Справа №750/7009/25
Провадження №3/750/2371/25
04 червня 2025 року Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Самусь Л.В., розглянувши у ході підготовки до розгляду матеріли, які надійшли від управління патрульної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.3 ст. 173-2 КУпАП
26.05.2025 до Деснянського районного суду м. Чернігова надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений 12.05.2025 поліцейським взводу №1 роти №3 БУПП в Чернігівській області ДПП рядовим поліції Скляренко Я.Д., відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно протоколу серії ВАД №287404 від 12.05.2025, ОСОБА_1 12.05.2025 о 21 год. 30 хв. за місцем свого проживання, а саме: АДРЕСА_1 , стосовно свої колишньої дружини ОСОБА_2 вчиняв домашнє насильство, а саме: фізичного та психологічного характеру, які полягали в стусанах та ляпасах, та при цьому ображав нецензурною лайкою мати потерпілої ОСОБА_3 (дитина), чим завдав їй психологічних страждань внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_3 ..
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.3 ст. 173-2 КУпАП.
Частиною 2 ст.7 та ст. 245 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного і об'єктивного з'ясування всіх обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення.
Відповідно до положень п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суду обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.
Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Частинами 1 та 2 статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за: вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого; діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Частиною 3 статті 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Проте, відповідно до даних, зазначених у протоколі, на таку ознаку як повторність вчинення правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 посадова особа, яка склала даний протокол у графі протоколу «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення», не посилається.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №287404 від 12.05.2025, відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 173-2 КУпАП складено з порушеннями вимог вказаних вище норм, а саме: в протоколі не зазначена суть адміністративного правопорушення вчинення домашнього насильства саме щодо малолітньої чи неповнолітньої особи. Так, з викладеної у протоколі суті правопорушення слідує, що ОСОБА_1 вчиняв домашнє насильство відносно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 . При цьому у протоколі також наявне формулювання суті правопорушення, що ставиться в провину ОСОБА_1 як «вчиняв домашнє насильство, а саме: фізичного та психологічного характеру, які полягали в стусанах та ляпасах, та при цьому ображав нецензурною лайкою мати потерпілої ОСОБА_3 (дитина)», а тому суду є незрозумілим, відносно кого ж вчинено правопорушення, хто саме є потерпілим від такого, які діяння вчинялись саме відносно ОСОБА_3 . Тобто, з сутті адміністративного правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення відносно ОСОБА_2 , однак потерпілою зазначена малолітня особа ОСОБА_3 , тоді як відносно вказаної особи жодних протиправних дій вчинено не було, що слідує з викладеної суті правопорушення.
Також не вказано року народження потерпілої ОСОБА_3 в графі протоколу «Склад адміністративного правопорушення (дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення)», такі дані зазначено лише в графі протоколу «Потерпілий(і), як «10.10.2019», а також долучено до матеріалів справи копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 , згідно якого датою народження ОСОБА_3 є ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно до частин 1 та 2 ст. 270 КПК України, інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). Інтереси потерпілого може представляти представник - адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.
Суд звертає увагу посадової особи, яка склала протокол, на те, що ним зазначено у протоколі потерпілим від адміністративного правопорушення малолітню особу - ОСОБА_3 , 10 жовтня 2019 року, отже остання на час складання протоколу є малолітньою (5 років). Тобто, суд об'єктивно не може викликати таку в судове засідання, остання не може надавати пояснення, приймати участь в розгляді справи, при цьому у протоколі не вказано законного представника такої малолітньої особи і адреси, за якою належить здійснювати виклик того.
Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати/збирати докази на підтвердження винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У зв'язку з викладеним, вказаний протокол не відповідає наведеним вимогам, що є перешкодою для розгляду справи по суті, тому матеріали підлягають поверненню на доопрацювання органу, який склав відповідний протокол.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 268, 283, 256 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 173-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 повернути начальнику управління патрульної поліції в Чернігівській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Самусь