05 червня 2025 рокум. Ужгород№ 260/2150/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Свалявський районний суд Закарпатської області , Територіального управління Державної судової адміністрації про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії
26 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Свалявський районний суд Закарпатської області , в якому просить:
1. Визнати протиправним і скасувати Наказ Свалявського районного суду Закарпатської області від 01 січня 2025 року № 1/02-07 "Про встановлення на 2025 рік надбавок за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі відповідно до абзацу 2 пункту 13 розділу Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" у частині встановлення з 01.01.2025 року надбавки за вислугу років на державній службі начальника відділу документального забезпечення (канцелярії) ОСОБА_1 в розмірі 28 % посадового окладу.
2. Зобовязати Територіальне управління ДСА України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату начальнику відділу документального забезпечення (канцелярії) ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі з 01 січня 2025 року відповідно до ч.1 ст.52 Закону України "Про державну службу" , а саме: на рівні 3-х відсотків посадового окладу державного службовця за кожний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.
3. Зобовязати Територіальне управління ДСА України у Закарпатській області в подальшому нараховувати та виплачувати надбавку за вислугу років начальнику відділу документального забезпечення (канцелярії) Свалявського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України "Про державну службу", а саме на рівні 3-х відсотків посадового окладу державного службовця за кожний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу..
Просить провести судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження за відсутності позивача.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що позивач працює начальником відділу документального забезпечення Свалявського районного суду Закарпатської області з вересня 2010 року. 01 січня 2025 року на підставі абзацу 2 пункту 13 розділу Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" був виданий оскаржуваний наказ і позивачу встановлено надбавку за вислугу років 28 % посадового окладу , що вважає протиправним.
11 квітня 2025 року від Територіального управління ДСА України у Закарпатській області надійшов Відзив на позов, в якому заперечують проти позову в повному обсязі і зазначають , що згідно Наказу "Про встановлення на 2025 рік надбавок за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, відповідно до абзацу пункту 13 розділу Прикінцевих положень ЗУ "Про державний бюджет України на 2025 рік" від 01 січня 2025 року № 1/02-07 ОСОБА_1 було встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 30 відсотків посадового окладу .
На виконання вимог зазначеного Закону Наказом Свалявського районного суду Закарпатської області від 01 січня 2025 року № 1/02/07 "Про встановлення на 2025 рік надбавок за вислугу років на державній службі у відсотковому відношенні, відповідно до абзацу пункту 13 Прикінцевих положень ЗУ "Про державний бюджет України на 2025 рік" ОСОБА_1 було встановлено надбавку за вислугу років на державній службі в розмірі 30 відсотків посадового окладу, відповідно до стажу державної служби який становить 14 років 4 місяці.
Оскільки ЗУ "Про державний бюджет на 2025 рік" прийнятий пізніше ніж ЗУ "Про державну службу", то у відповідності до п.2 ч.3 ст.56 ЗУ "Про правотворчу діяльність" у разі виявлення колізії між нормативно-правовими актами різної юридичної сили пріорітет у застосуванні мають норми , що містяться у нормативно-правових актах , що вступили в дію пізніше.
06 травня 2025 року відповідач на виконання вимог суду надав копію особової справи позивача.
Вивчивши матеріали справи суд дійшов до наступних висновків.
Обставини встановлені судом
31 серпня 2010 року ОСОБА_1 наказом керівника апарату Свалявського районного суду призначений на посаду помічника судді Свалявського районного суду.
01 вересня 2010 року ОСОБА_1 прийняв присягу державного службовця України.
30 травня 2017 року наказом № 53/02-06 керівника апарату Свалявського районного суду ОСОБА_1 переведений з посади спеціаліста на посаду начальника відділу документального забезпечення та присвоєно шостий ранг державного службовця в межах посади державної служби категорії "Б".
01 вересня 2020 року Наказом № 105/02-06 в.о. керівника апарату Свалявського районного суду "Про встановлення доплати ОСОБА_1 за вислугу років" відповідно до статті 51 ЗУ "Про державну службу", Порядку обчислення стажу державної служби, затв. ПКМУ № 229 від 25.03.2016 року начальнику відділу документального забезпечення (канцелярії) Свалявського районного суду встановлено доплату за вислугу років у розмірі 30 % від посадового окладу, стаж державної служи 10 років 0 місяців 1 день.
01 січня 2025 року керівник апарату Свалявського районного суду видавнаказ № 1/02-07 "Про встановлення на 2025 рік надбавок за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі відповідно до абзацу другого пункту 13 розділу Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет на 2025 рік" на виконання вимог :
-абз.2 пункту 13 розділу Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет на 2025 рік" ,
- статей 17,46 ЗУ "Про державну службу"
- розяснення Національного агентства України з питань державної служби від 10 січня 2024 року № 176 р/з щодо умов оплати державних службовців державних органів , які провели класифікацію посад державної служби,
- ураховуючи наказ від 30.10.23 року № 10 "Про проведення класифікації посад державної служби в Свалявському районному суді "
- листа ДСА України № 8-5896/24 від 26.02.2024 року "Про результати класифікації посад державної служби"
- листа Національного агентства України з питань державної служби на 25.01.2024 року № 1267/92-24.
встановити у 2025 році (в період з 01.01.25 року по 31.12.25 року) державним службовцям Свалявського районного суду Закарпатської області надбавку за вислугу років на державній службі на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу, а саме:
- начальнику відділу документального забезпечення (канцелярії) ОСОБА_1 - у розмірі 28 % посадового окладу . як такому , стаж державної служби якого станом на 01 січня 2025 року складає 14 років 4 місяці.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Частиною 1 ст. 150 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII встановлено , що призначення на посади державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування, оплата праці та соціальні гарантії працівників апаратів місцевих, апеляційних судів, вищих спеціалізованих судів, апарату Верховного Суду, секретаріатів Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Служби судової охорони регулюються нормами законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закону №889) визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Згідно ч. 1 ст. 46 Закону №889 стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки
Частиною 1 ст. 50 Закону №889 державою гарантовано забезпечення достатнього рівня оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочення їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону №889 заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення)..
Частиною 1 ст. 52 Закону №889 встановлено, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу
Судом встановлено, що стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 01 січня 2025 року становить 14 років і 4 місяці місяців, що передбачає надбавку за вислугу років у розмірі 50%.
19 листопада 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» №4059-IX (далі - Закону №4059), який набрав чинності з 01 січня 2025 року.
Так, п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону №4059, зупинено на 2025 рік дію, в тому числі, ч. 1 ст. 52 Закону України «Про державну службу» в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі державним службовцям державних органів, які здійснюють оплату праці на основі класифікації посад.
Окрім того, п. 13 розділу «Прикінцеві положення» Закону №4059 передбачено, що у 2025 році оплата праці державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з:
1) сталої заробітної плати - посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, інших доплат, передбачених законами України;
2) варіативної заробітної плати - премій, компенсацій за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця та за вакантною посадою державної служби, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.
При цьому зазначено, що норми Закону №889 щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, Законом №4059 не тільки зупинено положення Закону №889, що регулюють порядок розрахунку надбавки за вислугу років державної служби, але й запроваджено норму, що їй суперечить, а саме: зменшує максимальну межу розміру надбавки за вислугу років на державній службі з 50 відсотків до 30 відсотків, та зменшує розмір самої надбавки з 3 до 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби.
Саме вказана законодавча норма була підставою для прийняття наказу Свалявського районного суду Закарпатської області №1/02-07 від 01.01.2025 та обчислення позивачу надбавки за вислугу років у зменшеному розмірі.
Водночас зміни до Закону №889 щодо зменшення щорічного та граничного відсотку набавки за вислугу років, у тому числі, у зв'язку із проведенням класифікації посад не вносилось.
Означене вказує на неузгодженість між чинними нормативно-правовими актами, наявність у них протиріччя з одного й того самого предмета правового регулювання.
Верховний Суд неодноразового наголошував на тому, що при розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага, надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом (постанова Великої Палати Верховного Суду від 6 листопада 2018 року у справі №812/292/18, постанова Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у справі №400/1505/19).
Верховний Суд у своїй постанові від 08 серпня 2024 року у справі №420/11093/20 зауважив про можливість субсидіарного застосування загальних норм в тих випадках, коли спірні правовідносини не врегульовані нормами спеціального законодавства або врегульовані не повністю. Можливість субсидіарного застосування загальних правових норм до відносин публічної служби, як правило, закріплена у спеціальному законі, що регулює такий вид публічної служби. Подібна законодавча техніка спрямована на усунення прогалин у правовому регулюванні.
Спеціальним законодавчим актом, що регулює порядок проходження державної служби та визначення оплати праці державних службовців, є норми саме Закону №889. В свою чергу правовідносини державної служби не входять до сфери правового регулювання норм Закону №4059, який є спеціальним законодавчим актом, який затверджує Державний бюджет України та містить положення щодо забезпечення його виконання протягом бюджетного періоду.
Здійснивши правовий аналіз положень Закону №889, суд не вбачає підстав для субсидіарного застосування в спірних правовідносинах п. 13 розділу «Прикінцеві положення» Закону №4059, оскільки вважає, що такі чітко врегульовані нормами спеціального законодавства та не потребують додаткового унормування. При цьому Закон №889 не передбачає можливості визначення порядку обчислення надбавки за вислугу років державної служби нормами закону про Державний бюджет.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони (рішення від 09.07.2007 № 6-рп/2007, від 22.05.2008 № 10-рп/2008 та від 30.11.2010 №22-рп/2010).
Окрім того, виходячи з того, що предмет регулювання Бюджетного кодексу України, так само, як і предмет регулювання законів України про Державний бюджет України на кожний рік, є спеціальним, що обумовлено положеннями п. 1 ч. 2 ст. 92 Основного Закону України, Конституційний Суд України в рішенні від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 дійшов висновку, що
Кодексом не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію або скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.
Отже, у разі суперечності між правовими нормами Закону України про Державний бюджет України та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.
Більше того, роз'яснення НАДС, інших міністерств та центральних органів виконавчої влади щодо розрахунку заробітної плати мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм, а тому не можуть покладатися в основу видання наказів щодо встановлення складових заробітної плати державних службовців.
З огляду на наведене, суд вважає, що в спірних правовідносинах застосуванню підлягає норма саме спеціального нормативно-правового акту - ч. 1 ст. 52 Закону №889, а не п. 13 розділу «Прикінцеві положення» Закону №4059, яким звужується обсяг прав та гарантій державних службовців, визначених чинним законодавством, а відтак, спірний наказ у відповідній частині, що стосується позивача, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
При цьому суд відхиляє посилання відповідача 2 на те, що норми Закону №4059 підтягають застосуванню як такі, що прийняті пізніше, аніж норми Закону №889, оскільки зазначений принцип використовується тільки у разі колізії між нормативно-правовими актами, що регулюють один й той самий предмет. Разом з тим, суд зауважує, що питання визначення розміру надбавки за вислугу років державної служби регулюється виключно Законом №889, а тому в даному випадку колізія відсутня.
Суд зазначає, що одним із складових елементів конституційного принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності.
Конституційний Суд України зазначав,
-що юридичну визначеність слід розуміти через такі її складові елементи, як: чіткість, зрозумілість, однозначність норм права; право особи у своїх діях розраховувати на розумну та передбачувану стабільність існуючого законодавства та можливість передбачати наслідки застосування норм права (легітимні очікування) (рішення від 23 січня 2020 року №1-р/2020).
Європейський суд з прав людини у своїх рішення наголошував на тому, що держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним (рішення у справі «Кечко проти України», «Сук проти України»).
За результатами розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що визначення розміру надбавки за вислугу років державної служби регламентується саме нормами ст. 52 Закону №889, тому ОСОБА_1 мав легітимні очікування на отримання заробітної плати у передбаченому законом розмірі.
Ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, гарантує захист власності. Так, зокрема, зазначеною статтею визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття «майно», а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як «наявне майно», так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого «права власності» (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини «Фон Мальтцан та інші проти Німеччини»). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися «активом»: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність («Von Maltzan and Others v. Germany» №71916/01, №71917/01 та №10260/02).
Отже, з прецедентної практики Європейського суду з прав людини вбачається, що заробітна плата також може розглядатися як «майно» в розумінні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та підпадає під захист, гарантований цією статтею.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Зазначене також кореспондується з положеннями ч. 2 ст. 6 КАС України.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач 1 всупереч своєму процесуальному обов'язку не надав жодних доказів правомірності оскарженого рішення. Більше того, враховуючи ч. 4 ст. 159 КАС України, суд кваліфікує неподання відповідачем 1 відзиву на позов як визнання позову.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, суд враховує наступне.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 148 Закону України «Про судоустрій і статус судді» фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.
З огляду на вищезазначене суд вважає за можливе зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавку за вислугу років на державній службі з 01 січня 2025 року відповідно до ч.1 ст. 52 Закону №889, а саме: на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.
Водночас не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України у Закарпатській області в подальшому нараховувати та виплачувати позивачу надбавку за вислугу років на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.
Керуючись статтями 6, 9, 72-76, 242 -246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Свалявський районний суд Закарпатської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати Наказ Свалявського районного суду Закарпатської області від 01 січня 2025 року № 1/02-07 "Про встановлення на 2025 рік надбавок за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі відповідно до абзацу 2 пункту 13 розділу Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік" у частині встановлення з 01.01.2025 року надбавки за вислугу років на державній службі начальника відділу документального забезпечення (канцелярії) ОСОБА_1 в розмірі 28 % посадового окладу.
Зобовязати Територіальне управління ДСА України у Закарпатській області ( код ЄДРПОУ 26213408) здійснити перерахунок та виплату начальнику відділу документального забезпечення (канцелярії) ОСОБА_1 (реєстраційний номер НОМЕР_1 ) надбавки за вислугу років на державній службі з 01 січня 2025 року відповідно до ч.1 ст.52 Закону України "Про державну службу" , а саме: на рівні 3-х відсотків посадового окладу державного службовця за кожний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.
В решті позовних вимог-відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом 30 днів.
СуддяЗ.Б.Плеханова