04 червня 2025 року Справа № 280/4121/25
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання щодо витребування доказів у справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),
військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування наказів,
У провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебуває справа №280/4121/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування наказів.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.06.2025 у справі №280/4121/25 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін.
За обставинами справи представник позивача стверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 були здійснені дії, що призвели до незаконного призову позивача на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Суд зазначає, що предметом спору у цій справі є, зокрема, взяття ОСОБА_1 на військовий облік, враховуючи відомості довідки військово-лікарської комісії від 29.04.2024 №1732 про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, у зв'язку з чим дослідженню підлягає питання наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність позивача до військової служби.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, передбачений вказаною статтею, зобов'язує суд вчинити всі необхідні дії для повного та всебічного з'ясування фактичних обставин справи з метою забезпечення прийняття правосудного рішення.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За приписами частин шостої-дев'ятої статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Частинами восьмою, дев'ятою статті 79 КАС України визначено, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Відповідно до частини першої, третьої статті 5 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) держателем Реєстру є Міністерство оборони України, а розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (частина третя вказаної статті).
Згідно з частиною четвертою статті 5 Закону № 1951-VIII розпорядник Реєстру організовує функціонування Реєстру; у межах своїх повноважень має доступ до відповідної інформації, що міститься в Реєстрі; організовує підготовку підпорядкованих йому органів адміністрування та ведення Реєстру; забезпечує контроль за повнотою, актуальністю, своєчасністю та достовірністю внесених до Реєстру відомостей.
За приписами частини восьмої зазначеної статті органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
Таким чином, у Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, як суб'єктів адміністрування та ведення реєстру, є доступ до персональних даних позивача.
Виходячи з встановленого статтею 9 КАС України принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, з метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного вирішення справи, суд вважає необхідним витребувати у Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України докази щодо наявних у Реєстрі відомостей стосовно позивача.
Суд зауважує, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 145 КАС України заходами процесуального примусу є: 1) попередження; 2) видалення із залу судового засідання; 3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом; 4) привід; 5) штраф.
Суд наголошує на тому, що у разі невиконання відповідачем свого процесуального обов'язку, на нього може бути накладений штраф згідно із приписами статей 144, 145, 149 КАС України. Так, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень. Суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення.
У випадку невиконання процесуальних обов'язків, зловживання процесуальними правами представником учасника справи суд з урахуванням конкретних обставин справи може стягнути штраф як з учасника справи, так і з його представника.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 80, 94, 243, 248 КАС України, суд
Витребувати від Міністерства оборони України (пр. Повітряних Cил, буд. 6, м. Київ, 03168; код 00034022), Генерального штабу Збройних Сил України (пр. Повітряних Cил, буд. 6, м. Київ, 03168; код 22991050):
- відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про наявність результатів медичного огляду, що проводився з метою визначення придатності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ) до виконання військового обов'язку, внаслідок якого відповідно до довідки ВЛК КНП «Клініка» Сімейний лікар» ШСР ЗР ЗО (протокол №88 від 29.04.2024) ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;
- інформацію про уповноважену посадову (службову) особу, яка вчинила дії, в результаті яких в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 видалена інформація про наявність щодо нього рішення військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку (у разі підтвердження факту видалення / внесення інших відомостей про перебування на військовому обліку та придатність до несення військової служби).
Витребувані судом докази надати до Запорізького окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити, що у разі не можливості подати інформацію, яку витребовує суд, або не можливості подати таку інформацію у встановлені строки, зобов'язане повідомити про це суд із зазначенням причин ненадання такої інформації протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Попередити, що у разі невиконання вимог суду, судом буде застосовано заходи відповідно до статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено право суду постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штраф.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя К.В.Мінаєва