Постанова від 23.05.2025 по справі 201/5439/25

Справа № 201/5439/25

Провадження № 3/201/1973/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 року Соборний районний суд міста Дніпра у складі головуючого судді - Куць О.О., з секретарем судового засідання - Сідельником Є.В., за участю: прокурора Карпенко Р.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з УСР у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у с. Велика Білозерка, Велико Білозерського району, Запорізької області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , притягнутого за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Посадовою особою УСР у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно ОСОБА_1 було складено протоколи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, відповідно до яких, останній, вчинив адміністративні правопорушення за наступних обставин.

Так, Дніпропетровський регіональний центр з гідрометеорології (далі - РЦГМ) є неприбутковою організацією, що належить до сфери управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій та безпосередньо підпорядковується Українському гідрометеорологічному центру ДСНС України (далі - УкрГМЦ) (код ЄДРПОУ 19430915).

РЦГМ є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та в банках України, печатку із зображенням Держаного гербу і своїм найменуванням.

Засновником РЦГМ є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України).

Також РЦГМ є юридичною особою публічного права з моменту його держаної реєстрації відповідно до положення про Дніпропетровський РЦГМ затвердженого головою ДСНС України від 19 березня 2018 року.

Відповідно до абзацу 9 частини 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права (ч. 1 ст. 1 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 3384-IX від 20 вересня 2023 року).

Згідно наказу № 114/к від 08 червня 2022 року, ОСОБА_1 було призначено на посаду заступника начальника Дніпропетровського РЦГМ.

Відповідно до наказу від 01 червня 2022 року № 10 «Про розподіл обов'язків між начальником і заступниками начальника Дніпропетровського РЦГМ», на заступника начальника центру покладені наступні обов'язки - безпосереднє керівництво та персональну відповідальність за роботу:

-Метеорологічних станцій та аерологічних станцій;

-Відділу гідрології;

-Відділу автоматизованого прийому і передачі інформації;

-Завідувача господарства;

-Завідувача складом

-Водія автотранспортного засобу РЦГМ.

Таким чином, заступник начальника Дніпропетровського РЦГМ ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є посадовою особою юридичної особи публічного права і суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону.

Відповідно до розділу 2 Положення «Про порядок преміювання працівників Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології» затвердженого наказом Дніпропетровського РЦГМ від 30 серпня 2022 року № 23:

п. 2.6 рішення про розмір преміювання заступників начальника центру та начальника відділу - головного бухгалтера приймається начальником Дніпропетровського РЦГМ з урахуванням особистого внеску кожного у досягнуті результати роботи;

п. 2.5 наказом начальника Дніпропетровського РЦГМ визначається склад комісії з преміювання. Протоколи КТУ (коефіцієнт трудової участі) подаються на розгляд комісії з преміювання не пізніше 5 числа місяця наступного за звітним;

п. 2.7 начальник Дніпропетровського РЦГМ затверджує протокол комісії, а відділ бухгалтерського обліку і економіки проводить розподіл загальної суми премії між працівниками кожного підрозділу з урахуванням КТУ.

На виконання вищевказаних вимог для оцінки якості та повноти виконання планових завдань структурних підрозділів, наказом начальника Дніпропетровського РЦГМ «від 30 серпня 2022 року №22 «Про затвердження складу комісії з преміювання», створено постійно діючу комісію, до складу якої, серед інших, увійшов заступник начальника центру ОСОБА_1 .

Також відповідно до пояснень ОСОБА_2 та начальника Дніпропетровського РЦГМ ОСОБА_3 , встановлено, що преміювання працівників Дніпропетровського РЦГМ відбувається на умовах передбачених Положенням «Про порядок преміювання працівників Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології» затвердженого наказом Дніпропетровського РЦГМ від 30 серпня 2023 року № 23 наступним чином: до 5 числа кожного місяця на розгляд комісії з преміювання надходять протоколи від керівників підрозділів з КТУ (коефіцієнт трудової участі) щодо премії їх працівників. Після чого засідає комісія з преміювання і визначає КТУ для керівників підрозділів та погоджує надані КТУ щодо премій працівникам Дніпропетровського РЦГМ ДСНС України, які оформлюються протоколом засідання комісії з преміювання, де усі учасники комісії ставлять свій особистий підпис щодо погодження премій. На заступника начальника ОСОБА_1 та начальника відділу-головного бухгалтера ОСОБА_2 премії пропонуються начальником установи ОСОБА_3 , які також розглядаються комісією з преміювання.

Після ухвалення рішення комісією, який встановлено розмір премії працівникам, начальник установи самостійно змінити його та на власний розсуд призначити інший розмір премій не може. Після засідання комісії готується проект наказу та надається на підпис керівнику.

Комісія з преміювання на своїх засіданнях розглядає всі протоколи щодо премій, погоджується або ні з ними та приймає рішення шляхом голосування, яке є підставою для підготовки та підпису наказу про преміювання. По результатам засідання комісії складається протокол засідання комісії.

На виконання вищевказаних вимог, 20 вересня 2024 року проходило засідання комісії Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології по розподілу загального преміального фонду за вересень 2024 року (протокол № 9). Згідно з порядком денним протоколу засідання комісії розглядалось питання про встановлення коефіцієнту трудової участі у тому числі й заступнику начальника центру та питання «Про розподіл загального преміального фонду Дніпропетровського РЦГМ між підлеглими оперативно-виробничими групами і організаціями за вересень 2024 року», у тому числі заступнику начальника центру, якому запропоновано встановити коефіцієнт трудової участі на рівні 2,33, який відповідає розміру премії у 180 %, що становить 26938,64 грн.

Під час розгляду цього питання заступник начальника центру ОСОБА_1 , про наявний реальний конфлікт інтересів інших членів комісії не повідомив, про що відсутній запис в протоколі.

У подальшому вищевказане рішення щодо преміювання, прийняте 20 вересня 2024 року на засіданні комісії з преміювання, стало підставою для винесення 26 вересня 2024 року начальником Дніпропетровського РЦГМ наказу № 178-НК/994 «Про преміювання із загального фонду», яким ОСОБА_1 нарахована премія в розмірі 26938,64 грн.

Окрім цього, 12 серпня 2024 року проходило засідання комісії Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології по розподілу загального преміального фонду за серпень 2024 року (протокол № 8). Згідно з порядком денним протоколу засідання комісії розглядалось питання про встановлення коефіцієнту трудової участі у тому числі й заступнику начальника центру та питання «Про розподіл загального преміального фонду Дніпропетровського РЦГМ між структурними підрозділами за серпень 2024 року», у тому числі заступнику начальника центру, якому запропоновано встановити коефіцієнт трудової участі на рівні 2,29, який відповідає розміру премії у 150 %, що становить 15229,19 грн.

Під час розгляду цього питання заступник начальника центру ОСОБА_1 , про наявний реальний конфлікт інтересів інших членів комісії не повідомив, про що відсутній запис в протоколі.

У подальшому вищевказане рішення щодо преміювання, прийняте 12 серпня 2024 року на засіданні комісії з преміювання, стало підставою для винесення 26 серпня 2024 року начальником Дніпропетровського РЦГМ наказу № 162/к «Про преміювання із загального фонду», яким ОСОБА_1 нарахована премія в розмірі 15226,19 грн.

Також, 12 серпня 2024 року проходило засідання комісії Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології по розподілу загального преміального фонду за серпень 2024 року (протокол № 8). Згідно з порядком денним протоколу засідання комісії розглядалось питання про встановлення коефіцієнту трудової участі у тому числі й заступнику начальника центру та питання «Про розподіл загального преміального фонду Дніпропетровського РЦГМ між структурними підрозділами за серпень 2024 року», у тому числі заступнику начальника центру, якому запропоновано встановити коефіцієнт трудової участі на рівні 2,29, який відповідає розміру премії у 150 %, що становить 15229,19 грн.

Під час розгляду цього питання заступник начальника центру ОСОБА_1 , про наявний реальний конфлікт інтересів інших членів комісії не повідомив, про що відсутній запис в протоколі.

У подальшому вищевказане рішення щодо преміювання, прийняте 12 серпня 2024 року на засіданні комісії з преміювання, стало підставою для винесення 26 серпня 2024 року начальником Дніпропетровського РЦГМ наказу № 162/к «Про преміювання із загального фонду», яким ОСОБА_1 нарахована премія в розмірі 15226,19 грн.

