про прийняття звіту про виконання судового рішення
04 червня 2025 року м. Житомир Справа № 240/21621/20
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Майстренко Н.М., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , правонаступником якої визнано ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України та визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати з 17.07.2018 року підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано відповідача з 17.07.2018 року здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
В зв'язку зі смертю ОСОБА_1 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть від 14.05.2021 року серії НОМЕР_1 , виданого Овруцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), ухвалою від 05.05.2022 року Житомирський окружний адміністративний суд здійснив заміну позивача - ОСОБА_1 на його правонаступника - ОСОБА_2 .
18.02.2025 року від ОСОБА_2 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла заява в порядку 382 КАС України про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у місячний строк подати оформлений згідно вимог ст.382-2 КАС України звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року.
Заява мотивована тим, що за судовим рішенням, незважаючи на його обов'язковість, не виплачено підвищення до пенсії у період з 17.07.2018 року по 13.05.2021 року (день смерті позивача).
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 року заяву ОСОБА_2 задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати звіт про виконання судового рішення від 12.04.2021 року в адміністративній справі №№240/21621/20 протягом трьох місяців з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.
27.05.2025 року, в межах встановленого судом строку, від Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області до суду надійшов звіт про виконання судового рішення у цій справі.
Заявник своїм правом на подання заперечень щодо звіту територіального пенсійного органу не скористалась.
Відповідно до ч. 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Судове засідання для розгляду звіту призначене на 04.06.2025 року о 10:00.
Однак, заявник та представник пенсійного органу в судове засідання не прибули. Про причини їх неприбуття суд не повідомлено.
Зважаючи, що учасники справи були належним чином повідомлені про дату і час судового засідання, суд вважає можливим здійснювати розгляд звіту в письмовому провадженні без участі учасників справи.
Розглянувши у встановлений строк в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено наступне.
Як зазначено вище, судовим рішенням від 12.04.2021 року у цій справі зобов'язано відповідача з 17.07.2018 року здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачу у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
З наданих до звіту доказів вбачається, що на виконання рішення суду в даній справі з 17.07.2018 в результаті перерахунку розмір пенсії позивача становив:
- з 17.07.2018 - 9598,20 грн., в тому числі 7446,00грн. (3723,00 грн. х 2) - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.01.2019 -10504,05 грн., в тому числі 8346,00грн. (4173,00 грн. х 2) - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
-з 01.01.2020 -11925,52 грн., в тому числі 9446,00грн. (4723,00 грн. х 2)- підвищенняя за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.09.2020 - 12718,53 грн., в тому числі 10000,00грн. (5000,00 грн. х 2) - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
- з 01.01.2021 - 14810,28 грн., в тому числі 12000,00грн. (6000,00 грн. х 2) - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному за рішенням суду;
З 01.06.2021 року виплату пенсії ОСОБА_1 припинено в зв'язку зі смертю.
За результатами проведеного перерахунку з урахуванням вже виплаченої суми пенсії доплата за період з 17.07.2018 по 31.05.2021 становить 309 052,90 грн., яка включена до підсистеми "Реєстр судових рішень", виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Відповідачем повідомлено про неможливість виконання ним судового рішення в частині виплати вказаної заборгованості, яка зумовлена відсутністю відповідного фінансування.
Головним управлінням для повного виконання судового рішення, що набрало законної сили, неодноразово направлялись звернення до Пенсійного фонду України, зокрема, від 22.06.2022 за № 0600-0304-5/43721, від 13.07.2023 за № 0600-0305-5/73508, від 18.06.2024 № 0600-0306-5/76255 про виділення додаткових коштів (видатків бюджету Головного управління) для погашення заборгованості за судовими рішеннями, які обліковуються в Реєстрі.
З метою здійснення виплати суми коштів, нарахованих, але невиплачених за період з 17.07.2018 по 31.05.2021 в сумі 309 052,90 грн. на виконання ухвали у справі №240/21621/20 за позовом ОСОБА_2 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області направлено до Пенсійного фонду України лист від 13.05.2025 №0600-0306-5/44011, на який відповідь не надійшла. Виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, може бути проведена лише за умови надходження відповідного бюджетного фінансування Пенсійному фонду України в порядку черговості набрання рішеннями законної сили.
Судом враховується, що згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Мінсоцполітики України є органом, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
При цьому Верховний Суд у своїх рішеннях зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Зокрема, у постановах від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19 за адміністративним провадженням №K/9901/7195/20 від 23 квітня 2020 року та у справі № 420/70/19 від 07.11.2019.
Таким чином, невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу нарахованої суми доплати відбувається з причин, які не залежать від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Судом встановлено, що з 17.07.2018 по 01.06.2021 року нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_1 здійснювалось територіальним пенсійним органом у розмірі, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам відповідно до законів України про Державний бюджет України на відповідні роки, що не свідчить про невиконання боржником судового рішення у цій справі.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем у даній справі вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий Головним управлінням пенсійного фонду України в Житомирській області звіт.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 21.05.2025 року про виконання судового рішення в адміністративній справі №240/21621/20 за позовом ОСОБА_1 , правонаступником якої визнано ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя Н.М. Майстренко