02 червня 2025 рокусправа № 380/5975/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Джуса Ореста Романовича від 13.03.2025 ВП № 77023232 про накладення на позивача штрафу на користь держави у розмірі 5 100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.02.2025 державний виконавець Джус О.Р. виніс постанову про відкриття виконавчого провадження № 77023232 щодо примусового виконання рішення про зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням премії у середньому розмірі, що фактично виплачена за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію.
Так, позивач наголошує, що на виконання пункту 4 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження", Головне управління надіслало лист від 04.02.2025 №58 01-813/58 14 щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/3267/24, зазначивши, що рішення суду виконано до відкриття виконавчого провадження та надіслано докази виконання - копію листа на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 18.11.2024 № 58 01- 7315/58 07 "Про оформлення довідки ОСОБА_1 , разом із копією довідки від 12.11.2024 № 383-ДВ/58 07 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023.
Проте, 13.03.2025 державний виконавець Джус О.Р. при примусовому виконанні виконавчого листа № 380/3267/24 виданого 05.12.2024 за невиконання рішення суду наклав на Головне управління штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.
Позивач вважає протиправною спірну постанову, оскільки така прийнята відповідачем без урахування всіх обставин та порушує норми чинного законодавства. Стверджує, що державний виконавець не врахував вказаних обставин та виніс постанову про накладення штрафу, не підтвердивши факту невиконання судового рішення.
Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги та скасувати постанову від 13.03.2025 ВП № 77023232.
Ухвалою від 31.03.2025 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
01.04.2025 відповідач отримав ухвалу від 31.03.2025 про відкриття провадження у справі, про що свідчить наявна у матеріалах справи довідка від 01.04.2025 про доставку електронного листа.
Відповідач не скористався наданим йому правом подання відзиву, і станом на день розгляду справи відзив на позовну заяву до суду не надійшов.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив таке.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2024 у справі № 380/3267/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2024, визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо складання довідки № 231-ДВ/5807 від 12.12.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 без урахування вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2023 № 45.
Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та повторно надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням премії у середньому розмірі, що фактично були виплаченими за січень 2023 року за відповідною посадою, у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
05.12.2024 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №380/3267/24 про зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та повторно надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням премії у середньому розмірі, що фактично були виплаченими за січень 2023 року за відповідною посадою, у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
03.02.2025 державний виконавець Джус О.Р. виніс постанову ВП № 77023232 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 380/3268/24, виданого Львівським окружним адміністративним судом 05.12.2024.
04.02.2025 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області надіслало відповідачу лист № 58 01-813/58 14 про виконання судового рішення, зазначивши, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2024 у справі № 380/13257/24, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2024 надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області лист від 18.11.2024 № 58 01-7315/58 07 "Про оформлення довідки ОСОБА_1 " разом із довідкою від 12.11.2024 №383-ДВ/58 07 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом 01.01.2023. Беручи до уваги вищевикладене, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2024 у справі № 380/13257/24, виконано до відкриття виконавчого провадження.
До листа від 04.02.2025 № 58 01-813/5814 позивач долучив копію листа ГУ ДСНС України у Львівській області від 18.11.2024 № 58 01- 7315/58 07 та копію довідки ГУ ДСНС України у Львівській області від 12.11.2024 № 383- ДВ/5807.
13.03.2025 державний виконавець Джус О.Р. виніс постанову ВП № 77023232 про накладення на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області штрафу у розмірі 5100,00 грн за невиконання без поважних причин виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду № 380/3267/24 виданого 05.12.2024.
Не погодившись із постановою від 13.03.2025 ВП № 77023232 про накладення штрафу, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку доводам позивача про незаконність оспорюваної постанови, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1).
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з п. 1, п. 16 ч. 3 ст. 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено початок примусового виконання рішення, зокрема:
- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої);
- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п'ята);
- за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).
За правилами ч. 1 ст. 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону № 1404-VIII).
За змістом ст. 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Наведені положення законодавства в контексті цієї справи свідчать про те, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.
Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону №1404-VIII. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Також, обов'язкове виконання рішення суду, в тому числі, суб'єктами наділеними владними повноваженнями, покладається Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом України “Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції» від 17.07.1997. Отже її положення є обов'язковими для виконання Україною.
Стаття 6 вказаної Конвенції гарантує неухильність виконання рішення суду громадянами, юридичними особами та всіма органами влади України, до яких відноситься і Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Тобто, виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, складовою права на справедливий суд.
Як зазначено вище, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2024 у справі № 380/3267/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2024, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та повторно надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням премії у середньому розмірі, що фактично були виплаченими за січень 2023 року за відповідною посадою, у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2024 у справі № 380/3267/24 позивач склав та надіслав на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку від 12.11.2024 № 383-ДВ/5807 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.
Згідно з довідкою від 12.11.2024 № 383-ДВ/5807, грошове забезпечення ОСОБА_1 , яке підлягає врахуванню для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді - "начальник пошуково-рятувальної частини ЗТС ГУ ДСНС України у Львівській області", складається із:
- посадового окладу - 7940,00 грн;
- окладу за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 2150,00 грн;
- надбавки за вислугу років (45%) - 4540,50 грн;
- надбавки за особливості проходження служби (50%) - 4642,26 грн;
- премії (240%) - 12592,32 грн.
Всього: 31 802,08 грн.
При цьому, згідно з приміткою до довідки від 12.11.2024 № 383-ДВ/5807, середній розмір виплат по відповідній (аналогічні)посаді, відповідно до пункту 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розміри посадових окладів та окладів за військовим званням військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2018 (1762,00) на відповідний тарифний коефіцієнт.
Так, суд зауважує, що за змістом пункту 1 розділу V Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України 20.07.2018 № 623, особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження служби обчислюється, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а розмір премії обчислюється виходячи з розміру посадового окладу.
Суд зауважує, що посадовий оклад ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 становить 7940,00 грн, а отже розмір премії 240% посадового окладу повинен був становити 19 056,00 грн, тоді як у довідці від 12.11.2024 № 383-ДВ/5807 позивач вказав 12 529,32 грн.
Надбавка за особливості проходження служби ОСОБА_1 визначена позивачем у розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, тобто 50% від 14?630,50 грн (7940,00 грн + 2150,00 грн + 4540,50 грн), що становить 7?315,25 грн, тоді як у довідці від 12.11.2024 № 383-ДВ/5807 позивач визначив 4 642,26 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку, що розміри додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначені позивачем у довідці від 12.11.2024 № 383-ДВ/5807 не відповідають середньому розміру, що фактично підлягав виплаті за січень 2023 року за відповідною посадою, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного календарного року.
У свою чергу, наведене суперечить обставинам, встановленим у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2024 у справі № 380/3267/24, а тому таке фактично залишається невиконаним.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що твердження позивача про повне виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2024 у справі № 380/3267/24 є безпідставними, а постанова державного виконавця від 13.03.2025 ВП №77023232 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн винесена правомірно, з огляду на що підстави для визнання її протиправною та скасування відсутні.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене вище, суд відмовляє Головному управлінню ДСНС у Львівській області у задоволенні позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
Відмовити Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області у задоволенні позовних вимог до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна