Ухвала від 03.06.2025 по справі 280/9643/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань визнання протиправними дій вчинених суб'єктом владних повноважень

03 червня 2025 року Справа № 280/9643/24 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі

за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ 39396146)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Запорізькій області в особі комісії з реорганізації Державної фіскальної служби у Запорізькій області щодо не включення до довідки від 30.09.2024 за №197 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними на 25.11.2021 за посадою старшого слідчого ОВС відділення з розслідування кримінальних справ слідчого відділу податкової міліції ДПА в Запорізькій області на день звільнення зі служби таких складових грошового забезпечення, як надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, яка розраховується у відсотках від посадового окладу, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премію, середній розмір яких визначається з фактичної чисельності працівників за відповідною посадою; 2) зобов'язати Головне управління ДФС у Запорізькій області в особі комісії з реорганізації Державної фіскальної служби у Запорізькій області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням повних відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01.12.2021 перерахунку основного розміру його пенсії, до якої включити: надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, яка розраховується у відсотках від посадового окладу, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премію, середній розмір яких визначається з фактичної чисельності працівників за відповідною посадою.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12.12.2024 у задоволенні позовної заяви відмовлено у повному обсязі.

26.03.2025 постановою Третього апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.12.2024 в адміністративній справі №280/9643/24 скасовано та прийнято у справі нове судове рішення. Позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Запорізькій області в особі комісії з реорганізації Державної фіскальної служби у Запорізькій області щодо не включення до довідки від 30.09.2024 за №197 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними на 25.11.2021 за посадою старшого слідчого ОВС відділення з розслідування кримінальних справ слідчого відділу податкової міліції ДПА в Запорізькій області на день звільнення зі служби таких складових грошового забезпечення, як надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, яка розраховується у відсотках від посадового окладу, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премію, середній розмір яких визначається з фактичної чисельності працівників за відповідною посадою; зобов'язано Головне управління ДФС у Запорізькій області в особі комісії з реорганізації Державної фіскальної служби у Запорізькій області (ЄДРПОУ 39396146) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням повних відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01.12.2021 перерахунку основного розміру його пенсії, до якої включити: надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, яка розраховується у відсотках від посадового окладу, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премію, середній розмір яких визначається з фактичної чисельності працівників за відповідною посадою.

14.04.2025 у справі видано виконавчий лист.

21.05.2025 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду.

У заяві зазначено: "... 23.04.2025 року виготовлений судом виконавчий лист я надіслав для примусового виконання рішення суду до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. За моєю заявою 29.04.2025 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Біланом Дмитром Геннадійовичем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №77928939, копію якої з кодом доступу до АСВП було скеровано мені. Однак одержавши цю постанову, Відповідачем судове рішення досі не виконане, повідомлень від Відповідача про виконання судового рішення не надходило. Відповідач до суду із заявою про роз'яснення порядку виконання судового рішення не звертався. Таким чином до сьогодні судове рішення у справі №280/1661/24 ухвалене 29.04.2024 року залишається невиконаним. Вважаю, що я вчинив усі можливі з мого боку дії щодо виконання ухваленого судом рішення, що підтверджується наданими мною в підтвердження цього доказами. ... Враховуючи вищевикладене, прошу розглянути в порядку ст.383 КАС мою заяву та керуючись статтями 241,249,256,294,295,383 Кодексу адміністративного судочинства України та прошу суд: 1.Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Запорізькій області в особі комісії з реорганізації Державної фіскальної служби у Запорізькій області в ході виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2025 року в адміністративній справі №280/9643/24 щодо нескладання та непоподаня Відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на виконання рішення суду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, із зазначенням повних відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01.12.2021 перерахунку основного розміру його пенсії, до якої включити: надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, яка розраховується у відсотках від посадового окладу, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премію, середній розмір яких визначається з фактичної чисельності працівників за відповідною посадою; 2.Зобов'язати Головне управління ДФС у Запорізькій області в особі комісії з реорганізації Державної фіскальної служби у Запорізькій області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення; 3.Зобов'язати Головне управління ДФС у Запорізькій області в особі комісії з реорганізації Державної фіскальної служби у Запорізькій області подати до суду звіт про усунення причин та умов невиконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2025 року в адміністративній справі №280/9643/24. ...".

