Справа № 716/522/25
02.06.2025 Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючої судді Пухарєвої О.В.,
за участю секретаря судових засідань Кульки О.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Заставна в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Морар В.М., звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 із зазначеним адміністративним позовом. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 13.03.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 виніс постанову № 1218 відносно позивача про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 00 грн за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Позивач вважає, що постанова про адміністративне правопорушення є протиправною та підлягає скасуванню, посилаючись на такі обставини. Позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 . 31.01.2025 він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою на отримання відстрочки, яку прийняли та вручили направлення на проходження ВЛК. В цей день відносно нього будо складено протокол № 6/112 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП. При складанні протоколу позивачу не було доведено зміст ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП. Підписи в протоколі він поставив за вказівкою посадової особи там, де він поставив «галочки». Прибувши до ІНФОРМАЦІЯ_2 у визначений в протоколі час та дату , позивач провів там близько двох годин, після чого до нього підійшла посадова особа та повідомила, що йому зателефонують коли буде готова постанова. 20.03.2025 йому зателефонували та 21.03.2025 позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де йому надали копію постанови № 1218 від 13.03.2025. Зазначену постанову позивач вважає протиправною з огляду на наступне:
-15.07.2024 він намагався оновити вій'ськово - облікові дані через електронний кабінет «Резерв+», однак йому не вдалося;
-з 11.03.2021 він має статус особи з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання безтерміново, отже про нього є відомості у центральному органі влади в електронному вигляді - про встановлення, зміну групи інвалідності;
-з 21.01.1994 його місце проживання не змінювалося, отже відомості про його місце проживання містяться в Єдиному державному демографічному реєстрі.
Крім цього вважає, що відповідач мав та має можливість отримати його персональні дані шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у томі числі публічними) базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Також позивач зазначає, що в оскаржувані постанові не вказано, яку саме інформацію, необхідну для уточнення його військово-облікових даних не можливо було отримати самостійно та які заходи вживалися для отримання цієї інформації.
З огляду на вище наведене, просить: постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 № 1218 від 13.03.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 17 000 грн визнати протиправною та скасувати; справу про адміністративне правопорушення закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП; стягнути з відповідача судові витрати по сплаті судового збору.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовні заяві, просив її задовольнити.
Представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи належним чином повідомленим про дату і місце розгляду справи, до суду не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Відзиву на позовну заяву суду не направив.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши та проаналізувавши письмові матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.
Судом встановлено, що 31.01.2025 відносно позивача ОСОБА_1 старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_4 капітаном ОСОБА_3 складено протокол № 6/112, відповідно до якого 31 січня 2025 року, о 08 год.10 хв. було встановлено факт порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, а саме що він не здійснив протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, звірку своїх персональних даних в Центрі надання адміністративних послуг, електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, чим порушив вимоги абз.7 ч.3 ст.1, абз.5 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вимоги Додаток 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зі змісту цього протоколу вбачається, що його складено у присутності ОСОБА_1 , останнім власноруч підписано, будь-яких заперечень, викладених у ньому обставин позивач не заявив, також його було ознайомлено з правами та обов'язками відповідно до ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП і повідомлено під підпис про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 30 хв. 13 березня 2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , кабінет №24.
У відповідності до положень ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 №154, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право, зокрема, розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 КУпАП, і накладати адміністративні стягнення.
У визначений протоколом по адмінправопорушення день, а саме 13.03.2025, начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 винесено постанову №1218 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП, якою на ОСОБА_1 , накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн за порушення ним вимог абзацу 3 підпункту 10-1 пункту 1 Додатку 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2023 №1487, а саме за те, що ОСОБА_1 протягом 60 днів у період часу з 18.05.2024 по 16.07.2024 під час дії воєнного стану не уточнив свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Постанова про адмінправопорушення містить посилання на докази, які стали підставою для її прийняття.
Відповідно до абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Також, згідно пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Положеннями п. 1 ч. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 3633-ІХ від 11.04.2024 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності 18 травня 2024 року, визначено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Частиною 3 ст.210 КУпАП передбачено, що вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, враховуючи вимоги абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», всі військовозобов'язані, крім тих що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Нормами вказаного Закону визначено 60-денний строк для уточнення облікових даних, останній день якого припадав на 16.07.2024.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно даних додатку "Резерв+" дата уточнення даних ОСОБА_1 - 31.01.2025 року (а.с.12).
Також суд наголошує, що чинним законодавством передбачено три способи, якими громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме:
- через центр надання адміністративних послуг;
- через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
- у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Оскільки, як вбачається з протоколу та оскаржуваної постанови та встановлено судом, що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, під час дії воєнного стану не уточнив впродовж 60-ти днів з дня набрання чинності Указу Президента про оголошення мобілізації свої персональні дані, що є його обов'язком, через Центр комплектування, електронний кабінет або в Центрі з наданням адміністративних послуг, чим порушив вимоги додатку №2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів в редакції від 11.07.2024 року, що затверджені постановою КМУ №1487, суд вважає що такі дії його вірно кваліфіковані відповідачем за ч. 3 ст. 210 КУпАП, всі обставини скоєння адміністративного правопорушення та його суть викладені відповідачем відповідно до її диспозиції.
Крім того, зі змісту позову вбачається, що позивач не заперечує факту неуточнення ним своїх військово-облікових даних.
Жодних належних доказів на спростування вказаних вище обставин ОСОБА_1 не надав.
Посилання позивача на неврахування відповідачем примітки до статті 210 КУпАП суд вважає неспроможними та такими, що не заслуговують на увагу, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів. Держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається саме на військовозобов'язаного, яким є позивач.
До того ж, інформаційно-комунікаційні системи, реєстри, бази даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, можуть не містити окремих даних, які необхідно було оновити до 16.07.2024, зокрема, актуального номеру телефону, адреси електронної пошти та фактичного місця проживання військовозобов'язаного..
Інші доводи позовної заяви та встановлені обставини справи не дають підстав для висновку про наявність порушень з боку відповідача, які б призвели до порушення прав позивача при винесенні оскаржуваної постанови.
Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що відповідачем дотримано процедуру розгляду справи про адміністративне правопорушення, оскаржувана постанова містить необхідні реквізити, у тому числі, виклад обставин правопорушення, установлених під час розгляду справи, посилання на правові норми, порушення яких стало підставою для притягнення позивача ОСОБА_1 до відповідальності.
З урахуванням наведеного суд вважає, що постанова № 1218 від 13.03.2025 начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 - полковника ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП є правомірною та підстави для її скасування відсутні, отже, позовні вимоги останнього задоволенню не підлягають.
Таким чином, необхідно залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Зважаючи на те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати, позивачу не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст.2, 8, 9, 72-77, 241-246, 271, 272, 286 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без задоволення.
Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень - залишити без змін.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 02.06.2025.
Суддя Олена ПУХАРЄВА