Рішення від 30.05.2025 по справі 380/7389/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/7389/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Гавдик З.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Перемишлянського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів), про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Перемишлянського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів), в якому просить:

- визнати протиправним лист-відмову від 27 березня 2024 року №33.8-02-15/268 Перемишлянського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) про відмову внесення змін до актового запису про розірвання шлюбу та видачі повторного свідоцтва про розірвання шлюбу;

- зобов'язати Перемишлянський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) внести зміни до актового запису про розірвання шлюбу №52 від 07 жовтня 1992 року, виправивши в графі «Прізвище після розірвання шлюбу» на « ОСОБА_2 ».

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Позивач зазначає, що у 1992 році розірвала шлюб із ОСОБА_3 , та вважала, що її прізвище змінено на дівоче - ОСОБА_4 . Однак, після звернення до відповідача з метою упорядкування документів та отримання свідоцтва про зміну імені на підставі актового запису про розірвання шлюбу №52 від 07 жовтня 1992 року з'ясувала, що відповідачем було виявлено в графі «Відомості про дружину» і підграфі «Прізвище після розірвання шлюбу» - помилково зазначення « ОСОБА_5 », замість правильного « ОСОБА_2 ». Тоді Перемишлянським відділом ДРАЦС за заявою позивача було складено лист-відмову від 27 березня 2024 року №33.8-02-15/268 про відмову внесення змін до актового запису цивільного стану державної реєстрації розірвання шлюбу та видачі повторного свідоцтва яро розірвання шлюбу, а також було повідомлено про те, що актового запису про зміну прізвища з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_4 » не знайдено.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав лише скерував до суду лист у якому повідомив що у документах, а саме рішенні суду про розірвання шлюб чітко зазначено що шлюб розривається між ОСОБА_7 та ОСОБА_3 від 18.06.1992. Відділом знайдено актовий запис про розірвання шлюбу №52 від 07 жовтня 1992 року який складений Перемишлянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції на ОСОБА_3 та ОСОБА_7 на підставі вищезазначеного рішення про розірвання шлюбу. Прізвища зазначено: чоловіка до та після розірвання шлюбу - ОСОБА_6 , дружини зазначено прізвище до та після розірвання шлюбу - ОСОБА_6 . Виправлень, змін до актового запису не вносилось від моменту первинної реєстрації розірвання шлюбу. Ксерокопія свідоцтва про розірвання шлюбу подана не зазначена у актовому записі, а саме серія НОМЕР_1 . із вказаним прізвищем одержувача ОСОБА_1 Свідоцтво про розірвання шлюбу повторно отримане у 1999 році. Актового запису про державну реєстрацію розірвання шлюбу, та прізвищем дружини після розірвання шлюбу - « ОСОБА_4 » не знайдено.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 22.04.2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, що підтверджується паспортом № НОМЕР_2 виданим 30.10.2023.

27.03.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою про зміну імені.

Листом від 27.03.2024 №33.8-02-15/268 Перемишлянський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) повідомив позивача про неможливість повторної видачі свідоцтва про розірвання шлюбу. Відмова обґрунтована тим, що актового запису про держану реєстрацію про розірвання шлюбу та прізвищем дружини після розірвання шлюбу - « ОСОБА_4 », не знайдено.

Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернулася до суду.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-VI (далі - Закон №2398).

Статтею 1 Закону №2398 встановлено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Частиною 1 статті 6 Закону №2398 встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до частин 1-4 статті 9 Закону №2398, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.

Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Згідно з частинами 1-4 статті 22 Закону №2398, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою:

- особи, щодо якої складено актовий запис;

- одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини;

- опікуна недієздатної особи;

- спадкоємців померлого;

- представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

В свою чергу, частиною 5 статті 9 Закону №2398 передбачено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Так, наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 за №96/5 були затвердженні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі Правила №96/5).

Відповідно до пункту 1.1 Правил №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктами 1.16 та 2.12 Правил №96/5 встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку. На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Судом встановлено, що Рішенням Перемишлянського районного суду Львівської області від 18.06.1992 у справі №2-142/1992 розірвано шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_7 ( ОСОБА_1 ).

Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу НОМЕР_3 виданого Перемишлянським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівської області на підставі вищевказаного рішення суду, шлюб між громадянами Лужними розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу зроблено запис №52 від 07.10.1992. Прізвище громадянки ОСОБА_7 після розірвання шлюбу - ОСОБА_4 . Вказане свідоцтво видане 28.12.1999.

З доказів долучених до справи суд з'ясував, що відповідно до Витягу з реєстру Перемишлянської територіальної громади №2024/003076368 від 28.03.2024, ОСОБА_1 з 20.03.1987 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до Довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру №1512161-2023 від 08.11.2023 за вказаною вище адресою зареєстрована ОСОБА_1 .

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на встановлене судом під час розгляду справи, висновується, що незважаючи на видачу свідоцтва про розірвання шлюбу НОМЕР_3 , де прізвище громадянки ОСОБА_7 після розірвання шлюбу - ОСОБА_4 , загальна інформація у Державних реєстрах зберігається за прізвищем - ОСОБА_6 . Зазначене свідчить, про допущення помилки при реєстрації акту цивільного стану, та/або втрати відповідних відомостей.

Суд враховує, що відповідач заперечень по суті спору не надав, обмежившись лише наданням інформації про те, що свідоцтво про розірвання шлюбу повторно отримане у 1999 році, актового запису про державну реєстрацію розірвання шлюбу, та прізвищем дружини після розірвання шлюбу - « ОСОБА_4 » не знайдено.

З позиції суду, вказані обставини в подальшому можуть створювати перешкоди та ускладнення при здійсненні юридичних дій та встановленні чи оформленні цивільних фактів, та жодним чином не виникли з вини позивача.

Ба більше, доказів того, що свідоцтво про розірвання шлюбу НОМЕР_3 видане 28.12.1999 Перемишлянським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівської області, копія якого надана позивачем, у якому прізвище громадянки ОСОБА_7 після розірвання шлюбу - ОСОБА_4 є фіктивним, чи видане помилково суду не надано. Підстав вважати зазначений факт недійсним у суду немає.

Суд наголошує, що пунктом 2.11. розділу ІІ Правил №96/5 встановлено, що факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

За порушення вимог законодавства у сфері державної реєстрації актів цивільного стану органи державної реєстрації актів цивільного стану несуть цивільно-правову, а її працівники - матеріальну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність у встановленому законом порядку (ст. 26 Закону №2398).

Таким чином, суд зазначає, що саме на відповідача покладається обов'язок детального вивчення та перевірки документів наданих позивачем для внесення змін до актового запису цивільного стану окремо та у їх сукупності.

Тобто, відповідачем при здійсненні актового запису про розірвання шлюбу прізвище позивача вказане як « ОСОБА_6 », замість обраного нею дівочого прізвища « ОСОБА_4 ».

Суд звертає увагу, що відповідальність за правильність внесення інформації до актових записів покладається на відділи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Зокрема, це може бути відділ ДРАЦС міжрегіонального управління Міністерства юстиції або виконавчий орган сільської, селищної чи міської ради. Тому, і виправлення помилок чи неточностей, у даному випадку покладається на відповідача.

Отже, наявні підстави для виправлення такої помилки та внесення зміни в актовий запис №52 від 07.10.1992 складений Перемишлянським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівської області, про розірвання шлюбу в частині прізвища ОСОБА_1 після розірвання шлюбу, шляхом виправлення прізвища після розірвання шлюбу з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_4 ».

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 293, КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Перемишлянського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) (81200, Львівський р-н, м. Перемишляни, вул. Привокзальна, 3 «а») про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії, - задоволити повністю.

Визнати протиправною відмову Перемишлянського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) у внесенні змін до актового запису про розірвання шлюбу та видачі ОСОБА_1 повторного свідоцтва про розірвання шлюбу.

Зобов'язати Перемишлянський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) внести зміни до актового запису про розірвання шлюбу №52 від 07 жовтня 1992 року, виправивши в графі «Прізвище після розірвання шлюбу» на « ОСОБА_2 ».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Перемишлянського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) (ЄДРПОУ-20849878) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5 п. 15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Суддя Гавдик З.В.