Ухвала від 02.06.2025 по справі 380/23217/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

02 червня 2025 рокусправа № 380/23217/24

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши питання про залишення позовної заяви без руху у справі за позовом ОСОБА_1 до Радехівської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Радехівської міської ради Львівської області код ЄДРПОУ 26361149, місцезнаходження: 80200, Львівська область, м. Радехів, пл. Відродження, 3 у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Радехівської міської ради Львівської області щодо неукладення додаткових угод до договору оренди земельної ділянки загальною площею 14,0850 га., яка виділена для риборозведення та ведення підсобного господарства (сінокосіння) та знаходиться на землях запасу Павлівської сільської ради, кадастровий номер: 4623984200:03:000:0503;

- зобов'язати Радехівську міську раду Львівської області укласти договір оренди земель водного фонду з ОСОБА_1 на земельну ділянку загальною площею 14,0850 га., яка виділена для риборозведення та ведення підсобного господарства (сінокосіння) та знаходиться на землях запасу Павлівської сільської ради, кадастровий номер: 4623984200:03:000:0503.

Частина тринадцята статті 171 КАС України визначає, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 згаданого Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно з вимогами статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, законодавством регламентовано шестимісячний строк звернення особи до суду за захистом її прав, свобод та законних інтересів, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на суд.

Строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені; рішення скероване на її адресу поштовим повідомленням, яке вона відмовилася отримати або не отримала внаслідок неповідомлення відправника про зміну місця проживання; про порушення її прав знали близькі їй особи.

День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом, апеляційною чи касаційною скаргами обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Аналогічні правові висновки були висловлені Верховним Судом у постановах від 28.03.2018 у справі № 809/1087/17 та від 22.11.2018 у справі №815/91/18.

Суд встановив, що 31.05.2021 позивач подав заяву про внесення змін до договору оренди у зв'язку із смертю ОСОБА_2 та прийняттям ним спадщини.

Крім того, позивач звертався з заявою про пролонгацію договору 17.02.2022 проте отримав відмову.

11.01.2023 позивач отримав відповідь, що заява від 31.05.2021 розглядалась комісією, однак комісія вирішила повторно її розглядати після реєстрації права комунальної власності та розгляду судом.

У свою чергу, із позовом позивач звернувся до суду лише 08.11.2024, тобто після спливу шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду. При цьому, позивач заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду не подав.

Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до частини третьої статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Отже, позивачу необхідно подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням причин пропуску такого строку та наданням відповідних доказів.

Зважаючи на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху із визначенням строку для усунення недоліку.

Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Радехівської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання суду:

- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску такого.

Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийнятого за результатами розгляду справи.

Суддя Гулик Андрій Григорович