03 червня 2025 рокуСправа №160/9388/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою приватного акціонерного товариства «Криворізький завод гірничого обладнання» до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
31 березня 2025 року представник приватного акціонерного товариства «Криворізький завод гірничого обладнання» через систему «Електронний суд» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в особі Комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме, Рішення №12235751/31550176 від 20.12.2024, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 18.12.2023;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 18.12.2023, що складена приватним акціонерним товариством «Криворізький завод гірничого обладнання», датою її фактичного отримання.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що на виконання вимог статті 201 Податкового кодексу України приватним акціонерним товариством «Криворізький завод гірничого обладнання» 18 грудня 2023 року було складено податкову накладну №2 та 17.01.2024 року направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно квитанції №9374575830 від 17 січня 2024 року, податкова накладна була доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрація зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Обсяг постачання товару/послуги 8414, 8426 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Приватним акціонерним товариством «Криворізький завод гірничого обладнання» було направлено до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області додаткові пояснення до податкової накладної №2 від 18.12.2023 року.
Однак, комісія Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийняла рішення №12235751/31550176 від 20.12.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 18.12.2023 року, з підстав «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
Приватне акціонерне товариство «Криворізький завод гірничого обладнання» вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №12235751/31550176 від 20.12.2024 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2 від 18.12.2023 року, оскільки позивачем були надані контролюючому органу всі необхідні (первинні) документи, що підтверджують правомірність складання спірної податкової накладної, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31 березня 2025 року для розгляду адміністративної справи №160/9388/25 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
21 квітня 2025 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№20331/25, в якому представник відповідача-1 з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
ПАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» обліковується як платник за основним місцем обліку в ГУ ДПС У Дніпропетровській області (Саксаганський р-н), основний вид діяльності 28.92 - Виробництво машин і устаткування для добувної промисловості та будівництва.
Згідно даних 20-ОПП обліковується 7 об'єктів: 5 буфетів, відділ кулінарії, їдальня, чисельність - 34 особи, середня заробітна плата 2587,25 гривень.
Згідно даних ЄРПН ПАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» подано на реєстрацію податкову накладну в адресу контрагента - покупця ТОВ «Запорізький ливарно-механічний завод» (32729463) №2 від 18.12.2023 на загальну суму 5 359 566,00 грн., у т.ч ПДВ - 893 261,00 грн., номенклатура товарів/послуг - Кран бруківки електричний КМЕ 020/5т Н 34 м H22.5м, Станція компресорна ВВУ-6/7 У3, Установка компресорна ВВ-50/8 В У3, Установка компресорна ВВ-32/8 А1 У3, Компресор НВЗ-15/0,7У3.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 18.12.2023 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8414, 8426 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено рішення від 20.12.2024 №12235751/31550176 щодо відмови у реєстрації податкової накладної, у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, а саме: з ненаданням документів щодо підтвердження відповідності продукції та транспортування.
За результатами розгляду скарги № 9000082395 від 02.01.2025 комісією центрального рівня прийнято рішення №2745/31550176/2 від 14.01.2025 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 18.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Крім того, ПрАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» не внесено до переліку ризикових.
З урахуванням викладеного, представник відповідача-1 просив відмовити в задоволенні позовних вимог приватного акціонерного товариства «Криворізький завод гірничого обладнання».
21 квітня 2025 року на адресу суду від представника ДПС України надійшов відзив на позовну заяву вх.№20349/25, в якому представник відповідача-2 з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Пункт 12 Порядку 1246 встановлює, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200.1.3 і 200.1.9 статті 200.1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Тобто, Порядок 1246 визначає критерії, яким повинна відповідати податкова накладна, та в обов'язковому порядку повинна пройти перевірки у разі її надходження до ЄРПН.
Для ухвалення рішення про зобов'язання ДПС зареєструвати податкову накладну, суд повинен перевірити саме той факт, що податкова накладна, яка була подана позивачем, відповідає всім критеріям, відповідно до пункту 12 Порядку 1246 її можливо зареєструвати у ЄРПН.
При цьому така перевірка здійснюється податковим органом автоматично і судом не може бути проведена.
Отже, суд у разі ухвалення рішення про зобов'язання податковий орган зареєструвати податкову накладну, фактично візьме на себе повноваження суб'єкта владних повноважень (відповідача у справі), до компетенції якого, у даному випадку, віднесено розгляд пояснень та документів, здійснення автоматичної перевірки податкових накладних та/або розрахунку коригування в ЄРПН.
З урахуванням викладеного, представник відповідача-2 просив відмовити в задоволенні позовних вимог приватного акціонерного товариства «Криворізький завод гірничого обладнання».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року в задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд адміністративній справи №160/9388/25 за правилами загального позовного провадження та про розгляд справи за правилами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні з повідомленням сторін - відмовлено.
09 травня 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника приватного акціонерного товариства «Криворізький завод гірничого обладнання» надійшла відповідь на відзив вх.№24313/25, в якій представник позивача, керуючись приписами передбаченими статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, надає відповідь на ідентичні відзиви відповідачів, зазначивши наступне.
18 грудня 2024 року на підтвердження реальності господарської операції позивач додатково надіслав до податкового органу копії наступних документів:
- видаткову накладну №50908 від 18.12.23; рахунок № 0000050908 від 18.12.23; договір № 8/2023/1031-23 на придбання товарів від 22.09.23; специфікація № 3 від 18.12.2023 до договору № 8/2023/1031-23; ОСВ по рахунку 361 за 12.2023, що підтверджує формування заборгованості.
Вказані документи підтверджують факт продажу 18.12.2023 товарів ТОВ «Запорізький ливарно-механічний завод»» на підставі договору № 8/2023/1031-23.
- видаткову накладну № 81416898 від 25.12.15; рахунок № 90646886 від 25.12.15; довіреність № 59 від 24.12.15(Бурчак Н.Є.); договір №ТК 4094-089 (на придбання запчастин) від 30.07.15; специфікація №4 від 24.12.2015 до договору №ТК 4094-089 (на придбання запчастин) від 30.07.15; ОСВ по рахунку 631 за грудень 2016, що підтверджує формування заборгованості.
Вказані документи підтверджують факт придбання 25.12.2015 товарів у ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» на підставі договору №ТК 4094-089.
- видаткову накладну №82269960 від 29.09.16; рахунок № 91179458 від 29.09.16; довіреність № 1776 від 29.09.16 (Бурчак Н.Є.); договір № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.15; специфікація № 7 від 29.09.2016 до договору № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.15; ОСВ по рахунку 631 за вересень 2016, що підтверджує формування заборгованості.
Вказані документи підтверджують факт придбання 29.06.2016 товарів у ПАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» на підставі договору № 887.
Зазначені документи підтверджують реальність господарських операцій з придбання та продажу ТМЦ.
Крім того, відповідачами в повідомленні №12182095/31550176, рішенні №12235751/31550176 від 20.12.2024, рішенні від 14.01.2025 року за результатами розгляду скарги щодо рішення №12235751/31550176 не наведено аргументів/пояснень/доказів які б підтверджували нереальність господарських операції позивача як з придбання ТМЦ в 2015-2016 роках так й подальшої їх реалізації в 2023 році.
З урахуванням того, що відповідачі не надали жодного доказу або аргументу, який би спростовував документи (докази) надані позивачем, рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №12235751/31550176 від 20.12.2024 року є таким що не відповідає критеріям, які встановлені до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 2 ст. 2 КАС України.
Представник позивача також звернув увагу, що ПрАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» не внесено до переліку ризикових, що не заперечується відповідачами.
З урахуванням викладеного, представник позивача просить задовольнити позовні вимоги ПрАТ «Криворізький завод гірничого обладнання».
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Приватне акціонерне товариство «Криворізький завод гірничого обладнання» - позивач, код ЄДРПОУ 31550176, місце реєстрації: вул. Заводська, буд.1, місто Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50057.
ПАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» обліковується як платник за основним місцем обліку в ГУ ДПС У Дніпропетровській області (Саксаганський р-н), основний вид діяльності 28.92 - Виробництво машин і устаткування для добувної промисловості та будівництва.
Згідно даних 20-ОПП обліковується 7 об'єктів: 5 буфетів, відділ кулінарії, їдальня, чисельність - 34 особи, середня заробітна плата 2587,25 гривень.
Згідно даних ЄРПН ПрАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» подано на реєстрацію податкову накладну в адресу контрагента - покупця ТОВ «Запорізький ливарно-механічний завод» (32729463) №2 від 18.12.2023 на загальну суму 5 359 566,00 грн., у т.ч ПДВ - 893 261,00 грн., номенклатура товарів/послуг - Кран бруківки електричний КМЕ 020/5т Н 34 м H22.5м, Станція компресорна ВВУ-6/7 У3, Установка компресорна ВВ-50/8 В У3, Установка компресорна ВВ-32/8 А1 У3, Компресор НВЗ-15/0,7У3.
Згідно квитанції №9374575830 від 17 січня 2024 року, податкова накладна була доставлена до ДПС України, документ збережено, реєстрація зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України. Обсяг постачання товару/послуги 8414, 8426 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
09 грудня 2024 року ПрАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» надіслано до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області України повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №2 від 18.12.2023 року додавши до пояснень:
- видаткова накладна № 50908 від 18.12.2023 року;
- рахунок № 50908 від 18.12.2023 року;
- договір № 8/2023/1031-23 на придбання товарів від 22.09.2023 року;
- специфікація № 3 від 18.12.2023 року до договору № 8/2023/1031-23;
- ОСВ по рахунку 361 за 12.2023 року, що підтверджує формування заборгованості;
- видаткова накладна № 81416898 від 25.12.2015 року;
- рахунок № 90646886 від 25.12.2015;
- довіреність № 59 від 24.12.2015 (Бурчак Н.Є.);
- договір №ТК 4094-089 (на придбання запчастин) від 30.07.2015 року;
- специфікація №4 від 24.12.2015 до договору №ТК 4094-089 від 30.07.2015 року;
- ОСВ по рахунку 631 за грудень 2015, що підтверджує формування заборгованості;
- видаткова накладна № 82269960 від 29.09.2016 року;
- рахунок № 91179458 від 29.09.2016 року;
- довіреність № 1776 29.09.2016 року ( ОСОБА_1 );
- договір № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.2015 року;
- специфікація № 7 від 29.09.2016 року до договору № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.2015.
- ОСВ по рахунку 631 за вересень 2016 року, що підтверджує формування заборгованості.
11 грудня 2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області України повідомленням №12182095/31550176 витребувано в позивача перелік додаткових документів, а саме: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкові накладній, первинні документи щодо постачання/придбання товарів, транспортування продукції, документи, що підтвердження відповідності продукції, наявність яких передбачена договором, декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідальності.
18 грудня 2024 року на підтвердження реальності господарської операції ПрАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» додатково надіслано до податкового органу копії наступних документів:
- видаткову накладну №50908 від 18.12.23; рахунок № 0000050908 від 18.12.23; договір № 8/2023/1031-23 на придбання товарів від 22.09.23; специфікація № 3 від 18.12.2023 до договору № 8/2023/1031-23; ОСВ по рахунку 361 за 12.2023, що підтверджує формування заборгованості;
- видаткову накладну № 81416898 від 25.12.15; рахунок № 90646886 від 25.12.15; довіреність № 59 від 24.12.15(Бурчак Н.Є.); договір №ТК 4094-089 (на придбання запчастин) від 30.07.15; специфікація №4 від 24.12.2015 до договору №ТК 4094-089 (на придбання запчастин) від 30.07.15; ОСВ по рахунку 631 за грудень 2016, що підтверджує формування заборгованості;
- видаткову накладну №82269960 від 29.09.16; рахунок №91179458 від 29.09.16; довіреність № 1776 від 29.09.16 (Бурчак Н.Є.); договір № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.15; специфікація № 7 від 29.09.2016 до договору № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.15; ОСВ по рахунку 631 за вересень 2016, що підтверджує формування заборгованості.
За результатами розгляду долучених документів, Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення від 20.12.2024 №12235751/31550176 щодо відмови у реєстрації податкової накладної, у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, а саме: з ненаданням документів щодо підтвердження відповідності продукції та транспортування.
За результатами розгляду скарги №9000082395 від 02.01.2025 комісією ДПС України прийнято рішення №2745/31550176/2 від 14.01.2025 року про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 18.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Приватне акціонерне товариство «Криворізький завод гірничого обладнання» вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №12235751/31550176 від 20.12.2024 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2 від 18.12.2023 року, оскільки позивачем були надані контролюючому органу всі необхідні (первинні) документи, що підтверджують правомірність складання спірної податкової накладної, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з пунктом 197.1 статті 197 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, який набрав чинності з 01.02.2020 року.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/ розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Так, реєстрацію податкової накладної позивача зупинено з тих підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг відсутні в таблиці даних податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
У вказаній квитанції запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Оцінюючи наведені в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної підстави контролюючого органу, суд зазначає, що у додатку 3 до Порядку №1165, визначено критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема, відповідно до пункту 1 відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
З урахуванням положень наведених норм, суд звертає увагу, що у разі зупинення реєстрації податкових накладних на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.
Як вбачається зі змісту квитанції про зупинення реєстрації складеної позивачем податкової накладної, контролюючий орган вказав, що господарська операція платника податків відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Суд зазначає, що зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Натомість, надіслана позивачеві квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Таким чином, під час зупинення реєстрації податкової накладної відповідач-1 застосував критерії ризиковості здійснення операцій до податкових накладних, що не відповідає приписам пунктів 6, 7 Порядку №1165 та свідчить про відсутність обґрунтованих підстав для зупинення реєстрації податкової накладної.
Крім того, суд зазначає, що відповідачем-1 не підтверджено факт виявлення під час моніторингу об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з постачання товару, дані про який зазначено в податкових накладних, та/або ймовірності уникнення позивачем виконання свого податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 11 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 18.12.3023 року, щодо якої заявлено позовні вимоги.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області за наслідком проведеного моніторингу зупинено реєстрацію зазначених податкових накладних та запропоновано позивачеві надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Суд під час прийняття рішення по справі враховує наступне.
09 грудня 2024 року ПрАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» надіслано до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області України повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №2 від 18.12.2023 року додавши до пояснень:
- видаткова накладна № 50908 від 18.12.2023 року;
- рахунок № 50908 від 18.12.2023 року;
- договір № 8/2023/1031-23 на придбання товарів від 22.09.2023 року;
- специфікація № 3 від 18.12.2023 року до договору № 8/2023/1031-23;
- ОСВ по рахунку 361 за 12.2023 року, що підтверджує формування заборгованості;
- видаткова накладна № 81416898 від 25.12.2015 року;
- рахунок № 90646886 від 25.12.2015;
- довіреність № 59 від 24.12.2015 (Бурчак Н.Є.);
- договір №ТК 4094-089 (на придбання запчастин) від 30.07.2015 року;
- специфікація №4 від 24.12.2015 до договору №ТК 4094-089 від 30.07.2015 року;
- ОСВ по рахунку 631 за грудень 2015, що підтверджує формування заборгованості;
- видаткова накладна № 82269960 від 29.09.2016 року;
- рахунок № 91179458 від 29.09.2016 року;
- довіреність № 1776 29.09.2016 року ( ОСОБА_1 );
- договір № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.2015 року;
- специфікація № 7 від 29.09.2016 року до договору № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.2015.
- ОСВ по рахунку 631 за вересень 2016 року, що підтверджує формування заборгованості.
11 грудня 2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області України повідомленням №12182095/31550176 витребувано в позивача перелік додаткових документів, а саме: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкові накладній, первинні документи щодо постачання/придбання товарів, транспортування продукції, документи, що підтвердження відповідності продукції, наявність яких передбачена договором, декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідальності.
18 грудня 2024 року на підтвердження реальності господарської операції ПрАТ «Криворізький завод гірничого обладнання» додатково надіслав до податкового органу копії наступних документів:
- видаткову накладну №50908 від 18.12.23; рахунок № 0000050908 від 18.12.23; договір № 8/2023/1031-23 на придбання товарів від 22.09.23; специфікація № 3 від 18.12.2023 до договору № 8/2023/1031-23; ОСВ по рахунку 361 за 12.2023, що підтверджує формування заборгованості.
Вказані документи підтверджують факт продажу 18.12.2023 товарів ТОВ «Запорізький ливарно-механічний завод»» на підставі договору № 8/2023/1031-23.
- видаткову накладну № 81416898 від 25.12.15; рахунок № 90646886 від 25.12.15; довіреність № 59 від 24.12.15(Бурчак Н.Є.); договір №ТК 4094-089 (на придбання запчастин) від 30.07.15; специфікація №4 від 24.12.2015 до договору №ТК 4094-089 (на придбання запчастин) від 30.07.15; ОСВ по рахунку 631 за грудень 2016, що підтверджує формування заборгованості.
Вказані документи підтверджують факт придбання 25.12.2015 товарів у ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» на підставі договору №ТК 4094-089.
- видаткову накладну №82269960 від 29.09.16; рахунок № 91179458 від 29.09.16; довіреність № 1776 від 29.09.16 (Бурчак Н.Є.); договір № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.15; специфікація № 7 від 29.09.2016 до договору № 887 (на придбання запчастин) від 28.07.15; ОСВ по рахунку 631 за вересень 2016, що підтверджує формування заборгованості.
Проте, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржуване рішення містять лише загальне твердження «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку» без конкретизації, які саме документи складено з порушенням законодавства, які документи не надано, що не дозволяють приймати їх до податкового і бухгалтерського обліку та не конкретизовано, які саме документи не надано на підтвердження яких операцій.
Рішення суб'єкта владних повноважень не містить чіткого визначення підстав та мотивів для прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, що свідчить про їх необґрунтованість.
Таким чином, оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують підставу для реєстрації податкової накладної, а отже контролюючий орган не мав правових підстав для відмови позивачеві в реєстрації податкової накладної №2.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних реєстрації №12235751/31550176 від 20.12.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 18.12.2023 року на суму 5 359 566,00 грн., в тому числі ПДВ 893 261,00 грн., прийняте не в спосіб визначений законом, а отже, є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №2 від 18.12.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Так, відповідачем-2 у відзиві на позовну заяву вказано, що вимоги щодо зобов'язання зареєструвати податкові накладні є дискреційними повноваженнями відповідача.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто, законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
При цьому, суд зазначає, що дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
У разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Відповідно до Рекомендацій Ради Європи №R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Кабінетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.
Відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Згідно з абзацом 3 пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі», суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.
Крім того, суд зазначає, що Постановою Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року №21-1465а15 встановлено, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Положеннями Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
У разі задоволення позову суду надано право прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
З викладеного вбачається, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Крім того, суд зазначає, що Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Отже, відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання ДПС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваними рішеннями.
У даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання ДПС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 18.12.2023 року є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
При цьому, відповідно до пунктів 19 та 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до Державної фіскальної служби відповідного рішення суду).
У разі надходження до Державної фіскальної служби рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).
Таким чином, для відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне, зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №2 від 18.12.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення адміністративного позову приватного акціонерного товариства «Криворізький завод гірничого обладнання».
Щодо розподілу судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою сплачено суму судового збору в розмірі 2422,40 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією АТ "ПУМБ" №1121050 від 11 березня 2025 року.
А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь приватного акціонерного товариства «Криворізький завод гірничого обладнання» (код ЄДРПОУ 31550176) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов приватного акціонерного товариства «Криворізький завод гірничого обладнання» до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12235751/31550176 від 20.12.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 18.12.2023 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 18.12.2023 року, складену приватним акціонерним товариством «Криворізький завод гірничого обладнання» (код ЄДРПОУ 31550176), датою її подання.
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства «Криворізький завод гірничого обладнання» (код ЄДРПОУ 31550176) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник