Справа № 621/3474/24
Провадження № 3/621/616/25
Іменем України
05 червня 2025 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, мешканця в АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 08.01.2020 в органі 6326, тел. НОМЕР_2 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 21.08.2024 серії ВАД № 093581, ОСОБА_1 , який перебував у стані алкогольного сп'яніння, ставиться у вину вчинення правопорушення, передбаченого статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин: 21.08.2024 о 19:30 годині в приміщенні санпропуску, приймального відділення Зміївської ЦРЛ за адресою: вул. Таранівське шосе, буд. 1Б, м. Зміїв, ОСОБА_1 висловлювався нецензурною лайкою в бік лікаря ОСОБА_2 , чим порушив порядок і спокій громадян.
Ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення та доданими до нього матеріалами, дійшов наступного:
У відповідності зі статтею 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.
Відповідно статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення з наступних підстав:
Відповідно до частини 3 статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Отже, відповідно до вимог частини 3 статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа у відношенні ОСОБА_1 може бути розглянута лише за його обов'язкової участі.
Постановою судді Зміївського районного суду Харківської області Вельможної І.В. від 22.05.2025 матеріал був повторно повернутий для належного оформлення до ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, через відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення відомостей щодо дійсного місця проживання ОСОБА_1 .
Після належного оформлення 04.06.2025 матеріал надійшов до Зміївського районного суду Харківської області та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, розподілений в провадження судді Вельможної І.В.
На виконання постанови судді від 22.05.2025 суду надано рапорт інспектора СРПП ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області Б. Пашковського, відповідно до якого, адреса ОСОБА_1 не має підтвердження, встановити місце фактичного знаходження останнього і провести оформлення адміністративного протоколу по відношенню до ОСОБА_1 не стало за можливе (а. с. 43).
Встановлено, що після надходження матеріалів після належного оформлення, постанова судді від 23.05.2025 залишилася не виконаною.
За встановлених обставин, належить матеріал повернути для належного оформлення.
Керуючись статтею 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1. Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення повторно повернути відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
2. Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: