Постанова від 04.06.2025 по справі 200/8814/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 року справа №200/8814/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 лютого 2025 року у справі № 200/8814/24 (головуючий І інстанції Тарасенко І.М.) за позовом Верченко Ольги Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Верченко Ольга Олександрівна в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач), в якому просила:

- визнати протиправним, та скасувати рішення від 12.04.2024 року № 051330003206 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в призначенні пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, зарахувати до страхового стажу роботи в повному обсязі періоди роботи: з 01.01.2004 по 29.02.2004 з 01.04.2004 по 30.11.2004 - як 10 місяців, з 01.04.2005 по 31.12.2005 - як 9 місяців, з 01.01.2006 по 31.12.2006 - як 12 місяців, з 01.01.2007 по 31.12.2007 - як 12 місяців, з 01.01.2008 по 31.12.2008 - як 12 місяців, з 01.01.2009 по 30.04.2009, з 01.07.2009 по 31.12.2009 - як 10 місяців, з 01.01.2010 по 30.06.2010 - як 6 місяців, з дня звернення з заявою про призначення пенсії 10.08.2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити пенсію відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10.08.2023 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 3 лютого 2025 року позов задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 051330003206 від 12.04.2024 року про відмову у призначенні пенсії позивачу;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву позивача від 10 серпня 2023 року про призначення пенсії відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду у даному рішенні та зарахувавши до його страхового стажу періоди здійснення підприємницької діяльності з 01.01.2004 року по 29.02.2004 року з 01.04.2004 року по 30.11.2004 року, з 01.04.2005 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року, з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 30.04.2009 року, з 01.07.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року;

- в іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.

Апелянт зазначив, що відсутні підстави для призначення пенсії позивачу згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи мотиви, з яких виходив відповідач, приймаючи спірне рішення № 051330003206 від 12.04.2024 року про відмову у призначенні пенсії позивачу.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач 10 серпня 2023 року звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком.

За принципом екстериторіальності зазначену заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, рішенням якого від 18 серпня 2023 року № 051330003206 позивачу відмовлено у призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового та страхового стажу роботи.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 року по справі № 160/22355/23, яке набрало законної сили 1 квітня 2024 року, визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 051330003206 від 18.08.2023 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати позивачу періоди роботи з 13.09.1985 року по 21.12.1985 року, з 08.02.1989 року по 27.07.1989 року, з 01.06.1991 року по 13.11.1993 року до пільгового стажу за Списком № 2; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву позивача від 10.08.2023 року про призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні вимоги про зарахування до страхового стажу періодів з 30.11.1993 року по 16.07.2014 року відмовлено через необґрунтованість належним чином підстави для зарахування означеного періоду або певних проміжків такого періоду до страхового стажу позивача.

На виконання вказаного рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України повторно розглянуто заяву позивача про призначення йому пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 12.04.2024 року № 051330003206 позивачу відмовлено в призначенні пенсії, через відсутність необхідного страхового стажу роботи.

При повторному розгляді заяви від 10.08.2023 року позивачу враховано до пільгового стажу роботи періоди роботи з 13.09.1985 року по 21.12.1985 року, з 08.02.1989 року по 27.07.1989 року, з 01.06.1991 року по 13.11.1993 року.

Пільговий стаж роботи після виконання судового рішення за Списком № 2 склав 10 років 04 місяці 17 днів чого достатньо для призначення пенсії. Страховий стаж роботи становить 24 роки 01 місяць 09 днів чого не достатньо для призначення пенсії, та додано протокол розрахунку стажу позивача.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд враховує наступне.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).

Згідно з ч. 1 статті 24 № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Обов'язок їх утримання і сплати покладається на підприємство, що встановлено приписами частини 1 статті 14 Закону № 1058.

