справа№380/9768/24
30 травня 2025 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Гавдик З.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області неправомірною та зобов'язати його здійснити перерахунок її пенсії та виплачувати пенсію з урахуванням рішень Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/8470/21, у справі №1.380.2019.002797 та у справі №380/8916/20, починаючи з 08 листопада 2023 року.
Позовні вимоги обґрунтовані таким. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача, ОСОБА_2 . На день смерті, він перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після смерті чоловіка позивач отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, Головне управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області виплачує їй пенсію без врахування судових рішень за позовом ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Зокрема суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_2 відсоткового значення розміру пенсії з 79% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок виплати пенсії у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач на підставі рішення суду здійснив перерахунок пенсії чоловікову, що підтверджується перерахунком від 05.02.2020, від 03.09.2021, і розрахунком від 03.09.2021. Проте всупереч цьому позивачу нараховують пенсію з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення її чоловіка, тобто без врахування перерахунків і розрахунків на підставі судових рішень. Відповідно до пункту «б» ч. 1 ст. 36 Закону №2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 відсотків заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. А тому, пенсія в разі втрати годувальника підлягає нарахуванню та виплаті в розмірі 30% від присудженої пенсії годувальника. 03 квітня 2024 року Головне управління пенсійного фонду України скерувало листа, у якому позивачу пояснили, що не виконують судові рішення тому, що на підставі постанови №713 Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року з 08 лютого 2022 року їй доплачують 2000,00 грн. Рішення Пенсійного фонду, на думку позивача незаконне, оскільки постанова Кабінету Міністрів України №713 не впливає на порядок розрахунку пенсії. Пенсію призначили 08 лютого 2022 року без урахування перерахунку пенсії її чоловіка від 05.02.2020, від 03.09.2021. Тоді як відповідно до ст. 129-1 Конституції України «судове рішення є обов'язковим до виконання».
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Зазначено що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсії у разі втрати годувальника з урахуванням рішень судів, що були прийняті на користь годувальника за його життя. Пенсія позивачу призначена у розмірі 30% від грошового забезпечення ОСОБА_2 , а не від розміру його пенсії. Отже позивачка безпідставно зазначає, про призначення їй пенсії у розмірі 30% від 70% пенсії ОСОБА_2 оскільки відсотковий розмір пенсії годувальника не впливає на розмір пенсії у разі втрати годувальника, оскільки обраховується від всього грошового забезпечення годувальника.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 28.05.2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , громадянка України, з 08.02.2022 перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області, як отримувачка пенсії у разі втрати годувальника, відповідно до п. «б» ст. 36 Закону України «про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 30 процентів від заробітку померлого чоловіка - ОСОБА_2 (помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
При прийнятті рішення суд враховує наступне.
Рішенням суду у справі №1.380.2019.002797, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку та розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із урахуванням відсоткового значення розміру пенсії 79% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішенням суду у справі №380/8916/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 з 01 квітня 2019 року згідно довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 06.08.2020 за №62/21-459-28 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум.
З 01.03.2020 на виконання вказаного рішення, пенсія перерахована у розмірі 79% від грошового забезпечення.
Рішенням суду у справі №380/8470/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.04.2019 у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення зазначеного в довідці Управління СБ України у Львівській області №62/21-459-28 від 06.08.2020 та здійснити виплату, із врахуванням раніше виплачених сум.
На підставі вказаного рішення перерахунок пенсії здійснений з 01.10.2021.
Суд зазначає, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
03.04.2023 позивач звернулася до відповідача із заявою у якій просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням рішень суду у справах №380/8470/21, №1.380.2019.002797 №380/8916/20.
Листом від 20.04.2023 відповідач повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку. Зазначено, що рішеннями суду жодних зобов'язань, щодо проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника у розмірі 79% від грошового забезпечення на ГУПФ України у Львівській області не покладено.
19.03.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою в якій просила здійснити перерахунок її пенсії відповідно до довідки №62/21-175/3 від 05.03.2024 про розмір грошового забезпечення її покійного чоловіка з урахуванням Постанови №713 та з урахуванням індексації визначеної на 2022-2024 роки.
Листом від 03.04.2024 відповідач повідомив, про відсутність підстав для проведення перерахунку. Зазначено, що 08.02.2022 до пенсії встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до положень статті 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року (далі -Закон №3668), який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014, до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ внесені зміни та відповідно цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри 80» замінено цифрами « 70».
Вказаними законами не змінені положення ст. 63 Закону №2262-ХІІ, якою встановлені підстави та порядок перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв'язку з чим доводи позивача є обґрунтованими.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до ст. 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норм ст. 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону№3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.
З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Велика Палата Верховного Суду, залишаючи без змін постанову від 04.02.2019 Верховного Суду по зразковій справі №240/5401/18, в постанові від 16.10.2019 зазначила, що погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та підтримує висновок про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії.
Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Крім того, відповідно до ст. 45 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Оскільки чоловіку позивача призначено пенсію в розмірі 79% грошового забезпечення, і саме такий відсотковий коефіцієнт визначений за ним відповідним рішенням суду, пенсійний орган при призначенні пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 протиправно зменшив відсотковий розмір, призначеної раніше ОСОБА_2 пенсії.
Отже, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача має бути проведений з дати виникнення права на нього, а саме з дати призначення пенсії по втраті годувальника з 08.11.2023, що свідчить про обґрунтованість тверджень позивача викладених у позовній заяві у цій частині.
Крім того, суд враховує наступне.
Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, статтею 43 Закону визначено складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.
Згідно з пунктом 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт третій статті 9 Закону №2011-ХІІ). 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вказаною постановою, зокрема, передбачено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови №704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 також надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII Закону №2262-XII.
За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затвердив Порядок №45. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв Постанову №103, пунктом 1 якої встановив перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704. Також пунктом 6 Постанови №103 внесено зміни до Порядку №45.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Таким чином, з 05.03.2019 з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Як було зазначено, рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/8470/21 зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії чоловікові позивача на підставі довідки Управління СБ України у Львівській області №62/21-459-28 від 06.08.2020, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення.
Зазначене рішення суду набрало законної сили та було виконане відповідачем.
Таким чином, у даному випадку, самесудовим рішенням у справі №380/8470/21 встановлено право чоловіка позивача, який помер на перерахунок його пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.04.2019 у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення зазначеного в довідці Управління СБ України у Львівській області №62/21-459-28 від 06.08.2020. Тому, саме воно є приюдиційним у даних спірних правовідносинах.
Статтею 36 Закону №2262-ХІІ визначено розміри пенсій в разі втрати годувальника.
Так, пунктом «б» означеної статті передбачено, що сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, пенсії в разі втрати годувальника призначаються в розмірі 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Відповідно до вимог ст. 45 Закону №2262-ХІІ сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Враховуючи ту обставину, що пенсія померлого годувальника за судовим рішенням обчислена виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення зазначеного в довідці Управління СБ України у Львівській області №62/21-459-28 від 06.08.2020, тому і розрахунок пенсії в разі втрати годувальника позивачу повинен був проводитись з того ж грошового забезпечення.
Проте, визначаючи розмір пенсії позивача по втраті годувальника, ГУПФ України у Львівській області не врахувало вищевказане рішення суду щодо відсоткового розміру 79% відповідних сум грошового забезпечення зазначеного в довідці Управління СБ України у Львівській області №62/21-459-28 від 06.08.2020, за якою з 01.10.2021 розраховувався розмір пенсії померлого годувальника, що в свою чергу призвело до порушення прав позивача та визначення заниженого розміру пенсії, без врахування додаткових видів грошового забезпечення померлого годувальника.
З урахуванням встановлених обставин та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо нарахування та виплати з 08.11.2023 пенсії в разі втрати годувальника позивача без врахування рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/8470/21 та довідки Управління СБ України у Львівській області №62/21-459-28 від 06.08.2020, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення, про нарахування та виплату оновленої пенсії, є протиправними.
Водночас при вирішенні справи в межах спірних правовідносин, суд не бере до уваги подані позивачем докази, а саме те, що вона 19.03.2024 звернулася до відповідача із заявою в якій просила здійснити перерахунок її пенсії відповідно до довідки №62/21-175/3 від 05.03.2024 про розмір грошового забезпечення її покійного чоловіка з урахуванням Постанови №713 та з урахуванням індексації визначеної на 2022-2024 роки; і листом від 03.04.2024 відповідач повідомив, про відсутність підстав для проведення перерахунку. Суд наголошує, що вимоги позивача стосуються врахування при перерахунку її пенсії висновків зроблених судом у справі №380/8470/21, у справі №1.380.2019.002797 та у справі №380/8916/20. Своєю чергою, перерахунок її пенсії відповідно до довідки №62/21-175/3 від 05.03.2024 про розмір грошового забезпечення її покійного чоловіка з урахуванням Постанови №713 та з урахуванням індексації визначеної на 2022-2024 роки предметом розгляду даних справ не був. Тому оцінка зазначеним обставинам та доказам в межах даного рішення судом не надається.
Згідно із частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи.
Враховуючи вищевикладене, наявні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 08.11.2023 (в розмірі 30% заробітку годувальника), розрахувавши вказаний відсоток виходячи з розміру 79% грошового забезпечення годувальника визначеного в довідці Управління СБ України у Львівській області №62/21-459-28 від 06.08.2020, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше здійснених виплат.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 293, КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо неврахування при призначенні та розрахунку пенсії ОСОБА_1 рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/8470/21.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 08.11.2023 (в розмірі 30% заробітку годувальника), розрахувавши вказаний відсоток виходячи з розміру 79% грошового забезпечення годувальника визначеного в довідці Управління Служби безпеки України у Львівській області №62/21-459-28 від 06.08.2020, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше здійснених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5 п. 15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Суддя Гавдик З.В.