02 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2023/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Кіровоградській області до Української державної льотної академії про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків, -
Представник позивача звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- прийняти рішення про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків Льотної академії національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 37939527), а саме:
МФО банкуНазва банкуНомер рахункуВалюта рахункуДата відкриттяДата закриття
322313AT "Укрексімбанк"
НОМЕР_1 "Укрексімбанк"НОМЕР_2 840-ДОЛАР США24.10.2016
322313AT "Укрексімбанк"НОМЕР_3 рубль24.10.2016
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що посадові особи позивача, на підставі наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 21.03.2025 № 290-п та відповідно до направлень на перевірку від 24.03.2025 № 937, № 938 прибули 24.03.2025 за податковою адресою підприємства: м. Кропивницький, вул. Степана Чобану, буд. 1, для проведення документальної позапланової виїзної перевірки ЛЬОТНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ (код ЄДРПОУ 37939527) зі період діяльності з 01.01.2018 по 04.04.2025 року з метою контролю правильності обчислення, нарахування, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, а також за період з 01.11.2011 по 04.04.2025 року з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вказаними вище посадовими особами Головного управління ДПС у Кіровоградській області були виконані передбачені статтею 81 Податкового кодексу України умови допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, а саме керівнику - ОСОБА_1 , головному бухгалтеру - Кошовій Світлані Федорівні, які згідно реєстраційних даних є посадовими особами підприємства, пред'явлено: копію наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 21.03.2025 № 290-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки»; направлення на проведення перевірки від 24.03.2025 № 938 та службове посвідчення від 31.01.2022 НОМЕР_4 ОСОБА_2 , головного державного інспектора відділу перевірок податкових агентів управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Кіровоградській області; направлення на проведення перевірки від 24.03.2025 № 937 та службове посвідчення від 31.01.2022 НОМЕР_5 ОСОБА_3 , головного державного інспектора відділу перевірок податкових агентів управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Посадовими особами підприємства, а саме керівником - Неділько С.М., головним бухгалтером - Кошовою С.Ф. 24.03.2025 о 15-30 було відмовлено в допуску до проведення перевірки із заявленням таких причин відмови (в усній формі), що Льотна академія національного авіаційного університету виключена з обліку в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадський формувань, у зв'язку з реорганізацією Національного авіаційного університету, про що складено акт про відмову платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників) в отриманні наказу на перевірку та ознайомленні з направленнями на перевірку від 24.03.2025, зареєстрованого в контролюючому органі 25.03.2025 за № 423/11-28-24-06/37939527 та акт про відмову в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 24.03.2025, зареєстрованого в контролюючому органі 25.03.2025 за № 420/11-28-24-06/37939527.
Представником Української державної льотної академії (відповідач) подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються у повному обсязі (а.с.95-100). Зазначено, що на момент звернення Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області до керівництва Української державної льотної академії із наказом про проведення документальної перевірки Льотної академії Національного авіаційного університету, лише 24 березня 2025 року, пройшло близько 18-ти місяців з дня початку процесу реорганізації НАУ (жовтень 2023 року), а тому провести заходи податкового контролю у формі такої перевірки здійснити неможливо, адже звернені вони до підприємства яке припинено. Позивачем було порушено порядок здійснення документальної позапланової виїзної перевірки регламентованої ст.61 та ст. 78 Податкового кодексу України, а також пункт 11.6 розд. ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 зі змінами та доповненнями, та в частині строку вручення повідомлення за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки (абзац перший п.п. 79.2 ст. 79 ПКУ). Твердження щодо недопуску представників податкового органу до перевірки Льотної академії Національного авіаційного університету у зв'язку з початком реорганізації відповідно до ст. 78.1.7 Податкового кодексу України є хибним, адже філія припинена з внесеним відповідним записом в ЄДР, тому ані ОСОБА_1 , ані ОСОБА_4 станом на день перевірки не є уповноваженими особами Льотної академії НАУ в силу завершення реорганізації Національного авіаційного університету. Зазначено, що рахунки з яких Позивач вимагає зупинити видаткові операції, а саме - UA26032000000451 978-ЄВРО, UA26032000000451 840-ДОЛАР США, UA26032000000451 643-російський рубль, обслуговували діяльність Льотної академії НАУ, а не Української державної льотної академії.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.39-40).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року клопотання Державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут» залишено без задоволення ( а.с.90).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року ухвалено замінити неналежного відповідача - Національний авіаційний університет (код ЄДРПОУ 01132330) (в особі відокремленого підрозділу Льотної академії національного авіаційного університету (ЄДРПОУ 37939527) (вул. Чобану Степана, 1, м. Кропивницький, 25005) на правонаступника - Українську державну льотну академію (вул. Чобану Степана, буд. 1, м. Кропивницький, 25005, ЄДРПОУ 45826348) ( а.с.89).
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2023 року 921-р «Про реорганізацію Національного авіаційного університету» прийнято рішення щодо реорганізації Національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 01132330), шляхом поділу його на державний університет «Київський авіаційний інститут» та Українську державну льотну академію.
Наказом Міністерства освіти і науки від 13 жовтня 2023 року № 1249 ( а.с.115-117) на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2023 року 921-р було розпочато процес реорганізації шляхом його поділу на державний університет "Київський авіаційний інститут" та Українську державну льотну академію.
Пунктом 6 вищезазначеного наказу зобов'язано комісію з реорганізації Національного авіаційного університету у триденний строк повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про рішення щодо реорганізації Національного авіаційного університету (код згідно із ЄДРПОУ 01566117) шляхом поділу та утворення державного університету «Київський авіаційний інститут» та Української державної льотної академії, подати йому в установленому законодавством порядку документи, необхідні для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідних записів (підпункт 1), а також повідомити органи Державної служби статистики України, Державної податкової служби України, Пенсійного фонду України про реорганізацію (підпункт 5).
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що на виконання пункту 6 наказу комісія з реорганізації Національного авіаційного університету звернулася до приватного нотаріуса Волкової С. М. яка 13 жовтня 2023 року зробила запис про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації (номер 1000731270154003783) ( а.с.109).
06 листопада 2024 року процес реорганізації Національного авіаційного університету був завершений і внаслідок цього 07 листопада 2024 року створено державний університет «Київський авіаційний інститут» та Українську державну льотну академію (ЄДРПОУ 45826348) ( а.с.113).
Згідно витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Національний авіаційний університет (код ЄДРПОУ 01132330) припинено.
Льотна академія національного авіаційного університету (ЄДРПОУ 37939527) філія (інший відокремлений підрозділ) Національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 01132330) закрита 06.11.2024.
Українська державна льотна академія (ЄДРПОУ 45826348) та «Київський авіаційний інститут» є правонаступниками Національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 01132330) ( а.с.52,зв).
Відповідно до пункту 5 розподільчого балансу на 01.10.2024 Національного авіаційного університету (код за ЄДРПОУ 01132330) (включно з правами та обов'язками юридичної особи): "Українська державна льотна академія (м. Кропивницький) є правонаступником НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ (код згідно з ЄДРПОУ 01132330) в частині прав та обов'язків відокремленого структурного підрозділу ЛЬОТНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ (код згідно з ЄДРПОУ ВП:37939527) та отримує все майно, зобов'язання та кошти, які перебували на балансі відокремленого структурного підрозділу ЛЬОТНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ (код згідно з ЄДРПОУ ВП:37939527)" (а.с. 26).
Наказом Міністерства освіти і науки від 05 листопада 2024 року № 354-к-24 ( а.с.114) призначено ОСОБА_1 , доктора технічних наук, професора, виконувачем обов'язків ректора Української державної льотної академії з 07 листопада 2024 року до призначення керівника в установленому законодавством порядку, але не пізніше ніж до 06 травня 2025 року ( а.с.114).
Наказом в.о. директора Льотної академії національного авіаційного університету Неділька С. від 06.11.2024 №1106/о Про звільнення працівників ( а.с.106), зокрема звільнено головного бухгалтера бухгалтерії ОСОБА_5 06.11.2024 з займаної посади згідно п.1 ст. 36 КЗпП України за угодою сторін.
Наказом в.о. ректора Української державної льотної академії Неділько С. від 07.11.2024 №2/о Про прийняття працівників ( а.с.107-108) прийнято на штатні посади, зокрема ОСОБА_5 з 07.11.2024 на посаду головного бухгалтера Української державної льотної академії.
В.о. начальника Головного управління ДПС у Кіровоградській області Мартинюком О. прийнято наказ від 21.03.2025 № 290-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ЛЬОТНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ (код ЄДРПОУ 37939527) з 24.03.2025 тривалістю 10 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2018 по 04.04.2025 року з метою контролю правильності обчислення, нарахування, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, а також за період з 01.11.2011 по 04.04.2025 року з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ( а.с.7).
Згідно акту про відмову платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників) в отриманні наказу на перевірку та ознайомленні з направленнями на перевірку від 24 03.2025 ( а.с.10) головним державним інспектором відділу перевірок податкових агентів управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області ВИШНЕВСЬКОЮ Ольгою, головним державним інспектором відділу перевірок податкових агентів управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області ПОЛОХОВОЮ-КОРНІЙЧЕНКО Оксаною згідно наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 21.03.2025 року №290-п та направлень від 24.03.2025 року №937, №938, 24.03.2025 року здійснено вихід за податковою адресою ЛЬОТНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ (код ЄДРПОУ 37939527): м. Кропивницький, ВУЛ.СТЕПАНА ЧОБАНУ, БУД. 1, для проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань правильності обчислення, нарахування, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2018 по 04.04.2025 року, а також за період з 01.11.2011 по 04.04.2025 року з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При виході за податковою адресою: м. Кропивницький, вул. ВУЛ. СТЕПАНА ЧОБАНУ, БУД. 1, при спілкуванні згідно реєстраційних даних ІС «Податковий блок» станом на 24.03.2025 року керівником ЛЬОТНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ - Недільком Сергієм Миколайовичем та головним бухгалтером - Кошовою Світланою Федорівною, було сказано, що станом на 24.03.2025 року, вони не є керівником та головним бухгалтером ЛА НАУ, та від вручення наказу на перевірку від 21.03.2025 року №290-п, а також вчинення запису про ознайомлення в направленнях на перевірку від 24.03.2025 року № 937, № 938, та допуску посадових (службових) осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області до проведення документальної позапланової виїзної перевірки згідно наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 21.03.2025 року № 290-п, керівник ЛЬОТНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ, ОСОБА_1 24.03.2025р. о 15-30 відмовився із заявленням таких причин відмови, що ЛЬОТНА АКАДЕМІЯ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ виключена з обліку в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадський формувань, у зв'язку з реорганізацією Національного авіаційного університету та звільненням в ЛА НАУ 06.11.2024 року, і на дату виходу на перевірку він працює в новоствореній організації, а саме УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА ЛЬОТНА АКАДЕМІЯ.
Посадовими особами позивача також складено акт про відмову в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 24.03.2025 ( а.с.11-12) та акт про відмову отримати примірник акту про відмову в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ( а.с.13).
Згідно пояснень представника позивача ( а.с.46-47), головним підприємством Льотної академії національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 37939527), згідно наданих до позову Ідентифікаційних даних, є Національний авіаційний університет (ЄДРПОУ 01132330). Згідно даних ЄДРПО (ідентифікаційних даних) керівником Льотної академії національного авіаційного університету є - Неділько Сергій Миколайович, головний бухгалтер - Кошова Світлана Федорівна. Тобто, Льотна академія національного авіаційного університету (ЄДРПОУ 37939527), відокремлений підрозділ Національного авіаційного університету (ЄДРПОУ 01132330), припинено, але не знято з обліку, та відповідно до вищезазначених норм законодавства підлягає обов'язковій перевірці.
Тобто, підставою звернення позивача до суду з даним позовом стала відмова ЛЬОТНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ (код ЄДРПОУ 37939527) у допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, порядок проведення перевірок, права та обов'язки платників податків, адміністративний арешт майна, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (ПКУ).
Контролюючими органами є - податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених п.п. 41.1.2 п. 41.1 ст. 41 ПКУ), законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи (п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПКУ).
Згідно з абзацом другим п. 2 частини першої ст. 13 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому ПКУ.
Функції контролюючих органів передбачено ст. 19 прим. 1 ПКУ.
Зокрема, п.п. 19 прим. 1.1.1 п. 19 прим. 1.1 ст. 19 прим. 1 ПКУ встановлено, що контролюючі органи, визначені п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПКУ, виконують функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст. 19 прим. 3 ПКУ, щодо здійснення адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проведення відповідно до законодавства перевірок та звірок платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених ПКУ (абзац четвертий п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПКУ).
Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, зокрема, такої підстави: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків (п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПКУ).
Згідно з п. 78.4 ст. 78 ПКУ про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених п.п. 78.1.22 п. 78.1 ст. 78 ПКУ) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Пунктом 78.5 ст. 78 ПКУ визначено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із ст. 81 ПКУ. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому ст. 79 ПКУ.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки (абзац перший п.п. 79.2 ст. 79 ПКУ).
Згідно з абзацами першим та другим п. 82.2 ст. 82 ПКУ тривалість перевірок, визначених у ст. 78 ПКУ, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому п. 82.2 ст. 82 ПКУ - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у ст. 78 ПКУ, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.
Платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки (абзац перший п. 85.2 ст. 85 ПКУ).
За наявності письмового звернення платника податків замість документальної невиїзної перевірки може проводитися документальна виїзна перевірка (п. 79.5 ст. 79 ПКУ).
Абзацами першим, шостим - сьомим п. 86.1 ст. 86 ПКУ визначено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого ПКУ (з урахуванням його продовження).
У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов'язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені ПКУ.
Згідно з п.п.20.1.31 п. 20.1 ст.20 ПКУ контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень.
Абзацом 5 пункту 81.1. статті 81 ПКУ передбачено, що непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відповідно до п.94.1 ст.94 ПКУ адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
З огляду на пп.94.2.3 п.94.2 ст.94 ПКУ арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Згідно з пп.94.6.1, 94.6.2 п.94.6 ст.94 ПКУ керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
При цьому, відповідно до абз.4 п.94.6 ст.94 ПКУ арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.
Відповідно до ч.1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно ч.ч. 5,6 ст. 107 ЦК України юридична особа - правонаступник, що утворилася внаслідок поділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями юридичної особи, що припинилася, які згідно з розподільчим балансом перейшли до іншої юридичної особи - правонаступника. Якщо юридичних осіб - правонаступників, що утворилися внаслідок поділу, більше двох, таку субсидіарну відповідальність вони несуть солідарно.
Якщо правонаступниками юридичної особи є декілька юридичних осіб і точно визначити правонаступника щодо конкретних обов'язків юридичної особи, що припинилася, неможливо, юридичні особи - правонаступники несуть солідарну відповідальність перед кредиторами юридичної особи, що припинилася. Учасники (засновники) припиненої юридичної особи, які відповідно до закону або установчих документів відповідали за її зобов'язаннями, відповідають за зобов'язаннями правонаступників, що виникли до моменту припинення юридичної особи, у такому самому обсязі, якщо більший обсяг відповідальності учасників (засновників) за зобов'язаннями правонаступників не встановлено законом або їх установчими документами.
Відповідно до ч. 5 ст. 105 ЦК України строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Суд зазначає, що при проведенні заходів податкового контролю, пов'язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог (п. 11.6 розд. ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 зі змінами та доповненнями).
Якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи (в т. ч. іноземної компанії, організації) або порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків, рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків приймається контролюючим органом за місцем обліку такого платника.
Адміністративний арешт майна (у тому числі коштів на рахунку платника податків) може бути застосований лише за наявності обставин, визначених пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України.
Суд вкакзує, що в.о. начальника Головного управління ДПС у Кіровоградській області Мартинюком О. прийнято наказ від 21.03.2025 № 290-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки саме ЛЬОТНОЇ АКАДЕМІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ (код ЄДРПОУ 37939527)( а.с.7).
На час виникнення спірних правовідносин, Національний авіаційний університет (код ЄДРПОУ 01132330) припинено; Льотна академія національного авіаційного університету (ЄДРПОУ 37939527) філія (інший відокремлений підрозділ) Національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 01132330) закрита 06.11.2024.
Посадові особи Льотної академії національного авіаційного університету (ЄДРПОУ 37939527) Неділько Сергій Миколайович, ОСОБА_4 звільнено з посад.
Також, з моменту оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи Національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 01132330) пройшло більше шести місяців, тобто закінчились строки проведення заходів податкового контролю, пов'язаних з ліквідацією або реорганізацією платника податків.
Таким чином, позивачем не надано суду доказів наявності законних підстав для проведення податковим органом документальної позапланової виїзної перевірки саме Льотної академії національного авіаційного університету (ЄДРПОУ 37939527), а не правонаступника - Української державної льотної академії (ЄДРПОУ 45826348).
Крім того, позивачем у справі не обґрунтовано вимоги про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків Льотної академії національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 37939527), яка є закритою 06.11.2024.
Позивачем не надано доказів, що на час звернення до суду з позовною заявою, банківський рахунки, відкритті та використовувалися Льотною академією національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 37939527).
Зважаючи на викладене та беручи до уваги, що представниками Української державної льотної академії (ЄДРПОУ 45826348) правомірно не допущено посадових осіб Головного управління ДПС у Кіровоградській області до проведення перевірки Льотної академії національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 37939527), у зв'язку з чим відсутні законні підстави для зупинення видаткових операцій Льотної академії національного авіаційного університету (код ЄДРПОУ 37939527) на рахунках такого платника податків у банках, на підставі п.п.20.1.31 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика, Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ ВП 43995486) до Української державної льотної академії (вул. Чобану Степана, буд. 1, м. Кропивницький, 25005, ЄДРПОУ 45826348) про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН