Ухвала від 27.05.2025 по справі 914/640/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

УХВАЛА

27.05.2025 Справа № 914/640/25

Господарський суд Львівської області розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали заяви Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії-Львівське обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» на суму 1520860 грн. 00 коп.

у справі:№ 914/640/25

про банкрутство:Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» (ідентифікаційний код 42978552)

Суддя: Цікало А. І.

При секретарі: Андріюк В. М.

Представники:

Кредитора-1:Головного управління ДПС у Львівській області - Підгайний О. І. - представник

Кредитора-2:Товариства з обмеженою відповідальністю «Потато Ожидів» - не з'явився

Кредитора-3:Біля Романа Павловича - не з'явився

Кредитора-4:Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії-Львівське обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» - Романова Н. М. - адвокат

Кредитора-5:Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «Укргазбанк» - Бабенко А. І. - адвокат

Кредитора-6:Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Ерідон» - Нерода В. Ю. - адвокат

Боржника:Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» - Шубак О. І. - адвокат

Розпорядник майна:Заболотний А. А. - арбітражний керуючий

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 27.03.2025 р. відкрито провадження у справі № 914/640/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест»; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест»; розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» призначено арбітражного керуючого Заболотного Артура Анатолійовича; попереднє засідання суду призначено на 27.05.2025 р.

Повідомлення про відкриття провадження у справі № 914/640/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України 31.03.2025 р. за № 75644.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

29.04.2025 р. до суду за вх. № 1810/25 від Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії-Львівське обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» надійшла заява з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» на суму 1520860 грн. 00 коп. Ухвалою суду від 06.05.2025 р. зазначену заяву прийнято до розгляду.

Відповідно до абз. 1 та абз. 2 ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства, у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна. За результатами розгляду вимог окремого кредитора господарський суд постановляє ухвалу про їх визнання чи відхилення (повністю або частково), що не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.

Із заяви Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії-Львівське обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» та доданих до неї документів вбачається таке.

30.05.2022 р. між Позичальником - Товариством з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» та Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» (надалі - Банк) укладено кредитний договір № ДК2063-1377 (далі - Кредитний договір), згідно з умовами якого Позичальнику надано кредит у розмірі 2000000 грн. для покриття будь-яких витрат, пов'язаних із провадженням сільськогосподарської діяльності в значенні Закону України «Про державну підтримку сільського господарства в Україні».

Відповідно до п. 2.1 Кредитного договору, Банк зобов'язався надати на умовах цього Договору, а Позичальник зобов'язався отримати, належним чином використовувати та повернути в передбачені цим Договором строки кредит у розмірі, визначеному в статті 3 цього Договору та забезпечити своєчасну та в належному розмірі сплату процентів за користування кредитом, комісійних винагород та інших платежів в порядку та на умовах, визначених цим Договором.

Згідно з п.п. 3.1, 3.2, 3.7, 3.8 статті 3 Кредитного договору, кредит надається одноразово в розмірі 2000000 грн. з остаточним терміном повернення кредиту не пізніше 29 листопада 2022 року для покриття будь-яких витрат, пов'язаних із провадженням сільськогосподарської діяльності в значенні Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» з рахунку для обліку основної суми боргу в безготівковому порядку на поточний рахунок Позичальника.

29.11.2022 р. між Позичальником та Банком укладено Додатковий договір № 2 (надалі - Додатковий договір № 2) до Кредитного договору, відповідно до якого Сторони домовилися викласти пп. 3.2 статті 3 Кредитного договору у новій редакції, а саме визначено, що кредит надається одноразово з остаточним терміном повернення Кредиту не пізніше 29 травня 2023 року.

Згідно з п. 3.10 Кредитного договору, Позичальник здійснює повернення кредиту відповідно до Графіку платежів, який є Додатком № 2 до цього договору та забезпечує сплату процентів за користування кредитом відповідно до умов цього договору.

Додатковим договором № 2 від 29.11.2022 до Кредитного договору викладено графік платежів в новій редакції, а саме:

15.12.2022 (включно) - 200000 грн.;

15.01.2023 (включно) - 200000 грн.;

15.02.2023 (включно) - 200000 грн.;

15.03.2023 (включно) - 400000 грн.;

15.04.2023 (включно) - 400000 грн.;

29.05.2023 (включно) - 600000 грн.

За користування кредитом Позичальник зобов'язаний забезпечити своєчасну та в належному розмірі сплату процентів за процентною ставкою, яка є змінюваною, розмір якої розраховується та встановлюється на відповідний період кредитування за цим договором із застосуванням формули, визначеної п. 3.4.1 Кредитного договору:

БПС = Індекс інфляції UIRD (3m) + Маржа, де:

БПС - розмір базової процентної ставки у процентах річних, який розраховується та встановлюється на відповідний період кредитування за цим договором;

Індекс інфляції UIRD (3m) - Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб;

Маржа - доданок, який виражений у процентах, що становить 7%.

На момент укладення Договору, з урахування визначеного на таку дату індексу UIRD (3m) та із застосуванням формули, передбаченої пп. 3.4.1 цього Договору, розмір базової процентної ставки становить 13,23 % річних, який підлягає застосуванню для визначення зобов'язання Позичальника зі сплати процентів до моменту першого перегляду (зміни) розміру такої процентної ставки у відповідності до пп. 3.4.3 цього Договору (пп. 3.4.2 п. 3.4 Кредитного договору).

За змістом п. 3.4.3 Кредитного договору, перегляд базової процентної ставки та зміна її розміру здійснюється Банком кожного календарного кварталу в період з 01 по 07 число першого місяця такого календарного кварталу, починаючи з дати укладення цього Договору до повного виконання Позичальником зобов'язань за цим Договором.

За змістом п. 3.15.1 статті 3 Кредитного договору, проценти нараховуються щомісячно методом факт/факт у розмірі Базової процентної ставки на основну суму боргу за строк користування основною сумою боргу, до якого включається день видачі кредиту та перебіг якого припиняється в день фактичного повного погашення основної суми боргу.

Відповідно до п. 4.3.1 статті 4 Кредитного договору, Позичальник зобов'язаний належним чином виконувати всі умови цього договору та взяті на себе за цим договором зобов'язання, а також зобов'язання за іншими договорами, укладеними з Банком.

Пунктом 8.6 статті 8 Кредитного договору передбачено, що цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та скріплення печатками сторін (за бажанням) та діє до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань за цим договором.

З метою забезпечення належного виконання Позичальником зобов'язань за Кредитним договором № ДК2063-1377, між АТ «Ощадбанк» та ОСОБА_1 був укладений договір поруки № ДК2063-1377 від 30.05.2022.

Виконання Позичальником зобов'язання за Кредитним договором частково, згідно ставки гарантії в розмірі 80% від суми кредиту, забезпечено гарантією держави.

Державна фінансова підтримка позичальників - суб'єктів господарювання мікропідприємництва, малого та середнього підприємництва у формі державних гарантій на портфельній основі на 2021 рік запроваджена на підставі ст. 17 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2021 №1262 «Про надання державних гарантій на портфельній основі у 2021 році» (надалі - Постанова № 91262) та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №723 «Деякі питання надання державних гарантій на портфельній основі» (надалі - Порядок № 9723).

Учасниками Програми надання державних гарантій на портфельній основі на 2021 рік є:

- агент - АТ «Державний експортно-імпортний банк України», що надає агентські, консультаційні та інші послуги відповідно до умов агентської угоди між гарантом та агентом та договору про надання державної гарантії на портфельній основі, який укладається між гарантом та банком-кредитором;

- банки-кредитори - АТ «Ощадбанк» та інші банки України, відібрані на умовах, визначених постановою КМУ № 723 від 14.07.2021, перелік яких визначений постановою КМУ № 1262 від 02.12.2021;

- гарант - держава в особі Міністра фінансів;

- позичальники - суб'єкти господарювання мікропідприємництва, малого та/або середнього підприємництва, визначені Господарським кодексом України, що отримують кредити від банків-кредиторів, часткове виконання боргових зобов'язань за якими забезпечується державними гарантіями на портфельній основі.

Для забезпечення співпраці сторін, пов'язаної з наданням державної фінансової підтримки, між Міністром фінансів України Марченком С. М., який діє від імені держави за дорученням Кабінету Міністрів України, на підставі Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375 та АТ «Ощадбанк» укладено Договір про надання державної гарантії на портфельній основі № 13110-05/74 від 05.05.2022 (надалі - Договір гарантії).

За умовами п. 6 Договору гарантії, Гарант на умовах цього договору та в межах ліміту гарантії надає на користь банку-кредитора безвідкличну гарантію з метою гарантування виконання позичальниками частини своїх грошових зобов'язань перед банком-кредитором за кредитними договорами, включеними до портфеля.

Відповідно до п. 8 Договору гарантії, гарантія вважається наданою на користь банку-кредитора з дати укладання цього договору.

Пунктами 16-18 Договору гарантії передбачено, що з метою включення кредитів до портфеля банк-кредитор формує реєстр, до якого включаються всі кредити, які банк-кредитор визначив як такі, що включені до портфеля. Банк-кредитор формує реєстр з кредитів, які відповідають під час першого включення таких кредитів до реєстру критеріям прийнятності.

Включення кредитів до реєстру свідчить про те, що зобов'язання за такими кредитами є такими, що частково забезпечені гарантією з дати першого включення таких кредитів до реєстру.

Пункт 12 Договору гарантії встановлює, що у разі настання гарантійного випадку (нездійснення позичальником планового платежу за основним боргом згідно з графіком платежів за будь-яким кредитом, включеним до портфеля, і несплата такого платежу протягом 90 календарних днів) Гарант зобов'язаний сплатити на користь банку-кредитора суму сплати за гарантією згідно з вимогами розділу «Сплата за гарантією» цього договору.

У п. 31 Договору гарантії визначено, що у разі настання гарантійного випадку банк-кредитор направляє Гаранту вимогу, а агенту - копію вимоги разом з інформацією щодо сум, що належать до сплати Гарантом.

За змістом п. 35 Договору гарантії Гарант на підставі вимог, отриманих від банку-кредитора, з урахуванням інформації агента щодо перевірки вимог сплачує на рахунок банку-кредитора суму сплати за гарантією згідно з вимогою.

Сума сплати за гарантією визначається за формулою (п. 1 Договору гарантії):

де ПЗі - прострочена заборгованість за основним боргом за і-им кредитом, включеним до портфеля, за яким настав та триває гарантійний випадок;

СІГі - ставка індивідуальної гарантії за і-им кредитом, включеним до портфеля.

Згідно з п. 38 Договору гарантії, у разі здійснення гарантом виплати суми сплати за гарантією за будь-яким проблемним кредитом банк-кредитор зобов'язується відобразити в обліку виникнення заборгованості позичальника перед бюджетом на суму здійсненої Гарантом виплати суми сплати за гарантією та застосувати інструменти врегулювання заборгованості за таким проблемним кредитом.

Пунктом 40 Договору гарантії врегульовано, що кошти, отримані внаслідок застосування інструментів врегулювання заборгованості за проблемним кредитом, перераховуються на рахунок Гаранта в сумі, пропорційній ставці індивідуальної гарантії за таким проблемним кредитом, та зараховуються насамперед у рахунок погашення простроченої заборгованості перед бюджетом, у зв'язку з чим банк-кредитор робить відповідний бухгалтерський запис та зменшує заборгованість позичальника перед державним бюджетом.

Робота зі стягнення з позичальника простроченої заборгованості перед державою проводиться банком-кредитором на підставі Порядку № 723, ст. 17 Бюджетного кодексу України та цього Договору (п. 43 Договору гарантії).

Відповідно до п.п. 45, 46 Договору гарантії, на суму простроченої заборгованості позичальника перед бюджетом банк-кредитор нараховує пеню згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120 відсотка облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення. Пеня нараховується з дати виникнення простроченої заборгованості перед бюджетом за проблемним кредитом до дати погашення такої заборгованості (включно) або до дати, яка настає через 6 календарних місяців з дати здійснення Гарантом виплати, залежно від того, яка з дат настає раніше, та сплачується або зараховується в останню чергу.

На момент укладення Кредитного договору, Позичальник повністю відповідав критеріям прийнятності та ініціював шляхом надання до Банку письмової заяви від 30.05.2022 отримання забезпечення за кредитом у вигляді гарантії держави на умовах, визначених Порядком № 723 та Договором гарантії.

За таких обставин, кредит Позичальника був включений АТ «Ощадбанк» до портфелю кредитів, зобов'язання за якими частково забезпечені гарантією держави, та 30.05.2022 АТ «Ощадбанк» уклав з Позичальником Додатковий договір № 1 (надалі - Додатковий договір № 1) до Кредитного договору, за яким:

- Позичальник обізнаний про те, що його грошові зобов'язання перед Банком зі сплати основної суми боргу за кредитом будуть частково забезпечені гарантією за ставкою 80% від суми кредиту (пп. 11 п. 1.1, п. 2.2.1.1 Додаткового договору № 1);

- Позичальнику відомі, повністю зрозумілі умови надання гарантії, з якими він повністю погоджується та вважає їх прийнятними для себе (п. 2.2.1.2 Додаткового договору);

- Позичальник визнає та підтверджує, що у разі виконання Гарантом гарантійних зобов'язань перед Банком шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного бюджету у Позичальника з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованість перед державою, а до держави переходять права кредитора та право вимагати від Позичальника погашення заборгованості у способи та згідно процедур, встановлених Порядком та Договором гарантії (п. 2.2.1.3 Додаткового договору);

- Позичальник визнає та підтверджує, що Банк у відповідності до норм Порядку та положень Договору гарантії має всі повноваження стягувати прострочену заборгованість перед державою та застосовувати інші інструменти врегулювання заборгованості за Кредитом з метою погашення простроченої заборгованості Позичальника перед бюджетом та зобов'язань Позичальника зі сплати пені (п. 2.2.1.5 Додаткового договору);

- Позичальнику відомо, що грошові кошти, отримані від звернення стягнення на забезпечення або в результаті інших заходів щодо стягнення з Позичальника простроченої заборгованості, направляються, в тому числі в рахунок відшкодування (в порядку регресу) сплачених за Гарантією сум та нарахованої пені (п. 2.2.1.6 Додаткового договору).

На виконання умов п.п. 2.1, 3.8 Кредитного договору, 31.05.2022 Банк перерахував з рахунку для обліку основного боргу за Кредитним договором на поточний рахунок Позичальника НОМЕР_1 кредитні кошти в сумі 2000000 грн., що підтверджується випискою з рахунку обліку за основним боргом НОМЕР_1 .

Однак, Позичальник в порушення вимог п. 2.1 Кредитного договору у визначений строк до 29.05.2023 не здійснив повного погашення основної суми боргу за кредитом, що також підтверджується виписками з рахунків Банку за Кредитним договором: UА333257960000020631000183295 (основний борг), НОМЕР_2 (прострочений основний борг).

У зв'язку із настанням гарантійного випадку (а саме - Позичальник у строк до 29.05.2023 не погасив основний борг в розмірі 2000000 грн. та такий платіж залишався несплаченим більше 90 календарних днів), Банк в порядку, передбаченому п. 31 Договору гарантії, звернувся до Гаранта з вимогою від 30.05.2024 про отримання відшкодування за кредитною операцією.

За результатами розгляду вимоги, 04.07.2024 Гарант перерахував Банку суму за гарантією у розмірі 1112887,63 грн. (80% від суми невиконаних зобов'язань), які були спрямовані Банком на погашення простроченої заборгованості за основним боргом.

Банк повідомляв боржника про перехід прав кредитора до Гаранта (держави) за Кредитним договором № ДК2063-1377 від 30.05.2022 у розмірі частини обов'язку, що була ним виконана, листами за вих 55/5.9-02/12415/2025 від 30.01.2025.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки та банківську діяльність», банківський кредит - будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.

Відповідно до ч. 1 ст. 1049, ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч. 2 ст. 345 Господарського кодексу України, кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Відповідно до ст. ст. 525, 526, 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, порукою, гарантією (ст. 546 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 346 Господарського кодексу України, для зниження ступеня ризику банк надає кредит позичальникові за наявності гарантії платоспроможного суб'єкта господарювання чи поручительства іншого банку, під заставу належного позичальникові майна, під інші гарантії, прийняті у банківській практиці.

У п. 151 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України встановлено, що гарантійне зобов'язання - зобов'язання гаранта повністю або частково виконати боргові зобов'язання суб'єкта господарювання - резидента України перед кредитором у разі невиконання таким суб'єктом його зобов'язань за кредитом (позикою), залученим під державну чи місцеву гарантію.

Відповідно до ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», Кабінет Міністрів України забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері розвитку підприємництва, розроблення та виконання загальнодержавних програм розвитку малого і середнього підприємництва з урахуванням загальнодержавних пріоритетів, здійснює заходи щодо розвитку інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва, спрямовує, координує та контролює діяльність органів виконавчої влади, які забезпечують надання державної підтримки.

Статтею 12 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» передбачено, що державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.

Згідно з ст. 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. Основними видами фінансової державної підтримки є, зокрема, надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва. Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 17 Бюджетного кодексу України, державні гарантії можуть надаватися виключно у межах і за напрямами, що визначені законом про Державний бюджет України. Державні гарантії надаються на умовах платності, строковості, а також забезпечення виконання зобов'язань у спосіб, передбачений законом.

У разі виконання державою гарантійних зобов'язань перед кредиторами шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного бюджету, у суб'єктів господарювання з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованість перед державою за кредитами, залученими під державні гарантії, в обсязі фактичних витрат державного бюджету, а до держави переходять права кредитора та право вимагати від таких суб'єктів господарювання погашення заборгованості в установленому законом порядку (ч. 8 ст. 17 Бюджетного кодексу України).

При цьому прострочена заборгованість суб'єктів господарювання перед державою та перед банком - кредитором за кредитами, залученими під державну гарантію на портфельній основі, стягується банком-кредитором у порядку, встановленому законодавством щодо управління проблемними активами в банках України та відповідним правочином щодо надання державної гарантії на портфельній основі, з подальшим перерахуванням пропорційної частки в рахунок погашення заборгованості перед державою (ч. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України).

Кабінетом Міністрів України визначено умови, критерії, механізм надання фінансової державної підтримки за рахунок коштів державного бюджету за Програмою надання державних гарантій на портфельній основі у 2021 році, яку надає Міністерство фінансів України на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 723 «Деякі питання надання державних гарантій на портфельній основі» .

Постановою Кабінету Міністрів України № 1262 від 02.12.2021 «Про надання державних гарантій на портфельній основі у 2021 році» АТ «Ощадбанк» включено до переліку банків-кредиторів за вказаною програмою з граничним обсягом надання у 2021 році державних гарантій на портфельній основі у розмірі 2000000000 грн.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» та пунктів 1, 37, 45 Статуту Акціонерного товариства «Державний ощадний банк», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2003 №261, АТ «Ощадбанк» є державним банком, який має право надавати банківські та інші фінансові послуги, а також провадити інші види діяльності в національній та іноземній валюті. Банк має право здійснювати банківську діяльність на підставі банківської ліцензії шляхом надання банківських послуг та вчиняти будь-які правочини, необхідні для надання ним банківських та інших фінансових послуг та здійснення іншої діяльності.

Правочин щодо надання державної гарантії на портфельній основі між Міністерством фінансів України та АТ «Ощадбанк» оформлений шляхом укладення Договору про надання державної гарантії на портфельній основі № 13110-05/74 від 05.05.2022 та визначає обсяг гарантійних зобов'язань та порядок їх виконання; права, обов'язки та відповідальність гаранта і кредитора; умови настання гарантійного випадку; строк здійснення виплат у разі настання гарантійного випадку; розмір та порядок сплати до державного бюджету плати за надання такої гарантії; порядок погашення заборгованості перед державою за виконання гарантійних зобов'язань.

У п. 39 Договору гарантії передбачено, що з метою реалізації зворотної вимоги (регресу) Гаранта до позичальників на виконання ст. 17 Бюджетного кодексу України та вимог, передбачених пунктами 38 та 40 цього договору, банк-кредитор виступаючи на підставі Порядку № 723 та цього договору, зобов'язується:

- застосувати інструменти врегулювання заборгованості за проблемним кредитом з метою погашення простроченої заборгованості перед бюджетом та зобов'язань позичальника зі сплати пені, нарахованої відповідно до п. 45 цього договору за таким проблемним кредитом;

- здійснювати заходи щодо стягнення суми, сплаченої Гарантом, з усіма процесуальними правами, що надаються позивачу (крім права підпису заяви про повну або часткову відмову від заяви про порушення (відкриття) провадження у справі про банкрутство, підпису заяви про відмову від заяви з грошовими вимогами до боржника; підпису заяви про повне або часткове визнання позову, про повну або часткову відмову від позову, про зменшення розміру позовних вимог), в судах, а також органах нотаріату, органах державної виконавчої служби, з приватними виконавцями, арбітражними керуючими, адвокатами.

- перераховувати кошти, отримані внаслідок застосування інструментів врегулювання заборгованості за проблемним кредитом, на рахунок Гаранта в сумі, пропорційній ставці індивідуальної гарантії за таким проблемним кредитом, та зараховувати їх насамперед у рахунок погашення простроченої заборгованості перед бюджетом, у зв'язку з чим банк-кредитор робить відповідний бухгалтерський запис та зменшує заборгованість позичальника перед державним бюджетом.

Отже, державна гарантія на портфельній основі як гарантійний механізм:

1) передбачає безвідкличне та безумовне забезпечення виконання Позичальником частини зобов'язань за Кредитним договором, надане Гарантом на користь Банку у формі гарантії відповідно до умов Порядку № 723, в якості часткового покриття кредитного ризику Банку за кредитною операцією з Позичальником;

2) в результаті здійснення Гарантом виплати суми за гарантією в обліку Банку відображено виникнення простроченої заборгованості Позичальника перед державою за кредитом, залученим під державну гарантію на портфельній основі на суму здійсненої Гарантом виплати за гарантією, а до держави (у розмірі частини обов'язку, що була виконана Гарантом) перейшли права кредитора та остання як Гарант має право зворотної вимоги (регресу) щодо повернення сплаченої суми;

3) своє право зворотної вимоги (регресу) щодо повернення сплаченої за гарантією суми Гарант реалізував шляхом наділення Банку повноваженнями на стягнення простроченої заборгованості перед державою та перед Банком за кредитом, залученим під державну гарантію на портфельній основі, з подальшим її розподілом між Гарантом та Банком пропорційно ставці гарантії.

За таких обставин, АТ «Ощадбанк» належить право на заявлення вимог до Боржника перед державою за Кредитним договором відповідають закону, актам Кабінету Міністрів України, договору про надання державної гарантії на портфельній основі та статутній діяльності АТ «Ощадбанк».

Розглянувши матеріали справи, заяву АТ «Ощадбанк» з вимогами до ТзОВ «Бродиінвест» та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги на суму 1498384,25 грн. (з яких: 1112887,63 грн. - прострочена заборгованість перед державою за кредитним договором № ДК2063-1377 від 30.05.2022 р.; 385496,62 грн.- прострочена заборгованість за основним боргом за кредитним договором № ДК2063-1377 від 30.05.2022 р. перед АТ «Ощадбанк») обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягаю визнанню.

Крім того, АТ «Ощадбанк» заявлено кредиторські вимоги на суму 22475,75 грн. (з яких: 16693,31 грн. - витрати по сплаті судового збору у справі № 914/580/25; 5782,44 грн. - витрати по сплаті судового збору у справі № 914/578/25).

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 27.03.2025 р. відкрито провадження у справі № 914/580/25 за позовом Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Львівське обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до відповідача-1 Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест», до відповідача-2 ОСОБА_1 про стягнення солідарно 1112887,63 грн. заборгованості за кредитним договором № ДК2063-1377 від 30.05.2022 р.