Окрім цього, 23 квітня 2024 року проходило засідання комісії Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології по розподілу загального преміального фонду за квітень 2024 року (протокол № 4). Згідно з порядком денним протоколу засідання комісії розглядалось питання про встановлення коефіцієнту трудової участі у тому числі й заступнику начальника центру та питання «Про розподіл загального преміального фонду Дніпропетровського РЦГМ між підлеглими оперативно-виробничими групами і організаціями за квітень 2024 року», у тому числі заступнику начальника центру, якому запропоновано встановити коефіцієнт трудової участі на рівні 9,09, який відповідає розміру премії у 70 %, що становить 26096,81 грн.

Під час розгляду цього питання заступник начальника центру ОСОБА_1 , про наявний реальний конфлікт інтересів інших членів комісії не повідомив, про що відсутній запис в протоколі.

У подальшому вищевказане рішення щодо преміювання, прийняте 23 квітня 2024 року на засіданні комісії з преміювання, стало підставою для винесення 24 квітня 2024 року начальником Дніпропетровського РЦГМ наказу № 75/к «Про преміювання із загального фонду», яким ОСОБА_1 нарахована премія в розмірі 26096,81 грн.

Також, 24 січня 2024 року проходило засідання комісії Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології по розподілу загального преміального фонду за січень 2024 року (протокол № 1). Згідно з порядком денним протоколу засідання комісії розглядалось питання про встановлення коефіцієнту трудової участі у тому числі й заступнику начальника центру та питання «Про розподіл загального преміального фонду Дніпропетровського РЦГМ між підлеглими оперативно-виробничими групами і організаціями за січень 2024 року», у тому числі заступнику начальника центру, якому запропоновано встановити коефіцієнт трудової участі на рівні 1,50, який відповідає розміру премії у 100 %, що становить 4558,50 грн.

Під час розгляду цього питання заступник начальника центру ОСОБА_1 , про наявний реальний конфлікт інтересів інших членів комісії не повідомив, про що відсутній запис в протоколі.

У подальшому вищевказане рішення щодо преміювання, прийняте 24 січня 2024 року на засіданні комісії з преміювання, стало підставою для винесення 25 січня 2024 року начальником Дніпропетровського РЦГМ наказу № 14/к «Про преміювання із загального фонду», яким ОСОБА_1 нарахована премія в розмірі 4558,50 грн.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника начальника Дніпропетровського РЦГМ, являючись суб'єктом, згідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII, на яку поширюється дія цього Закону та, будучи членом комісії з преміювання вищезазначеної організації, в порушення вимог ст. 35-1 Закону України «Про запобігання корупції», на засіданні колегіального органу - комісії з преміювання Дніпропетровського РЦГМ вчиняв дії в умовах реального конфлікту інтересів, а також не повідомляв у встановленому законом випадку та порядку та наявність у нього реального конфлікту інтересів, тобто вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав та підтвердив обставини, викладені в протоколах про адміністративне правопорушення.

Прокурор Карпенко Р.І. у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП та накласти на останнього мінімальний штраф, передбачений даною статтею, посилаючись на достатність доказів його винуватості у вчиненні зазначеного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та думку прокурора, суд доходить до наступних висновків.

Відповідно до абз. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з вимогами КУпАП, одним із завдань провадження у адміністративних справах цієї категорії є забезпечення судами своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247 і 280 КУпАП, звертаючи особливу увагу на з'ясуванні таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого КУпАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені ст. 38 КУпАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.

Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що вина ОСОБА_1 повністю підтверджується наступними доказами, а саме: письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , копіями наказів про встановлення посадових окладів, копіями наказів начальника Дніпропетровського РЦГМ щодо виплати премій із загального фонду підлеглим працівникам, копіями наказів про призначення заступника начальника ОСОБА_1 , положенням про Дніпропетровський регіональний центр з гідрометеорології, копією наказу про затвердження складу комісії з преміювання, а також копіями протоколів засідання комісії з преміювання.

Спираючись на встановлені фактичні обставини даного адміністративного провадження, які підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, є доведеною, у зв'язку з чим, враховуючи конкретні обставини і характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, ступінь його вини і майновий стан, обставини, які пом'якшують його відповідальність, а також відсутність обставин, які обтяжують його відповідальність, суд вважає за необхідне накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, у відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП.

Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», із змінами та доповненнями, стягнути з правопорушника судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 34-36, 172-6, 251-252, 268, 283-285 КУпАП, ст. 1, 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 грн. (три тисячі чотириста гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Соборний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О.О.Куць