Справа № 420/7646/25
02 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якій позивач просить суд:
визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23 грудня 2024 року за № 1104308764-2024-6 про відмову у призначенні ОСОБА_2 з 01 грудня 2024 пільги на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до пункту 5 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_2 з 01 грудня 2024 року пільгу на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до пункту 5 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Адміністративний позов поданий за допомогою системи “Електронний суд».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як пенсіонер військовослужбовець Служби безпеки України. Відповідно до ст. 27 Закону України «Про службу безпеки України», ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» позивач має право на отримання 50-відсоткової знижки плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством.
З метою продовження отримання цієї пільги позивач 16 грудня 2024 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою на їх нарахування. Заява була передана на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області і за результатами її розгляду було прийнято рішення від 23 грудня 2024 року за № 1104308764-2024-6 про відмову у призначенні пільги із посиланням на надання не повного пакету документів.
Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23 грудня 2024 року за № 1104308764-2024-6, позивач звернувся до суду з даним позовом.
У своїх доводах щодо протиправності оскаржуваного рішення позивач посилається на те, що отримання пільги пов'язується із наявністю у особи статусу, передбаченого ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а механізм передбачає необхідність подачі пільговиком заяви до Пенсійного фонду України із відомостями як вказують на право отримання пільги. Пенсійним посвідченням, виданим УСБУ в Херсонській області серія НОМЕР_2 , підтверджено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років як військовослужбовець Служби безпеки України, що є основним документом підтвердження права на пільгу із прямою вказівкою на це у посвідченні. Відповідачем не заперечується факту перебування ОСОБА_1 на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги. Порядок №373 не містить переліку документів, які мають бути подані до заяви, при цьому згідно порядку визначено, що є достатнім внесення до заяви необхідних відомостей. Норма п. 18 Порядку № 373 надає право уповноваженому органу у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для надання пільг.
Отже, позивач доводить наявність у нього права на отримання пільги та дотримання умов щодо звернення до органу ПФУ з відповідною заявою.
Водночас, як вважає позивач, оскаржуване рішення від 23 грудня 2024 року за № 1104308764-2024-6 не містить чіткого викладення мотивів та законодавчого підґрунтя його прийняття, що вказує на необґрунтованість такого рішення відповідача.
Ухвалою суду від 19.03.2025 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України, а позивачу надано десятиденний строк на усунення недоліків.
20.03.2025 року від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків, якою недоліки позовної заяви усунуто в повному обсязі.
Ухвалою суду від 01.04.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
18.04.2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує.
У відзиві зазначено, що розглянувши заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 16.12.2024, реєстрація місця проживання АДРЕСА_2 , подану до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка опрацьовувалася за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів, про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг та додані документи встановлено, що довідка, яка підтверджує право на пільги від 18.12.2018 за № 285, видана управлінням Служби безпеки України в Херсонській області на ОСОБА_1 (по-батькові не відповідає паспортним даним). Враховуючи вищезазначене, структурним підрозділом винесено рішення №1104308764-2024-6 про відмову у призначенні ОСОБА_1 з 01.12.2024 пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Додатково у відзиві зазначено, що відповідно до статті 27 Закону України від 25.03.1992 №2229-ХІІ «Про службу безпеки України» (далі - Закон №2229) військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011), інших актів законодавства. Згідно із Законом №2229 право на пільги зберігається за військовослужбовцями Служби безпеки України, яких звільнено зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років. Проте у пункті 5 статті 12 Закону №2011 відсутня категорія «звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовці Служби безпеки України».
На підставі вищевикладеного Головне управління вважає свої дії правомірними та вмотивованими, а позов - необґрунтованим.
Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались.
З урахуванням вищенаведеного, суд вирішує справу за наявними у ній матеріалами в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як пенсіонер військовослужбовець Служби безпеки України.
Згідно Посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого УСБУ в Херсонській області, ОСОБА_1 має право на пільги відповідно до ст. 27 Закону України «Про службу безпеки України», п. 6 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» на отримання 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та плати за комунальні послуги.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області.
