Рішення від 26.05.2025 по справі 280/433/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2025 року Справа № 280/433/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Садового І.В.,

за участю секретаря судового засідання: Осовської Д.Д.

представників позивача: Лазарук В.В., Губчик О.В.

представника відповідача: Мірошник О.П.

представника третьої особи: Крат А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІС-2002» (вул. Брянська, буд.12, м. Запоріжжя, 69035; код ЄДРПОУ 31920772)

до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (вул. Українська, буд.50, м. Запоріжжя, 69095; код ЄДРПОУ 39820689)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Запорізька міська рада (пр. Соборний, буд.206, м.Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915)

про визнання дій протиправними, скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20.01.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІС-2002» (далі - позивач, ТОВ «ТІС-2002») до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Запорізька міська рада (далі - третя особа), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача із формування Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-2300044182024, дата формування 25.03.2024 за кадастровим номером 2310100000:05:012:0061 із застосуванням локального коефіцієнту «розташування земельної ділянки в зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів» та не застосуванням локальних коефіцієнтів: «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водопостачанням», «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водовідведенням», «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим теплопостачанням», «земельна ділянка розташована на ґрунтах з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв см при потужності понад 2 м»;

- скасувати Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-2300044182024, дата формування 25.03.2024 за кадастровим номером 2310100000:05:012:0061 сформований відповідачем;

- зобов'язати відповідача сформувати та надати ТОВ "ТІС-2002" витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок щодо земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:05:012:0061 із застосовуванням сукупного локального коефіцієнту КмЗ з урахуванням у тому числі, локальних коефіцієнтів за локальними факторами: «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водопостачанням», «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водовідведенням», «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим теплопостачанням», «земельна ділянка розташована на ґрунтах з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв см при потужності понад 2 м» та без урахування локального коефіцієнту з локальним фактором «розташування земельної ділянки в зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів»;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору.

Ухвалою суду від 23.01.2025 позовну заяву було залишено без руху на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 29.01.2025 задоволено клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даною позовною заявою, поновлено ТОВ «ТІС-2002» строк звернення до адміністративного суду та відкрито провадження у справі №280/433/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження).

Ухвалою суду від 04.02.2025 задоволено клопотання представника позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 12.03.2025.

Ухвалою суду від 10.03.2025 задоволено клопотання представників відповідача та третьої особи про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою суду від 12.03.2025 розгляд справи №280/433/25 вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. В процесі підготовчого провадження призначено підготовче засідання на 24.03.2025.

Ухвалою суду від 18.03.2025 задоволено клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою суду від 19.03.2025 задоволено клопотання представника третьої особи про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Протокольною ухвалою суду від 24.03.2025 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 22.04.2025.

Ухвалою суду від 16.04.2025 задоволено клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою суду від 18.04.2025 задоволено клопотання представника третьої особи про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою суду від 22.04.2025 закрито підготовче провадження у справі №280/433/25 та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.05.2025.

Ухвалою суду від 30.04.2025 задоволено клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою суду від 05.05.2025 задоволено клопотання представника третьої особи про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Протокольною ухвалою суду від 07.05.2025 оголошено перерву в розгляді справи до 26.05.2025.

Ухвалою суду від 21.05.2025 задоволено клопотання представника третьої особи про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

У судовому засіданні 26.05.2025, на підставі статті 243 КАС України, судом проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Відповідно до вимог частини 1 статті 229 КАС України у відкритому судовому засіданні здійснювалась аудіо фіксація судового засідання за допомогою системи «vkz.court.gov.ua».

Обґрунтування позовних вимог викладено у позовній заяві (вх.№2839 від 20.01.2025) та письмових поясненнях (вх.№9636 від 03.03.2025, вх.№13320 від 20.03.2025, вх.№18711 від 17.04.2025). Зокрема зазначено, що 22.09.2014 між Запорізькою міською радою та ТОВ «ТІС-2002» укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,3692га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:05:012:0061, на земельній ділянці розміщений об'єкт нерухомого майна: виробнича база орендаря, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 5 150 656,56 грн. Водночас, 30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. У зв'язку з затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель, Запорізька міська рада отримала від Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок №НВ-2300044182024, дата формування 25.03.2024, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:05:012:0061) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гуляйпільська (до перейменування Брянська) 12-Б, становить вже 19 365 143,28грн. Тобто, ціна зазначена у Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок №НВ-2300044182024, дата формування 25.03.2024 на 14 214 486,72 грн. більше, порівняно з нормативною грошовою оцінкою зазначеною у договорі оренди земельної ділянки. Зауважено, що відповідачем при формуванні оскаржуваного Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок було невірно визначено сукупний локальний коефіцієнт КмЗ на рівні 0,83 внаслідок незастосування всіх локальних коефіцієнтів за локальними факторами, які підлягають застосуванню при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:012:0061. Зокрема, відповідач завищив локальний коефіцієнт КмЗ внаслідок незастосування локальних факторів, які мають вплив на земельну ділянку та мають локальні коефіцієнти зі знижуючим значенням, а отже знижують розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме наступні локальні фактори: «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водопостачанням 0,95»; «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водовідведенням 0,95»; «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим теплопостачанням 0.95»; «земельна ділянка розташована на ґрунтах з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв см при потужності понад 2 м 0,85». У той же час відповідач застосував локальний фактор з локальним коефіцієнтом, який підвищує значення «розташування земельної ділянки в зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів 1,05». На думку представників позивача безпідставне завищення сукупного локального коефіцієнта Км3 порушує права ТОВ «ТІС-2002», оскільки завищує вартість земельної ділянки та відповідно суттєво завищує розмір орендної плати, яку має сплачувати позивач за орендовану земельну ділянку. Відтак, належним та ефективним способом захисту порушених прав ТОВ «ТІС-2002» є не тільки визнання протиправними дій відповідача та скасування протиправного рішення суб'єкта владних повноважень, але і зобов'язання відповідача сформувати та надати позивачу новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок щодо спірної земельної ділянки. Під час судового розгляду справи представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги у повному обсязі та надали пояснення, аналогічні вищевикладеним. Просили суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Заперечення відповідача проти задоволення позовних вимог викладені у відзиві на позовну заяву (вх.№6950 від 13.02.2025) та письмових поясненнях (вх.№14290 від 25.03.2025, вх.№19180 від 21.04.2025, вх.№21133 від 29.04.2025). Зокрема зазначено, що розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які розташовані в адміністративних межах міста Запоріжжя, виконується відповідно до Технічної документації із нормативної грошової оцінки земель міста, виконаної Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя у 2013 році, відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 за № 213 та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Державного комітету України по земельним ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлового- комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11 (які були чинні на момент складання технічної документації). Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», зокрема, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, затверджено базову вартість 1 м. кв. земель м. Запоріжжя з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 грн., затверджено економіко-планувальне зонування та затверджено коефіцієнти місця розташування (Км2) згідно з додатком 1 і коефіцієнти впливу локальних факторів (Км3) згідно з додатком 2. Нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя введена в дію з 01.01.2016 та на сьогоднішній день є чинною. Крім того, 10.11.2021 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», пунктом 4 якої встановлено, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Таким чином, станом на теперішній час, формування витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно даних, які зазначені у технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, яка була затверджена рішенням відповідного органу місцевого самоврядування до набрання чинності Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Водночас вказано, що відповідач не проводить нормативно грошову оцінку земельних ділянок, а лише при оформленні витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок користується даними, що надаються розробником технічної документації, яка затверджується органом місцевого самоврядування. Зауважено, що спеціалісти Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області лише формують витяги із вже готової грошової оцінки земель населених пунктів і не беруть участь у її розроблені, а тому не мають права та відповідних повноважень вносити зміни до коефіцієнтів. З огляду на вищенаведене вказано, що Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-2300044182024 сформований відповідно до даних технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя з урахуванням положень Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а тому підстави для його скасування відсутні. Додатково зазначено, що отримати витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок можливо лише в установленому законодавством порядку, на підставі заяви на отримання адміністративн6ої послуги, поданої в порядку, встановленому Законом України «Про адміністративну процедуру», а тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача сформувати та надати позивачу новий витяг задоволенню не підлягають. У судовому засіданні представник відповідача підтримала позицію, викладену у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях, у зв'язку із чим просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позиція третьої особи відображена у письмових поясненнях щодо позову або відзиву (вх.№7664 від 18.02.2025), де зазначено, що рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 за №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», зокрема, затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, затверджено базову вартість 1 кв.м земель м. Запоріжжя, з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік в розмірі 299,14 грн; затверджено економіко-планувальне зонування території міста Запоріжжя; затверджено коефіцієнти місцерозташування (Км2) згідно з додатком 1, коефіцієнти впливу локальних факторів (Км3) згідно з додатком 2 та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016. Водночас зазначено, що встановлення переліку локальних факторів та обґрунтування їх значень здійснюється на базі містобудівної документації та результатів спеціальних досліджень. Значення коефіцієнтів та наявність прояву кожного локального фактору для земельної ділянки встановлюється відповідно до Схем прояву локальних факторів оцінки (Інженерно-геологічних, санітарно-гігієничних, історико-культурних, природно-ландшафтних, функціонально-планувальних та інженерно-інфраструктурних факторів) та обчислюються за допомогою програмного продукту, розробленого на підставі Технічної документації. Таким чином, витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок є документом, сформованим на підставі даних Державного земельного кадастру України та технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, станом на дату його формування. Додатково відзначено, що дії, пов'язані із наданням витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, є адміністративною послугою, а тому отримати витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки можливо лише в установленому чинним законодавством порядку. Під час розгляду справи представник третьої особи заперечував проти заявлених позовних вимог з наведених вище підстав та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «ТІС-2002» (код ЄДРПОУ 31920772) є суб'єктом господарювання, офіційно зареєстрованим 05.03.2002 (номер запису: 11031200000005304) за адресою: вул. Брянська, буд.12, м. Запоріжжя, 69035 (а.с.16 т.1)

22.09.2014 року між Запорізькою міською радою та ТОВ «ТІС-2002» укладений договір оренди землі №201405000100417 (далі - Договір №201405000100417), за умовами якого орендодавець (Запорізька міська рада), відповідно до рішення сорок восьмої сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 27 червня 2014 року № 55/16 надає, а орендар (ТОВ «ТІС-2002) приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничої бази, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вулиця Брянська, 12б. Земельна ділянка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності (а.с.17-23 т.1).

Згідно з пунктом 3 Договору №201405000100417 об'єктом оренди є земельна ділянка загальною площею 1,3692 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:05:012:0061, на земельній ділянці розміщений об'єкт нерухомого майна: виробнича база орендаря, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 5 150 656,56 грн.

Пунктом 11 Договору №201405000100417 закріплено, що договір укладено до 27.06.2033.

Відповідно до пункту 12 Договору №201405000100417, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі - 154 519,70грн на рік, що складає 3% від нормативної грошової оцінки в цінах 2014 року.

Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 за № 7 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто», затверджено базову вартість 1 м.кв. земель м. Запоріжжя, з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік, в розмірі 299,14 грн., затверджено економіко-планувальне зонування території міста Запоріжжя, затверджено коефіцієнти місцерозташування (Км2) згідно з додатком 1, коефіцієнти впливу локальних факторів (Км3) згідно з додатком 2 та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016 (а.с.55-61).

На заяву Запорізької міської ради 25.03.2024 Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області сформований витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок № НВ-2300044182024, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:05:012:0061) становить 19 365 143,28грн (а.с.76).

09.12.2024 представник позивача звернулася до відповідача із адвокатським запитом №1/12-24 від 09.12.2024 у якому просила повідомити, які показники Нрд, Км1, Км2, Км3, Км4, Кцп, Кмц, Кні були застосовані при вирахуванні нормативно-грошової оцінки даної земельної ділянки загальною прощею 1,3692 га, кадастровий номер 2310100000:05:012:0061, що розташована за адресою м.Запоріжжя, вул. Гуляйпільська (стара назва Брянська) 12-Б, відповідно до Витягу №НВ-2300044182024 від 25.03.2024 (а.с.9 т.1).

У відповідь на вказаний адвокатський запит відповідачем листом №29-8-0.37.1-4618/2-24 від 18.12.2024 повідомлено представнику позивача, що Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-23 00044182024 сформований відповідно до даних технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, яка розроблена Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» та затверджена рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя».

Згідно схеми економіко-планувального зонування, земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:012:0061 знаходиться в межах 32 економіко-планувальної зони, зональний коефіцієнт Км2 - 2.35 (значення зонального коефіцієнта встановлюється на основі визначення частки площі, яку займає земельна ділянка в зоні).

Згідно схем прояву локальних факторів для земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:05:012:0061 встановлені значення коефіцієнтів локальних факторів:

- у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'ятників природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів - 1.05

- у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення - 1.04

- незабезпечена централізованим газопостачанням- 0.95

- місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні - 0.80

Сукупний коефіцієнт Км3: 0.83.

Цільове призначення земельної ділянки - 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Коефіцієнт цільового призначення (Кцп) становить 1.20.

На підставі вищевикладеного, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:012:0061 із застосовуванням таких значень: Цнм - 299.14, Км2 - 2.35, Км3 - 0.83, Кцп - 1.20, Кі - 2.02, Площа земельної ділянки - 1414.34 м2 на дату формування Витягу № НВ-2300044182024 складала 19 365 143.28 грн (а.с.54 т.1).

ТОВ «ТІС-2002» вважаючи, що відповідачем протиправно при формуванні оскаржуваного Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок № НВ-2300044182024 від 25.03.2024 невірно визначено сукупний локальний коефіцієнт Км3 на рівні 0,83 внаслідок незастосування локальних факторів, які мають вплив на земельну ділянку та мають локальні коефіцієнти зі знижуючим значенням, а отже знижують розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки та застосування локального фактору з локальним коефіцієнтом, який підвищує відповідне значення, звернулося із даним адміністративним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані сторонами докази суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» №161-XIV від 06.10.1998 (далі - Закон №161-XIV) визначено, що відносини, пов'язані з орендною землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 21 Закону №161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Положеннями частини п'ятої статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з частинами 3, 5 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV) визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

За приписами частини 1 статті 1 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами; рентний дохід (земельна рента) - дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.

Відповідно до статті 2 Закону №1378-IV правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Статтею 5 Закону №1378-IV передбачено, зокрема, залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види:

бонітування ґрунтів;

грошова оцінка земельних ділянок.

Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Частиною першою статті 13 Закону № 1378-IV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до статті 15 Закону № 1378-IV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено приписами статті 18 Закону № 1378-IV.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

За результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частини перша та друга статті 20 Закону України «Про оцінку землі»).

Відповідно до статті 15 цього ж Закону підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з положеннями частини третьої та четвертої статті 23 Закону № 1378-IV, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Зокрема, у цьому пункті зазначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 31.07.2018 у справі №804/7823/14, від 30.10.2018 у справі №804/2111/14.

Методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель» встановлює Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 (далі - Методика №1147).

Відповідно до пункту 3 Методики №1147 нормативна грошова оцінка земельної ділянки (Цн) визначається за такою формулою:

Цн = Пд х Нрд х Км1 х Км2 х Км3 х Км4 х Кцп х Кмц х Кні,

де Пд - площа земельної ділянки, квадратних метрів;

Нрд - норматив капіталізованого рентного доходу за одиницю площі згідно з додатком 1;

Км1 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зони впливу великих міст;

Км2 - коефіцієнт, який враховує курортно-рекреаційне значення населених пунктів;

Км3 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зон радіаційного забруднення;

Км4 - коефіцієнт, який характеризує зональні фактори місця розташування земельної ділянки;

Кцп - коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки відповідно до відомостей Державного земельного кадастру;

Кмц - коефіцієнт, який враховує особливості використання земельної ділянки в межах категорії земель за основним цільовим призначенням;

Кні - добуток коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за період від затвердження нормативу капіталізованого рентного доходу до дати проведення оцінки.

Пунктом 19 Методики №1147, зокрема, передбачено, що за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Датою нормативної грошової оцінки земельної ділянки є дата, зазначена в технічній документації.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок включає:

рішення про проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок;

завдання на виконання робіт;

пояснювальну записку, що містить відомості про місце розташування території територіальної громади, чисельність населення територіальної громади, її адміністративного центру та інших населених пунктів, обґрунтування оціночного зонування території територіальної громади та визначення коефіцієнта, який характеризує зональні фактори місця розташування земельної ділянки (Км4);

відомості про величину нормативів капіталізованого рентного доходу;

схему оціночних районів;

таблицю із зазначенням для кожного оціночного району коефіцієнта, який враховує розташування території територіальної громади в межах зони впливу великих міст (Км1), коефіцієнта, який враховує курортно-рекреаційне значення населених пунктів (Км2), коефіцієнта, який враховує розташування території територіальної громади в межах зон радіаційного забруднення (Км3), коефіцієнта, який характеризує зональні фактори місця розташування земельної ділянки (Км4);

схему природно-сільськогосподарських районів на територію територіальної громади;

картограму агровиробничих груп ґрунтів на територію територіальної громади;

таблицю із зазначенням переліку агровиробничих груп ґрунтів та їх балів бонітету за сільськогосподарськими угіддями;

таблицю із зазначенням коефіцієнтів, які враховують цільове призначення земельної ділянки (Кцп);

таблицю із зазначенням коефіцієнтів, які враховують особливості використання земельної ділянки в межах категорії земель за основним цільовим призначенням (Кмц);

розрахунок добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за період від затвердження нормативу капіталізованого рентного доходу до дати проведення оцінки (Кні).

Так, у межах даної справи судом встановлено та не заперечується сторонами, що керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про оцінку земель», Податковим кодексом України, Законом України «Про державну експертизу землевпорядної документації», Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 № 213 «Про методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (із змінами та доповненнями) та розглянувши технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель міста Запоріжжя, розроблену Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, Запорізька міська рада рішенням від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», зокрема, постановила:

- затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя;

- затвердити схему основних агровиробничих груп грунтів згідно матеріалів технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя;

- затвердити базову вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 року в розмірі 239,50 гривень (двісті тридцять дев'ять грн. 50 коп.), та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 гривень (двісті дев'яносто дев'ять грн. 14 коп.);

- затвердити економіко-планувальне зонування території міста Запоріжжя. В місті Запоріжжі 371 економіко-планувальна зона;

- затвердити значення коефіцієнтів місце розташування Км2 згідно з додатком 1;

- затвердити значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3 згідно з додатком 2;

- ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016 року;

- нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства;

- Головне управління Держземагентства у Запорізькій області забезпечує оформлення та видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок міста Запоріжжя.

В рішенні Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» вся територія міста Запоріжжя розділена на економіко-планувальні зони із зазначенням відповідних коефіцієнтів Км2 (додаток 1 рішення).

У Додатку 2 до рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» затверджені значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3:

1. Розташування земельної ділянки в зоні пішохідної доступності до громадських центрів 1,12.

2. Розташування земельної ділянки в зоні магістралей підвищеного містоформуючого значення 1,10.

3. Розташування земельної ділянки в зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту 1,08.

4. Розташування земельної ділянки в зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів 1,05.

5. Розташування земельної ділянки в прирейковій зоні (ділянка розташована або примикає до відводу залізниці, має під'їзну залізничну колію) 1,05.

6. Земельна ділянка, що примикає до вулиці без твердого покриття 0,95.

7. Земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водопостачанням 0,95.

8. Земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водовідведенням 0,95.

9. Земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим теплопостачанням 0,95.

10. Земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим газопостачанням 0,95.

11. Земельна ділянка розташована в межах території, що має схил більш 20% 0,85.

12. Земельна ділянка розташована в зоні залягання ґрунтових вод менше 3 метрів 0,90.

13. Земельна ділянка розташована в зоні затоплення паводком понад 4% забезпеченості (шар затоплення понад 2 м) 0,90.

14. Земельна ділянка розташована на ґрунтах з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв см при потужності понад 2 м 0,85.

15. Земельна ділянка розташована в зоні значної заболоченості з грунтовим живленням, що важко осушується 0,90.

16. Земельна ділянка розташована в зоні небезпечних геологічних процесів (зсуви, карст, яружна ерозія - яри понад 10м, штучні підземні виробки - катакомби, підроблені території, провали та значні тріщини у земній корі, у тому числі з виходом метану на поверхню) 0,75.

17. Земельна ділянка розташована на намивних територіях 1,02.

18. Земельна ділянка розташована в межах заповідної території 1,15.

19. Земельна ділянка розташована в зоні регулювання забудови 1,10.

20. Земельна ділянка розташована в зоні історичного ландшафту, що охороняється 1,10.

21. Земельна ділянка розташована в зоні охорони поодиноких пам'яток 1,08.

22. Земельна ділянка розташована у межах території природоохоронного призначення (національних, зоологічних та дендрологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'яток природи) 1,10.

23. Земельна ділянка розташована у межах території рекреаційного призначення (земель туризму та відпочинку, парків та зелених зон) 1,07.

24. Земельна ділянка розташована в водоохоронній зоні* 1,02.

25. Земельна ділянка розташована в санітарно-захисній зоні 0,80.

26. Земельна ділянка розташована в зоні обмеження забудови за рівнем напруження електромагнітного поля 0,90.

27. Земельна ділянка розташована в зоні перевищення припустимого рівня шуму 0,90.

28. Земельна ділянка розташована на території забруднення ґрунтів важкими металами 0,90.

Суд звертає увагу, що затверджена рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, на теперішній час є чинною.

Водночас, суд зауважує, що пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», установлено, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Згідно із пунктом 20 Методики №1147, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17.

Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює автоматичну видачу витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, такий витяг оформляється протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за підписом працівника відповідного територіального органу Держгеокадастру, до посадових обов'язків якого належить надання зазначених витягів.

У разі подання заяви в електронній формі витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок або мотивована відмова в наданні такого витягу видається в електронній формі за допомогою технічних засобів електронних комунікацій накладенням кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», а за бажанням заявника може також надаватися в паперовій формі.

Судом під час розгляду справи встановлено та не заперечувалося сторонами, що у зв'язку з відсутністю в Державному земельному кадастрі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, оскаржуваний витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на запит Запорізької міської ради відповідачем було оформлено протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви, із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач фактично не згоден з розрахунком нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки вважає, що відповідачем неправильно використані коефіцієнти, внаслідок чого завищено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що, у свою чергу, прямо впливає на розмір орендної плати за орендовану земельну ділянку

Натомість суд звертає увагу, що здійснений відповідачем розрахунок локальних факторів базується на існуючій вихідній інформації, яка безпосередньо розроблена виконавцем робіт, тому за їх значення та розмір несе відповідальність її розробник.

Відтак, формування оскаржуваного витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідачем здійснено відповідно даних, які зазначені у технічній документації з нормативної грошової оцінки земель, яка була затверджена рішенням відповідного органу місцевого самоврядування до набрання чинності Методики №1147.

Так як витяг є технічним розрахунком, формується виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку, а тому суд погоджується з доводами відповідача щодо відсутності повноважень із внесення змін до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, оскільки відповідна технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя затверджена рішенням органу місцевого самоврядування за результатами здійсненої державної експертизи землевпорядної документації.

При цьому, відповідачем до матеріалів справи долучено документи, що підтверджують відсутність проявів локальних факторів «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водопостачанням», «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим водовідведенням», «земельна ділянка, яка не забезпечена централізованим теплопостачанням» та «земельна ділянка розташована на ґрунтах з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв см при потужності понад 2 м», а саме копії (викопіювання) схеми прояву локальних Інженерно-геологічних факторів нормативної грошової оцінки земель.

Водночас, суд відхиляє посилання представників позивача на долучені до матеріалів справи копії листів Комунального підприємства «Водоканал» №381/25/06.4 від 21.01.2025 та Концерну «Міські теплові мережі» №000332/42-409 від 17.01.2025, №001212/20 від 26.02.2025 та Звіту про інженерно-геологічні дослідження на об'єкті: "Будинки торгово-складського комплексу по вулиці Брянська 12 у місті Запоріжжі, який складений Запорізькою філією Держбуд України «УкрНІІНТІЗ» у 2004 році та зауважує, що приписами чинного законодавства, зокрема й Методики №1147 не передбачено можливості використання під час формування витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок інших відомостей, окрім тих, що містяться у самій технічній документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженій відповідним органом місцевого самоврядування.

Крім того, суд звертає увагу, що видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це адміністративна послуга, яку надає Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області через центр надання адміністративних послуг відповідно до вимог Закону України "Про адміністративні послуги", постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 № 835 "Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 № 523-р "Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг".

Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, дорученнями Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру України, дорученнями Голови Держгеокадастру України та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області.

Таким чином, відповідач є органом, який надає адміністративну послугу у вигляді видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, без будь-якого втручання у визначення нормативної грошової оцінки земель, затвердженої відповідним органом місцевого самоврядування.

Щодо інших посилань учасників справи, суд зазначає, що вони не впливають на правильність вирішення спору по суті.

У рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Згідно із пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно з приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно із статтею 139 КАС України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІС-2002» (вул. Брянська, буд.12, м. Запоріжжя, 69035; код ЄДРПОУ 31920772) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (вул. Українська, буд.50, м. Запоріжжя, 69095; код ЄДРПОУ 39820689), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Запорізька міська рада (пр. Соборний, буд.206, м.Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915) про визнання дій протиправними, скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 04.06.2025.

Суддя І.В.Садовий