ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"03" червня 2025 р. справа № 640/29039/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гомельчука С.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Юнекс Банк» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
Акціонерне товариство «Юнекс Банк» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не подання до Головного управління Державної казначейської служби у місті Києві висновку про повернення надміру сплачених AT «Юнекс Банк» сум грошових зобов'язань у розмірі 1224067,48 грн;
- зобов'язати відповідача подати до Головного управління Державної казначейської служби у місті Києві висновок про необхідність повернення AT «Юнекс Банк» надміру сплачених сум платежів з податку на прибуток в загальному розмірі 1224067,48 грн. шляхом перерахування коштів за напрямом: - на бюджетний рахунок для погашення грошового зобов'язання та/або боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, а саме: перерахувати кошти у розмірі 1224067,48 грн в рахунок сплати наступних платежів податку на доходи фізичних.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами звіряння розрахунків у ПАТ «Юнекс Банк» обліковується переплата з податку на прибуток в сумі 1254812,94 грн, у зв'язку із чим 08.08.2016 позивачем було подано заяву до Офісу великих платників податків ДФС України про повернення надмірно сплачених коштів з податку на прибуток. Однак Офісом великих платників податків ДФС України було відмовлено у здійсненні повернення надміру сплаченого податку на прибуток, у зв'язку із великою кількістю передбачених соціальних програм. 10.05.2019 позивач повторно звернувся до ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві із заявою про намір реалізувати своє право на повернення надміру сплачених сум податку на прибуток, проте ГУ ДФС у м. Києві листом №95356/10/26-15-12-03-11 відмовило у здійсненні повернення надміру сплаченого податку, у зв'язку із необхідністю отримання підтвердження наявності надміру сплачених грошових зобов'язань шляхом проведення контроль-перевірочних заходів щодо повноти декларування та своєчасності сплати податку на прибуток. В подальшому відповідач відмовив у здійсненні повернення АТ «Юнекс Банк» надміру сплаченого податку на прибуток, у зв'язку із відсутністю інформації щодо дати сплати та реквізитів платіжного документа, за яким виникла переплата податку. З метою усунення вказаного недоліку позивач 28.07.2021 подав в електронному вигляді заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені. Однак відповідач листом №88758/6/26-15-04-03-11 повідомив про відсутність підстав для повернення надміру сплаченого податку, через те, що кошти в інтегрованій картці обліковуються понад 1095 днів та не можуть бути повернені з урахуванням норм п. 102.5 ст. 102 ПК України. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, адже ним було подано заяви про повернення надміру сплачених сум податку на прибуток у строки, встановлені ст. 102 ПК України, однак такі залишені відповідачем без належного виконання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.10.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог. Представник зазначив, що відповідно до інформаційно-телекомунікаційної системи «Податковий блок» станом на 01.11.2021 в інтегрованій картці АТ «Юнекс Банк» за кодом бюджетної класифікації 11020600 облікується переплата в розмірі 1329085 грн. Зазначена сума переплати сформована в сумі 182966 грн за наслідком подання позивачем податкової декларації з податку на прибуток підприємства за три квартали 2017 року від 09.11.2017 №9234600607, в якій задекларовано зменшення нарахованого податку на прибуток за попередній звітний період в сумі 360312 грн, в сумі 968773 грн внаслідок подання податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2017 від 19.02.2018 №9298876542, в якій задекларовано зменшення нарахованого податку на прибуток за попередній звітний період в сумі 968773 грн та в сумі 177346 грн за наслідком подання податкової декларації від 06.08.2018 №9161868562, в якій задекларовано зменшення нарахованого податку на прибуток за попередній звітний період в сумі 177346 грн.
На звернення позивача від 28.07.2021 №31481052 Головним управлінням ДГІС у м. Києві було надано відповідь листом від 04.08.2021 №75720/626-15-04-03-11, в якій зазначено про залишення заяви без розгляду у зв'язку із виникненням переплати понад 1095 днів та направленням запиту до Державної податкової служби України щодо роз'яснення ст. 52-2 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України. Звернено увагу, що позивачем враховано зауваження контролюючого органу за результатами попереднього розгляду заяви, оскільки заява від 28.07.2021 №31481052 подана за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем «Електронний кабінет», така має відповідну форму, а відповідні кошти просив перерахувати на бюджетний рахунок для погашення грошового зобов'язання з інших платежів.
14.09.2021 АТ «Юнекс Банк» повторно подано заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань №37985325, №37990512, №37991126 на загальну суму 1224067,48 грн. У зазначених заявах позивачем зазначено дати сплати коштів до бюджету 19.11.2017, 11.03.2018 та 19.08.2018. Тобто кошти в загальній сумі 1224067,48 грн обліковуються в інтегрованій картці понад 1095 днів, та не можуть бути повернуті з урахуванням норм п. 102.5 ст. 102 ПК України, у зв'язку із чим такі заяви були залишені без розгляду. На думку представника відповідача, контролюючим органом не було допущено жодного порушення прав платника податків АТ «Юнекс Банк», усі відповіді відповідача на заяви позивача про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань є правомірними та обґрунтованими.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення», Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, передано судові справи Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.03.2025 адміністративна справа №640/29039/21 передана для розгляду головуючому судді Гомельчуку С.В.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 прийнято до розгляду адміністративну справу №640/29039/21 за позовом Акціонерного товариства «Юнекс Банк» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
21.04.2025 на адресу суду від Головного управління ДПС у м. Києві надійшли додаткові пояснення. У поясненнях представник наголошує, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені. Отже, кошти в загальній сумі 1224067,48 грн обліковуються в інтегрованій картці понад 1095 днів та не можуть бути повернуті з урахуванням норм п. 102.5 ст. 102 ПК України.
25.04.2025 від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що відповідно до п. 102.5. ст. 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем виникнення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. При цьому, відповідно до абзацу 10 пункту 522 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, визначено, що «на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу». Отже, позивач не втратив право на повернення надмірно сплачених коштів у зв'язку з тим, що з часу набуття права на повернення не надмірно сплачених коштів - з дати складання Акту перевірки від 04.06.2021 року, на підставі якого в інформаційних ресурсах ДПС підтвержено інформацію про надмірно сплачені кошти.
Звернено увагу, що якщо не брати до уваги дату (червень 2021 року) підтвердження в інформаційній системі ДПС інформації про надмірно сплачені кошти, а відштовхуватись від дат сформованих та поданих податкових декларацій: 09.11.2017 № 9234600607 з податку на прибуток підприємства за три квартали 2017 року, в якій задекларовано зменшення нарахованого податку на прибуток за попередній звітний період в сумі 360 312,00 грн.; 19.02.2018 № 9298876542 з податку на прибуток підприємства за 2017 рік, в якій задекларовано зменшення нарахованого податку на прибуток за попередній звітний період в сумі 968 773,00 грн.; 06.08.2018 № 9161868562 з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2018 року, в якій задекларовано зменшення нарахованого податку на прибуток за попередній звітний період в сумі 177 346,00 грн та беручи до уваги абзац пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України із змінами, внесеними згідно із Законом № 591-IX від 13.05.2020, про зупинення перебігу строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу, строк на повернення коштів минув би тільки 09.11.2020, а як вже зазначалось з 18.03.2020 строки давності були зупиненні в зв'язку з карантинними обмеженнями.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Акціонерне товариство «Юнекс Банк» перебуває на податковому обліку як платник податків в Головному управлінні ДПС у м. Києві.
31.05.2016 Міжрегіональним ГУ ДФС -Центральним офісом з обслуговування великих платників податків ПАТ «Юнекс Банк» проведено звіряння розрахунків позивача за податком на прибуток, внаслідок якого складено акт №4006-20. Зі змісту акту встановлено позитивне сальдо на суму 1254812,94 грн (а.с. 11).
08.08.2016 АТ «Юнекс Банк» звернулося до Офісу великих платників податків ДФС України із заявою про повернення надмірно сплачених коштів з податку на прибуток в загальній сумі 1254812,94 грн (а.с.10).
Офіс великих платків податку ДФС України листом від 26.12.2016 №13907/10/28-10-43-02-21 повідомив, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» передбачено велику кількість соціально важливих програм, реалізація яких пов'язана з виконанням дохідної частини бюджету та напруженість грошових завдань зі збору платежів до загального фонду державного бюджету та запропоновано розглянути питання щодо можливості залишити наявну переплату з податку на прибуток підприємств в рахунок погашення податкових зобов'язань з податку на прибуток за результатами майбутніх періодів (а.с.12).
10.05.2019 АТ «Юнекс Банк» звернулося із заявою до ДПІ у Подільському районі НУ ДФС у м. Києві про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 1329085 грн, які виникли в 2017 році за кодом класифікації доходів бюджету «11020600», внаслідок подання податкової декларації з податку на прибуток за три квартали 2017 року від 09.11.2017 №9234600607, в якій задекларовано зменшення податкового зобов'язання у сумі 360312 грн, у зв'язку із зменшенням податку на прибуток попереднього звітного (податкового періоду) та податкової декларації з податку на прибуток за 2017 рік від 19.02.2018 №9298876542, в якій задекларовано зменшення податкового зобов'язання у сумі 968773 грн, у зв'язку із зменшенням податку на прибуток попереднього звітного (податкового періоду) (а.с.13-14).
Головне управління ДФС у м. Києві листом від 22.05.2019 №95356/10/26-15-12-03-11 залишило без розгляду заяву від 10.05.2019, оскільки відсутня документальна перевірка щодо повноти декларування та своєчасності сплати податку на прибуток за період виникнення переплати (а.с.15-16).
Позивач 09.07.2021 звернувся до Головного управління ДФС у м. Києві із заявою про повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань за податком на прибуток, що надміру сплачені за результатами 2017-2018 років в загальній сумі 1329085 грн (а.с.17-19).
Листом від 16.07.2021 №68770/6/26-15-04-03-11 Головним управлінням ДПС у м. Києві заяву позивача від 09.07.2021 залишено без розгляду, оскільки у заяві не зазначено дату сплати і реквізити платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (а.с.20-22).
28.07.2021 через електронний кабінет позивач подав заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у сумі 968773 грн (дату сплати до бюджету вказано 11.03.2018 (а.с.23-24).
04.08.2021 Головне управління ДПС у м. Києві листом №75720/6/26-15-04-03-11 повідомило, що кошти у сумі 968773 грн обліковуються в інтегрованій картці понад 1095 днів та не можуть бути повернуті з урахуванням норм п. 102.5 ст. 102 ПК України. Також зазначено, що ГУ ДПС у м. Києві звернулося до Державної податкової служби України із запитом про надання роз'яснення стосовної дії мораторію, визначеного у ст. 52-2 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України при розгляді заяв на повернення коштів, у разі якщо 1095 днів з дати виникнення надміру сплачених коштів настав в період дії карантину. У зв'язку із наведеним заяву від 28.07.2021 №31481052 залишено без розгляду (а.с.25-26).
14.09.2021 АТ «Юнекс Банк» звернулося із заявами №37985325, №37990512, №37991126 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені на загальну суму 1224067,48 грн (дати сплати до бюджету зазначено - 19.11.2017, 19.08.2018 та 11.03.2018) (а.с.27-32).
Головне управління ДПС у м. Києві листом №88758/6/26-15-04-03-11 заяви від 14.09.2021 №37985325, №37990512, №37991126 повернуто без розгляду. Зазначено, що в заявах зазначено дати сплати коштів до бюджету 19.11.2017, 19.08.2018 та 11.03.2018, тобто кошти в загальній сумі 122406748 грн обліковуються в інтегрованій картці понад 1095 днів та не можуть бути повернені з урахуванням норм п. 102.5 ст. 102 ПК України (а.с.33-34).
Не погодившись з вищевказаною відмовою відповідача у поверненні позивачеві надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 1224067,48 грн, АТ «Юнекс Банк» звернулося до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. пп. 16.1.2, 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно із пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
За приписами пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. п. 43.1-43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
За приписами п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Положеннями пункту 102.5 ст. 102 ПК України також передбачено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем виникнення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Взаємовідносини територіальних органів Державної податкової служби України її територіальних органів та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України регламентуються Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені (далі за текстом - Порядок № 60).
Відповідно до п.1 розділу ІІІ Порядку № 60, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
Відповідно до п.2 розділу ІІІ Порядку, у заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:
на поточний рахунок платника податку в установі банку;
на єдиний рахунок (у разі його використання);
на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету;
у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
Відповідно до п.4 розділу ІІІ Порядку №60, після надходження до територіального органу ДПС подана в електронній формі заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Журналу опрацювання заяв на повернення (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-телекомунікаційної системи органів ДПС.
Внесення до Журналу інформації щодо заяви, поданої платником у паперовому вигляді, здійснюється працівником підрозділу, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу.
Журнал містить, зокрема, такі дані: податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); найменування або прізвище, ім'я, по батькові (для фізичних осіб); дата та номер заяви про повернення коштів; назва помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу; сума помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу; дата сплати і реквізити, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок); напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються, тощо.
Заява платника, внесена до Журналу, розглядається структурними підрозділами територіального органу ДПС, що виконують функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу та погашення боргу.
Відповідно до п.5 розділу ІІІ Порядку №60, якщо за результатами розгляду заяви підрозділом територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, встановлено правомірність повернення коштів, працівник цього підрозділу вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів.
У разі якщо за результатами розгляду заяви правомірність повернення коштів не встановлено, у строки, визначені абзацами другим-четвертим цього пункту, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови.
Згідно з п. 87.1. ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є, зокрема, суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена, зокрема, за рахунок помилково надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Зміст вказаних норм дає підстави для висновку, що обов'язковою передумовою на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом є одночасна наявність наступних обставин: 1) подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати; 2) відповідність поданої заяви вимогам пункту 43.4 ПК України. За наслідками подання відповідної заяви орган ДПС у визначені законом строки повинен або підготувати висновок про повернення такої суми, або надати письмову відмову у поверненні коштів з бюджету.
Отже, аналіз наведених правових норм у їх сукупності дає підстави для висновку про те, що поверненню/взаємозаліку в рахунок погашення іншого податкового боргу підлягають грошові кошти, що обліковуються за платником податку як переплата з обов'язкових платежів, за умови подання заяви про повернення коштів на рахунок платника податків у визначений законом строк.
Як встановлено судом, відповідно до поданих заяв від 14.09.2021 №37985325, №37990512, №37991126 станом на (дата сплати коштів до бюджету) 19.11.2017, 19.08.2018, 11.03.2018 за АТ «Юнекс Банк» обліковувалась переплата за податок на прибуток у загальному розмірі 1224067,48 грн.
Головне управління ДПС у місті Києві надало відповідь від 22.09.2021 №88758/6/26-15-04-03-11 на заяви від 14.09.2021 №37985325, №37990512, №37991126, в якій залишило її без розгляду, мотивуючи наступним - в заявах АТ «Юнекс Банк» від 14.09.2021 №37985325, №37990512, №37991126 зазначено дати сплати коштів до бюджету 19.11.2017, 11.03.2018, 19.08.2018. Тобто, кошти в загальній сумі 1224067,48 грн обліковуються в інтегрованій картці понад 1095 днів, та не можуть бути повернуті з урахуванням норм п. 102.5 ст. 102 ПК України (а.с.33-34).
Тобто по суті відповідачем було відмовлено, враховуючи строк подання позивачем цих заяв пізніше 1095 дня від дати сплати коштів до бюджету, а саме 19.11.2017, 11.03.2018 та 19.08.2018.
Слід зазначити, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533-ІХ, який набрав чинності 18 березня 2020 року, підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено, зокрема, пунктом 52-2 такого змісту (частина четверта): на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 13.05.2020 року №591-IX, який набрав чинності 29 травня 2020 року, а абзаці десятому пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX слова та цифри "по 31 травня 2020 року" замінено цифрами та словами "2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Відповідно до абзацу десятого пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції, чинній з 29 травня 2020 року) на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України»№ 104 від 17.02.2021 року, установлено на території України карантин з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19) до 30 квітня 2021 р., продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р.№ 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р.№ 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р.№ 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).
Тільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №651 від 27.06.2023 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» наведено пункт 1 - відмінити з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Слід зауважити, що норми абзацу десятого пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на 01.08.2021) на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Відтак, якщо взяти розрахунок строків звернення з даними заявами від дат сплати до бюджету коштів 19.11.2017, 19.08.2018, 11.03.2018 та дату початку карантину, з якої були зупинені строки 1095 днів, тобто 18.03.2020, цей строк становить 851 днів, 739 днів та 578 днів, що з урахуванням норм Податкового кодексу України не є пропущеним, оскільки з 18.03.2020 по 14.09.2021 (дату подачі відповідних заяв про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток) ці строки були зупинені.
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи наведене, суд вважає належним способом захисту прав позивача - визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не подання до Головного управління Державної казначейської служби у місті Києві висновку про повернення надміру сплачених АТ «Юнекс Банк» сум грошових зобов'язань у розмірі 1224067,48 грн та як похідна вимога, зобов'язання відповідача подати до Головного управління Державної казначейської служби у місті Києві висновок про необхідність повернення АТ «Юнекс Банк» надміру сплачених сум платежів з податку на прибуток в загальному розмірі 1224067,48 грн, шляхом перерахування коштів за напрямом: на бюджетний рахунок для погашення грошового зобов'язання та/або боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, а саме перерахувати кошти у розмірі 1224067,48 грн в рахунок сплати наступних платежів податку на доходи фізичних осіб.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно з ч. 5 ст. 382 КАС України за письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.
Заява, передбачена абзацом першим цієї частини, може бути подана не пізніше завершення судових дебатів, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження - не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Приписи ч. 1 ст. 382 КАС України кореспондують з закріпленими у п. 4-1 ч. 6 ст. 246 КАС України приписами, згідно з якими, у разі необхідності у резолютивній частині також вказується здійснення судового контролю, передбаченого частинами п'ятою, шостою статті 382 цього Кодексу.
Отже, судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може встановити під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, та накладенням штрафу на керівника у разі відмови у прийнятті звіту.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Суд зауважує, що правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.
При цьому, аби застосувати спосіб судового контролю, суд повинен мати обґрунтовані сумніви у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення, що відповідає позиції Верховного Суду, наведеній, зокрема, у постановах від 03.04.2019 по справі №820/4261/18, від 09.07.2019 по справі №826/17587/18, від 22.08.2019 по справі №522/10140/17, від 22.12.2020 по справі №440/1810/19, від 25.02.2021 по справі №640/13599/20, від 30.03.2021 по справі №580/3376/20, від 27.04.2021 по справі №460/418/20, від 13.09.2021 по справі №20/3888/21, від 02.12.2021 по справі №808/1156/18.
З урахуванням наведеного, враховуючи, що позивачем не наведено обґрунтувань та не надано доказів, що підтверджують необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення, визначеного ст. 382 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення такого судового контролю за виконанням судового рішення у даній справі, а тому відповідна вимога позивача задоволенню не підлягає.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у місті Києві на користь АТ «Юнекс Банк» 2270 грн сплаченого ним судового збору.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у місті Києві щодо неподання до Головного управління Державної казначейської служби у місті Києві висновку про повернення надміру сплачених АТ «Юнекс Банк» сум грошових зобов'язань у розмірі 1224067,48 грн.
Зобов'язати Головне управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ 4116011, вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116) подати до Головного управління Державної казначейської служби у місті Києві висновок про необхідність повернення АТ «Юнекс Банк» (код ЄДРПОУ 20023569, вул. Васильківська, буд. 14,м. Київ, 03040) надміру сплачених сум платежів з податку на прибуток в загальному розмірі 1224067,48 грн, шляхом перерахування коштів за напрямом: на бюджетний рахунок для погашення грошового зобов'язання та/або боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, а саме перерахувати кошти у розмірі 1224067,48 грн в рахунок сплати наступних платежів податку на доходи фізичних осіб.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ 4116011, вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116) на користь Акціонерного товариства «Юнекс Банк» (код ЄДРПОУ 20023569, вул. Васильківська, буд. 14, м. Київ, 03040) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Гомельчук С.В.