Справа №348/260/25
Провадження №1-кп/348/185/25
05 червня 2025 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю: прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Надвірнянського районного суду кримінальне провадження №12024090000000720, внесене у Єдиний реєстр досудових розслідувань 23.12.2024, про обвинувачення:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Зелена Надвірнянського району Івано-Франківської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України,одруженого, з вищою освітою, працюючого на посаді старости сіл Зелена, Черник, Максимець Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України (далі КК України),
Згідно обвинувального акта ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивого офіційного документа, за таких обставин.
Згідно рішення Пасічнянської сільської ради Івано-Франківської області восьмого скликання другої сесії від 18.12.2020 № 16-2/2020 «Про затвердження на посаді старости сіл Зелена, Черник, Максимець» ОСОБА_4 затверджений на посаду старости сіл Зелена, Черник, Максимець Пасічнянської сільської ради та останньому присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад.
18 грудня 2020 року рішенням Пасічнянської сільської ради Івано-Франківської області восьмого скликання другої сесії № 21-2/2020 «Про Положення про старосту» затверджено Положення про старосту (далі Положення), відповідно до п.п. 2.1, 2.2, 2.4 Положення, староста затверджується сільською радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови; староста є членом виконавчого комітету сільської ради за посадою; порядок організації роботи старости визначається Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про добровільне об'єднання територіальних громад», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими законами, а також цим Положенням, відповідно до п.п. 3.1.4 Положення, староста уповноважений сприяти жителям відповідного села, селища у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування, відповідно до п.п. 3.2.1, 3.2.1.4, 3.2.1.6, 3.2.1.7 Положення староста зобов'язаний додержуватись Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, Статуту об'єднаної територіальної громади, Регламенту ради, цього Положення та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок його діяльності та взаємовідносини з об'єднаною територіальною громадою, органами місцевого самоврядування та їхніми посадовими особами, громадою та її членами; староста здійснює заходи із ведення погосподарського обліку на території відповідних населених пунктів громади; староста підписує довідки інформаційного характеру (в т.ч. для субсидій), які видаються радою, за зверненням жителів відповідних населених пунктів громади; староста надає довідки, довідки-характеристики фізичним та юридичним особам, які проживають на території відповідних населених пунктів громади, відповідно до п.п. 5.4 Положення старості видається номерна печатка з метою надання адміністративних послуг жителям відповідних населених пунктів громади; відповідно до п.п. 6.3 Положення староста може бути притягнений до дисциплінарної, матеріальної, цивільної, адміністративної, та кримінальної відповідальності, визначеної законом.
Відповідно до ст. 49-1 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 р. № 868 у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що розташовані на території сільських рад та закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., заінтересованою особою може бути особа, за якою закріплені особові рахунки в погосподарських книгах відповідних сільських рад. Для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що розташовані на території сільських рад та закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., заявник подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку; документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, може також вважатися рішення сільської ради щодо передачі (надання) земельної ділянки у власність або користування; виписку з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільської ради, сільським головою (у разі, коли виконавчий орган не створений) або відповідною архівною установою; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна (у разі, коли у виписці з погосподарської книги відсутні відомості про технічні характеристики об'єкта нерухомого майна).
Згідно ст. 1 «Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах» (далі Інструкція) затвердженої 11.04.2016 р. Наказом Державної служби статистики України № 56, погосподарський облік, як вид первинного обліку, передбачений для накопичення і систематизації відомостей, які збирають сільські, селищні, міські ради територіальних громад (далі - місцеві ради) по кожному з розташованих на їхній території населених пунктів і які є необхідними для проведення державних статистичних спостережень; згідно ст. 2 Інструкції погосподарський облік ведуть з урахуванням норм чинного законодавства з питань захисту персональних даних. Цей облік не передбачає реєстраційних дій і не несе жодних правових наслідків для об'єктів, відносно яких він здійснюється; згідно ст. З Інструкції у рамках погосподарського обліку місцеві ради ведуть облік особистих селянських господарств у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, відповідно до ст. 11 Інструкції у місцевій раді призначають уповноважену особу (осіб) органу місцевого самоврядування (старосту або іншу уповноважену особу (осіб)), яка (які) відповідає(ють) за ведення погосподарського обліку в кожному населеному пункті (далі - уповноважена особа).
Таким чином, обіймаючи посаду старости сіл Зелена, Черник, ОСОБА_6 був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.
За невстановлених органом досудового розслідування обставин, в старости сіл Зелена, ОСОБА_7 виник злочинний умисел, спрямований на складання та видачу завідомо неправдивого офіційного документу, а саме Виписки з облікової картки об'єкта погосподарського обліку.
Реалізуючи свій злочинний умисел, 24.01.2023 староста сіл Зелена, Черник, Максимець Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що у Обліковій картці об'єкта погосподарського обліку книга № 9 Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області відсутні будь-які записи щодо домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , склав та видав завідомо неправдивий офіційний документ, а саме виписку з Облікової картки об'єкта погосподарського обліку книга № 9 Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області № 240, в якій зазначив неправдиву інформацію про реєстраційний номер виписки, адресу домогосподарства, прізвище, ім'я по батькові власника домогосподарства, землю в користуванні об'єкта та підставу.
Для надання вказаній виписці статусу офіційного документа, цього ж дня ОСОБА_4 поставив в ній власний підпис та за невстановлених органом досудового розслідування обставин завірив її гербовою печаткою Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.
Крім цього, 03.02.2024, за невстановлених органом досудового розслідування обставин, виписку з Облікової картки об'єкта погосподарського обліку книга № 9 Пасічнянської сільської ради, Надвірнянського району Івано-Франківської області № 240 було використано з метою проведення державної реєстрації на об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
До суду 08.05.2025 надійшло клопотання голови Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_8 та голови зборів трудового колективу ради ОСОБА_9 про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею його на поруки трудовому колективу Пасічнянської сільської ради, а також протокол загальних зборів трудового колективу Пасічнянської сільської ради б/н від 05.05.2025.
В судовому засіданні заступник голови Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_9 подане клопотання підтримав з підстав наведених у ньому та просив його задовольнити. Вказав, що два місяці проводяться заходи як планові, зауважень за цей час до ОСОБА_4 немає.
Захисник ОСОБА_5 клопотання підтримав,просив його задовольнити та передати обвинуваченого на поруки трудовому колективу Пасічнянської сільської ради, звільнивши від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, та закрити кримінальне провадження. Зазначив, що було усунуто всі недоліки, клопотання відповідає вимогам ст. 47 КК України та КК України не забороняє передачу на поруки трудовому колективу Пасічнянської сільської ради ОСОБА_4 .
Обвинувачений ОСОБА_4 у судовому засіданні повністю та безумовно визнав себе винуватим у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, вказав що щиро розкаюється у вчиненому, дуже шкодує за вчинене. Погодився з кваліфікацією вчиненого ним діяння. Пояснив, що дійсно за вказаних у обвинувальному акті обставинах, вчинив інкриміноване йому кримінальне правопорушення. Зобов'язується не вчиняти будь-яких правопорушень. Він надалі працює на посаді старости.
Просив задовольнити клопотання про передачу його на поруки трудовому колективу Пасічнянської сільської ради.
Суд роз'яснив обвинуваченому право заперечувати проти закриття кримінального провадження та наполягати на проведенні судового провадження у повному обсязі в загальному порядку. Обвинувачений ОСОБА_4 заявив, що підтримує подане клопотання та наполягає на його розгляді, розуміючи той факт, що передання особи на поруки є нереабілітуючою підставою звільнення від кримінальної відповідальності.
Прокурор щодо поданого клопотання заперечив, просив відмовити у його задоволенні. Вказав, що вже було клопотання відповідно до ст. 47 КК України, було усунуто деякі недоліки, однак ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення у сфері службової діяльності і в цій категорії справ підстав для передачі обвинуваченого на поруки трудовому колективу Пасічнянської сільської ради немає.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов наступного висновку.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Частиною 1 статті 285 КПК України, передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 КК України звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюється виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Згідно ст. 47 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Як вбачається зі змісту протоколу загальних зборів трудового колективу Пасічнянської сільської ради членами трудового колективу у кількості 27 осіб, при загальній кількості працюючих 50 осіб, вирішено клопотати перед судом про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності з передачею його на поруки трудового колективу Пасічнянської сільської ради (друге питання).
З обвинувального акта вбачається, що згідно рішення Пасічнянської сільської ради Івано-Франківської області восьмого скликання другої сесії від 18.12.2020 № 16-2/2020 «Про затвердження на посаді старости сіл Зелена, Черник, Максимець» ОСОБА_4 затверджений на посаду старости сіл Зелена, Черник, Максимець Пасічнянської сільської ради та останньому присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад.
18 грудня 2020 року рішенням Пасічнянської сільської ради Івано-Франківської області восьмого скликання другої сесії № 21-2/2020 «Про Положення про старосту» затверджено Положення про старосту (далі Положення), відповідно до п.п. 2.1, 2.2, 2.4 Положення, староста затверджується сільською радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови; староста є членом виконавчого комітету сільської ради за посадою; відповідно до п.п. 3.1.4 Положення, староста уповноважений сприяти жителям відповідного села, селища у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування, староста здійснює заходи із ведення погосподарського обліку на території відповідних населених пунктів громади; староста підписує довідки інформаційного характеру (в т.ч. для субсидій), які видаються радою, за зверненням жителів відповідних населених пунктів громади; староста надає довідки, довідки-характеристики фізичним та юридичним особам, які проживають на території відповідних населених пунктів громади, відповідно до п.п. 5.4 Положення старості видається номерна печатка з метою надання адміністративних послуг жителям відповідних населених пунктів громади.
Згідно ч. 2, 6 ст. 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» староста працює на постійній основі в апараті відповідної ради та її виконавчого комітету, а в разі обрання членом цього виконавчого комітету - у виконавчому комітеті ради. При здійсненні наданих повноважень староста є відповідальним і підзвітним сільській, селищній, міській раді та підконтрольним сільському, селищному, міському голові.
Виходячи із положень закону, закріплених у ст. 47 КК України, питання про звільнення від кримінальної відповідальності з передачею особи на поруки є правом, а не обов'язком суду, і є виправданим лише тоді, коли суд дійде висновку, що виправлення конкретної особи, котра вчинила кримінальне правопорушення, є можливим без фактичного застосування щодо неї заходів кримінально-правової репресії. Сам факт звернення із клопотанням про передачу особи на поруки імперативного значення для судів не має.
Крім того, вирішуючи питання про можливість задоволення зазначеного клопотання, суд має ретельно перевірити всі обставини справи й належним чином обґрунтувати ухвалене рішення.
При розгляді клопотання суд виходить із положень ст. 285-288 КПК України, роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п. 1, 5 постанови «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005, згідно яких звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям провадження у справі можливе на будь-яких стадіях судового розгляду справи, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною КК України, та за наявності визначених законом матеріально-правових підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності. Підставою такого звільнення є щире розкаяння особи, яке свідчить про її бажання спокутувати провину перед колективом підприємства, установи чи організації та виправити свою поведінку. Звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 47 КК України можливе лише за клопотанням колективу підприємства, установи чи організації, членом якого є особа, про передачу її на поруки. Клопотання колективу має бути оформлене протоколом загальних зборів колективу, який долучається до справи.
Разом із тим, з поданого клопотання, не вбачається чи буде здатний трудовий колектив Пасічнянської сільської ради, в якому ОСОБА_4 з січня 2021 року займає посаду старости сіл Зелена, Черник, Максимець Пасічнянської сільської ради, здійснювати щодо нього заходи виховного характеру, виходячи із покладених на нього посадових обов'язків з виконання організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, передбачених Положенням про старосту, та чи взагалі доцільно у цьому випадку застосування щодо нього такого виду звільнення від кримінальної відповідальності, враховуючи, що він обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення у сфері службової діяльності. При цьому, відповідно до вимог закону при здійсненні наданих повноважень староста є відповідальним і підзвітним сільській раді та підконтрольним сільському голові.
Протокол загальних зборів трудового колективу містить рішення про зобов'язання трудового колективу здійснювати щодо ОСОБА_4 заходи виховного характеру, контролю за виконанням його безпосередніх трудових обов'язків, перевірки додержання ним правил співжиття в побуті та громадських місцях і повідомлення уповноважених органів про будь-які випадки ухилення ним від заходів виховного характеру з боку трудового колективу та визначення відповідальних працівників ради, а саме: заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради - за здійснення заходів виховного характеру та повідомлення уповноважених органів про будь-які випадки ухилення ним від заходів виховного характеру; заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради - за здійснення контролю за виконанням ОСОБА_4 його безпосередніх трудових обов'язків; секретаря ради - за додержання ОСОБА_4 правил співжиття в побуті та громадських місцях. При цьому, ОСОБА_4 надалі працює на посаді старости сіл Зелена, Черник, Максимець Пасічнянської сільської ради та вказані особи не є особами, перед якими відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є відповідальним і підзвітним при здійсненні наданих повноважень староста ОСОБА_4 , та не є особами, яким староста ОСОБА_4 є підконтрольним при здійсненні наданих повноважень. Також трудовим колективом вирішено здійснювати заходи виховного характеру, серед яких є такий, який і так входять у посадові обов'язки старости, а саме звітування про виконання службових обов'язків.
Прямих обмежень щодо посад, які така особа може обіймати, закон не містить. Водночас звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 47 КК України має умовний характер, зокрема особа протягом року з дня передачі її на поруки має виправдати довіру колективу, не ухилятися від заходів виховного характеру і не порушувати громадського порядку.
Невиконання особою цих умов згідно з ч. 2 ст. 47 КК України тягне за собою притягнення до кримінальної відповідальності на загальних підставах. Однак вказані правові наслідки відповідно до ст. 289 КПК України можуть бути реалізовані лише за ініціативою трудового колективу, який на загальних зборах має прийняти рішення про відмову від поручительства і направити його до суду.
З огляду на викладене не є виправданою передача на поруки за наявності особливих відносин між колективом та особою, котра вчинила злочин, зокрема у випадку, коли остання є одним з керівників установи, колектив якої звернувся з клопотанням. Зазначене зумовлено тим, що залежність працівників від такої особи перешкоджає можливості реального впливу на її поведінку, застосуванню заходів виховного характеру та реагуванню в установлений законом спосіб у разі невиконання умов поручительства.
На підставі викладеного у сукупності, суд дійшов висновку, що достатніх підстав для задоволення поданого клопотання голови Пасічнянської сільської ради про передачу ОСОБА_4 на поруки трудовому колективу та закриття кримінального провадження, у суду не має, оскільки невідомо як працівники будуть здійснювати контроль над старостою, який є відповідальним і підзвітним при здійсненні наданих повноважень виключно сільській раді та підконтрольним тільки сільському голові, і викликає сумнів можливість колективу реально впливати на його поведінку, вживати щодо нього заходів виховного характеру, та реалізацію правових наслідків відповідно до ст. 289 КПК України, у зв'язку з чим в задоволенні клопотання слід відмовити.
Відповідно до ч. 4 ст. 288 КПК України у разі встановлення судом необґрунтованості клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд своєю ухвалою відмовляє у його задоволенні та повертає клопотання прокурору для здійснення кримінального провадження в загальному порядку або продовжує судове провадження в загальному порядку, якщо таке клопотання надійшло після направлення обвинувального акта до суду.
Керуючись ст. 47 КК України, ст. 288, 369, 376 КПК України,
В задоволенні клопотання голови Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_8 та голови зборів трудового колективу ради ОСОБА_9 про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею його на поруки трудовому колективу Пасічнянської сільської ради відмовити.
Копію ухвали після її оголошення вручити сторонам кримінального провадження.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1