Рішення від 04.06.2025 по справі 280/2434/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

04 червня 2025 року Справа № 280/2434/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Сацького Р.В, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Міністерство оборони України, в особі Департаменту соціального забезпечення, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02 квітня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Міністерство оборони України, в особі Департаменту соціального забезпечення (далі по тексту - третя особа), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неоформлення та неподання до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України заяви та документів ОСОБА_1 , поданої в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , на одержання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю його батька, військовослужбовця ОСОБА_3 .

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслати заяву та документи ОСОБА_1 , поданої в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю його батька, військовослужбовця ОСОБА_3 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 45 від 25.01.2023.

Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Ухвалою від 07.04.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №280/2434/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін та встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 162 КАС України, разом із усіма письмовими та електронними доказами (які можливо доставити до суду), висновками експертів і заявами свідків на його обґрунтування, а також заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 . У шлюбі у них народився син, ОСОБА_2 . Рішенням Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 05.02.2020 у справі № 335/13634/19 шлюб між позивачем та ОСОБА_3 було розірвано. При цьому прізвище ОСОБА_3 у свідоцтві про одруження та свідоцтві про народження сина заначено українською мовою " ОСОБА_4 ". ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 під час захисту Батьківщини. Позивач 07.02.2025 подала в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_3 його батька, солдата ОСОБА_3 . Однак відповідач повернув заяву позивача разом із пакетом документів, що підтверджують право її сина на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю його батька під час захисту Батьківщини, так як були виявлені розбіжності у написанні прізвища загиблого та прізвища його сина. Таким чином відповідач вчинив протиправну бездіяльність щодо направлення заяви позивача до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України.

16.04.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач адміністративний позов не визнає з наступних підстав: згідно свідоцтва про народження сина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серії НОМЕР_1 батьком зазначено - ОСОБА_3 , мати зазначено - ОСОБА_5 . Згідно свідоцтва про смерть прізвище загиблого зазначене як ОСОБА_3 . Таким чином, документально не підтверджено, що неповнолітня дитина - ОСОБА_2 є сином ОСОБА_3 .

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

Позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , зареєстрованим 07.10.2000 відділом реєстрації актів громадянського стану Орджонікідзевського району м.Запоріжжя, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 .

У шлюбі у них народився син, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 05.02.2020 у справі № 335/13634/19 шлюб між позивачем та ОСОБА_3 було розірвано.

При цьому прізвище ОСОБА_3 у свідоцтві про одруження та свідоцтві про народження сина заначено українською мовою “ ОСОБА_4 ». Згідно паспорта ОСОБА_3 № НОМЕР_3 , виданого 26.07.2018, орган, що видав 2314, дійсного до 26.07.2028, його прізвище українською мовою зазначено “ ОСОБА_4 », англійською мовою “ ОСОБА_6 ».

Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_4 від 13.08.1979 року його прізвище вказано російською мовою “ ОСОБА_4 ».

Згідно з нотаріально-засвідченим перекладом свідоцтва про народження ОСОБА_3 з російської мови прізвище “ ОСОБА_4 » перекладено українською мовою “ ОСОБА_4 ».

Згідно висновку експерта № 250824 від 23.08.2024 за результатами лінгвістичного (мовознавчого) дослідження прізвища ОСОБА_4 та ОСОБА_4 лінгвістично ідентичні, оскільки становлять орфографічні варіанти того самого прізвища, українського за походженням. Згідно із чинним українським правописом, нормативна форма цього прізвища - ОСОБА_4 .

ОСОБА_3 був призваний на військову службу та проходив військову службу Військовій частині НОМЕР_5 з 26.02.2022.

Відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 07.09.202№250, з 07.09.2023, солдата ОСОБА_3 визнано таким, що зник безвісти під час виконання бойового завдання.

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 07.03.2024 № 335/969/24 встановлено факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_5 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 в районі населеного пункту Приютне, Малинівської ОТГ Пологівського району Запорізької області під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Запорізької області.

На підставі зазначеного рішення суду Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_6 від 02.04.2024.

07.02.2025 позивач подала в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_3 його батька, солдата ОСОБА_3 , навідника 1 гранатометного відділення взводу вогневої підтримки роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_5 .

19.02.2025 представником позивача на поштову адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 було надіслано адвокатський запит щодо результатів розгляду заяви. Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 від 28.02.2025 № 1278/с в наданих до заяви на виплату ОСОБА_7 - представника неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , 2013 року народження були виявлені розбіжності, а саме: згідно свідоцтва про смерть загиблого військовослужбовця, від 02.04.2024 НОМЕР_6 , виданого Олександрівським відділом Державної реєстрації актів цивільного стану громадян у м. Запоріжжі, зазначено прізвище ОСОБА_3 . У свідоцтві про народження дитини загиблого військовослужбовця зазначено прізвище ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_5 . У зв'язку з цим документи повернені без реалізації.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення та не подання до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України заяви та документів для оформлення одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї померлого, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень ту спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (ч. 5 ст. 17 Конституції України).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ним конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.02.1993 (далі Закон № 2232-XII), який також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

За приписами ст. 41 Закону № 2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті)інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XI від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сфера сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Частиною 2 ст. 16 Закону № 2011-ХІІ визначено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 16-1 Закону № 2011-XII в редакції від 03.08.2023, яка діяла на момент загибелі ІНФОРМАЦІЯ_3 військовослужбовця ОСОБА_3 у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статт16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Згідно з ч.ч. 1, 6, 8 ст. 16-3 Закону № 2011-ХІІ визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. (п. 9 ст. 16-3 Закону № 2011-ХІІ).

Так, на виконання Закону № 2011-XII Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори для проходження служби у військовому резерві» від 25.12.2013 (далі - Порядок № 975).

Згідно з п. 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до п. 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена установленому законодавством порядку.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану», згідно з п. 2 якої, сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (в редакції від 11.08.2023).

Відповідно до абз. 2 п. 2 вказаної Постанови № 168 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами. (абз. п. 2 Постанови №168)

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку (абз. 4 п. 2 Постанови № 168).

Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором. (абз. 8 п. Постанови № 168)

Оскільки, як вже було зазначено (п. 2 Постанови № 168), виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги пов'язано із датою смерті військовослужбовця, що зазначена в свідоцтві про смерть, то під час вирішення спору з приводу набуття позивачем права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю військовослужбовця слід застосовувати нормативно-правові акти, редакції, що діяли на час виникнення такого права.

Згідно з пунктом 2-1 Постанови № 168 міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають, зокрема, порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.

Міністерством оборони України було видано наказ від 25.01.2023 № 45, яким затверджений Порядок умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок № 45), які визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.

Відповідно до пункту 1.7 Порядку № 45 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) незалежно від місця реєстрації заявника.

Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь судовому засіданні представника уповноваженого органу.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2.1 Порядку № 45 орган військового управління, військова частина, установа, військовий навчальний заклад (далі - військова частина): після видання наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу у зв'язку з загибеллю (смертю внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), надсилає до відповідного районного (міського) ТЦК та СП: витяг з цього наказу; витяг з послужного списку особової справи (обліково-послужної картки) про склад сім'ї загиблого (померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)); грошовий атестат з інформацією про розмір виплаченої на дату загибелі (смерті) військовослужбовця додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», або витяг з наказу про виплату такої винагороди на дату загибелі (поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану військовослужбовця.

Районний (міський) ТЦК та СП є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3) подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ТЦКСП. (пункт 3.1 Порядку № 45)

ІНФОРМАЦІЯ_8 : є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин; проводити перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи; (пункт 3.2 Порядку № 45).

Відповідно до пунктів 4.1-4.2 Порядку № 45 члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦК та СП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.

Районний (міський) ТЦК та СП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.

У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», районний (міський ТЦК та СП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частин(лікувального закладу), обласного ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Відповідно до пункту 4.3 Порядку № ІНФОРМАЦІЯ_8 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).

На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).

Результати опрацювання документів ІНФОРМАЦІЯ_11 зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).

Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього відсканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв'язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв'язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу.

Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком.

Пунктом 4.4 Порядку № 45 визначено, що Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного ( ІНФОРМАЦІЯ_9 документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.

У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім'ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ТЦК та СП щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони.

Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_9 результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.

В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.

Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_10 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських ТЦК та СП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного ( ІНФОРМАЦІЯ_9 . (пункт 4.5 Порядку № 45)

Відповідно до пункту 4.6 Порядку № 45, районні (міські) ТЦК та СП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).

За таких обставин, суб'єктом права, котрий наділений повноваженнями на вчинення управлінського волевиявлення щодо призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті військовослужбовця Збройних Сил України є Міністерство оборони України в особі Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України, який є повноважним на прийняття не лише рішення щодо призначення ОГД, а також відмови у призначенні, або повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано нза належністю.

Як зазначено у ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усі обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь - якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що вирішення питання стосовно можливості призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачу відноситься до компетенції Міністерства оборони України.

Суд повторно зазначає, що результати опрацювання документів ІНФОРМАЦІЯ_11 зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).

Натомість надаючи відповідь у листі відповідач повернув документи без реалізації, тобто фактично відповідач здійснив розгляд заяви позивача в порушення алгоритму опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД, встановленого Порядком № 45, оскільки відповідне рішення про повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі та потребують уточнення чи подано не за належністю приймається головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД.

Суд звертає увагу на наступне: згідно свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_4 від 13.08.1979 його прізвище вказано російською мовою “ ОСОБА_4 ».

Згідно паспорта ОСОБА_3 № НОМЕР_3 , виданого 26.07.2018, орган, що видав 2314, дійсного до 26.07.2028, його прізвище українською мовою зазначено “ ОСОБА_4 », англійською мовою “ ОСОБА_6 ».

Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 07.10.2000 прізвище ОСОБА_3 після одруження зазначено “ ОСОБА_4 », прізвище ОСОБА_1 після одруження зазначено - “ ОСОБА_4 »

Згідно свідоцтва про народження сина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серії НОМЕР_1 батьком зазначено - ОСОБА_3 , мати зазначено - ОСОБА_5 .

Рішенням Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 05.02.2020 у справі № 335/13634/19 розірвано шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_3 . При державній реєстрації розірвання шлюбу ОСОБА_5 відновлено дошлюбне прізвище “ ОСОБА_8 ».

Таким чином, у зазначених вище документах прізвище ОСОБА_3 та ОСОБА_2 зазначено правильно прізвище “ ОСОБА_4 ». Таким чином, у зазначені вище документи НЕМОЖЛИВО внести зміни, так як жодної помилки в них не було допущено, а зазначення прізвища “ ОСОБА_4 » пов'язано саме з перекладом прізвища загиблого з російської мови.

Однак так як військовою частиною НОМЕР_5 було помилково вказано прізвище військовослужбовця “ ОСОБА_4 » замість “ ОСОБА_4 », усі документи, окрім довідки про доходи, оформлені на військовослужбовця ОСОБА_3 , в тому числі акт службового розслідування за фактом безвісно відсутнього військовослужбовця. У зв'язку з цим рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 07.03.2024 у справі № 335/969/24 було встановлено факт смерті ОСОБА_3 замість ОСОБА_3 .

При цьому згідно довідки про доходи, виданої військовою частиною НОМЕР_5 від 13.12.2023 № 379/ФЕС, прізвище військовослужбовця вказано “ ОСОБА_9 ».

Згідно з нотаріально-засвідченим перекладом свідоцтва про народження загиблого з російської мови прізвище “ ОСОБА_4 » перекладено українською мовою “ ОСОБА_4 ».

Згідно висновку експерта № 250824 від 23.08.2024 за результатами лінгвістичного (мовознавчого) дослідження за заявою ОСОБА_10 прізвища ОСОБА_4 та ОСОБА_4 лінгвістично ідентичні, оскільки становлять орфографічні варіанти того самого прізвища, українського за походженням. Згідно із чинним українським правописом, нормативна форма цього прізвища - ОСОБА_4 .

Таким чином прізвище “ ОСОБА_4 » є ідентичним прізвищу “ ОСОБА_4 ».

Таким чином, відповідачу були надані докази того, що ОСОБА_2 є сином загиблого ОСОБА_3 , та має право на отримання ОГД.

Разом з тим, оскільки відповідач вчинив дії щодо повернення документів позивачу, однак згідно Порядк № 45 повинен був передати вказані документи до Департаменту соціального забезпечення Міністерство оборони України (через Управління соціальної підтримки), що на думку суду є порушенням процедури розгляду поданих позивачем документів на отримання ОГД, а тому суд вважає таку бездіяльність щодо ненадсилання заяви про виплату одноразової грошової винагороди у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) протиправною.

Та як наслідок, для захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача надіслати заяву та документи ОСОБА_1 , поданої в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю його батька, військовослужбовця ОСОБА_3 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України №45 від 25.01.2023.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 13 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 968,96 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 139, 241 - 246, 255 та 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство оборони України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не надсилання заяви та документів ОСОБА_1 , поданої в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю його батька, військовослужбовця ОСОБА_3 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 45 від 25.01.2023.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслати заяву та документи ОСОБА_1 , поданої в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю його батька, військовослужбовця ОСОБА_3 , до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за процедурою та в спосіб, визначений Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 45 від 25.01.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати оплати судового збору у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ),

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ),

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6, м. Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022).

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписане суддею 04 червня 2025 року.

Суддя Р.В.Сацький