Рішення від 26.05.2025 по справі 260/1211/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2025 року м. Ужгород№ 260/1211/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Луцович М.М.

при секретарі судового засідання - Пішта І.І.

та осіб, що беруть участь у справі:

представник позивача - Олійник Р.Б.,

представник відповідача - Маланій Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області, згідно якого просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській №2625021-2413-0710-UA21100210000026937 від 30.04.2024 в частині нарахування ОСОБА_1 земельного податку за 2024 рік у розмірі 41 516,61 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області було винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №2625021-2413-0710-UA21100210000026937 від 30.04.2024 р., яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб (код платежу 18010700) за 2024 рік у сумі 46 015,83 грн. Водночас, на переконання позивача, податкове повідомлення-рішення №2625021-2413-0710-UA21100210000026937 від 30.04.2024 р. є необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Зокрема вказує на те, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області невірно застосовано нормативно-грошову оцінку та відповідно невірно визначено розмір податку. Зазначає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки у с. Тур'ї-Ремети площею 3,0 га, що перебуває у користуванні ОСОБА_1 не проводилася, а це в свою чергу означає, шо ставка земельного податку має бути визначена згідно п.277.1 ст.277 Податкового кодексу України виходячи з нормативно-грошової оцінки ріллі по області.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року відкрите провадження по справі та вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.

Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву, згідно якого проти задоволення даного адміністративного позову заперечив та зазначив, що фізична особа ОСОБА_1 є користувачем земельної ділянки площею 3,0 га, наданої в тимчасове довгострокове користування на підставі договору від 30.03.2000 року на право тимчасового довгострокового користування землею. Вказаний договір від 30.03.2000 року було зареєстровано у Перечинському районному відділі земельних ресурсів 30.03.2000 року за №1.

Згідно довідки Тур'є-Реметівської сільської ради від 25.06.2020 №538/02-27 земельна ділянка площею 3,0 га, яка є в користуванні ОСОБА_1 , є в межах населеного пункту с. Тур'я-Ремети з 30.10.2018 р. згідно рішення двадцять третьої сесії VI скликання Перечинської районної ради № 401 від 17.04.2014 р. «Про встановлення (зміну) меж населеного пункту села Тур'я-Ремета».

Рішенням Тур'є-Реметівської сільської ради сьомої сесії (1-ше пленарне засідання) VIIІ скликання від 14.07.2021 №171 встановлено з 01.01.2022 року ставки земельного податку (% нормативної грошової оцінки) на території Тур'є-Реметівської сільської ради Перечинського району Закарпатської області. Згідно додатку 1 до вказаного рішення Тур'є-Реметівської сільської ради ставка земельного податку (% нормативної грошової оцінки) за земельні ділянки, нормативно-грошову оцінку яких проведено для фізичних осіб для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (код 07.01), становить 2%.

Рішенням Тур'є-Реметівської сільської ради двадцять восьмої сесії VII скликання від 27.06.2019 р. № 416 «Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель с, Тур'я-Ремети» сільська рада затвердила технічну документацію по грошовій оцінці земель населеного пункту с. Тур'ї-Ремети, якою визначено середню (базову) вартість одного квадратного метра земель 113,66 грн. та ввела в дію технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Тур'ї-Ремети з 01.01.2020 року.

Представник відповідача зазначає, що у відповідності до вимог Податкового кодексу України, ГУ ДПС у Закарпатській області винесено податкове повідомлення - рішення від 30.04.2024 №2625021-2413- 0710-UA2110210000026937, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб по земельній ділянці площею З га, категорія земель (07) - для рекреаційного призначення, на 2024 р. в сумі 46015,83 грн. Вказане рішення направлене на адресу скаржника поштою - рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано ним 19.09.2024, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення. Розрахунок суми земельного податку з фізичних осіб за 2024 рік по ОСОБА_1 становить: (64,22 (зона 1) + 51,15 (зона 2)) : 2 = 57,685 (за 1 кв.м) - середня вартість 1 кв.м. землі рекреаційного призначення, 57,685 х 3ОООО м кв. (3 га) х 2% (ставка податку - % від нормативно грошової оцінки) х 1,1х 1,15х 1,051 =46015,83 грн. Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив такі задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, просила суд відмовити в задоволенні позову з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.

