Справа № 766/6685/25
н/п 2-о/766/444/25
про залишення заяви без руху
04 червня 2025 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Булах Є.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ не зазначено, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. вул.. 21 Січня, буд. 28), приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Фіголь Наталія Богданівна(РНОКПП: не зазначено, місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), -
01 травня 2025 року заявник звернувся до суду з вказаною заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, у якій просив:
встановити факт набрання законної сили рішенням Центрального районного суду міста Сімферополя АР Крим від 20.11.2013 року, у цивільній справі №124/8323/13-ц з внесенням його до Єдиного реєстру судових рішень України;
встановити факт набрання законної сили рішенням Суворовського районного суду м. Херсона від 11.06.2014 року у справі №668/6723/14-ц з внесенням його до Єдиного реєстру судових рішень України;
зобов'язати Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Одеса) внести зміни згідно рішення Центрального районного суду міста Сімферополь АР Крим від 20.11.2013 року у цивільній справі №124/8323/13-ц, до актового запису №41 від 10.06.2011 року, складеного Восходненською сільською радою Красногвардійського району АР Крим, а саме: у графі «батько» змінити на « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Херсон, громадянин України та внести зміни до актового запису ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у графі «прізвище» змінити « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », у графі «по батькові» « ОСОБА_6 » змінити на « ОСОБА_7 »;
зобов'язати Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Одеса) внести зміни згідно рішення Суворовського районного суду м. Херсона у справі №668/6723/14-ц до актового запису №41 від 10.06.2011року, складеного виконавчим комітетом Восходненської сільської ради Красногвардійського району АР Крим, про народження дитини у графі «Матір» - « ОСОБА_1 », ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Саки, АР Крим» та до актового запису про народження ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , №41 від 10.06.2011 року у графі «місце народження» записати «Україна, м. Херсон»;
зобов'язати Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Одеса)відповідно до внесених змін видати нове Свідоцтво про народження дитини;
зобов'язати Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Одеса)поновити актовий запис про народження ОСОБА_8 , зазначивши дату народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 ; місце народження - місто Херсон, Україна; громадянство - громадянин України; батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; громадянин України; мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянка України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 01.05.2025 року Головуючим суддею у справі визначено Булах Є.М.
Згідно Журналу реєстрації передачі вхідної кореспонденції вказану заяву передано судді Булах Є.М. 02.05.2025 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до статті 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
З метою встановлення територіальної підсудності цієї справи Херсонському міському суду Херсонської області суд здійснив запити до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання(перебування) фізичної особи - заявника.
За інформацією отриманою судом 20.05.2025 року з Управління УДМС у Херсонській області, яку відповідно до Журналу реєстрації вхідної кореспонденції передано судді 21.05.2025 року, заявник зареєстрованим або знятим з реєстрації місця проживання по Херсонській області не значиться.
За інформацією отриманою судом 08.05.2025 року з Відділу реєстрації місяця проживання фізичних осіб ДАП Херсонської міської ради яку відповідно до Журналу реєстрації вхідної кореспонденції передано судді 09.05.2025 року, заявник зареєстрованим або знятим з реєстрації місця проживання по Херсонській області не значиться.
За інформацією, що надійшла на адресу Херсонського міського суду 03.06.2025 року, яку відповідно до Журналу реєстрації вхідної кореспонденції передано судді 04.06.2025 року, Відділ реєстрації місяця проживання фізичних осіб ДАП Херсонської міської ради повідомляє, що відповідно до відомостей реєстру територіальної громади, станом на 03.06.2025 року місце реєстрації заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суд відкриває провадження не пізніше наступного дня з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача.
За таких обставин, керуючись ст. 2 ЦПК України з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів заявника вважаю за можливе вирішити питання про відкриття провадження у справі за відомостями зазначеними у інформації, що надійшла 03.06.2025 року від Відділу реєстрації місяця проживання фізичних осіб ДАП Херсонської міської ради.
Враховуючи приписи ст. 316 ЦПК України та той факт, що заявник до суду звернувся за місцем своєї реєстрації, дана заява підсудна Херсонському міському суду Херсонської області.
Вимоги до форми та змісту позовної заяви встановлені ст. 175 ЦПК України. Загальні правила цієї статті застосовуються і до заяв, поданих в порядку окремого провадження, зокрема, заяв про встановлення юридичних фактів.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановлено, що заява подана без додержання вимог ст. ст. 175, 177, 318 ЦПК України, внаслідок чого підлягає залишенню без руху на підставі ч.1 ст. 185 ЦПК України, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Зі змісту обставин, що викладені у заяві вбачається, що заявник має намір внести зміни у свідоцтві про народження дитини на підставі прийнятих судами рішень, які вже набрали законної сили, що реалізується шляхом звернення до органів РАЦС.
Згідно п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», відповідно до ст. 161 КпШС суд розглядає в порядку окремого провадження за правилами глави 36 ЦПК справи про встановлення неправильності записів при реєстрації в державних органах актів народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові громадянина в тому разі, коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено заявникові у внесенні змін до записів у актах громадянського стану або коли з цього приводу є спір між заінтересованими особами (між заявником і особами, інтереси яких може зачепити зміна запису, оскільки у них, у зв'язку з цим, виникнуть певні обов'язки).
З наданих суду матеріалів вбачається, що обставини визнання батьківства та усиновлення матір'ю, дитини вже встановлені судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Доказів на підтвердження того, що органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено заявникові у внесенні змін до записів у актах громадянського стану або що з цього приводу є спір між заінтересованими особами (між заявником і особами, інтереси яких може зачепити зміна запису, оскільки у них, у зв'язку з цим, виникнуть певні обов'язки) до ухвалення судових рішень суду не надано.
Належних та допустимих доказів того, що діючим цивільно процесуальним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення набрання законної сили рішення суду не надано.
Крім того, у розумінні приписів ст. 315 ЦПК України до юридичних фактів не віднесено законодавцем встановлення такого факту, як набрання рішенням суду законної сили та зобов'язання вчинити певні дії.
Разом із тим, у відповідності до п. 1.5. Розділу 1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання - якщо підставою для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання є рішення суду або якщо певне рішення суду є необхідним для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення або анулювання, їх поновлення та анулювання за зверненням заявника проводиться виключно на підставі примірника рішення суду в електронній формі, отриманого у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Державним реєстром актів цивільного стану громадян, що здійснюється інформаційно-комунікаційними засобами в електронній формі у порядку встановленому Державною судовою адміністрацією України спільно з Міністерством юстиції України.
Зі змісту листа відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) від 04.04.2025 року вих.. №С22/25.9-09 вбачається, що ОСОБА_1 необхідно звернутися до суду, щодо проставлення відмітки про набрання законної сили відповідними рішеннями суду для взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Державним реєстром актів цивільного стану громадян, що здійснюється інформаційно-комунікаційними засобами в електронній формі у порядку встановленому Державною судовою адміністрацією України спільно з Міністерством юстиції України та особисто подати документи до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України для внесення відповідних змін у свідоцтво про народження дитини.
Доказів на підтвердження звернення заявника до розпорядників вказаними реєстрами для з'ясування даного питання суду не надано, як і не надано відмови Державної судової адміністрації України та Міністерства юстиції України про вчинення відповідних дій з інформаційної комунікації.
Пункт 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року № 12 передбачає, що згідно з вимогами статей 137, 268 ЦПК України подана до суду заява про встановлення юридичного факту повинна містити в собі відомості та документи, що стосуються даної справи. Якщо заяву подано без додержання цих вимог, суддя згідно зі ст.139 ЦПК України постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.
Крім того Велика Палата ВС у постанові від 10.04.2019 у справі № 320/948/18 звертала увагу на те, що при вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.
Велика Палата Верховного Суду також зазначала, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
У розумінні ст. 315 ЦПК України факти, що мають юридичне значення породжують виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян. Тому незрозумілим є який факт, що має юридичне значення для заявника слід встановити за вимогою про встановлення факту про набрання рішеннями законної сили та зобов'язати заінтересованих осіб вчинити певні дії.
Заявнику необхідно усунути вказані недоліки, та надати суду документи та докази, що усувають недоліки заяви з копіями для усіх належних заінтересованих осіб.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заява підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст. 175,177,185, 318 ЦПК України, суддя,-
постановив:
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ не зазначено, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. вул.. 21 Січня, буд. 28), приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Фіголь Наталія Богданівна(РНОКПП: не зазначено, місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) - залишити без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху направити заявнику.
Надати заявнику строк для усунення недоліків п'ять днів з дня отримання ухвали про залишення заяви без руху.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, заява вважатиметься не поданою та буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Є.М. Булах