154/1980/25
2-а/154/20/25
про відкриття провадження в адміністративній справі та витребування доказів
05 червня 2025 року м. Володимир
Суддя Володимирського міського суду Волинської області Вітер І.Р., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Волинській області, про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії БАБ № 846443 від 22.05.2021,-
26.05.2025 до Володимирського міського суду Волинської області, як адміністративного суду, надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Нововолинського відділення поліції ГУНП у Волинській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії БАБ № 846443 від 22.05.2021.
Ухвалою суду від 26.05.2025 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху на підставі ч.1 ст.169 КАС України, визначено строк для усунення недоліків.
05.06.2025 позивачем на виконання ухвали від 26.05.2025 повторно скеровано до суду позовну заяву (нова редакція) до Головного управління Національної поліції України у Волинській області, про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії БАБ № 846443 від 22.05.2021.
У позовній заяві ОСОБА_1 просить поновити йому строки на звернення до суду та скасувати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності серії БАБ № 846443 від 22.05.2021 року, винесену інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції м. Нововолинськ Циплаковим С.В. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.ч.1, 5, 6 ст.121 та ч.1, 2, 3 ст.126 КУпАП.
Як підставу для поновлення строку звернення до суду позивач ствердив, що оскаржувана постанова була складена у його відсутності, про її існування він дізнався 19.05.2025 з повідомлення Володимирського відділу ДВС у Володимирському районі Волинської області. Оскаржувана постанова йому не вручалась, поштовою кореспонденцією не направлялась, а з 24.02.2022 він був мобілізований до лав ЗСУ, де проходить військову службу по даний час.
Мотивом оскарження постанови за доводами позивача є його незгода з нею, оскільки 22.05.2021 він транспортним засобом не керував та адміністративних правопорушень не вчиняв.
На підставі ч.ч.1-2 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду,встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ч.2 ст.286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
У відповідності до ст.289 КУпАП, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
За загальним правилом поважними причинами пропуску звернення до суду визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних процесуальних дій.
Встановлення факту необізнаності особи про притягнення її до відповідальності може бути визнано, і визнається судом поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Доказування поважності причин пропуску строку звернення з позовом до суду покладається на позивача. В разі невизнання цих обставин, відповідач також зобов'язаний подати суду належні докази в обґрунтування своїх заперечень.
В даному випадку в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення ОСОБА_1 до суду стороною позивача стверджується про його необізнаність щодо факту винесення службовою особою відповідача оскаржуваної постанови. У підтвердження цього стороною позивача надано суду копію повідомлення Володимирського відділу ДВС у Володимирському районі Волинської області № 72914/23.1-21 від 19.05.2025, копії документів, яким підтверджується факт його мобілізації з 24.02.2022.
Зважаючи на те, що необізнаність позивача з фактом винесення оскаржуваної постанови на етапі відкриття провадження у справі не спростована, суд приходить до висновку про можливість визнання такої причини поважною та поновлення строку звернення до суду.
При цьому суд звертає увагу на те, що у відповідності до ч.3 ст.123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
За таких обставин, в разі доведення відповідачем після відкриття провадження факту обізнаності позивача щодо винесення оскаржуваної постанови, питання щодо поновлення строків звернення до суду може бути предметом повторного розгляду у даній справі, а у разі не доведення позивачем в такому випадку поважності причин пропущення таких строків, позов може бути залишеним без розгляду.
Частинами 1 та 2 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Дана справа є незначної складності, а згідно ст.ст.268-269, 271 та ст.286 КАС України, провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності здійснюється з особливостями розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ.
Відтак, дана адміністративна справа про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення підлягає розгляду у спрощеному позовному провадженні із особливостями визначеними ст.ст.268-269, 271 та 286 КАС України.
На підставі ч.5 ст.262 КАС України, з власної ініціативи суду розгляд справи може проводитися в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі не встановлено. Перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі немає.
Зазначений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний Володимирському міському суду Волинської області, як адміністративному суду.
До матеріалів позовної заяви серед документів, які стосуються суті справи, позивачем додано копію оскаржуваної постанови, інших документів, що не стосуються справи про вчинення адміністративного правопорушення.
Відтак суд позбавлений можливості вирішити справу на основі наявних у ній доказів без вивчення матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Отже для вирішення даної справи слід витребувати в ГУНП у Волинській області матеріали справи відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 5, 6 ст.121 та ч.1, 2, 3 ст.126 КУпАП за постановою про притягнення до адміністративної відповідальності серії БАБ № 846443 від 22.05.2021.
Керуючись статтями 9, 12, 171, 248, 262, 268, 269, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про поновлення строків на звернення до суду.
Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії БАБ № 846443 від 22.05.2021.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Волинській області, про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії БАБ № 846443 від 22.05.2021.
Здійснити розгляд справи за правилами ст.286 КАС України з повідомленням учасників справи відповідно до ст.268 КАС України у відкритому судовому засіданні, в приміщенні Володимирського міського суду Волинської області (Волинська область, м. Володимир, вул. Сагайдачного, 24, каб. 213) 16.06.2025 року о 16 годині 00 хвилин.
Відповідно до ст. 268 КАС України негайно повідомити сторони про день час та місце проведення розгляду справи.
Відповідач має право у строк до 16.06.2025 подати відзив на позовну заяву у порядку та з дотриманням вимог ст.269 КАС України.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Волинській області в строк до 16.06.2025 року подати до Володимирського міського суду завірені копії матеріалів справи відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 5, 6 ст.121 та ч.1, 2, 3 ст.126 КУпАП за постановою про притягнення до адміністративної відповідальності серії БАБ № 846443 від 22.05.2021.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі «Судова влада України» за веб-адресою: http://court.gov.ua/sud0301.
Ухвала може бути оскаржена у зв'язку з порушенням правил підсудності протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. В іншій частині заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Копію ухвали направити сторонам.
Суддя Володимирського міського суду Ігор ВІТЕР