22.05.2025 ухвалою суду повернуто без розгляду заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду, у третій прохальній частині.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.05.2025 розгляд заяви було призначено без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

02.06.2025 від ГУ ДФС у Запорізькій області до суду надійшов відзив на заяву, в якому зазначено: "... На виконання ухвали суду, керуючись положеннями статті 162 КАС України, ГУ ДФС у Запорізької області повідомляє, що не визнає вимоги заяви повністю та надає заперечення щодо наведених позивачем обставин та правових підстав, з їх обгрунтуванням. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2025 року скасовано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.12.2024 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені у повному обсязі. Постанова Третього апеляшиного адмгністративного суду ВІД 26.03.2025 року на адресу Головного управління ДФС у Запорізькій області не надходила. Також відповідач не отримував виконавчий лист у справі 280/9643/24. Комісією з реорганізації Головного управління ДФС у Запорізькій області на заяву ОСОБА_1 від 31.03.2025 надано лист від 25.04.2025 №47/6/08-01-01-ЛК, яким повідомлено, що постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2025 року не отримана, тому після отримання рішення суду апеляційної інстанції, будуть вжиті заходи для подальшого його виконання. ...".

03.06.2025 від ГУ ДФС у Запорізькій області до суду надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи, в якому зазначено: "... Комісія з реорганізації Головного управління ДПС у Запорізькій області на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2025 року у справі 280/9643/24 надає довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Додатково повідомляємо, що Комісія з реорганізації Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області звернулася листом до Національної поліції України щодо надання допомоги у вирішенні питань, які виникли при виконанні рішень суду із вищезазначеними вимогами, на що отримали відповідь листом від 03.07.2024 №91843-2024 про те, що органи Національної поліції України не наділені повноваженнями прирівнювання (відповідності) посад податкової міліції до поліції (додається), та порекомендували звернутися до компетентного у цій сфері органу (Бюро економічної безпеки України або Міністерства фінансів України). Комісією з реорганізації Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області було надіслано лист до Міністерства фінансів України від 18.08.2024 №171/6/08-01-01 ЛК, з проханням в межах компетенції надати роз'яснення щодо прирівняння посад колишніх працівників податкової міліції до посад поліцейських Національної поліції з 25.11.2021, військові (спеціальні) звання осіб рядового і начальницького складу працівників податкової міліції до відповідних спеціальних звань поліцейських Національної поліції, стажу служби в податковій міліції до стажу служби в поліції, визначення додаткових видів грошового забезпечення та премії. Листом від 09.10.2024 №16140-03//1909 Міністерством фінансів України було надано роз'яснення щодо перерахунку пенсій колишнім працівникам податкової міліції, а не щодо прирівняння посад податкової міліції до поліції. Також повідомлено, що відповідно до листа Мінсоцполітики від 05.09.2023 №13035/0/2-23/54 (додається) прирівняння посад осіб податкової міліції до посад поліцейських наразі неможливе, оскільки вони мають інші функціональні обов'язки, розміри посадових окладів, ніж особи рядового і начальницького складу податкової міліції. Бюро економічної безпеки листом від 10.10.2024 №11/11.1/11102-24 повідомило, що не визначено правонаступником Державної фіскальної служби України жодним нормативно правовим актом. Таким чином, комісією з реорганізації Головного управління ДФС у Запорізькій області відповідно до п.5 постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393» при складанні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 враховані суми грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років) працівників податкової міліції ГУ ДФС у Запорізькій області, встановлені штатним розписом на 2021 рік за відповідною посадою «старший слідчий в ОВС» згідно постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Беручи до уваги те, що станом на 25.11.2021 року працівники податкової міліції за відповідною посадою «старший слідчий в ОВС» були вже всі звільнені з Головного управління ДФС у Запорізькій, та додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії їм не встановлювались та не виплачувались, включити в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 їх не можливо, бо відсутні розміри цих виплат за відповідною посадою «старший слідчий в ОВС» станом на 25.11.2021. Враховуючи все зазначене, комісія з реорганізації Головного управління ДФС у Запорізькій області повідомляє, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 №74 від 03.06.2025р. складена відповідно до норм чинного законодавства та направлена листом від 03.06.2025 №75/6/08-01-01-ЛК до Головного управління ПФУ у Запорізькій області. ...".

Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Як зазначено у ч.4 ст.383 КАС України, заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.

Згідно з ч.5 ст.383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам, а також у разі подання заяви особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, така заява ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. Така ухвала суду може бути оскаржена.

Відповідно до ч.6 ст.383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача суд постановляє ухвалу про залишення заяви без задоволення, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому статтею 294 цього Кодексу. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ГУ ДФС у Запорізькій області додано до клопотання про долучення документів до матеріалів справи копії: листа Міністерства фінансів України №16140-03//1909 від 09.10.2024; листа Міністерства соціальної політики України №13035/0/2-23/54 від 05.09.2023; листа Національної поліції України №91843-2024 від 03.07.2024; листа Бюро економічної безпеки України №250/6-ДФС ЛК від 28.10.2024; Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 03.06.2025 за №74; доказу надіслання Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 03.06.2025 за №74 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Зокрема, у листі Національної поліції України №91843-2024 від 03.07.2024 зазначено: "... Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» (далі - Закон). ... Пунктом 12 розділу ХІ прикінцевих та перехідних положень Закону зазначена схема співвідношення спеціальних звань міліції до спеціальних звань поліції. Одночасно наголошуємо, що законодавством не врегульовано питання співвідношення між спеціальними знаннямп податкової міліції до поліції. Статтею 78 Закону визначено, що обчислення стажу служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. Перелік посад (періодів служби) які зараховуються до стажу служби в поліції визначені частиною другою зазначеної статті. У зазначеному переліку податковоа міліція відсутня. Інше законодавством не передбачено. ... Також зазначаємо, що норми статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) та положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), становлять фундамент пенсійного законодавства у сфері проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону. Згідно з абзацом другим пункту 3 Порядку №45 довідки про розмір грошового забезпечення видаються тим державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Відповідно до абзацу десятого пункту 3 Порядку №45 у разі ліквідації державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України. Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посада, з якої особа була звільнена. Отже, питання прирівнювання (відповідності) посад податкової міліції до поліції має вирішуватися або компетентним у цій сфері органом (Бюро економічної безпеки України або Міністерством фінансів України), або правонаступником Державної фіскальної служби - Державною податковою службою України або Державною митною службою України. З огляду на викладене, саме одному із зазначених органів або правонаступників можуть бути надані повноваження щодо подання до органів, що призначають пенсії. документів для її призначення особам. звільненим з органів податкової міліції, та оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі збільшення грошового забезпечення поліцейським. Враховуючи вищевказане, визначити розмір грошового забезпечення за посадами поліцейських прирівняними до посад працівників податкової міліції - неможливо. ...".

За матеріалами справи, відповідачем, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 у справі №280/1661/24 оформлено Довідку №197 від 30.09.2024 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача на 25.11.2021.

У Довідці №197 від 30.09.2024 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача зазначений розмір грошового забезпечення - 6860,00 грн.

Водночас, у Довідці №74 від 03.06.2025 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача на 25.11.2021, виданої на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 у справі №280/1661/24, зазначено розмір грошового забезпечення - 12064,00 грн.

З матеріалів справи не вбачається протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача щодо виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2025 у справі №280/9643/24.

Крім того, другу вимогу, викладену в заяві ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду, зобов'язального характеру суд вважає не обгрунтованою та не передбаченою ст.383 КАС України.

З огляду на викладе, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.241-243, 248, 383 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду у справі №280/9643/24 - відмовити.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Прасов