Рішення від 04.06.2025 по справі 240/15673/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/15673/24

категорія 106020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати йому одноразової грошової допомоги, як такому що уклав перший контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України, відповідно до п.п.8 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704;

- зобов'язати Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити одноразову грошову допомоги йому як такому що уклав перший контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України відповідно до підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, у розмірі, що дорівнює десяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року.

Заявлені вимоги до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач, Військова частина) позивач обґрунтовує тим, що у зв'язку із укладенням з Міністерством оборони України в особі командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу строком на 5 років набув право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги передбаченої підпунктом 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, у розмірі, що дорівнює десяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року. Військова частина НОМЕР_1 відмовила позивачу у виплаті такої допомоги, з підстав, що контракт укладено менш ніж на 1 рік, до оголошення демобілізації Указом Президента України. Таку бездіяльність позивача вважає протиправною.

Ухвалою суду від 26.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

30.09.2024 від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Звертає увагу суду на той факт, що позивач уклав контракт до моменту оголошення Указу Президента України про демобілізацію, а не на строк 1 рік і більше, внаслідок чого відмова у нарахування та виплаті такої одноразової виплати правомірна.

Розглянувши наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд зважає на наступне.

Судом встановлено, що 09.09.2022 за результатами атестування осіб до присвоєння первинних військових звань офіцерського складу ОСОБА_1 підписав контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу (далі - Контракт) з Міністерством оборони України в особі командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

26.09.2022 на підставі Контракту та наказу Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України позивача наказом №228 призначено на посаду в Військової частини НОМЕР_2 , та присвоєно первинне військове звання офіцерського складу - молодший лейтенант.

Відповідно до пункту 3 Контракт є строковим та укладається відповідно до строків встановлених законодавством, за погодженням сторін на: "До моменту оголошення Указу Президента України про демобілізацію".

23.06.2024 позивач подав рапорт командиру військової частини НОМЕР_2 про виплату йому одноразової грошової допомоги, як такому, що уклав перший контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України.

24.06.2024 наказом №177 командира Військової частини НОМЕР_2 рапорт задоволено та наказано виплатити позивачу грошову допомогу у розмірі 23 930 грн, як такому, що уклав перший контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України.

Відповідно до компетенції та з метою виплати позивачу одноразової допомоги, Військовою частиною НОМЕР_2 надані необхідні документи до фінансового органу Військової частини НОМЕР_1 .

У відповідь, листом №1374/2655 від 02.07.2024 Військова частина НОМЕР_1 повідомила командира Військової частини НОМЕР_2 про відсутність підстав для виплати позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки відповідно до п.22 наказу Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018 не передбачено виплату такої допомоги військовослужбовцям після укладення ними першого контракту на термін: "До моменту оголошення Указу Президента України про демобілізацію".

Вважаючи таку відмову відповідача у виплаті одноразової грошової допомоги протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір, по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей" №2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XIІ).

Частинами 1, 2 ст. 9 Закону №2011-XIІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

За приписами ч. 2 ст. 9 Закону №2011-XIІ до складу грошового забезпечення входять, зокрема, одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абз.1-2 ч. 4 ст. 9 Закону №2011-XIІ, грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

При цьому, пунктами 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (надалі - Постанова №704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Одноразова грошова допомога за підписання першого контракту є різновидом одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Матеріалами справи підтверджено та доводами відповідача не спростовано, що, позивач вперше уклав контракт з Міністерством оборони України 09.09.2022.

Відповідно до пп.8 п. 6 Постанови №704, в редакції чинній на час укладення контракту, було визначено: виплачувати одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту в таких розмірах, зокрема, особам офіцерського (середнього, старшого та вищого начальницького) складу - десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Отже, Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постановою №704 визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони України.

Наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам (абз.1 п.1 розд.І вказаного Порядку).

Згідно з п.1 розділу ХХІІ Порядку № 260, одноразова грошова допомога військовослужбовцям після укладення ними першого контракту виплачується:

особам, які приймаються на посади рядового складу строком на 3 роки;

особам, які приймаються на посади сержантського і старшинського складу строком на 3 роки і більше;

особам, які приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу строком на 1 рік і більше;

особам, які підписали контракт строком на 5 років і більше, із числа військовослужбовців, призначених на посади осіб сержантського і старшинського складу, осіб офіцерського складу після закінчення вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (підготовка яких здійснюється за державним замовленням), за умови вступу до виконання обов'язків за цими посадами.

Пунктом 3 розділу ХХІІ Порядку № 260 визначено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом, призначення на посаду та вступу до виконання обов'язків за посадою на підставі наказу командира.

Отже, безпосередньо Законом №2011-XII та Постановою №704 визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони України.

З аналізу положень Порядку №260 вбачається, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом, та за умови укладення особою контракту строком не меншим ніж зазначено в п.1 розділу ХХІІ Порядку №260.

Тобто, в разі підписання першого контракту на менший термін ніж зазначено в розділі ХХІІ Порядку №260 одноразова грошова допомога не виплачується.

Разом з тим, останні зміни до розділу ХХІІ Порядку №260, яким врегульовано питання виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення ними першого контракту, були внесені наказом Міністерства оборони №180 від 01.06.2020, а тому в цьому розділі не враховано умов, що виникли після введення в Україні воєнного стану на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", який неодноразово продовжувався, та оголошення загальної мобілізації.

Згідно з пунктом 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 року №124, рапорт (заява) - письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення, звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.

Відповідно до статей 14, 31, 66 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України № 548-XIV від 24.03.1999 року, із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника.

Начальники, яким військовослужбовці підпорядковані за службою, у тому числі і тимчасово, є прямими начальниками для цих військовослужбовців. Найближчий до підлеглого прямий начальник є безпосереднім начальником.

Командир бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) в мирний і воєнний час відповідає за бойову та мобілізаційну готовність, укомплектованість особовим складом, успішне виконання бригадою (полком, кораблем 1 і 2 рангу, окремим батальйоном) бойових завдань; бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, збереження життя і зміцнення здоров'я особового складу; внутрішній порядок; стан і збереження зброї, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального та інших матеріальних засобів; стан фінансового господарства; всебічне забезпечення бригади, стан пожежної та екологічної безпеки.

Командир бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) є прямим начальником усього особового складу полку.

Відповідно до пункту 4.3 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017 року №280 "Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України", виплата грошового забезпечення, заробітної плати та інші виплати (індексація, грошова компенсація за речове майно, харчування, піднайом житла тощо) особовому складу здійснюється за місцем штатної служби (перебування та фінансовому та інших видах забезпечення).

Проаналізувавши законодавчі норми, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що одноразова грошова допомога (далі - ОГД) після укладення першого контракту, належить до одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців. Така грошова допомога є одноразовою виплатою, яка гарантована державою для громадян, що вперше укладають контракт на проходження військової служби. Вказана виплата спрямована на підтримку новобранців та стимулювання громадян до вступу на військову службу.

Така ОГД виплачується військовослужбовцям Збройних Сил України, які вперше вступили на військову службу за контрактом та уклали перший контракт одного із таких видів: контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу; контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб сержантського і старшинського складу; контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу.

Право на отримання ОГД для військовослужбовця виникає після набрання чинності першим контрактом, призначення на посаду та вступу до виконання обов'язків за посадою.

Вказана ОГД виплачується один раз, на підставі наказу командира військової частини із зазначенням у ньому нарахованої суми до виплати, який видається на підставі рапорту військовослужбовця, виплачується у складі грошового забезпечення за місцем перебування військовослужбовця на грошовому забезпеченні.

Відповідно до п. 2 ч.8 ст. 23 Закону №2232-ХІІ під час дії особливого періоду: для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки: на період проведення мобілізації, крім випадків, визначених пунктом 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону; до дня завершення виконання завдань в інтересах оборони України, безпосередньої участі у веденні воєнних (бойових) дій, у тому числі на території проведення антитерористичної операції, а також у районах здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії держави, що формально чи фактично є учасником воєнних дій проти України; на період дії воєнного стану, крім випадків, визначених пунктом 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.

Оцінка викладених норм дають підстави для висновку про нерівний (дискримінаційний) підхід у виплаті грошового забезпечення в частині одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту військовослужбовцям, які уклали контракт до 24.02.2022 на визначений строк, і строк яких в силу п. 2 ч. 8 ст. 23 Закону №2232-ХІІ є продовженим, та тими, які уклали контракт після 24.02.2022 на строк до настання певної події, а саме оголошення демобілізації.

У той час, як свідчить зміст укладеного позивачем контракту про проходження військової служби, такий є строковим, оскільки це за погодженням сторін визначили у пункті 3 контракту.

Крім того, суд враховує, що право позивача на отримання ОГД після укладення ним першого контракту опосередковано визнається Військовою частиною НОМЕР_2 , про що свідчить наказ командира №177 від 14.06.2024, який наказано виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 23 930 грн, як такому, що 09.09.2022 уклав перший контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу строком до моменту оголошення Указу Президента України про демобілізацію.

Втім, у відзиві на позов представник відповідача, заперечуючи право позивача на отримання такої допомоги, вказує, що чинне законодавство не передбачає виплату ОГД за контрактом у випадку укладення його на строк до оголошення демобілізації.

Однак, суд не приймає до уваги такі мотиви та аргументи, визнає такі незаконними, оскільки виплата одноразової грошової допомоги, так як підписанням першого контракту військовослужбовцям, які прийняті на військову службу за контрактом під час дії воєнного стану, поставлені у залежність від оголошення рішення про демобілізацію, оскільки, як вже зазначалося вказане свідчить про нерівний (дискримінаційний) підхід.

З огляду на викладене, суд вважає, що військовослужбовець може реалізувати право на отримання ОГД, у зв'язку із підписанням вперше контракту у будь-який момент під час проходження військової служби за контрактом, шляхом подання відповідного рапорту. Рішення по суті рапорту приймає командир військової частини за місцем служби військовослужбовця.

За викладених обставин справи суд дійшов висновку щодо наявності обов'язку відповідача здійснити виплату позивачу одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який уклав перший контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), №37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Оцінивши докази щодо їх належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як такому що уклав перший контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України, відповідно до п.п.8 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.

Зобов'язати Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити одноразову грошову допомоги ОСОБА_1 , як такому що уклав перший контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України відповідно до підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, у розмірі, що дорівнює десяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 04 червня 2025 р.

04.06.25