21 травня 2025 р. Справа № 597/671/25
Суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Торська І.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Заліщицького районного суду Тернопільської області від Відділення поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Як вбачається з долучених до матеріалів справи двох протоколів про адміністративне правопорушення:
- серії ВАД №620663 від 15.05.2025 року, 10.05.2024 року о 14 год. 41 хв. в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 вчинив відносно ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) домашнє насильство психологічного характеру, а саме: ображав нецензурними словами, виганяв з будинку, чим міг завдати шкоди психологічному здоров'ю потерпілої, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП;
- серії ВАД №620664 від 15.05.2025 року, 10.05.2024 року о 14 год. 41 хв. в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 вчинив відносно ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) домашнє насильство психологічного характеру, а саме: ображав нецензурними словами та погрожував фізичною розправою, чим міг завдати шкоди психологічному здоров'ю потерпілої, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов таких висновків.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до положень ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Згідно зі ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суддя зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Аналіз матеріалів справи про адміністративне правопорушення дозволяє дійти висновку, що співробітниками поліції складено два протоколи, в яких дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.173-2 КУпАП де потерпілою є ОСОБА_2 та ч.1 ст.173-2 КУпАП де потерпілою є ОСОБА_3 при цьому вказані протоколи скеровані в одному адміністративному матеріалі.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Водночас КУпАП не містить положень, про можливість об'єднання та одночасного розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно кількох різних осіб (потерпілих) одночасно.
Суддя зауважує, що неналежним чином оформлені адміністративні протоколи створюють перешкоди для повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин по справі та не можуть бути належними підтвердженнями вчинення правопорушення, і як наслідок, такі адміністративні протоколи повертаються на доопрацювання.
З огляду на те, що відповідно до положень КУпАП одночасно можуть бути розглянуті справи тільки відносно однієї особи, та беручи до уваги те, що в одному адміністративному матеріалі одночасно скеровано в суд два протоколи про адміністративні правопорушення відносно різних потерпілих, суддя дійшов висновку, що вказані адміністративні матеріали не можуть бути розглянуті в одному провадженні, а тому їх слід повернути до Відділення поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для доопрацювання.
Керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суддя
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП повернути Відділенню поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області для належного доопрацювання.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. ТОРСЬКА