ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"03" червня 2025 р. справа №300/3008/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,
01.05.2025 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - відповідач), за змістом вимог якого просить суд:
- визнати бездіяльність (дії) Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області протиправною;
- зобов'язати начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області призначити службове розслідування та видати наказ щодо бездіяльності заступника начальника відділу головної інспекції ГУНП Харіна С.В. та начальника Коломийського РВП в Івано-Франківській області Тимківа А., заступника начальника відділу майора поліції Васкула В.А., начальника сектору кадрового забезпечення майора поліції Гдичинського І.Я. з приводу наступних протиправних дій:
винесення Наказу Коломийського РВП ГУНП в області №92 від 25.04.2023 за підписом начальника А. Тимківа;
вчинення дій пов'язаних із початком службового розслідування щодо позивача до моменту надання письмової вказівки начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Сергієм Безпалько шляхом накладання візи на доповідній записці;
складання Акту про нібито відмову позивача надати пояснення від 25.04.2023;
складання Доповідної записки ОСОБА_2 після 11.00 год, від 25.04.2023, яка була завізована (оригінальним підписом) начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Сергієм Безпалько після 18.15 год. 25.04.2023.
Для розгляду даної адміністративної справи автоматизованою системою документообігу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 01.05.2025 визначено суддю Панікара І.В.
На підставі пункту 4 частини 1 статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України суддею Панікаром І.В. заявлено самовідвід від участі в розгляді та вирішені цієї справи.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 заяву про самовідвід судді Панікара І.В. у справі №300/3008/25 задоволено. Відведено суддю Панікара І.В. від розгляду адміністративної справи №300/3008/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Передано адміністративну справу №300/3008/25 для її розгляду іншим суддею, визначеному в порядку, встановленому частиною 1 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу розподіллено судді Скільському І.І.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 відмовлено ОСОБА_1 у звільненні від сплати судового збору за подання до адміністративного суду цього позову. Позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом:
- подання обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до суду, разом з доказами поважності причин його пропуску із зазначенням у ній підстав для поновлення строку звернення до суду.
- подання документу про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн, або для вирішення судом наявності умов, необхідних для застосування норм статті 8 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI слід надати до суду, документи які підтверджують скрутне матеріальне становище позивача, що відповідно унеможливлює здійснити оплату судових витрат, а саме:
- довідку з Пенсійного фонду України про наявність/відсутність виплат ОСОБА_1 за 2024 рік;
- довідку з Управління праці та соціального захисту населення про наявність/відсутність виплат ОСОБА_1 за 2024 рік;
- довідку з Державного центу зайнятості про наявність/відсутність виплат ОСОБА_1 за 2024 рік;
- відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку та військового збору за 2024 календарний рік;
- уточнити зміст позовних вимог.
На виконання ухвали суду від 13.05.2025 позивач подав уточнену позовну заяву згідно якої просить суд:
- визнати бездіяльність (дії) Головного управління Національної поліції в Івано- Франківській області з приводу не реагування на заяву про зловживання посадовими обов'язками та призначення службового розслідування протиправною;
- зобов'язати начальника Головного управління Національної поліції в Івано- Франківській області у відповідності до Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2018 №893 «Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України» вчинити дії на підставі поданої позивачем заяви про зловживання посадовими обов'язками та призначення службового розслідування та видати наказ про призначення службового розслідування відносно наступних посадових осіб: заступника начальника відділу головної інспекції ГУНП Харіна С.В. та начальника Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Тимківа А., заступника начальника відділу майора поліції Васкула В.А., начальника сектору кадрового забезпечення майора поліції Гдичинського І.Я.
Також, позивачем подано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій вказав на те, що у зв'язку з тим, що відповідач не надав відповіді на поданні заяви, тому звернувся до суду в межах шестимісячного строку.
Крім того, на підтвердження скрутного матеріального становища позивач подав довідку Управління соціальної політики Коломийської міської ради від 30.04.2025 №432/в; довідку Коломийської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 30.04.2025 № 488-18.2/25-25; Відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 19.05.2025.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно із частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Наведені положення процесуального закону дають підстави для висновку, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Доказами рівня майнового стану можуть бути документи, які підтверджують скрутний майновий стан особи, що, відповідно, унеможливлює сплату нею судових витрат (наприклад, довідка про доходи з податкового органу (центру зайнятості), про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
За загальним правилом за подання заяв, скарг до суду кожен, хто їх подає, має сплатити судовий збір, за винятком платників, які звільнені від сплати на підставі закону, або існують умови, які суд може використати для відтермінування, розстрочення, зменшення чи звільнення від сплати цього платежу.
Відстрочення або розстрочення сплати судового збору позивачу, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин та підтвердження їх належними доказами.
Доказами рівня майнового стану можуть бути документи, які підтверджують скрутне матеріальне становище скаржника, що відповідно унеможливлює здійснити оплату судових витрат.
Так, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 запропоновано позивачу на підтвердження скрутного матеріального становища надати суду:
- документ про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн, або для вирішення судом наявності умов, необхідних для застосування норм статті 8 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI слід надати до суду, документи які підтверджують скрутне матеріальне становище позивача, що відповідно унеможливлює здійснити оплату судових витрат, а саме:
- довідку з Пенсійного фонду України про наявність/відсутність виплат ОСОБА_1 за 2024 рік;
- довідку з Управління праці та соціального захисту населення про наявність/відсутність виплат ОСОБА_1 за 2024 рік;
- довідку з Державного центу зайнятості про наявність/відсутність виплат ОСОБА_1 за 2024 рік;
- відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку та військового збору за 2024 календарний рік;
На підтвердження скрутного матеріального становища позивач подав довідку Управління соціальної політики Коломийської міської ради від 30.04.2025 №432/в; довідку Коломийської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 30.04.2025 № 488-18.2/25-25; відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 19.05.2025.
Так, суд звертає увагу позивача на те, що довідка Управління соціальної політики Коломийської міської ради від 30.04.2025 №432/в не містить інформації щодо наявності чи відсутності у позивача виплат державних соціальних допомог за 2024 рік, а лише підтверджує те, що станом на день видачі довідки (30.04.2025) позивач не перебуває на обліку в управлінні соціальної політики, як одержувач державних соціальних допомог.
Також, довідка Коломийської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 30.04.2025 № 488-18.2/25-25, не містить інформації щодо наявності чи відсутності у позивача виплат за 2024 рік, а лише підтверджує те, що станом на день видачі довідки (30.04.2025) позивач не перебуває на обліку в єдиній інформаційно-аналітичній системі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції як безробітний.
Крім того, позивачем не надано довідку з Пенсійного фонду України про наявність/відсутність виплат у ОСОБА_1 за 2024 рік.
Відтак, позивачем не у повному обсязі виконано вимоги ухвали суду від 13.05.2025, зокрема в частині надання належних документів на підтвердження скрутного матеріального становища, наявність яких необхідна для вирішення судом питання про звільнення позивача від сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви.
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
На підставі наведеного, керуючись статтями 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
відмовити ОСОБА_1 у звільненні від сплати судового збору за подання до адміністративного суду цього позову.
позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.