На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що 30.03.2000 р. Перечинська районна рада (власник землі) уклала договір з ОСОБА_1 на право тимчасового довгострокового користування земельною ділянкою, відповідно до якої останній є користувачем земельної ділянки площею 3,0 га на території Тур'я-Реметівської сільської ради кв.10 в 4.

Дана земельна ділянка, яка перебуває у користуванні позивача, знаходиться на землях рекреаційного призначення, що підтверджується листом Перечинського відділення Ужгородської МДПІ від 15.07.2011р. №603/09/08-1700/1.

30.04.2024 р. контролюючий орган в особі Головного управління ДПС у Закарпатській області виніс податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №2625021-2413-0710-UA21100210000026937, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб по земельній ділянці площею 3 га, категорія земель (07) - для рекреаційного призначення, на 2024 р. в сумі 46 015,83 грн.

Позивач не погодившись із прийняттям податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області від 30.04.2024 форми «Ф» №2625021-2413-0710-UA21100210000026937, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так згідно пп. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Приписами п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України визначено, що платниками плати за землю є: платники земельного податку: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Об'єктами оподаткування платою за землю є: об'єкти оподаткування земельним податком: земельні ділянки, які перебувають у власності, земельні частки (паї), які перебувають у власності, земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування; об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (ст. 270 Податкового кодексу України).

Таким чином, обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч.1. ст.79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до п. 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку землі», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Із змісту ч.3 ст. 23 даного закону, визначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки дається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру

Отже, з системного аналізу норм видно, що об'єктом оподаткування земельного податку є конкретна земельна ділянка (з певним місцем розташування), яка перебуває у власності або користуванні платника податку (з визначеними щодо неї правами), базою оподаткування відповідної конкретної земельної ділянки є її нормативно-грошова оцінка (або її площа, якщо нормативно-грошову оцінку цієї ділянки не проведено). При цьому, документом, який підтверджує величину бази оподаткування конкретної земельної ділянки (її нормативно-грошову оцінку) є витяг з технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель.

Тобто, для правильного обчислення суми земельного податку необхідно встановити, чи була проведена нормативно-грошова оцінка конкретної земельної ділянки, яка перебуває у користуванні позивача та чи підтверджується її розмір належним, доказом, зокрема витягом з технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель на відповідну конкретну земельну ділянку.

Суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено такого механізму нарахування земельного податку (визначення бази оподаткування), який застосований податковим органом при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення (виходячи із середньої вартості 1 кв.м.), виходячи з наступних підстав.

Рішенням Тур'є-Реметівської сільської ради від 27.06.2019 р. № 416 затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту с. Тур'ї-Ремети, якою визначено середню (базову) вартість одного квадратного метра земель - 113,66 грн.

Разом з тим, така середня (базова) вартість використовується тільки як один із показників для обрахунку вартості квадратного метра земельної ділянки.

Абзацом 2 п.п.56.4 ст.56 ПК України передбачено, що на контролюючий орган покладається обов'язок доведення правомірності нарахування або прийняття будь-якого рішення.

Відповідно до п. 20. Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1147, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17.

До моменту формування спірної земельної ділянки (внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру), визначення, до якої економіко-планувальної зони вона віднесена, визначення її нормативно-грошової оцінки та отримання витягу про таку нормативно-грошову оцінку, відсутні підстави стверджувати, що на спірну земельну ділянку дійсно проведено нормативно-грошову оцінку, так само неможливо достовірно визначити базу оподаткування земельним податком спірної земельної ділянки виходячи із її нормативної грошової оцінки.

При цьому, в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують ту обставину, що нормативно-грошова оцінка спірної земельної ділянки проведена та визначено її величину, оскільки такими доказами можуть бути виключно витяг з технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель на спірну земельну ділянку.

Суд зазначає, що нормативно-грошова оцінка окремої земельної ділянки площею 3,0 га, яка перебуває у користуванні позивача не проводилась, відсутній витяг про нормативно-грошову оцінку вказаної земельної ділянки, що підтверджується листом Відділу у Перечинському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області №207/0/199-20 від 10.03.2020 р.

Статтею 277 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких не проведено, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Як випливає із листа Перечинського відділення Ужгородської МДПІ від 15 липня 2011 р. №603/09/08-1700/1, земельна ділянка, яка перебуває у користуванні ОСОБА_1 , знаходиться на землях рекреаційного призначення.

Згідно Положення про оподаткування земельним податком, затвердженого рішенням Тур'є-Реметівської сільської ради від 14.07.2021 р. №171 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради», з 01.01.2022 року ставка земельного податку для фізичних осіб за земельні ділянки рекреаційного призначення, нормативна грошова оцінка яких не проведена, складає 5,5% (Додаток 1 до Положення).

При цьому відомості про встановлення Тур'є-Реметівською сільською радою місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради на 2023 і 2024 роки у матеріалах відсутні.

Відповідно, у 2024 році ставки податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради діяли у розмірі встановленому рішенням Тур'є-Реметівської сільської ради від 14.07.2021 р. №171 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради».

Вказане підтверджується також інформацією на офіційному веб-порталі ДПС у рубриці «Ставки місцевих податків та зборів». Зокрема, у розділі «Зведена інформація про розмір та дату встановлення на відповідних територіях ставок місцевих податків і зборів, а також про встановлені податкові пільги, які будуть діяти у 2024 році» по Закарпатській області наявна інформація у вигляді таблиці по Ужгородському району Тур'я Реметiвська ТГ UA21100210000026937, згідно якої ставки земельного податку встановлені саме на підставі рішення Тур'я-Реметівської сільської ради від 14.07.2021 р. №171 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради»

Відповідно до п. 18 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1147, у разі застосування відповідно до законодавства нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області приймається згідно з додатком 15.

Відповідно до Додатка 15 до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1147, нормативна грошова оцінка одиниці 1 га ріллі по Закарпатській області складає 27 268,00 грн.

Тобто, в даному випадку розмір земельного податку для позивача за 2024 рік мав складати: 4 499,22 грн. (27 268,00 грн. (грошова оцінка 1 га ріллі по області) х 5,5% х 3,00 (площа земельної ділянки)).

Отже, контролюючий орган невірно провів розрахунок земельного податку позивача за 2024 р. та зайво нарахував - 41 516,61 грн. (46 015,83 грн. (сума податкового зобов'язання із земельного податку по оскаржуваній ППР) - 4 499,22 грн. (сума земельного податку нарахована, виходячи із нормативної грошової оцінка 1 га ріллі по Закарпатській області)).

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даній справі всупереч ст.77 КАС України відповідач не довів та не підтвердив належними та допустимими доказами ту обставину, що вірно визначив базу оподаткування ( нормативно-грошову оцінку) для конкретного об'єкту оподаткування земельної ділянки яка перебуває у користуванні позивача та розмір грошового зобов'язання, визначений в податковому повідомленні-рішенні.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин суб'єкт владних повноважень в особі Головного управління ДПС у Закарпатській області діяв не у спосіб, визначений законами та Конституцією України, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сума судового збору сплачена позивачем при поданні позовної заяви підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області №2625021-2413-0710-UA21100210000026937 від 30.04.2024 в частині нарахування ОСОБА_1 земельного податку за 2024 рік у розмірі 41 516,61 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяМ.М. Луцович

Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано 04.06.2025 року.