За ст. 62 Закону № 1788 основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності останньої або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України, який затвердив постановою від 12 серпня 1993 року № 637 Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

За п.п. 1, 3 цього Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Зважаючи на викладене, у разі відсутності відповідних записів у трудовій книжці, особа має право подати до органів пенсійного фонду довідку, що містить інформацію на підтвердження загального страхового стажу.

Згідно з п. 18 цього Порядку за відсутності документів, про наявний стаж роботи і неможливістю одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, які зазначені в п. 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань неменше двох свідків, які знають заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

За ч.ч. 2, 4-6, 9, 10 статті 20 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів щодо несплати страхових внесків в спірні періоди.

Крім того, позивач, як фізична особа та найманий працівник не може відповідати за заповнення свої трудової книжки посадовими особами підприємства на якому він працював.

Згідно з листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 07.08.2023 року за даними інформаційних систем ДПС України (АС Податковий блок) позивач (реєстраційний номер 2456618833) з 07.03.2002 року по 15.01.2015 року знаходився на обліку в Торезькій ДПІ ГУ ДПС в Донецькій області як фізична особа- підприємець. Інформація про систему оподаткування у запитуваний період з 30.11.1993 року по 16.07.2014 року в ГУ ДПС Дніпропетровській області відсутня через закінчення терміну зберігання документів який становить 5 років. У відповідності до Угод про інформаційне співробітництво між Пенсійним фондом України та Державною податковою адміністрацією України від 24.09.1999 року, від 13.07.2005 року, 23.11.2010 року та Протоколів № 2 від 15.11.2000 року, № 1 від 06.07.2006 року, № 1 від 23.11.2010 року «Про обмін інформацією між Пенсійним фондом України та Державною податковою адміністрацією України» управлінням Пенсійного фонду щоквартально надавалась інформація у вигляді dbf-файлів про фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.

З наведеного листа вбачається, що всі інформація щодо фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 , про форму оподаткування, суми сплат фіксованого податку у відповідача наявна, та не потребувала додаткового підтвердження

За довідкою ОК-5 Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування індивідуальні відомості про застраховану особу, ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 міститься інформація:

Звітний рік: 2004

Страхувальник - 2456618833,

Код типу ставки - № 6, (відповідно до Порядку формування та подання органам

Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування затвердженого Постановами Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, та від 05.11.2009 року № 26-1, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152 (Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).

Розмір страхового внеску - із доходу - відсоток від місячної суми відповідного податку).

Відомості за звітний місяць (чисельник - сума заробітку для нарахування пенсії (грн) (у тому числі доплата до мінімальної заробітної плати); знаменник - ліва частина: кількість днів трудових або цивільно-правових відносин, проходження військової служби в місяці; знаменник - права частина: позначка про сплату страхових внесків) - в період з 01.01.2004 року по 29.02.2004 року з 01.04.2004 року по 30.11.2004 року відсоток від місячної суми відповідного податку сплачений за повні місяці 30/31 день відповідного місяця. Стаж складає 10 місяців, але пенсійним фондом рахується: 1 - 8, 10 місяці по 4 дні, 9, 11 місць по 3 дні, а загально - 1 місяць 8 днів.

Звітний рік: 2005

Страхувальник - 2456618833,

Код типу ставки - № 6, (відповідно до Порядку формування та подання органам

Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування затвердженого Постановами Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, та від 05.11.2009 року № 26-1, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152 (Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).

Розмір страхового внеску - із доходу - відсоток від місячної суми відповідного податку).

Відомості за звітний місяць (чисельник - сума заробітку для нарахування пенсії (грн) (у тому числі доплата до мінімальної заробітної плати); знаменник - ліва частина: кількість днів трудових або цивільно-правових відносин, проходження військової служби в місяці; знаменник - права частина: позначка про сплату страхових внесків) - в період з 01.04.2005 року по 31.12.2005 року відсоток від місячної суми відповідного податку сплачений за повні місяці 30/31 день відповідного місяця. Стаж складає 9 місяців, але пенсійним фондом рахується: 4-8 місяці по 3 дні, 9-12 місяці по 2 дні, а загально - 23 дні.

Звітний рік: 2006

Страхувальник - 2456618833,

Код типу ставки - № 6, (відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування затвердженого Постановами Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, та від 05.11.2009 року № 26-1, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152 ( Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).

Розмір страхового внеску - із доходу - відсоток від місячної суми відповідного податку).

Відомості за звітний місяць (чисельник - сума заробітку для нарахування пенсії (грн) (у тому числі доплата до мінімальної заробітної плати); знаменник - ліва частина: кількість днів трудових або цивільно-правових відносин, проходження військової служби в місяці; знаменник - права частина: позначка про сплату страхових внесків) - в період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року відсоток від місячної суми відповідного податку сплачений за повні місяці 30/31 день відповідного місяця. Стаж складає 12 місяців, але пенсійним фондом рахується: 1 місяць 5 днів, 2-12 місяці по 2 дні, а загально - 27 днів.

Звітний рік: 2007

Страхувальник - 2456618833,

Код типу ставки - № 6, (відповідно до Порядку формування та подання органа Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування затвердженого Постановами Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, та від 05.11.2009 року № 26-1, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152 (Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).

Розмір страхового внеску - із доходу - відсоток від місячної суми відповідного податку).

Відомості за звітний місяць (чисельник - сума заробітку для нарахування пенсії (грн) (у тому числі доплата до мінімальної заробітної плати); знаменник - ліва частина: кількість днів трудових або цивільно-правових відносин, проходження військової служби в місяці; знаменник - права частина: позначка про сплату страхових внесків) - в період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року відсоток від місячної суми відповідного податку сплачений за повні місяці 30/31 день відповідного місяця. Стаж складає 12 місяців, але пенсійним фондом рахується: 1-10, 12 місяці по 2 дні, 11 місяць - 1 день, а загально - 23 дні.

Звітний рік: 2008

Страхувальник - 2456618833,

Код типу ставки - № 6, (відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування затвердженого Постановами Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, та від 05.11.2009 року № 26-1, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152 ( Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).

Розмір страхового внеску - із доходу - відсоток від місячної суми відповідного податку).

Відомості за звітний місяць (чисельник - сума заробітку для нарахування пенсії (грн) (у тому числі доплата до мінімальної заробітної плати); знаменник - ліва частина: кількість днів трудових або цивільно-правових відносин, проходження військової служби в місяці; знаменник - права частина: позначка про сплату страхових внесків) - в період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року відсоток від місячної суми відповідного податку сплачений за повні місяці 30/31 день відповідного місяця. Стаж складає 12 місяців, але пенсійним фондом рахується: 1-12 місяці по 1 дні, а загально - 12 днів.

Звітний рік: 2009

Страхувальник - 2456618833,

Код типу ставки - № 6, (відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування затвердженого Постановами Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, та від 05.11.2009 року № 26-1, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152 ( Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).

Розмір страхового внеску - із доходу - відсоток від місячної суми відповідного податку).

Відомості за звітний місяць (чисельник - сума заробітку для нарахування пенсії (грн) (у тому числі доплата до мінімальної заробітної плати); знаменник - ліва частина: кількість днів трудових або цивільно-правових відносин, проходження військової служби в місяці; знаменник - права частина: позначка про сплату страхових внесків) - в період з 01.01.2009 року по 30.04.2009 року, з 01.07.2009 року по 31.12.2009 року відсоток від місячної суми відповідного податку сплачений за повні місяці 30/31 день відповідного місяця. Стаж складає 10 місяців, але пенсійним фондом рахується: 1-4, 7-12 місяці по 1 дню, а загально - 10 днів.

Звітний рік: 2010

Страхувальник - 2456618833,

Код типу ставки - № 6, (відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування затвердженого Постановами Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, та від 05.11.2009 року № 26-1, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152 (Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).

Розмір страхового внеску - із доходу - відсоток від місячної суми відповідного податку).

Відомості за звітний місяць (чисельник - сума заробітку для нарахування пенсії (грн) (у тому числі доплата до мінімальної заробітної плати); знаменник - ліва частина: кількість днів трудових або цивільно-правових відносин, проходження військової служби в місяці; знаменник - права частина: позначка про сплату страхових внесків) - в період з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року відсоток від місячної суми відповідного податку сплачений за повні місяці 30/31 день відповідного місяця. Стаж складає 6 місяців, але пенсійним фондом рахується: 1, 3-6 місяці по 1 дню, 2 місяць - 0 днів, а загально - 5 дні.

Відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 року № 10-1, розділ І, п. 4. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

З врахуванням того, що Пенсійним фондом України, до відомостей про застраховану особу Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування «ІНДИВІДУАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЗАСТРАХОВАНУ ОСОБУ, ОСОБА_2 », внесено відомості Код типу ставки під № 6 - відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою ПФУ від 10.06.2004 року № 7-6, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 р. за № 1000/9599, та постановою від 05.11.2009 року № 26-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152 (Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), у відповідача є усі необхідні відомості щодо здійснення відповідачем підприємницької діяльності, який обрав особливий спосіб оподаткування (єдиний податок), в тому числі і відповідні підтверджуючі документи, а також інформація про сплату в тому числі відсотку від місячної суми відповідного податку, про що наведено вище, та підтверджено довідкою ОК-5.

Відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року №727/98, було запроваджено спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, вказував про те, що суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.

Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах: до місцевого бюджету - 43 відсотки; до Пенсійного фонду України - 42 відсотки; на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням (пункт 2 Указу).

Аналіз вищевказаних положень Указу Президента України Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва від 03.07.1998 року № 727/98 свідчить про те, що фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, щомісяця сплачували єдиний податок в розмірі від 20 до 200 гривень, з яких не ними, а замість них органом Державного казначейства України в безумовному порядку перераховувалось 42 відсотки сплаченого єдиного податку до Пенсійного фонду України.

Крім того, саме Пенсійний фонд, як орган владних повноважень на якого покладено функції призначення пенсії, має достатньо повноважень на перевірку інформації, щодо роботи особи, яка звернулась за призначенням пенсії.

За правовою позицією в постановах Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 672/914/16-а та від 11 липня 2019 року у справі № 127/1849/17 перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пільгової пенсії.

Згідно з п. 1.9 Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів.

При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення; у разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач не пропонував позивачу надати додаткові документи на підтвердження спірного стажу.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 051330003206 від 12 квітня 2024 року;

- зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача в повному обсязі періоди здійснення ним підприємницької діяльності: з 01.01.2004 року по 29.02.2004 року з 01.04.2004 року по 30.11.2004 року, з 01.04.2005 року по 31.12.2005 року, з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року, з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 30.04.2009 року, з 01.07.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання призначити пенсію відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, суд враховує наступне.

Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи бездіяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким; критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об'єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Водночас, з врахуванням позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 18.07.2018 року у справі № 826/3520/15, зважаючи на природу та підстави даного спору та враховуючи Науковий висновок щодо меж дискреційного повноваження суб'єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією, суд вважає за доцільне зазначити, що орган влади, використовуючи дискреційні повноваження, зобов'язаний повно і правильно оцінювати обставини, наявні у справі факти та правильно застосовувати до встановлених фактів чинні правові норми, не допускаючи при цьому зловживання владою у процесі прийняття відповідного рішення, в основі якого мають бути закладені конкретно визначені публічні інтереси. А завданням суду є належний та ефективний контроль відповідності таких дій закону й принципам права задля забезпечення дотримання таким органом прав особи, що звернулася за захистом.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву позивача від 10 серпня 2023 року про призначення пенсії відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду у даному рішенні.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 лютого 2025 року у справі № 200/8814/24 за позовом Верченко Ольги Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 4 червня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Е.Г. Казначеєв