Рішення від 30.05.2025 по справі 280/2258/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року Справа № 280/2258/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання протиправними дій, скасування постанови, наказу, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - відповідач 2), у якій позивач просить суд:

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття, ОСОБА_1 , на військовий облік.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчинені 08.02.2025, щодо примусового направлення, ОСОБА_1 , на медичний огляд до Військово-лікарської комісії КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, з метою визначення придатності до військової служби.

Визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії від 08.02.2025 року (вхідний № 4471 1 від 08.02.2025 року), згідно якої, ОСОБА_1 , визнаний придатним до військової служби.

Визнати протиправним та скасувати наказ т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 34 від 08.02.2025, в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що взяття на військовий облік, медичний огляд Військово-лікарською комісією (ВЛК) та призов на військову службу здійснені з грубими порушеннями законодавства України, чим суттєво порушені його законні права та інтереси. При взятті на військовий облік відповідач 1 не врахував ту обставину, що вироком Апеляційного суду м.Києва від 25.04.2007 позивач засуджений за п.10 ч.2 ст. 115, ч.4 ст. 152, ч.2 ст. 185, ст.ст.70, 71 Кримінального кодексу України до 13-ти років позбавлення волі, відбував покарання у місцях позбавлення волі, звільнений 07.03.2017 згідно ухвали Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 24.02.2017 умовно-достроково на невідбутий строк, що складає 2 роки 1 місяць. На території Пологівського району Запорізької області позивач не проживав і не був зареєстрований та станом на 07.02.2025 не вчиняв жодних дій, які б могли бути підставою для зміни місця військового обліку з ІНФОРМАЦІЯ_3 на ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заяву від 08.02.2025 про взяття на військовий облік позивач не підписував. Відповідач 1, ставлячи позивача на військовий облік примусово та за межами відповідної адміністративної території, діяв з грубими порушеннями вимог закону. Для проведення медичного огляду необхідним є наявність відповідного наказу чи розпорядження керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, проте, керівник відповідача 1 такий наказ чи розпорядження не видавав. Замість здійснення виклику за повісткою для проходження медичного огляду згідно зазначених положень законодавства, позивач примусово доставлений з цією метою працівниками відповідача 1 до приміщення відповідача 2. Дії відповідача 2, який без проведення медичного огляду виніс постанову про придатність до військової служби, здійснені з грубими порушеннями «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України". Після завершення медичного огляду та винесення протиправної постанови відповідачем 2 про придатність до військової служби, відповідач 1 в особі т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 видав наказ № 34 від 08.02.2025, згідно якого позивач призваний та направлений для проходження військової служби. Оскільки постанова відповідача 2, викладена у формі довідки від 08.02.2025, згідно якої позивач визнаний придатним до військової служби - є протиправною, відповідач 1 не мав правових підстав для мого призову та направлення для проходження військової служби, та видання наказу з цього приводу. Діюче законодавство надає право видавати накази від імені ТЦК та СП, які стосуються військовозобов'язаних, виключно керівнику відповідного ТЦК та СП, а не особі зі статусом "тимчасово виконуючого обов'язки". Позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 01 квітня 2025 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

04 квітня 2025 року до суду надійшло клопотання представника позивача про витребування доказів, а саме оригіналу заяви від 08.02.2025, складеної від імені ОСОБА_1 , про взяття на військовий облік.

Ухвалою суду від 11 квітня 2025 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 оригінал заяви від 08.02.2025, складеної від імені ОСОБА_1 , про взяття на військовий облік.

Відповідач 2 не погодився із заявленими позовними вимогами, 11 квітня 2025 року подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає наступне. ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області є постійно діючою позаштатною військово-лікарською комісією. Перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, ВЛК регіону чи ЦВЛК не приймали станом на відкриття провадження по справі, тому позивачем недотримано процедури оскарження довідки ВЛК і відсутні підстави для оскарження довідки ВЛК в судовому порядку. 08.02.2025 ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області за направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 №308, проведений медичний огляд гр. ОСОБА_1 , що підтверджує довідка №2732/2025-0310-1247. За результатами проходження військово-лікарської комісії гр. ОСОБА_1 видана довідка про придатність до військової служби. Під час проходження гр. ОСОБА_1 медичного огляду медичні документи, які б вплинули на прийняття рішення ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області позивачем не надавалися. Під час судового оскарження позивачем також не надані медичні документи, які б свідчили про стан здоров'я та непридатність до військової служби. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» знімаються з військового обліку тільки особи, які були направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру. Після відбуття покарання такі особи зобов'язані звернутись до ТЦК та СП та стати на військовий облік. Призову на військову службу підлягають особи, які мають судимість, судимість, яких була знята або погашена, а також чоловіки, які перебувають під слідством у статусі підозрюваного або обвинуваченого. Відповідач 2 просить у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

17 квітня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_5 до суду поданий відзив на позовну заяву. Відповідач 1 не згодний з позовом у повному обсязі з нижченаведених підстав. На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. 08.02.2025 у зв'язку з тим, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивача, за його заявою (наявна в матеріалах справи), було взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_1 видане направлення від 08.02.2025 № 447/1 для проходження медичного огляду військово-лікарської комісії з метою визначення ступеня придатності до військової служби. 08.02.2025 ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії в КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради, за результатами якої, згідно довідки військово-лікарської комісії від 08.02.2025 визнаний придатним до військової служби. Скарг на результати медичного огляду військово-лікарською комісією від ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходило. Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) від 08.02.2025 № 34 (наявний в матеріалах справи), солдата ОСОБА_1 призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період до військової частини НОМЕР_1 . Повноваження на підписання зазначеного наказу тимчасово-виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковником ОСОБА_2 підтверджуються наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по стройовій частині) від 09.12.2024 № 360. Заяв від ОСОБА_1 щодо отримання ним відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією згідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та скарг щодо незаконного призову на військову службу за мобілізацією на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходило. Під час призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації в особливий період, в ІНФОРМАЦІЯ_7 була відсутня інформація про його засудження за ч. 2 ст. 115, ч. 4 ст. 152, ч. ст. 185 Кримінального кодексу України. Відповідний вирок суду був отриманий представником позивача в березні 2025 року, вже після призову ОСОБА_1 на військову службу. ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідності до норм чинного законодавства. У задоволенні позову відповідач 1 просить відмовити в повному обсязі.

23 квітня 2025 року на виконання ухвали суду відповідачем 1 наданий оригінал заяви від 08.02.2025, складеної від імені ОСОБА_1 , про взяття на військовий облік.

05 травня 2025 року до суду надійшло клопотання позивача про долучення доказів, а саме розширені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сформовані 24.04.2025 у мобільному застосунку "Резерв+".

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

08.02.2025 позивач, яким перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 , за заявою від 08.02.2025 взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області 08.02.2025 за направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 №308, проведений медичний огляд ОСОБА_1 , за результатами проходження військово-лікарської комісії видана довідка про придатність до військової служби.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) від 08.02.2025 № 34, солдата ОСОБА_1 призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період до військової частини НОМЕР_1 .

Вважаючи дії відповідача 1 щодо взяття на військовий облік, примусового направлення на медичний огляд та наказ в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період протиправними, а також протиправною постанову відповідача 2 про визнання придатним до військової служби, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан.

В подальшому воєнний стан було продовжено. На час розгляду справи воєнний стан триває.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).

У статті 1 Закону № 3543-XII містяться визначення понять «мобілізація» та «особливий період», відповідно до яких:

мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Загальна мобілізація, згідно з ч. 2 ст. 4 Закону № 3543-XII, проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 3543-XII вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.

Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ закріплені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до частин третьої, четвертої вищезазначеної статті під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. (частини перша-друга статті 1 Закону)

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII)

Згідно з частиною 9 статті першої № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону № 2232-XII Збройні Сили України та інші військові формування не можуть комплектуватися особами, які мають судимість за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засудженими службовими особами, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

За приписами ч.4 ст.39 Закону № 2232-ХІІ на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище.

Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

Згідно з п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ в редакції, що була чинною до 17.05.2024 включно, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

11.04.2024 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» за № 3633-ІХ, який набрав чинності 18.05.2024 (далі - Закон № 3633-ІХ).

Так, вищевказаним Законом № 3633-ІХ внесені зміни до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та ч. 6 ст. 37 викладено в новій редакції, а саме, зазначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Таким чином, станом на дату відновлення позивача на військовому обліку частина 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ не містила такої підстави для виключення з військового обліку, як попереднє засудження особи до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно пункту 4 розділу «Загальні питання» Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі - Порядок №560), на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:

особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України “Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;

особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;

особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, що засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище. Зазначені особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин;

підозрювані або обвинувачені особи, які під час досудового розслідування або судового розгляду тримаються під вартою, крім тих, що підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 186, 187, 189, 255, 255-1, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426-433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України. Зазначені особи, стосовно яких скасовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, повинні невідкладно, але не пізніше 48 годин з дня оголошення ухвали про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, з'явитися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання;

підозрювані або обвинувачені особи, до яких під час досудового розслідування або судового розгляду застосовано інший захід, ніж запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, крім тих, що підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 186, 187, 189, 255, 255-1, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426-433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ухвали слідчого судді про скасування запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 37 взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України на військовий облік військовозобов'язаних які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

З огляду на наведені вище положення Закону № 2232-ХІІ та Порядку № 560, з 18.05.2024 особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, підлягають взяттю на військовий облік.

Таким чином, доводи позивача з приводу того, що оскільки він був виключений з військового обліку, то не міг бути взятий на військовий облік є необґрунтованими.

Суд наголошує, що законодавство не передбачає збереження стану (статусу) виключення з військового обліку для осіб, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Водночас такі особи підлягають взяттю на військовий облік, зокрема військовий облік військовозобов'язаних, на загальних підставах, передбачених ч. 1 ст. 37 Закону № 2232-XII, якщо відсутні передбачені діючою редакцією ч.6 ст. 37 Закону №2232-XII підстави для виключення з військового обліку.

Судом встановлено відповідно до тимчасового посвідчення № 1/32 від 10.01.2022, позивач визнаний придатним до військової служби медичною комісією 2 відділу у м. ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стосовно доводів позивача про відсутність факту проживання та реєстрації на території Пологівського району Запорізької області станом на 07.02.2025 та не вчинення жодних дій, які б могли бути підставою для зміни місця військового обліку з ІНФОРМАЦІЯ_3 на ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд враховує таке.

Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.

Повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки визначені Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154).

За змістом п.8 Положення №154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є, зокрема, виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком військовозобов'язаних на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку.

Пунктом 3 Порядку №560 встановлено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Відповідно до п.81 Порядку №560 у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Таким чином, положення пункту 81 Порядку №560 передбачають можливість призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку із постановленням на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов.

Доводи позивача щодо відсутності підстав для взяття його на облік не за місцем проживання спростовуються положеннями п.81 Порядку №560, який прямо встановлює правову можливість здійснення такого обліку територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, що проводять призов.

Разом з тим, як встановлено судом, згідно з вироком Апеляційного суду м. Києва від 25.04.2007 позивач засуджений за п.10 ч.2 ст. 115, ч.4 ст. 152, ч.2 ст. 185, ст.ст.70, 71 Кримінального кодексу України до 13-ти років позбавлення волі, відбував покарання у місцях позбавлення волі, звільнений 07.03.2017 згідно ухвали Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 24.02.2017 умовно-достроково на невідбутий строк, що складає 2 роки 1 місяць.

Таким чином, позивач засуджений вчинення злочину, передбаченого п.10 ч.2 ст. 115, ч.4 ст. 152, ч.2 ст. 185, а тому на нього поширюються виключення, наведені у ч.2 ст.4, ч.4 ст.39 Закону №2232-ХІІ та п.4 Порядку №560, а саме вчинення умисного вбивства поєднаного із зґвалтуванням, судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1 Кримінального кодексу України, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Відтак, відповідно до діючого на момент призову позивача законодавства позивач не підлягав мобілізації, оскільки був засуджений за скоєння злочину (вчинення умисного вбивства поєднаного із зґвалтуванням).

Відповідач у відзиві пояснив, що під час призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації в особливий період, в ІНФОРМАЦІЯ_7 була відсутня інформація про його засудження за ч. 2 ст. 115, ч. 4 ст. 152, ч. ст. 185 Кримінального кодексу України. Відповідний вирок суду був отриманий представником позивача в березні 2025 року, вже після призову ОСОБА_1 на військову службу.

Як передбачає пункт 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів) на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку); звертаються до Національної поліції або її територіальних підрозділів щодо надання відомостей стосовно призовників про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості.

Таким чином, саме на відповідача покладено функції щодо військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, здійснення мобілізаційних заходів, в тому числі, визначення осіб, які не підлягають мобілізації в силу закону.

Суд звертає увагу, що у наданому до матеріалів справи військово-обліковому документі Резерв +, було зазначено, що позивач невійськовозобов'язаний.

Проте, здійснюючи призов позивача на військову службу під час мобілізації, в особливий період, відповідач 1 не пересвідчився, чи підлягає призову позивач та чи є законодавчі обмеження щодо його призову.

З врахуванням вищевикладеного слід дійти висновку, що наказ т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №34 від 08.02.2025, в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період прийнятий з порушенням вимог чинного законодавства, отже є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо доводів позовної заяви про неправомірне направлення позивача на ВЛК, суд враховує наступне.

Частина п'ята статті 22 Закону № 3543-XII визначає, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Питання медичного огляду регулюється розділом ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення №402).

Пункт 1.1. Розділу ІІ Положення №402 передбачає, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення, яке формується в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, або у паперовій формі за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560. Медичний огляд проводиться ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

Направлення у паперовій формі реєструється в журналі реєстрації направлень на ВЛК, виданих резервістам та військовозобов'язаним для проходження медичного огляду за формою, наведеною у додатку 12 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, та видається військовозобов'язаному під особистий підпис.

Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП. (пункт 3.1. Розділу ІІ Положення №402)

Судом встановлено, що ВЛК КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області 08.02.2025 за направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 №308, проведений медичний огляд позивача, за результатами проходження військово-лікарської комісії видана довідка про придатність до військової служби.

Таким чином, відповідачем 1 правомірно здійснене направлення позивача на медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби як військовозобов'язаного.

Перевіряючи правомірність оскаржуваної позивачем постанови Військово-лікарської комісії КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії від 08.02.2025 року (вхідний № 4471 1 від 08.02.2025 року), згідно якої, ОСОБА_1 , визнаний придатним до військової служби, суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; визначення ступеня придатності до військової служби.

Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення № 402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Відповідно до пункту 2.4.10 Положення № 402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку, тому суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ.

Так, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 зазначив про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення № 402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. Для цього військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом із цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток.

У будь-якому разі при наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності до військової служби, він мав право звернутися до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідної постанови або до суду.

В межах розгляду цієї справи судом не встановлено, що позивачем оскаржений висновок про придатність його до військової служби до Центральної ВЛК.

Позивачем у позовній заяві вказано про непроведення відповідачем 2 медичного огляду при винесенні постанови про придатність до військової служби.

Суд зазначає, що проведення обов'язкових попередніх досліджень є невід'ємною частиною процедури медичного огляду, встановленою Положенням № 402.

Метою цих досліджень є отримання об'єктивних даних про стан здоров'я особи, які необхідні лікарям-спеціалістам ВЛК для прийняття обґрунтованого висновку про ступінь придатності до військової служби.

Однак, сам по собі факт відсутності записів про всі обов'язкові дослідження у Картці обстеження, хоча і є недоліком ведення медичної документації, не може автоматично та беззаперечно свідчити про те, що огляд лікарями-спеціалістами був проведений настільки поверхово, що унеможливило встановлення дійсного стану здоров'я позивача, або що висновок ВЛК є очевидно необґрунтованим.

Позивач, окрім посилання на відсутність записів про аналізи, не надав суду доказів наявності у нього на момент огляду 08.02.2025 таких захворювань, які б могли бути виявлені лише за результатами зазначених лабораторних чи інструментальних досліджень і які б безумовно вплинули на висновок про його придатність.

Картка обстеження та медичного огляду містить записи та підписи лікарів-спеціалістів (хірурга, терапевта, невропатолога, психіатра, офтальмолога, ЛОРа, стоматолога, дерматолога), які оглянули позивача.

Кожен з них зробив свій висновок щодо стану здоров'я за своєю спеціальністю.

На підставі цих оглядів та наявних даних прийнято рішення ВЛК, оформлене Довідкою ВЛК (вхідний № 4471 1 від 08.02.2025).

Хоча непроведення повного комплексу обов'язкових попередніх досліджень є процедурним недоліком, для скасування рішення ВЛК позивач мав би довести, що цей недолік був настільки істотним, що безпосередньо вплинув на правильність та обґрунтованість висновку про його придатність до військової служби.

Наприклад, якби позивач надав докази, що у нього на той час існувало приховане захворювання, яке могло бути виявлене лише за допомогою обов'язкових аналізів і яке б змінило категорію придатності. Таких доказів позивачем суду не надано.

За таких обставин, суд не знаходить достатніх підстав для висновку про те, що постанова Військово-лікарської комісії КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії від 08.02.2025 року (вхідний № 4471 1 від 08.02.2025) є очевидно протиправною та необґрунтованою, щоб підлягати скасуванню.

На думку суду, позивач не надав достатніх доказів на підтвердження того, що відсутність записів про всі аналізи в Картці обстеження призвела до прийняття ВЛК неправильного по суті рішення про його придатність.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити що позивач не позбавлений права звернутись до керівництва військової частини з рапортом про проходження повторного ВЛК або необхідних додаткових медичних обстежень.

Також суд вважає за необхідне враховувати, правову позицію викладену Верховним Судом в постанові від 05.02.2025 у справі №160/2592/23, згідно до якої «процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу…. факт непроходження медичного огляду під час призову не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення з військової служби відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».»

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання протиправними дій, скасування постанови, наказу, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 34 від 08.02.2025, в частині призову ОСОБА_1 та направлення для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ),

Відповідач 1 - ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ),

Відповідач 2 - Військово-лікарська комісія Комунального некомерційного підприємства «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (вул.Лікарняна, буд. 18, м.Запоріжжя, 69089; код ЄДРПОУ 02006722)

Повне судове рішення складено 30.05.2025.

Суддя Б.В. Богатинський