Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 червня 2025 року Справа№640/7725/22
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойка В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро Смарт Пауер» (пр-т Соборності, 15, каб. 219, м. Київ, 02160) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень , -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Євро Смарт Пауер» з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:
- від 15.06.2021 № 0503750902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 160 000,00 грн, за порушення н.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України;
- від 14.02.2022 № 0070550902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 20 000,00 грн., за порушення п.п. 230.1.2 п. 230 1 ст. 230 ПК України.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийняття оскаржуваних податкових повідомлень рішень. Зазначає, що відповідно до акту перевірки, відсутня реєстрація шести одиниць (двох рівномірів-лічильників та чотирьох витратомірів-лічильників) (20 000 грн. х 6 = 120 000 грн.), при цьому в податковому повідомленні-рішенні визначено штраф у розмірі 160 000 грн. (20 000 грн. X 8). У зв'язку з чим виникає невідповідність зроблених в акті перевірки висновків фактично нарахованому розміру штрафних санкцій, що свідчить про неправомірність винесених податкових повідомлень рішень. Також безпідставно зроблено висновок щодо збільшення грошового зобов'язання в частині донарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 20 000 (двадцять тисяч) гривень.
Враховуючи викладене, штрафні санкції, передбачені пунктом 128'.1 статті 128' Податкового кодексу України застосовані неправомірно, а податкові повідомлення- рішення від 15.06.2021 року № 0503750902 та від 14.02.2022 Уз 0070550902 є такими, що підлягають скасуванню.
Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач надав відзив, в якому зазначив, що перевіркою встановлено факт несвоєчасної реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильииків рівня пального у резервуарі:
- рівнемірами-лічильниками (заводський номер зондів № 496062, 555123, 496061, 555135, 346262) двох резервуарів на акцизному складі з уніфікованим номером 1014983 у період з 16.07.2020 по 20.08.2020 включно;
- витратомірами-лічильниками чотирьох місць відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1014983 у період з 16.07.2020 но 20.08.2020 включно, чим ТОВ «ЄВРО СМАР'Г ПАУЕР» порушено вимоги нп. 230.1.2 п. 230.1. ст. 230 ПК України.
Просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.07.2022 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено його, відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.04.2025 справу прийнято до провадження.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
ГУ ДПС у Миколаївській області на підставі наказу від 24.05.2021 № 986-П проведено фактичну перевірку господарської одиниці АЗК що розташована за адресою: Гетьманцева, буд. 2А, с. Себине, Новоодеський район, Миколаївська область та належить ТОВ «Євро Смарт Пауер» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу підакцизних товарів за період з 10.07.2021 по 03.06.2021, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС, якою встановлено порушення п. 12 ст. З Закону України від 6 липня 1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265), п.п. 230,1.2, п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України (акт перевірки від 09.07.2021 № 13880/15/53/РРО/42547705).
За результатами проведеної фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Миколаївській області складено акт від 04.06.2021 № 3943/14-29-09-02-11/42547705, яким встановлено , що ТОВ «ЄВРО ЄМАРТ ПАУЕР» порушено:
- п. 12 ст. З Закону № 265, а саме: встановлено факт наявності в реалізації та на зберіганні товарів не облікованих у встановленому порядку обліку товарних запасів за місцем реалізації та зберігання на загальну суму 8 204,44 гривень.
- п.п.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, а саме: на реєстрації ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» у періоді з 16.07.2020 по 20.08.2020 в Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) розташованих на акцизному складі (уніфікований номер № 1014983) рівнемірів лічильників у кількості 5 шт., відповідно:кількості введених в експлуатацію резервуарів пального та витратомірів-лічильників на місці відпуску пального паливом у кількості 4 шт., чим порушено н.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Г1К України,
- п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України, а саме: не подання як розпорядником акцизного складу (уніфікований номер 1014983) за період 16.07.2020 по 20.08.2020 до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику щоденні дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі.
До Головного управління ДПС у м. Києві надійшов лист Головного управління ДПС у Миколаївській області від 07.06.2021 року № 1189/7/14-29-09-02-06 (вх. Головне управління ДПС у м. Києві від 08.06.2021 № 1178/7) яким надано матеріали фактичної перевірки ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» та розрахунки фінансових санкцій для подальшого прийняття податкових повідомлень-рішень, за місцем обліку підприємства, відповідно до діючого законодавства.
За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення:
- № 0503750902 від 15.06.2021, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 160 000,00 гріт, за порушешїя н.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України;
-№ 0503760902 від 15.06.2021, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (пгграфу) на суму 16 408,88 грн. (8 204,44 грн. х 200%), за порушення п. 12 ст. З Закону № 265;
- № 0503770902 від 15.06.2021, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 36 000,00 грн., за порушення п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України.
10 вересня 2021 року позивачем були оскаржені зазначені податкові повідомлення рішення в адміністративному порядку до Державної податкової служби.
За результатами розгляду скарги рішенням Державної податкової служби від 09.02.2022 року були скасовані податкові повідомлення рішення від 15.06.2021 № 0503760902 та № 0503770902.
Також було прийнято нове податкове повідомлення-рішення № 0070550902 від 14.02.2022, про застосування шзрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 20 000,00 ірн., за порушення п.п. 230.1.2 п. 230 1 ст. 230 ПК України.
Позивач , оскаржуючи податкові повідомлення-рішення № 0503750902 від 15.06.2021 та № 0070550902 від 14.02.2022 зазначає про невірний розрахунок штрафних фінансових санкцій, оскільки відповідно до Акту перевірки, відсутня реєстрація шести одиниць (двох рівномірів-лічильників та чотирьох витратомірів-лічильників) (20 000 грн. х 6 = 120 000 грн.), в той час, як штрафна санкція в спірних податкових рішеннях розрахована на 9 одиниць лічильників на загальну суму 180 000 грн.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до п.75.1.ст.75 Подаькового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з п 75.1.3. ст.75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно з п.80.1., п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Відповідно до п. 83.1. ст.83 Податкового кодексу України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків , в тому числі документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація.
Відповідно пп. 230.1.2. п.230.1 ст.230 Полаткового кодексу України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Відповідно до пп.14.1.6. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України акцизний склад - приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Відповідно до п. 128-1.1. ст.128-1 Податкового кодексу України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового, та/або масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та/або місці отримання/відпуску спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у підпунктах "д"-"ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 цього Кодексу, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.
Як вбачається з акту перевірки контролюючим органом встановлено факт несвоєчасної реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі:
- рівнемірами-лічильниками (заводський номер зондів № 496062, 555123, 496061, 555135, 346262) двох резервуарів на акцизному складі з уніфікованим номером 1014983 у період з 16.07.2020 по 20.08.2020 включно;
- витратомірами-лічильниками чотирьох місць відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1014983 у період з 16.07.2020 по 20.08.2020 включно, чим ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» порушено вимоги пп. 230.1.2 п. 230.1. ст. 230 ПК України.
Отже загальна кількість рівнемірами-лічильниками та витратомірів-лічильників які не були у період з 16.07.2020 по 20.08.2020 зареєстровані у відповідності до приписів пп. 230.1.2 п. 230.1. ст. 230 ПК України дорівнює 9 одиницям.
Тобто загальна сума штрафних фінансових санкцій у відповідності до приписів п. 128-1.1. ст.128-1 Податкового кодексу України повинна дорівнювати 180 000 грн. ( 20 000 *8 =180 грн.)
При цьому, спірні податкові повідомлення рішення від 15.06.2021 № 0503750902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 160 000,00 грн. та від 14.02.2022 № 0070550902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 20 000,00 грн. винесені за порушення п. 128-1.1. ст.128-1 Податкового кодексу України також на загальну суму 180 000 грн.
Отже, твердження позивача про протиправність винесених податкових повідомлень-рішень є не доведеними. Інших доводів з наданням доказів на підтвердження своєї позиції позивачем також не було надано.
З огляду на зазначене податкові повідомлення рішення від 15.06.2021 № 0503750902 та 14.02.2022 № 0070550902 були прийняті обґрунтовано.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.06.2021 № 0503750902 та 14.02.2022 № 0070550902 задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на наведене, прийняті податковим органом спірні податкові повідомлення рішення можна вважати законним та обґрунтованим, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Євро Смарт Пауер» (пр-т Соборності, 15, каб. 219, м. Київ, 02160) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень від 15.06.2021 № 0503750902 та від 14.02.2022 № 0070550902 - відмовити.
Рішення складено та підписано 02.06.2025 року.
Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка