04 червня 2025 року Справа 160/12886/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі заяву представника ОСОБА_1 про збільшення розміру позовних вимог у справі №160/12886/25, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного перебуває адміністративна справа №160/12886/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 травня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, призначено до розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Справу призначено до розгляду за правилами ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої строк розгляду справ відповідної категорії складає не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі.
03 червня 2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано заяву, яка надійшла від представника позивача в підсистемі «Електронний Суд». Заява названа позивачем «уточнена позовна заява», обрано шаблон «заява про збільшення розміру позовних вимог».
За змістом позивач заявляє додаткові вимоги щодо індексації його пенсії, цьому відповідають додатково заявлене обґрунтування. Тобто, позивач змінює шляхом доповнення предмету та підстав позову.
Вирішуючи питання про прийняття заяви суд виходить з того, що відповідно до положень ч.1 ст.47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною третьою ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
При цьому за п. 6 ч. 5 ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
За ч. 1 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Провадження у даній справі Дніпропетровським окружним адміністративним судом відкрито 09 травня 2025 року за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін згідно ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України. Отже, згідно ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті розпочався через 15 днів, а згідно ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України позивач міг подавати заяву з відповідними питаннями лише протягом 15 днів з дня відкриття провадження у справі, що в даній справі передбачало можливість позивача змінити предмет позову до 26.05.2025 року включно.
Проте, заява про зміну предмету позову подана 03.06.2025 року. Отже, позивачем пропущено строк на подання такої заяви. Відповідно, така заява подана за межами встановленого законодавством строку для вчинення відповідної процесуальної дії, в зв'язку з чим заяву належить повернути без розгляду.
Окрім цього, позивач, одночасно доповнив поданий позов новими предметом та підставами, які в сукупності утворюють новий та самостійний спір.
Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - зміну обставин, на яких ґрунтуються вимоги особи, яка звернулася з позовом. Зміна предмету або підстав позову може відбуватися лише у межах спірних правовідносин. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається. Наслідком розгляду заяви, зміст якої свідчить про одночасну зміну предмета і підстав позову є повернення такої заяви та розгляд раніше заявлених позовних вимог, якщо позивач не відмовляється від позову. Водночас у таких випадках позивач не позбавлений права звернутися з новим окремим позовом у загальному порядку.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 28.04.2021 року у справі №420/2388/19.
Вказане є другою підставою для повернення поданої заяви без розгляду, оскільки позивач не збільшив позовні вимоги та не уточнив їх, а заявив фактично додатковий позов в рамках справи, яка розглядається.
Керуючись ст. ст. 44, 47, 243, 248, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Заяву представника ОСОБА_1 про збільшення розміру позовних вимог у справі №160/12886/25 - повернути без розгляду.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки передбаченні ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко