Справа №461/4073/25
Провадження №3/461/1541/25
03 червня 2025 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Кротова О.Б., з участю представника митниці Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , керівника ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (КОД ЄДРПОУ 4517707, м. Житомир, проспект Незалежності, буд.75, оф.307), паспорт № НОМЕР_1 , виданий 16.09.2016, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,
за ст.485 Митного Кодексу України, -
згідно протоколу про порушення митних правил №0735/UA209000/2025 від 13.05.2025, встановлено, що 11.11.2024 Львівською митницею за митною декларацією типу ІМ40ДЕ №24UA209200050402U2 здійснено митне оформлення товару «автомобіль легковий, бувший у користуванні: марка: MAZDA, модель: CX-5, номер кузова/шасі: НОМЕР_3 , двигун: 2191 см3, потужність: 110кВт, тип палива - дизель, рік випуску: 2019, модельний рік випуску: 2019». Митне оформлення здійснено згідно з наступними документами: рахунок-фактура №3/10/2024 від 09.10.2024; CMR від 05.11.2024; контракт №24KS/29-08NRD від 29.08.2024; декларація митної вартості від 08.11.2024; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 від 01.10.2023. Відповідно до поданих документів продавцем товару заявлено польську компанію NORDING SP. Z O.O. (Aleja Jana Pawla II, 43A/37B, 01-001 Warszawa, Польща), покупцем - ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (код ЄДРПОУ 45177075). Товар переміщувався транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_5 / НОМЕР_6 . Умови поставки - DAP Львів, місце завантаження - Варшава (Республіка Польща). Фактурна вартість товару становить 12860 євро, що станом на 08.11.2024 становило 573095,61 гривень, митна вартість - 579334,60 гривень. Загальна сума сплачених митних платежів за вказаною митною декларацією становить 220537,53 гривень, а саме: мито на транспортні засоби, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності - 57933,46 грн; податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання - 133312,02 грн; акциз на транспортні засоби - 29292,05 грн. Митними органами Республіки Польщі листом від 27.02.2025 №0201-IGM.542.579.2025.2 (лист Держмитслужби від 04.04.2025 №26/26-04/7/842) повідомлено, що автомобіль марки «MAZDA CX-5», номер кузова НОМЕР_3 , переміщувався за митною декларацією MRN 24PL4020100009ASA8 від 06.11.2024, згідно з якою зазначений автомобіль був відправлений польською компанією NORDING SP. Z O.O. на адресу ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» на умовах поставки EXW Варшава. Митна декларація MRN 24PL4020100009ASA8 від 06.11.2024 до митного оформлення вказаного товару Львівській митниці не подавалася. Відповідно до службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Львівської митниці від 14.04.2025 №15/15-02/16335, сума митних платежів, які б мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України вказаних товарів, з урахуванням інформації, наданої митними органами Республіки Польщі, станом на дату здійснення митного оформлення становить 222164,50 гривень, а саме: мито на транспортні засоби, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності - 58441,89 грн; податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання - 134430,56 грн; акциз на транспортні засоби - 29292,05 грн. Таким чином, несплачена сума митних платежів складає 1626,97 грн. Відповідно до податкових баз даних та облікової картки суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності №141/2024/1826, керівником, головним бухгалтером та особою, уповноваженою на роботу з митницею, ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (код ЄДРПОУ 45177075) є ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ). З метою з'ясування обставин митного оформлення вказаного товару, надання письмових пояснень та вирішення питання щодо наявності ознак складу правопорушення Львівською митницею листами від 18.04.2025 №20/20-06/14/10039 та від 29.04.2025 №20/20-06/14/10758 було викликано ОСОБА_1 , керівника ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (код ЄДРПОУ 45177075, однак громадянин у вказані терміни не з'явився та про причини неявки не повідомив. Таким чином, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді керівника ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» (код ЄДРПОУ 45177075), вчинив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується трекінгом з сайту «Укрпошта». Про причини неявки суд не повідомив, клопотання про перенесення розгляду справи до суду не надходило.
Відповідно до ч.4 ст.526 МК України вважаю можливим розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з'явився на виклик до суду, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.
Представник Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцький Б.І. зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст.485 МК України, та просив визнати його винним і визначити міру стягнення передбачену законодавством.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Статтею 486 МК України передбачено, що завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог Закону.
Згідно з частиною 1 статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до статті 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно з вимогами ст.489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил підлягає з'ясуванню, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.485 МК України, встановлено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Відповідно до ч.1 ст.257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за явленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відподальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Факт вчинення ОСОБА_1 митного правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, підтверджується наступними доказами:
- протоколом про порушення митних правил №0735/UA209000/2025 від 13.05.2025;
- митною декларацією типу ІМ40ДЕ №24UA209200050402U2, згідно якої здійснено митне оформлення товару «автомобіль легковий, бувший у користуванні: марка: MAZDA, модель: CX-5, номер кузова/шасі: НОМЕР_3 , двигун: 2191 см3, потужність: 110кВт, тип палива - дизель, рік випуску: 2019, модельний рік випуску: 2019», особа відповідальна за фінансове врегулювання - ТОВ «КС ЛОГИСТИКС». Умови поставки - DAP Львів, місце завантаження - Варшава (Республіка Польща). Фактурна вартість товару становить 12860 євро, що станом на 08.11.2024 становило 573095,61 гривень, митна вартість - 579334,60 гривень. Загальна сума сплачених митних платежів за вказаною митною декларацією становить 220537,53 гривень, а саме: мито на транспортні засоби, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності - 57933,46 грн; податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання - 133312,02 грн; акциз на транспортні засоби - 29292,05 грн;
- рахунком-фактурою №3/10/2024 від 09.10.2024; CMR від 05.11.2024; контрактом №24KS/29-08NRD від 29.08.2024; декларацією митної вартості від 08.11.2024; свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 від 01.10.2023;
- листом митного органу Республіки Польщі від 27.02.2025 №0201-IGM.542.579.2025.2, згідно якого автомобіль марки «MAZDA CX-5», номер кузова НОМЕР_3 , переміщувався за митною декларацією MRN 24PL4020100009ASA8 від 06.11.2024, відповідно до якої вказаний автомобіль був відправлений польською компанією NORDING SP. Z O.O. на адресу ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» на умовах поставки EXW Варшава;
- письмовими поясненнями ФОП ОСОБА_2 від 22.04.2025 з долученими до такого документами;
- службовою запискою начальника управління контролю та адміністрування митних платежів від 14.04.2025;
- розрахунком суми недоборів митних платежів з врахуванням інформації, отриманої від митної адміністрації Республіки Польща (лист від 27.02.2025 №0201-IGM.542.579.2025.2), згідно якого несплачена сума митних платежів складає 1626,97 грн;
- доповідною запискою від 13.05.2025.
Таким чином, аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, приходжу до висновку, що вина керівника ТОВ «КС ЛОГИСТИКС» ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, доведена повністю.
За вчинення правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, встановлено накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Відповідно до матеріалів справи встановлено, що несплачена сума митних платежів становить 1626,97 грн.
Відтак, приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти штраф в межах встановлених санкцією ст.485 МК України, у розмірі 50% несплаченої суми митних платежів, що становить 813,48 грн.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.257, 264, 485, 489 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів, що становить 813,48 грн (вісімсот тринадцять гривень сорок вісім копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605,60 грн судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
У відповідності до ч.1 ст.307 КУпАП штраф правопорушником повинен бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя Кротова О.Б.