації):

оренди приміщень, обладнання та інвентарю;

комунальних послуг у межах середніх норм споживання;

послуг з поштового зв'язку та електрозв'язку;

послуг з поточного ремонту інвентарю, обладнання та приміщень;

послуг з придбання, встановлення, користування та обслуговування довідково-інформаційних, системних програм і програм бухгалтерського обліку та веб-сторінки громадської організації, забезпечення доступу до електронної пошти та Інтернету, а також нотаріальних послуг з оформлення установчих документів громадської організації, що надаються державними нотаріальними конторами;

канцелярських виробів і витратних матеріалів;

періодичних, довідкових, інформаційних, аналітичних та методичних видань з питань соціального захисту і реабілітації інвалідів та ветеранів, діяльності громадських організацій та бухгалтерського обліку;

10) матеріальне заохочення (винагороди) працівників громадської організації, які забезпечують роботу такої організації, в обсязі, що не перевищує разом з нарахуваннями 35 відсотків загального обсягу бюджетних коштів, передбачених громадській організації, крім організацій, зазначених у підпунктах 6 і 7 цього пункту;

11) оплату відряджень працівників громадської організації та відшкодування учасникам заходу витрат на проїзд, харчування та оплату вартості проживання в межах норм, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 р. № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» (Офіційний вісник України, 2011 р., № 11, ст. 488);

12) здійснення заходів з відвідування військових поховань і військових пам'ятників відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 листопада 1997 р. № 1302 «Про затвердження Порядку і норм фінансування відвідування військових поховань та військових пам'ятників організованими групами ветеранів війни з використанням бюджетних коштів» (Офіційний вісник України, 1997 р., число 48, с. 411);

13) здійснення Службою заходів з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, зокрема:

оплату відряджень у межах України та за кордон членів офіційних українських делегацій із числа ветеранів війни і медичних працівників, що їх супроводжують (замовлення послуг з перевезення делегацій автобусами, придбання квитків, страхових полісів, оплата вартості проживання, сплата зборів у зв'язку із здійсненням витрат на відрядження, оформлення візових документів, відшкодування добових витрат);

обслуговування на території України членів іноземних делегацій (обслуговування в залах офіційних делегацій, аеропортах та на залізничних вокзалах, транспортне обслуговування, відшкодування витрат на проїзд, харчування, оплату вартості проживання, здійснення видатків, пов'язаних з проведенням конференцій, семінарів, прийомів);

оплату послуг із синхронного та послідовного перекладу під час здійснення заходів за участю іноземних делегацій, оренди обладнання, необхідного для надання таких послуг;

придбання сувенірної продукції, книжок та квітів для ветеранів війни і членів іноземних делегацій;

здійснення видатків, пов'язаних з проведенням урочистих зустрічей з Героями Радянського Союзу, повними кавалерами ордена Слави, особами, нагородженими чотирма і більше медалями «За відвагу», Героями Соціалістичної Праці, удостоєними такого звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, та представниками громадських організацій ветеранів (відшкодування витрат на проїзд, харчування, оплату вартості проживання).

Відшкодування добових витрат, витрат на проїзд, харчування, оплату вартості проживання, придбання сувенірної продукції, книжок та квітів здійснюються у розмірах, визначених Мінсоцполітики;

14) сплату пайового внеску України для фінансового забезпечення виконання плану заходів з реалізації Основних напрямів подальшого розвитку медико-соціальної допомоги і підвищення якості життя ветеранів воєн - учасників локальних конфліктів і членів їх сімей в державах - учасницях СНД на період до 2015 року, затверджених Рішенням Ради глав урядів СНД від 19 листопада 2010 року.

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку №176 закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законом порядку. Операції, пов'язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.

Згідно з пунктом 9 Порядку №176 громадські організації подають щороку до 30 січня Фонду та Службі звіти про використання бюджетних коштів, у тому числі результативні показники, для їх узагальнення та подання до 10 лютого Мінсоцполітики.

Фонд та Служба проводять моніторинг здійснення заходів, передбачених у пункті 6 цього Порядку, із зазначенням обсягу бюджетних коштів, витрачених на здійснення таких заходів та досягнення цілей. Результати моніторингу щомісяця до 10 числа оприлюднюються на веб-сайтах Фонду та Служби.

Громадські організації подають до Фонду та Служби щомісяця до 5 числа інформацію для проведення такого моніторингу.

Пунктом 10 Порядку №176 визначено, що складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України 16 липня 1999 року №996-XIV (далі - Закон №996-XIV у редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства (стаття 3 Закону №996-XIV).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Частиною п'ятою статті 9 Закону №996-XIV встановлено, що господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Згідно з частиною восьмою статті 9 Закону №996-XIV відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Частиною третьою статті 26 Бюджетного кодексу України передбачено, що розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх закладах та у підвідомчих бюджетних установах. Внутрішнім контролем є комплекс заходів, що застосовуються керівником для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, досягнення результатів відповідно до встановленої мети, завдань, планів і вимог щодо діяльності бюджетної установи та її підвідомчих установ.

Відповідно до частини першої статті 113 Бюджетного кодексу України до повноважень органів державного фінансового контролю з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю, зокрема за: цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів (включаючи проведення державного фінансового аудита); відповідністю взятих бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); веденням бухгалтерського обліку, а також складанням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудита у розпорядників бюджетних коштів.

Одним із заходів впливу за порушення бюджетного законодавства є повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету (стаття 117 Бюджетного кодексу України).

Як встановлено судом, у 2015 році Всеукраїнська громадська організація «Народна академія творчості інвалідів» отримала фінансування по бюджетній програмі КПКВК 2501220 «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» в сумі 165500,00 грн, згідно з постановою №176.

Касові видатки склали 165498,69 грн.

Позивачем проводилась перевірка цільового використання коштів вказаної фінансової підтримки Всеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості інвалідів».

Висновок перевірки: первинних підтверджуючих документів на загальну суму 61848,70 грн під час проведення перевірки надано не було. Також зазначено, що за результатами зустрічної звірки, проведеної Північним офісом Держаудитслужби у Всеукраїнській громадській організації «Народна академія творчості інвалідів», не підтверджено первинними обліковими документами спрямування виділених в 2015 році бюджетних коштів за напрямками передбаченими пунктом 6 Порядку №176, що є порушенням пунктів 1, 5, 8 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 №996-XIV, пункту 6 Порядку №176 та призвело до безпідставного використання бюджетних коштів на загальну суму 61848,70 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на вказану суму.

Таким чином, первинних документів підтверджуючих здійснення господарських операцій протягом 2015 року, крім наданих на загальну суму 103649,99 грн, не встановлено.

Тобто, відповідачем не надано первинних підтверджуючих документів на загальну суму 61848,70 грн (165498,69 - 103649,99).

Відповідно до довідки Північного офісу Держаудитслужби від 01.09.2017 №06-31/795, з 28.08.2017 по 01.09.2017 проведено зустрічну звірку у Всеукраїнській громадській організації «Народна академія творчості інвалідів».

Зустрічною звіркою встановлено, що у 2015 році на виконання програми КПКВК 2501220 «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам'ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» ВГО «НАТІ» КМВ ФСЗІ було затверджено коштів в сумі 165000,00 грн. Касові видатки склали 165498,69 грн. Первинних документів підтверджуючих здійснення господарських операцій протягом 2015 року, крім наданих на загальну суму 103649,99 грн, до зустрічної звірки не надано.

Суд звертає увагу, що у матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем в судовому порядку висновків цієї зустрічної звірки, проведеної Північним офісом Держаудитслужби.

Крім того, відповідачем під час проведення зустрічної звірки не зазначалось про те, що 55506,39 грн це компенсація видатків у 2014 році.

Натомість, згідно з поясненнями головного бухгалтера ВГО «НАТІ» ОСОБА_4 «В зв'язку з тим, що приміщення в якому зберігалися архівні матеріали ВГО «HATI» і в тому числі вся документація (бухгалтерська, тощо) було підтоплене, через прорив труби, документація за 2015 рік прийшла в негідність і втратила читабельність».

Водночас, за змістом відзиву на позовну заяву, з покликанням на вказані пояснення бухгалтера, відповідач зазначає, що втратили читабельність документи на суму 6342,31 грн, а не на загальну суму, яка не була підтверджена первинними документами.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку видатків по статті 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку на 2015 рік» загальна вартість проведених заходів у 2015 році («Навчальний курс з декоративно-прикладного мистецтва для інвалідів України» та «Навчальний курс з образотворчого мистецтва для інвалідів України») становить 49500,00 грн. Заборгованість за 2014 рік - 33750,00 грн. Всього за рік: 83250,00 грн.

Наявність заборгованості сама по собі не є доказом того, що така сума коштів дійсно була спрямована на її погашення саме за тією бюджетною програмою, яку вказує відповідач (2014 рік).

Відповідачем не доведеного того факту, що 55506,39 грн це компенсація видатків у 2014 році.

За встановлених обставин справи та наявних в справі доказів, суд відхиляє доводи відповідача, наведені у відзиві на позовну заяву.

Інших доказів, на підтвердження обставин наведених у відзиві, матеріали справи також не містять.

У сукупності вищенаведеного, суд дійшов висновку, що матеріалами справи в повній мірі підтверджується, що відповідачем безпідставно використані бюджетні кошти на загальну суму 61848,70 грн, оскільки такі не підтверджені первинними документами, а тому мають бути повернуті до відповідного бюджету.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведеного, позов підлягає до задоволення повністю.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Всеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості інвалідів» про стягнення коштів - задовольнити повністю.

Стягнути з Всеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості інвалідів» на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів кошти фінансової підтримки у сумі 61848,70 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 05 червня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - Київське міське відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул.Велика Васильківська,104,Київ 150,03150, ЄДРПОУ/РНОКПП 22869098)

Відповідач - Всеукраїнська громадська організація «Народна академія творчості інвалідів» (пр.40-річчя Жовтня 23, кв.28,Київ 39,03039, ЄДРПОУ/РНОКПП 37723141)

Суддя Н.В. Друзенко