03 червня 2025 р. № 400/420/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі-позивачка) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках, виданих виконавчим комітетом Березнегуватської селищної ради Миколаївської області від 01.10.2024 № 2694/06-18 та від 01.10.2024 № 2693/06-18;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити призначення, нарахування та виплату пенсії з 01.10.2024 із врахуванням довідок, виданих виконавчим комітетом Березнегуватської селищної ради Миколаївської області від 01.10.2024 № 2694/06-18 та від 01.10.2024 № 2693/06-18.
На обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 по справі № 400/9724/24 їй призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", проте без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Відповідач повідомив, що оскільки судом не розглядалось питання обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, то підстави для врахування довідок відсутні.
Ухвалою від 22.01.2025 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.
Відповідач надав до суду відзив на позов, позов не визнав, просить в задоволенні позовних вимог відмовити. На обґрунтування своєї позиції зазначив, що складання і видача вказаних довідок належить до компетенції виключно державних органів. Органи місцевого самоврядування таких повноважень не мають. Відтак, в усіх довідках про заробітну плату, що подаються для призначення пенсії державним службовцям, зазначаються відповідні суми заробітної плати виключно державних службовців. Отже, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) складені та видані з порушенням пункту 12 розділу ХІ Закону № 889 та статті 37 Закону № 3723, Порядку № 622 і Постанови № 1-3, оскільки в них зазначено дані про заробітну плату посадової особи місцевого самоврядування, а не працюючого державного службовця відповідної (прирівняної) посади за останнім місцем роботи заявника на державній службі. Також, зазначені довідки не відповідають Порядку 622 зі змінами внесеними Постановою №823 від 12.07.2024, які набули чинності з 01.01.2024.
Позивачка надала відповідь на відзив, підтримує позовні вимоги.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 по справі № 400/9724/24 визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.10.2024 № 948110113669; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.10.2024 про призначення їй пенсії за віком державного службовця з урахуванням правової оцінки, наданою судом у цьому рішенні..
На виконання вказаного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії позивачки та її переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 без врахування довідок Березнегуватської селищної ради Миколаївської області від 01.10.2024 № 2694/06-18 та від 01.10.2024 № 2693/06-18 про складові заробітної плати.
Листом від 07.01.2025 Головне управління ПФУ у Миколаївській області повідомило ОСОБА_1 про відмову провести перерахунок пенсії із зарахуванням довідок про складові заробітної плати, оскільки судом не покладалось зобов'язань щодо обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Не погоджуючись з відмовою, позивачка звернулась до суду.
Відповідно до вимог п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 5 Порядку № 622 визначено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Таким чином, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України № 889, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (далі - Постанова № 1-3)(чинною на момент виготовлення довідок), зокрема:
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Отже, призначаючи пенсію державного службовця, відповідач повинен враховувати документи про страховий стаж, заробітну плату та додаткові документи для розрахунку його пенсії.
Згідно з матеріалами справи позивачці з 01.10.2024 призначено пенсію державного службовця. На момент прийняття рішення відповідачем в матеріалах справи містилась, зокрема, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії Березнегуватської селищної ради Миколаївської області від 01.10.2024 № 2694/06-18 та від 01.10.2024 № 2693/06-18, але вказані довідки відповідачем не враховані під час нарахування пенсії позивачці.
Доказів того, що вказані довідки не відповідають вимогам Постанови № 1-3, Порядку № 622 відповідачем не надано.
Отже, підстави не врахування відповідачем вказаних довідок під час перерахунку пенсії не зрозумілі.
До того ж суд зауважує, що Постанова Правління Пенсійного фонду України від 18.09.2024 № 30-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2024 року за № 1493/42838 набирає чинності з дня її офіційного опублікування (з 13.11.2024).
Отже, на момент виготовлення довідок від 01.10.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсій, Постанова № 1-3 була чинною.
Щодо посилання відповідача на те, що складання і видача вказаних довідок належить до компетенції виключно державних органів, а органи місцевого самоврядування таких повноважень не мають, суд зазначає, що відповідно до пункту 5 Порядку № 622 ( редакції Постанови КМ № 823 від 12.07.2024) визначено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Оскільки позивачці призначено пенсію згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу», то Березнегуватська селищна рада Миколаївської області правомірно виготовила довідку про складові заробітної плати від 01.10.2024 № 2694/06-18 та від 01.10.2024 № 2693/06-18 для призначення пенсії позивачці.
Враховуючи викладене, оскільки позивачці призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", вона має право на виплату пенсії, з урахуванням довідок про складові заробітної плати, виданих відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовує повноваження передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України, та самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом України "Про державну службу" без урахування всіх складових заробітної плати, зазначених у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих виконавчим комітетом Березнегуватської селищної ради Миколаївської області від 01.10.2024 № 2694/06-18 та від 01.10.2024 № 2693/06-18.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок та провести виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" № 889-VIII з 01.10.2024, з урахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених у довідках для призначення пенсії державного службовця, виданих виконавчим комітетом Березнегуватської селищної ради Миколаївської області від 01.10.2024 № 2694/06-18 та від 01.10.2024 № 2693/06-18, з урахуванням виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять грн двадцять коп) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 03.06.2025.
Суддя Н.О. Бульба