Постанова від 30.05.2025 по справі 420/35924/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/35924/24

Перша інстанція суддя Попов В.Ф.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки, починаючи з 06 серпня 2020 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки, починаючи з 06 серпня 2020 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року частково задоволено позов, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки, починаючи з 20 травня 2024 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки, починаючи з 20 травня 2024 року, з урахуванням виплачених сум.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу в якій зазначається про неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення суду про відмову в задоволенні позову.

З доводів апеляційної скарги вбачається, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про задоволення позовних вимог, так як позивач у межах спірних правовідносин отримував пенсію за вислугу років та звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто здійснив перехід на інший вид пенсії, внаслідок чого при призначенні позивачу пенсії за віком правомірно використано середній показник заробітної плати, який використовувався при первинному призначенні пенсії.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 26 червня 2015 року позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Пенсія обрахована із середнього заробітку за 2014-2016 роки.

При цьому, 06 серпня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням № 951090130170 від 07 серпня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 06 серпня 2020 року перевело позивача з пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До розрахунку заробітку для обчислення пенсії за віком взято середній заробіток за 2014-2016 роки.

Тобто, після призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» змін у розрахунку середнього заробітку для обчислення пенсії не відбулось, пенсійний орган застосував середній заробіток за 2014-2016 роки.

При цьому, 09 вересня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.

Відповідач 13 вересня 2024 року листом повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії із застосуванням такого показника середнього заробітку, оскільки при переведенні з одного виду пенсії на інший показник заробітку залишається незмінним. Вважаючи протиправним застосування показника середньої заробітної плати при обрахунку розміру пенсії за віком, позивач звернувся з даним позовом до суду.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як відповідачем не доведено правомірності своєї бездіяльності у межах спірних правовідносин, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у застосуванні показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року призначення позивачу пенсії за віком на підставі положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Між тим, як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача, згідно протоколу № 1128 від 16 липня 2015 року, позивачу, як працівнику залізниці, з 26 червня 2015 року призначено пенсію за вислугу років на підставі «ЗДПС (реформа)».

З іншого боку, згідно протоколу призначення від 07 серпня 2020 року, яким переведено позивача з одного виду пенсії на інший, а саме на пенсію за віком, зазначено, що підставою призначення пенсії за віком є ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

В даному випадку, колегія суддів зазначає, що відповідна абревіатура (ЗДПС) є скороченою назвою ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

При цьому, згідно п. 16 розділу XV ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії за вислугу років), до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Тобто, станом на 2015 рік право на пенсію за вислугу років визначалось за ЗУ «Про пенсійне забезпечення», але така пенсія призначалась та обраховувалась за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналогічний алгоритм призначення пенсії за вислугу років відображено в п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Враховуючи викладене, колегією суддів встановлено, що у 2015 році пенсію позивачу за вислугу років призначено саме за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

З іншого боку, висновок суду першої інстанції про те, що позивачу призначено пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення» є необґрунтованим, так як він суперечить зібраним доказам у справі.

Між тим, після призначення пенсії за віком на підставі ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач, вважаючи, що у нього наявне право на перерахунок призначеної пенсії за віком, з урахуванням показників середньої заробітної плати в Україні за три попередні роки (2017, 2018, 2019), звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок його пенсії.

В свою чергу, перевіряючи правомірність отриманої позивачем відмови, колегія суддів зазначає, що згідно положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при обрахунку розміру пенсії за віком застосовується розмір заробітної плати (доходу), для визначення якого, зокрема застосовується розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

В даному випадку, як встановлено судом першої інстанції, пенсію позивачу за віком у 2020 році призначено із застосуванням середнього показника заробітної плати за 2014-2016 роки.

З іншого боку, колегія суддів зазначає, що положеннями ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок призначення пенсії шляхом переведення з одного виду пенсії, призначеного за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на інший.

При цьому, законодавцем визначено, що показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої положеннями ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В свою чергу, колегія суддів вважає, що у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншого виду пенсії, але за ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому позивач не має права на здійснення спірного перерахунку пенсії.

Враховуючи викладене, судом першої інстанції при прийнятті рішення про задоволення позовних вимог допущено помилкове застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Задовольнити апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року - скасувати, з ухваленням у справі нового рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді О.В. Єщенко А.В. Крусян