16.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
За принципом екстериторіальності питання щодо призначення пільги позивачу розглядалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області затверджено рішення №1104308764-2024-6 від 23.12.2024 про непризначення пільг ОСОБА_1 з підстав того, що документи для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу подано не в повному обсязі.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 17.02.2025 року позивачу повідомлено про прийняте рішення №1104308764-2024-6 від 23.12.2024 про непризначення пільг та зазначено, що при розгляді звернення щодо призначення пільг встановлено, що довідка, яка дає право на пільги від 18.12.18 за № 285 видана Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області на ім'я ОСОБА_1 (невірно зазначено по-батькові).
Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23 грудня 2024 року за № 1104308764-2024-6, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
01.01.1992 року введений у дію Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як встановлено судом, позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, як пенсіонер військовослужбовець Служби безпеки України.
Статтею 27 Закону України «Про Службу безпеки України» гарантовано, що держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців і працівників Служби безпеки України.
Військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.
Право на пільги зберігається за військовослужбовцями Служби безпеки України, яких звільнено зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років.
Соціальний захист працівників, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, забезпечується на загальних підставах відповідно до законодавства про працю.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII.
Статтею 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям, а також звільненим з військової служби особам, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби, та членам їх сімей, які перебувають на їх утриманні, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством.
Особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за встановлення і користування квартирним телефоном.
Пільги, передбачені абзацом першим цього пункту, надаються військовослужбовцям і членам їх сімей, які перебувають на їх утриманні, за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 затверджений Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок №373).
Цей Порядок визначає механізм надання громадянам у грошовій формі пільг.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій), на придбання твердого палива і скрапленого газу - один раз на рік у грошовій готівковій формі.
Дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законами України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (крім військовослужбовців), “Про Службу безпеки України», “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», “Про бібліотеки і бібліотечну справу», “Про музеї та музейну справу», “Про захист рослин», “Про жертви нацистських переслідувань», “Про охорону дитинства», “Про соціальний захист дітей війни», “Про культуру», “Про освіту», “Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою», Кодексом цивільного захисту України (крім осіб рядового і начальницького складу), Основами законодавства України про охорону здоров'я (далі - пільговики).
Пунктом 3-1 Порядку №373 передбачено, що для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники, або дієздатні повнолітні члени сім'ї пільговика, на яких поширюються пільги і відомості про якого наявні в Реєстрі, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі:
починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.
Для отримання пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу заява подається щороку.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються від заявників:
органами Пенсійного фонду України - починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження структурному підрозділу з питань соціального захисту населення/органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган).
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються уповноваженому органу не рідше ніж раз на два тижні.
У разі виникнення обставин, що впливають на надання пільг та їх розмір (зокрема, зміна складу членів сім'ї, на яких поширюються пільги; зміна категорії пільговика; зміна переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміна управителя, виконавця комунальних послуг (крім випадків, коли інформація про зміну надається виконавцем послуги), створення об'єднання), пільговик зобов'язаний подати протягом 30 календарних днів до уповноваженого органу нову заяву.
Згідно з пунктом 6 Порядку №373, на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги:
на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування. Пільги в період воєнного стану на оплату послуги з постачання та розподілу електричної енергії пільговикам надаються за наявності договору між суб'єктом господарювання, що надає комунальну послугу споживачу, та споживачем такої послуги незалежно від фактичної наявності/відсутності послуги з незалежних від споживача або суб'єкта господарювання, що надає комунальну послугу споживачу, причин;
на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.
Зазначені розрахунки проводяться:
структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа;
органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.
Уповноважений орган інформує особу про призначення (непризначення) пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу та за заявою пільговика надає йому інформацію про розрахунок відповідного розміру пільги та її виплату/невиплату, в тому числі через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Надаючи оцінку рішенню №1104308764-2024-6 від 23.12.2024 про непризначення пільг ОСОБА_1 з підстав того, що документи для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу подано не в повному обсязі, суд зазначає про таке.
З аналізу вищенаведених законодавчих норм слідує, що отримання пільги на оплату житлово-комунальних послуг пов'язується із наявністю у особи статусу, передбаченого для отримання цієї пільги, а механізм передбачає необхідність подачі пільговиком заяви до Пенсійного фонду України.
Як встановлено судом, позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, як пенсіонер військовослужбовець Служби безпеки України.
Статтею 27 Закону України «Про Службу безпеки України» передбачено, що військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
У свою чергу, ч. 5 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено надання 50-відсоткової знижки плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством.
Позивач перебуває на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги, та звернувся до територіального органу ПФУ із заявою про призначення пільги на оплату житлово-комунальних послуг від 16.12.2024 року.
При цьому, Порядок №373 не містить переліку документів, які мають бути подані до заяви.
З огляду на вищевикладене, юридично позивач має право на отримання 50-відсоткової знижки плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством, про що наявна відмітка у Посвідченні серії НОМЕР_2 , виданого УСБУ в Херсонській області.
Щодо розгляду заяви позивача від 16.12.2024 року.
Разом із заявою від 16.12.2024 року позивач надав копію Довідки УСБУ в Херсонській області від 18.12.2018 №285.
18.12.2018 року УСБУ в Херсонській області видано ОСОБА_1 Довідку №285 про те, що він дійсно звільнений з військової служби в органах Служби безпеки України у запас за віком і згідно п. 5 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а також ст. 27 Закону України «Про Службу безпеки України», йому та членам його сім'ї, які перебувають на його утриманні, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електричну, теплова енергія та інші послуги) в жилих будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством.
Відповідачем в оскарженому рішенні зазначено, що документи для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу подано не в повному обсязі.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 17.02.2025 року позивачу повідомлено про прийняте рішення №1104308764-2024-6 від 23.12.2024 про непризначення пільг та зазначено, що при розгляді звернення щодо призначення пільг встановлено, що довідка, яка дає право на пільги від 18.12.18 за № 285 видана Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області на ім'я ОСОБА_1 (невірно зазначено по-батькові).
Тобто, підставою прийняття відповідачем рішення №1104308764-2024-6 від 23.12.2024 про непризначення пільг стала помилка в Довідці УСБУ в Херсонській області від 18.12.2018 №285 у написанні по-батькові позивача.
Жодних інших підстав відмови призначення пільги відповідачем не вказано.
Разом із тим, суд відхиляє наведене позивачем обґрунтування спірного рішення про непризначення пільг. По-перше, ця довідка не єдиний документ, що підтверджує право на пільги позивача, оскільки у Посвідченні серії НОМЕР_2 , виданому УСБУ в Херсонській області, наявна також відмітка про те, що ОСОБА_1 має право на пільги відповідно до ст. 27 Закону України «Про службу безпеки України», п. 6 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» на отримання 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та плати за комунальні послуги. По-друге, формальні недоліки у документах не можуть бути самостійною підставою для відмови у наданні пільги, тощо.
Пунктом 18 Порядку № 373 передбачено, що уповноважені органи мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для надання пільг.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23 грудня 2024 року № 1104308764-2024-6 про відмову у призначенні ОСОБА_2 пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Вирішуючи даний спір, суд також враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Згідно з ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з пунктом 4 Порядку №373, право на отримання пільг, встановлених законами України, з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї визначається органами Пенсійного фонду України - відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 389 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 49, ст. 1570).
Враховуючи, що відповідачем в оскарженому рішенні не досліджено питання щодо призначення пільги позивачу в контексті перевірки середньомісячного сукупного доходу сім'ї, тощо, відповідно до Порядку №373, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача у даному випадку є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг від 16.12.2024 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить задовольнити частково.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 968,96 грн., де 968,96 грн. - ставка судового збору сплачена за звернення до суду із цим позовом з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, оскільки позов поданий в електронній формі.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 132, 139, 243-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.12.2024 року № 1104308764-2024-6 про відмову у призначенні ОСОБА_2 пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг від 16.12.2024 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук