Постанова від 03.06.2025 по справі 295/5059/25

Справа №295/5059/25

3/295/1450/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.06.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі: головуючого судді Болейка А.П., секретаря судового засідання Черниш А.О., з участю: представника митниці Кондратюка А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі матеріли, які надійшли з Житомирської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

05.12.2024 Житомирською митницею отримано лист Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України від 05.12.2024 Житомирською митницею отримано лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 05.12.2024 № 26/26-04/7/2709 (вхідний митниці від 05.12.2024 № 11318/4-20), яким надіслано відповідь митних органів Республіки Польща від 28.11.2024 № 0201-IGM.542.697.2024.4 (вхідний Держмитслужби від 28.11.2024 № 31571/11/26), на запит про надання адміністративної допомоги в проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України транспортних засобів з Королівства Норвегія, що слідували на адреси громадян України, а саме легкового автомобіля марки - AUDI, модель - E-TRON, номер кузова НОМЕР_2 .

У відповідності до інформації, наявної в АСМО «Інспектор», встановлено, що 14 січня 2024 року о 10:20, громадянин України ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_3 ) через пункт пропуску «Угринів - Долгобичув» митного поста «Угринів» Львівської митниці, згідно документу контролю доставки, а саме електронної митної декларації ІМЕЕ № 24UA101030000340U1 ввіз на митну територію України товар, а саме: легковий автомобіль марки AUDI, модель E-TRON, номер кузова НОМЕР_2 на транспортному засобі з реєстраційними номерними знаками НОМЕР_4 / НОМЕР_5 .

У якості підстави для переміщення вказаного товару (легкового автомобіля) через митний кордон України ОСОБА_1 подав митним органам України документи у тому числі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Королівства Норвегія від 17.04.2019 № НОМЕР_6 , договір купівлі продажу від 21.12.2023 № б/н згідно заповнених граф якого продавець: компанія JTC AUTO AS, Knivsoveien 8 1788 Halden покупець: ОСОБА_3 , (Ukraine, Kyivska region, P. Borshchahivka village Shevchenka str 185).

Вартість вищезазначеного транспортного засобу відповідно до договору купівлі продажу від 21.12.2023 № б/н становить 30000 євро.

15.01.2024 до відділу митного оформлення №3 митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці ФОП ОСОБА_4 подано електронну митну декларацією типу ІМ40ДЕ № 24UA101030000355U1 відповідно до якої було проведено митне оформлення товару: «легковий автомобіль: марка - AUDI; модель E-TRON; номер кузова - НОМЕР_2 ; тип двигуна - електричний; робочий об'єм циліндрів двигуна - 95 кВт/год; колісна формула - 4х2; загальна кількість місць, включаючи місце водія - 5; призначення для перевезення вантажів; календарний рік виготовлення 2019; модельний рік виготовлення 2019; дата першої реєстрації - 17.04.2019; країна відправлення/експорту - Німеччина DE», який відповідно до договору купівлі продажу від 21.12.2023 № б/н та поданої митної декларації слідував на адресу покупця, громадянина України ОСОБА_5 (паспорт НОМЕР_7 виданий 16.01.1999 р. Кам'янець-Подільським МВ УМВСУ в АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_8 ) за ціною 30000 євро, що з урахуванням курсу НБУ на дату переміщення 14.01.2024 товару (вищезазначеного легкового автомобіля) через митний кордон України, у національній валюті становило 1 252 230 гривень).

За результатом опрацювання інформації, наданої митними органами Республіки Польща, а саме експортної митної декларації від 13.01.2024 № 24PL301010E0040468 встановлено, що відправником/експортером товару, а саме, легкового автомобіля марки - AUDI, модель E-TRON, номер кузова НОМЕР_2 , є VALDAS DARGIS, SPORTO 50 MARIAMPOLE, 81713304175 (LT), одержувачем (покупцем) - фізична особа, громадянин України ОСОБА_6 ( ОСОБА_2 ), ОСОБА_7 , 5, UA. Також згідно експортної декларації код товару - 8703809000, вага брутто/нетто - 2565 кг, країна відправлення/експорту Литовська Республіка (LT), умови поставки - EXW MARIAMPOLE, митний офіс виходу PL303040, фактичний виїзд здійснено в митному офісі PL303091.

Однак, вже під час ввезення на митну територію України, ОСОБА_1 до митного органу надав договір купівлі продажу від 21.12.2023 № б/н, згідно якого компанія JTC AUTO AS, Knivsoveien 8 1788 Halden продала громадянину Україні ОСОБА_8 ( ОСОБА_3 ), АДРЕСА_2 товар, а саме легковий автомобіль марки AUDI E-TRON, номер кузова НОМЕР_2 за ціною 30000,00 євро, що не відповідає дійсності, так як згідно документів, наданих митними органами Республіки Польща, а саме експортної митної декларації зазначений товар (легковий автомобіль) був реалізований (проданий) громадянином VALDAS DARGIS, SPORTO 50 MARIAMPOLE, 81713304175 (LT) фізичній особі, громадянину України ОСОБА_9 ( ОСОБА_6 ), ОСОБА_7 , 5, UA та поміщений в режим експорту 13.01.2024 за MRN № 24PL301010E0040468 згідно якої і було здійснено вивезення зазначеного товару з території Європейського Союзу.

З метою з'ясування усіх обставин переміщення та митного оформлення в Україні транспортного засобу (легкового автомобіля) AUDI E-TRON, номер кузова НОМЕР_2 , громадянину України ОСОБА_8 , особі відповідальній за фінансове врегулювання та громадянину України ОСОБА_9 особі, що безпосередньо переміщувала зазначений транспортний засіб через митний кордон України, митницею було направлено листи-виклики, в яких було запропоновано прибути до управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил для дачі пояснень, або у разі неможливості прибуття надати письмову інформацію з поставлених питань засобами електронної пошти з досиланням поштою, на які вони не з'явились та будь-яких пояснень не надали.

Згідно частини 1 статті 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Згідно Закону України від 21.11.2023 № 3475-IX частиною 1 статті 483 Митного кодексу України встановлено наступне: «переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».

Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товару а саме: легкового автомобіля, AUDI E-TRON, номер кузова НОМЕР_2 , вартістю 30000 євро (або еквівалент 1 252 230 гривень за курсом НБУ на час переміщення транспортного засобу через митний кордон України), через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для його переміщення документів, а саме договору купівлі продажу від 21.12.2023 № б/н, що містить неправдиві відомості щодо відправника/експортера, одержувача/імпортера та умов поставки.

Отже, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.

ОСОБА_1 в судове засідання 03.06.2025, як і минуле 17.04.2025, не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Згідно рекомендованого повідомлення судову повістку про виклик до суду на 03.06.2025 отримано 13.05.2025, однак клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв, як і доказів про причину не прибуття суду не надав.

Суд звертає увагу, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинна добросовісно використовувати свої процесуальні права та обов'язки.

Оскільки останній своєчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду справи не подавав, суд відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України постановив розглядати справу у його відсутність.

ОСОБА_5 , на чиє ім'я придбавався транспортний засіб, 03.06.2025, як і минуле 17.04.2025, не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Згідно рекомендованого повідомлення судову повістку про виклик до суду на 03.06.2025 отримано 13.05.2025, однак клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв, як і доказів про причину не прибуття суду не надав. Тому, суд, з метою дотримання принципу розумності строків розгляду справи, постановив проводити розгляд у його відсутність.

Представник митниці Кондратюк А.В. в судовому засіданні просив визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 483 МК України, та застосувати стягнення за санкцією статті, у вигляді штрафу з конфіскацією транспортного засобу.

Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно ст. 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення; чи винна дана особа в його вчиненні; чи підлягає вона адміністративній відповідальності; чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність; чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина 1 статті 483 Митного кодексу України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Об'єктом правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України, пов'язаного з порушенням митних правил, є охоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

Об'єктивною стороною передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто розуміється активна поведінка (вчинок) особи, у прихованні інформації (документів) про товар та/або надання документів, що містять неправдиві відомості, які суттєво впливають на процес та перспективу митного оформлення.

Суб'єктивна сторона за ч. 1 ст. 483 МК України передбачає прямий умисел, тобто, винний у вчиненні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України чи вивезти з України з конкретною метою порушення встановленого порядку.

Суб'єктом наведеного правопорушення є громадяни декларанти або власники товарів, які здійснюють переміщення товарів.

Як вбачається з досліджених матеріалів справи, саме ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення митного правопорушення, оскільки при фізичному переміщенні ним транспортного засобу на митну територію України були надані документи на товар, які містять неправдиві відомості про відправника/експортера, одержувача/імпортера та умов поставки.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України підтверджується наступними доказами: протоколом пропорушення митних правил правил № 0040/UA101000/2025 від 03.02.2025; завіреними копіями листів про направлення протоколу про ПМП від 03.02.2025; завіреними копіями ЕМД типу: IM 40 ДЕ 24UA101030000355U1, ЕМД типу ІМ ЕЕ 24UA101030000340U1; завіреною копією інвойсу від 21.12.2023 б/н з перекладом; завіреною копією технічного паспорту від 29.04.2019 № ЕV65577201915519894-1; завіреною копією довідки про транспортні витрати від 15.01.2024; завіреною копією платіжного документу від 13.01.2024 № 9329-9422-9186-0391; завіреною копією витягу з мережі Інтернету; завіреною копією відповіді митних органів Р. Польща від 05.12.2024 №11318/4-20 з перекладом; завіреною копією запиту до Львівської митниці від 16.12.2024; завіреною копією відповіді Львівської митниці від 30.12.2024 №11971/7.4-20; завіреною копією витягу журналу пункту пропуску; завіреною копією викликів для надання пояснень ОСОБА_10 та ОСОБА_11 та іншими матеріалами справи.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме дії спрямовані на переміщення товару, а саме: легкового автомобіля, AUDI E-TRON, номер кузова НОМЕР_2 , вартістю 30000 євро (або еквівалент 1 252 230 гривень за курсом НБУ на час переміщення транспортного засобу через митний кордон України), через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для його переміщення документів, а саме договору купівлі продажу від 21.12.2023 № б/н, що містить неправдиві відомості щодо відправника/експортера, одержувача/імпортера та умов поставки.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку про застосування до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару без посередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів. У разі неможливості конфіскувати транспортний засіб державний виконавець на підставі ст. 541 ч.2 МК України, стягує з ОСОБА_1 на користь держави його вартість.

Відповідно до ст. 4 ч. 2 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605, 60 грн.

Керуючись ст.ст. 483, 527, 528 Митного кодексу України,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що становить 626 115 (шістсот двадцять шість тисяч сто п'ятнадцять) грн з конфіскацією предметів порушення митних правил, а саме: легкового автомобіля марки AUDI, модель E-TRON, номер кузова НОМЕР_2 .

У разі неможливості конфіскувати - легковий автомобіль, марки AUDI, модель E-TRON, номер кузова НОМЕР_2 , вартістю 1 252 230 гривні, державний виконавець на підставі ст. 541 ч. 2 МК України, стягує з ОСОБА_1 на користь держави його вартість 1 252 230 (один міліон двісті п'ятдесят дві тисячі двісті тридцять) грн.

Штраф стягнутина рахунок: Отримувач Житомирська митниця, ЄДРПОУ 44005610, МФО 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р UA028999980355749089801466726, призначення платежу: номер справи про ПМП №, П.І.Б. (порушника).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір в розмірі 605, 60 грн. Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.

Суддя: А.П. Болейко

Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.