Ухвала від 06.06.2025 по справі 460/9536/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

06 червня 2025 року м. Рівне№460/9536/25

Рівненський окружний адміністративний суд в особі судді С.М. Дуляницька, перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою

ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-61601700240523 від 11.04.2025 року, рішення №59251700240523 від 08.04.2025 року про застосування штрафних санкцій, рішення №59261700240523 від 08.04.2025 року про застосування штрафних санкцій.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

За правилами частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Водночас, частиною п'ятою статті 161 КАС України передбачено, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача, зокрема, про звільнення від сплати судового збору.

Так, у позовній заяві міститься клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.

Вирішуючи вказане клопотання, суд зазначає наступне.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено в Законі України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674).

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №3674, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Частиною першою статті 133 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

З аналізу змісту вищенаведених норм права слідує, що при вирішенні питання про відстрочення сплати судового збору суд враховує майновий стан сторони, визначення якого є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується його рівень.

При цьому, клопотання про відстрочення сплати судового збору може бути викладене в позові (заяві), що подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з частиною першою статті 77 КАС України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому чинним законодавством порядку і розмірі.

Разом з тим, до позовної заяви на підтвердження майнового стану, який перешкоджає сплатити судовий збір позивачем, не додано жодних доказів.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року установлено в розмірі 3028 гривень.

Частиною другою статті 4 Закону № 3674 встановлені ставки судового збору, зокрема, за подання позову до адміністративного суду.

Так, за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, встановлена ставка судового збору, яка становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Одночасно, суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 129 Конституції України, однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й громадян.

Тому задоволення заяви позивача про відстрочення сплати судового збору з неналежних підстав або з підстав, що не підтвердженні доказами, поставить заявника у привілейоване становище перед іншими учасниками судового процесу, що, на переконання суду, з урахуванням приписів статті 129 Конституції України, є неприпустимим.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.

Пунктами 4,5 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Так в позовній заяві позивач зазначає РНОКПП та адресу реєстрації проживання (перебування).

Поряд з цим, матеріали справи не містять належним чином засвідченої копії довідки про присвоєння позивачу РНОКПП та належним чином засвідченої копії паспорта позивача / витягу з реєстру територіальної громади.

А відтак, судом неможливо встановити належність зазначеного РНОКПП позивачу та адресу реєстрації проживання (перебування) позивача.

Також в додатках позовної заяви значаться: заперечення від 28.03.2025 року на акт позапланової перевірки, заперечення від 17.02.2025 року на акт планової перевірки, податкові декларації про майновий стан і доходи за 2019-2023 роки, податкові декларації з ПДВ за 2019-2023 роки, звіти про суми нарахованої заробітної плати за 2019-2023 роки, платіжні відомості нарахування заробітної плати за 2019-2023 роки, податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку за 2019-2023 роки, банківські виписки за 2019-2023 роки, наказ №1-П від 01.01.2019 року «Про встановлення норм витрат палива», первинні документи (договори, специфікації, видаткові накладні, акти виконаних робіт, платіжні інструкції, податкові накладні, ТТН та інші), що підтверджують придбання ТМЦ протягом 2019-2023 років, первинні документи (договори, специфікації, видаткові накладні, акти виконаних робіт, платіжні інструкції, податкові накладні, ТТН, шляхові листи, акти списання, відомості, накази про прийняття на роботу та звільнення та інші), що підтверджують використання придбаних ТМЦ протягом 2019-2023 років у господарській діяльності, документи, що підтверджують право власності та оренду транспортних засобів протягом 2019-2023 років.

Разом з тим, такі документи до позовної заяви додані не були.

Відповідно до пункту 3 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

Так, ціною позову позивачем зазначено 23039715,36 грн.

Однак, позивачем оскаржуються рішення про застосування штрафних санкцій та вимога на інші суми, що не узгоджується між собою.

З огляду на викладене, позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За наведених обставин слід запропонувати позивачу протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали усунути вказані вище недоліки позовної заяви шляхом подання до суду: 1) документа про сплату судового збору або документів, які підтверджують інші підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону; 2) належним чином засвідченої копії довідки про присвоєння позивачу РНОКПП та належним чином засвідченої копії паспорта позивача / витягу з реєстру територіальної громади - відповідно до кількості учасників справи; 3) належним чином засвідчені копії: заперечення від 28.03.2025 року на акт позапланової перевірки, заперечення від 17.02.2025 року на акт планової перевірки, податкові декларації про майновий стан і доходи за 2019-2023 роки, податкові декларації з ПДВ за 2019-2023 роки, звіти про суми нарахованої заробітної плати за 2019-2023 роки, платіжні відомості нарахування заробітної плати за 2019-2023 роки, податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку за 2019-2023 роки, банківські виписки за 2019-2023 роки, наказ №1-П від 01.01.2019 року «Про встановлення норм витрат палива», первинні документи (договори, специфікації, видаткові накладні, акти виконаних робіт, платіжні інструкції, податкові накладні, ТТН та інші), що підтверджують придбання ТМЦ протягом 2019-2023 років, первинні документи (договори, специфікації, видаткові накладні, акти виконаних робіт, платіжні інструкції, податкові накладні, ТТН, шляхові листи, акти списання, відомості, накази про прийняття на роботу та звільнення та інші), що підтверджують використання придбаних ТМЦ протягом 2019-2023 років у господарській діяльності, документи, що підтверджують право власності та оренду транспортних засобів протягом 2019-2023 років - відповідно до кількості учасників справи; 4) позовної заяви в новій редакції, в якій узгодити зазначену ціну позову з заявленими позовними вимогами - відповідно до кількості учасників справи.

Керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.

Суддя С.М. Дуляницька