Станом на час розгляду справи, рішення суду у справі № 914/580/25 не прийнято.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 15.05.2025 р. у справі № 914/578/25 задоволено позов Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Львівське обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до відповідача-1 Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест», до відповідача-2 ОСОБА_1 про стягнення 385496,62 грн. заборгованості за кредитним договором № ДК2063-1377 від 30.05.2022 р. Стягнуто солідарно з ТзОВ «Бродиінвест» та ОСОБА_1 на користь АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії Львівського обласного управління АТ «Ощадбанк» 278221,91 грн. основного боргу, 104824,70 грн. заборгованості по відсотках, 2450,01 грн. простроченої комісії. Стягнуто з ТзОВ «Бродиінвест» на користь АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії Львівського обласного управління АТ «Ощадбанк» 2891,22 грн. судового збору. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії Львівського обласного управління АТ «Ощадбанк» 2891,22 грн. судового збору.

Станом на час розгляду справи, рішення Господарського суду Львівської області від 15.05.2025 р. у справі № 914/578/25 не набрало законної сили.

З системного аналізу статей 129, 130 Господарського процесуального кодексу України можна зробити висновок, що розподіл судових витрат здійснюється у відповідному судовому рішення за результатами вирішення спору, а обов'язок з відшкодування таких витрат виникає після набрання відповідним судовим рішенням законної сили.

Оскільки станом на день відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Бродиінвест» та станом на час розгляду заяви АТ «Ощадбанк» з вимогами до боржника, відсутні судові рішення у справах № 914/580/25 та № 914/578/25, які набрали законної сили, про стягнення з ТзОВ «Бродиінвест» на користь АТ «Ощадбанк» витрат по сплаті судового збору у розмірі 22475,75 грн., вимоги АТ «Ощадбанк» до ТзОВ «Бродиінвест» на суму 22475,75 грн. (з яких: 16693,31 грн. - витрати по сплаті судового збору у справі № 914/580/25; 5782,44 грн. - витрати по сплаті судового збору у справі № 914/578/25) заявлені передчасно та підлягають відхиленню.

АТ «Ощадбанк» за подання до суду заяви з вимогами до ТзОВ «Бродиінвест» сплачено судовий збір у розмірі 6056,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 4239 (#1898138412414) від 25.04.2025 р.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, суму судового збору, сплачену кредитором за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника, слід покласти на ТзОВ «Бродиінвест».

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 2, 45, 47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 3, 74, 86, 129, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Вимоги Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії-Львівське обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (вул. Січових Стрільців, буд. 9, м. Львів, 79000; ідентифікаційний код 09325703) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» (вул. Залізнична, буд. 10, с. Ожидів, Золочівський район, Львівська область, 80530; ідентифікаційний код 42978552) визнати на суму 1498384 грн. 25 коп. (з яких: 1112887,63 грн. - основна заборгованість перед державою за кредитним договором № ДК2063-1377 від 30.05.2022 р.; 385496,62 грн. - основна заборгованість перед АТ «Ощадбанк» за кредитним договором № ДК2063-1377 від 30.05.2022 р.).

2. Вимоги Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії-Львівське обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (вул. Січових Стрільців, буд. 9, м. Львів, 79000; ідентифікаційний код 09325703) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» (вул. Залізнична, буд. 10, с. Ожидів, Золочівський район, Львівська область, 80530; ідентифікаційний код 42978552) на суму 22475 грн. 75 коп. (з яких: 16693,31 грн. - судовий збір у позовному провадженні у справі № 914/580/25; 5782,44 грн. - судовий збір у позовному провадженні у справі № 914/578/25) - відхилити.

3. Витрати Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії-Львівське обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (вул. Січових Стрільців, буд. 9, м. Львів, 79000; ідентифікаційний код 09325703) по сплаті судового збору у розмірі 6056 грн. 00 коп. за подання до суду заяви з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю «Бродиінвест» (ідентифікаційний код 42978552) як витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді.

Повна ухвала складена 03 червня 2025 року.

Ухвала набрала законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в порядку і строк, встановлені ст. ст. 45, 47 Кодексу України з процедур банкрутства та ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Веб-сторінка на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: https://court.gov.ua/fair/sud5015.

Суддя Цікало А.І.