Рішення від 30.05.2025 по справі 200/1493/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року Справа№200/1493/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що він перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі відповідач). Відповідно до Довідки № 14303 від 16.06.2010 він не є військовозобов'язаним, так як на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» виключений з військового обліку у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби про що зроблено відповідний запис у його військово - обліковому документі. Позивач зауважив, що перший запис у військово - обліковому документі зазначений - 21.05.2010 призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний не придатним до військової служби зі зняттям з військового обліку за ст. 74 «а» Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 року. Наступний - 16.06.2010 виключений з військового обліку згідно ст. 37 п.6 пп.3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», про що проставлено штамп у його військово - обліковому документі та у його паспорті громадянина України, в розділі особливі відмітки, 18.06.2010 року проставлено відбиток штампу про те, що він не військовозобов'язаний. Позивач закцентував свою увагу на тому, що він має другу групу інвалідності з дитинства безстроково. Позивач зазначив, що при формуванні електронного військового квитка у ПДФ форматі через застосунок Резерв +, ним було виявлено, що інформація в реєстрі Оберіг не відповідає даним паперового військово - облікового документу, зазначено: «Інформація в реєстрі Оберіг неповна. Будь ласка, зверніться в ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних». 03 грудня 2024 року позивачем надіслано на електронну адресу відповідача заяву щодо відображення в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів/реєстрі Оберіг інформації стосовно його виключення з військового обліку на підставі пп.3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», але станом на 20 січня 2025 року відповідачем не було надано відповіді. Позивач звернув увагу на те, що ним були надані відповідачу належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують його виключення з військового обліку та рішення про непридатність до військової служби прийнято військово - лікарською комісією, а не відповідачем. В свою чергу ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі отриманих документів вносить записи до військово - облікових документів та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів/реєстру Оберіг. Позивач зазначив, що на даний час намірів, бажання, повторно ставати на військовий облік він не має, а лише просить відповідача правильно відобразити його дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів/реєстрі Оберіг. Після виключення з військового обліку людина перестає бути військовозобов'язаною, а тому на неї не поширюються закони про військовий обов'язок та військову службу. Зокрема, така особа не може бути призвана під час мобілізації, не зобов'язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, їй не можна вручити повістку. Рішення про виключення з військового обліку є остаточним - особа не повинна знову ставати на військовий облік, окрім випадку, коли вона робить це добровільно.

Відповідач надав відзив, в якому зазначив наступне, 20.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 надано відповідь на лист позивача в якому було зазначено, що його військово-обліковий документ потребує заміни. Відповідно до п.17 Постанови № 559 від 16.05.2024 року, для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру та згідно з п.23 постанови Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року, призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку. Позивачу також було рекомендовано для вирішення його питання по суті особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Відповідач зауважив, що виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється у районних (міських) ТЦК та СП, органах Служби безпеки України, підрозділах Служби зовнішньої розвідки відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» із застосуванням механізмів, передбачених Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487. Згідно з положеннями п.3 ч.6 ст.37 Закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ТЦК та СП підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідно до Положення від 14.08.2008 року №402 придатність до військової служби визначає виключно ВЛК за результатами медичного обстеження та приймає підсумкове рішення щодо придатності військовозобов'язаного за станом військової служби, яке затверджується відповідною постановою. Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного постанову на підставі Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України та результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти (пункт 2.9. розділу 2 «Медичний огляд призовників (допризовників)» Положення у редакції від 01 грудня 2015 року). Відповідач закцентував свою увагу на тому, що наведене законодавство свідчить, що визнання особи такою, що є непридатною особи до військової служби з виключенням з військового обліку є виключною компетенцією військово-лікарської комісії, яке ухвалюється в порядку, встановленому Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, оформлюється відповідною постановою та є підставою для виключення особи з військового обліку. Таким чином юридичний факт того, що начебто 16.06.2010 заявник був визнаний непридатним до військової служби «з виключенням з військового обліку» підлягає встановленню у позасудовому порядку. З огляду на викладене, вимоги про встановлення фактів визнання заявника таким, що є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, є виключеним з військового обліку і не є військовозобов'язаним, не підлягають розгляду судом без вирішення указаних питань у позасудовому порядку. Відповідач зауважив, що при цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений. Відповідно до п.21 Порядку № 1487 визначено, що взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру. Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним. Відповідач зауважив, що позивач власною поведінкою продемонстрував протиправну бездіяльність, яка стосується власної (особистої) неявки до ІНФОРМАЦІЯ_4 , що по своїй суті унеможливлює фіксацію визначених облікових даних. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.03.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлений відповідачу строк для надання на адресу суду: відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів на підтвердження зазначеного у ньому; копію відповіді наданої на підставі розгляду заяви позивача від 02.12.2024 року та прийняті рішення за наслідком розгляду заяви (якщо таке мало місце) або ж надати письмові пояснення з приводу відсутності розгляду зазначеної заяви позивача; надати належним чином засвідчену копію особової справи або облікову картку позивача.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, про що свідчить наявність реєстрації кабінету електронного суду у позивача та у ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить відповідна відмітка в графі «доставлено» та в графі «дата встановлення статусу» зазначено «06.03.2025».

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , є громадянином України відповідно до наявної в матеріалах справи копії паспорту серії НОМЕР_2 виданого Краматорським МВ ГУМВС України в Донецькій області від 04.03.2010 року.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії довідки до акту огляду МСЕК Серії 10 ААБ №422218 від 17.12.2012 позивачу з дитинства встановлена 2 група інвалідності безстроково.

Відповідно до наявної копії паспорту позивача на сторінці 7 «особливі відмітки» зазначено у прямокутному штампі «невійськовозобов'язаний ІНФОРМАЦІЯ_6 18.06.2010р.».

З наявної в матеріалах справи копії довідки №14303 (замість військового квитка), в якій зазначено - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , м. Краматорськ Донецької області, освіта неповна середня, ВОС - виключений, в графах «військове звання, категорія, група обліку» проставлені прочерки. Проходження військової служби - не служив. 21.05.2010 року призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний не придатний до військової служби зі зняттям з військового обліку за ст.74 «а» Наказу МОУ №402 від 2008 року. Знятий з військового обліку згідно Наказу МОУ №342 від 2006 року. На іншій сторінці довідки в прямокутному штампі зазначено - виключений з військового обліку згідно ст.37 п.6.3 (хв) Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» 16.06.2010 р.

Як зазначив позивач у своїй позовній заяві: - «При формуванні електронного військового квитка у ПДФ форматі через застосунок Резерв +, мною було виявлено, що інформація в реєстрі Оберіг не відповідає даним паперового військово - облікового документу, зазначено: «Інформація в реєстрі Оберіг неповна. Будь ласка, зверніться в ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних».

З наявної в матеріалах справи копії з Інформації з реєстру Оберіг сформованої ОСОБА_1 зазначено - Інформація в реєстрі Оберіг неповна. Будь ласка, зверніться в ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних.

Як встановлено судом, 03 грудня 2024 року позивач особисто надіслав засобами електронної пошти до ІНФОРМАЦІЯ_4 - ІНФОРМАЦІЯ_8 заяву, в якій просив відобразити/внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстрі Оберіг) інформацію щодо його виключення з військового обліку; усунути невідповідності, доповнити відсутню інформацію стосовно його облікових даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстрі Оберіг); про результат розгляду заяви повідомити позивача на його електронну адресу.

Як зазначив позивач у своїй позовній заяві: - «Відповідачем Заяву отримано (належним чином посвідчена копія заяви з доказами надсилання додається). Станом на 20 січня 2025 року Відповідачем на Заяву відповідь Позивачу не надано.».

Суд в своїй ухвалі від 06.03.2025 року встановив відповідачу строк для надання на адресу суду: відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів на підтвердження зазначеного у ньому; копію відповіді наданої на підставі розгляду заяви позивача від 02.12.2024 року та прийняті рішення за наслідком розгляду заяви (якщо таке мало місце) або ж надати письмові пояснення з приводу відсутності розгляду зазначеної заяви позивача; надати належним чином засвідчену копію особової справи або облікову картку позивача.

Але окрім відзиву на позовну заяву відповідачем інших документів, доказів надано не було, в свою чергу у своєму відзиві відповідач зазначив: - «По перше, 20.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 надано відповідь на лист ОСОБА_1 , а саме: «…На Ваш лист, щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повідомляю, що Ваш військово-обліковий документ потребує заміни. Відповідно до пункту 17 Постанови № 559 від 16.05.2024 року, для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру. Також, додатково повідомляю, що згідно з пунктом 23 Постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 року, призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку. У зв'язку з вищевикладеним, з метою вирішення питання по суті, пропоную Вам особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 …».

В свою чергу матеріали справи не містять самої відповіді наданої відповідачем за звернення позивача від 03.12.2024 року.

Позивач, звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не надання відповіді на заяву позивача щодо відображення в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів/реєстрі Оберіг інформації стосовно його виключення з військового обліку на підставі пп.3 пункту 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 надати відповідь на заяву позивача щодо відображення в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та реєстрі Оберіг інформації стосовно його виключення з військового обліку на підставі пп.3 пункту 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 внести інформацію про виключення з військового обліку позивача у відповідності до довідки № 14303 від 16.06.2010, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та реєстрі Оберіг;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 відобразити підстави виключення з військового обліку позивача, а саме: пп. 3 пункту 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» у відповідності до довідки № 14303 від 16.06.2010, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та реєстрі Оберіг.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України (ст. 65 Конституції України).

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (із подальшим продовженням такого строку).

Окрім того, Указом Президента України Про загальну мобілізацію №65/2022 від 24.02.2022 року (з наступними змінами) оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України Про військовий обов'язок і військову службу, ч.1 ст.1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу).

Згідно частини 1 статті 27 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі.

Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

При цьому, положеннями ч.7 ст.1 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу регламентовано, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відтак, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року (далі Положення №154 від 23.02.2022 року).

Згідно п.9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Таким чином, у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.

Так, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487.

Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

- організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

- організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; - забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Відповідно до пункту 22 Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України Про військовий обов'язок і військову службу.

Частиною 6 статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу визначено підстави виключення з військового обліку (чинними станом на дату подання заяви).

Так, згідно пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Слід зауважити, що позивач був виключений з військового обліку згідно з п.6.3 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з тим що призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний не придатний до військової служби зі зняттям з військового обліку за ст.74 «а» Наказу МОУ №402 від 2008 року. Знятий з військового обліку згідно Наказу МОУ №342 від 2006 року. В кутовому штампі зазначено виключений з військового обліку згідно ст.37 п.6.3 (хв.) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - 16.06.2010 року.

Слід зауважити, що відповідно до приписів п.6.3 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції чинній на час виключення позивача з військового обліку) - виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Слід зауважити, що ст.74 «а» Наказу Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 року Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (у редакції чинній станом на час виключення позивача з військового обліку) якою визначено, що стаття застосовується у разі неможливості лікування вроджених вад розвитку, відмови від лікування або незадовільних його результатів, а також при хромосомних аномаліях, підтверджених результатами обстеження у медико-генетичних консультаціях. До пункту "а" належать: мікроцефалія, вади з редукцією частини головного мозку, уроджена гідроцефалія, інші аномалії головного та спинного мозку зі значними порушеннями функцій нервової системи; уроджені вади серця із СН II-А стадії та вище; вади розвитку бронхо-легеневого апарату та плеври зі значним порушенням функції зовнішнього дихання; вади щелепно-лицевої ділянки (у тому числі розщілини піднебіння та губи); вади органів травлення з вираженими клінічними проявами; уроджені фіксовані викривлення хребта (кіфози, сколіози тощо) з різкою деформацією грудної клітки (реберний горб тощо) та значним порушенням функції зовнішнього дихання III ступеня за рестриктивним типом; уроджений отосклероз; відсутність однієї нирки (або припинення її функцій) з порушенням функцій нирки, яка залишилася, незалежно від ступеня їх вираження; полікістоз нирок зі значними порушеннями функцій або хронічною нирковою недостатністю незалежно від ступеня; уроджені вади ниркових судин (підтверджені даними ангіографії) з явищами вазоренальної гіпертензії та нирковими кровотечами; вади статевих органів (відсутність статевого члена, атрезія піхви та інші); деформація таза, що супроводжується кіфосколіозами 2-3 ступенів або значним обмеженням рухів у кульшових суглобах; варусна деформація шийки стегнової кістки з укороченням ноги більше ніж на 5 см; варусне викривлення ніг, якщо відстань між виступами внутрішніх виростків стегнових кісток більше 20 см, або вальгусне викривлення, якщо відстань між внутрішніми кісточками гомілок більше 15 см; іхтіоз уроджений, іхтіозоподібна еритродермія.

При цьому, згідно пункту 81 Порядку №1487, на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

До 05.01.2023 механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів регулювався Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженим постановою КМУ від 07.12.2016 за № 921, який містить аналогічні норми щодо порядку виключення з військового обліку військовозобов'язаних, а саме згідно пункту 56 Порядку №921 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності.

При цьому, взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.

Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

Відповідно до п.2 Положення №154 від 23.02.2022 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Законодавством встановлено, що виключення військовозобов'язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до положень ст.1 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

З положень ст.2 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.

Статтею 16 вказаного Закону внесено зміни в Закон України Про військовий обов'язок та військову службу, а саме: частину першу статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в такій редакції: "1. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати".

В ході розгляду справи встановлено, що відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ №422218 виданій 17.12.2012 року позивачу була встановлена друга група інвалідності з дитинства безстроково.

Згідно довідки №14303 виданої замість військового квитка позивач 21.05.2010 року призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний не придатний до військової служби зі зняттям з військового обліку за ст.74 «а» Наказу МОУ №402 від 2008 року та виключений з військового обліку у зв'язку з цим.

Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ врегульовані підстави для:

- взяття на військовий облік та зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (частини перша-п'ята);

- виключення з військового обліку у відповідних ТЦК та СП (частина шоста).

Так, згідно зі змістом статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції на момент визнання позивача не придатним до військової служби з виключенням), зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни України:

1) з військового обліку призовників: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України; які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов'язаних; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;

2) з військового обліку військовозобов'язаних: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу в органи внутрішніх справ, податкової міліції та в Державну кримінально-виконавчу службу України; які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.

Водночас, згідно зі змістом статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції на момент визнання позивача не придатним до військової служби з виключенням), виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу або направлені для проходження альтернативної (невійськової) служби;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;

9) померли.

Необхідно зауважити, що на даний момент до Закону № 2233-ХІІ внесені зміни та Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку (набрав чинності 18 травня 2024 року) статтю 37 Закону № 2233-ХІІ викладено у новій редакції.

Зокрема, частиною 6 статті 37 № 2233-ХІІ установлено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Отже, підстава визнання військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку була виключена з переліку таких, згідно з якими відбувалось виключення з військового обліку.

Проте в чинній редакції міститься підстава виключення з військового обліку як визнані непридатними до військової служби.

Суд встановив, що подана позивачем до відповідача заява відповідачем не була розглянута, будь-яке рішення по суті постановленого питання не було ухвалено, що відповідачем не спростовано, оскільки суд відповідно до своєї ухвали від 06.03.2025 року зокрема витребував у відповідача: копію відповіді наданої на підставі розгляду заяви позивача від 02.12.2024 року та прийняті рішення за наслідком розгляду заяви (якщо таке мало місце) або ж надати письмові пояснення з приводу відсутності розгляду зазначеної заяви позивача; надати належним чином засвідчену копію особової справи або облікову картку позивача.

Зазначене відповідачем у його відзиві на позовну заяву щодо наданої начебто відповіді від 20.12.2024 року на заяву позивача, без надання в якості доказів на адресу суду копії такої відповіді, не може свідчити про наявність взагалі такої, про що теж зазначає й позивач у своїй позовній заяві.

Відповідно до приписів частин 1, 2 та 3 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд зауважує, що в п. 3.1 Рішення Конституційного Суду України (справа №1-25/2010) від 29 червня 2010 року зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

З огляду на викладене, суд вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка полягає в нерозгляді заяви ОСОБА_1 від 03.12.2024 року про актуалізацію персональних даних в реєстрі «Оберіг» щодо включення актуальних відомостей про те, що ОСОБА_1 є непридатним до військової служби, виключеним з військового обліку та не є військовозобов'язаним - протиправною.

Щодо зазначеного відповідачем у його відзиві на позовну заяву: - «Таким чином юридичний факт того, що начебто 16.06.2010 заявник був визнаний непридатним до військової служби «з виключенням з військового обліку» підлягає встановленню у позасудовому порядку. З огляду на викладене, вимоги про встановлення фактів визнання заявника таким, що є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, є виключеним з військового обліку і не є військовозобов'язаним, не підлягають розгляду судом без вирішення указаних питань у позасудовому порядку.», суд зазначає наступне.

Те що позивач виключений з військового обліку та не є військовозобов'язаним підтверджується відповідними доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: довідкою №14303 від 16.06.2010 року та паспортом серії НОМЕР_2 (сторінка 7), в яких проставлені відповідні штампи Краматорським МВК станом на 16.06.2010 та 18.06.2010 року, тобто станом на дату встановлення непридатності позивача до військової служби в 2010 році - в судовому порядку не чинними не визнані, та відповідачем доказів протилежного до суду не надано.

Відповідно до приписів пп. 1 та 2 ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Решта доводів та заперечень сторін - висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, спосіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Ефективний засіб правого захисту в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Відповідно до приписів ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням вищенаведеного суд дійшов до висновку, що у розглядуваному випадку позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає в нерозгляді заяви ОСОБА_1 надісланої від 03.12.2024 року про актуалізацію його персональних даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо включення актуальних відомостей про те, що ОСОБА_1 є непридатним до військової служби, виключеним з військового обліку та не є військовозобов'язаним, та як похідна вимога, зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.12.2024 року про актуалізацію його персональних даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про те, що він є непридатним до військової служби, виключеним з військового обліку та не є військовозобов'язаним, та внести відповідні актуальні дані із зазначенням підстав виключення з військового обліку позивача, а саме: пп. 3 пункту 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» у відповідності до довідки № 14303 від 16.06.2010 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та реєстрі Оберіг, з урахуванням висновків суду по цій справі.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч.8 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією від 21.01.2025, позивач за подання адміністративного позову сплатив 1 211,20 грн. судового збору.

Суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1211,20 грн.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ), яка полягає в нерозгляді заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) надісланої від 03.12.2024 року про актуалізацію його персональних даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо включення актуальних відомостей про те, що ОСОБА_1 є непридатним до військової служби, виключеним з військового обліку та не є військовозобов'язаним.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 (ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 03.12.2024 року про актуалізацію його персональних даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про те, що він є непридатним до військової служби, виключеним з військового обліку та не є військовозобов'язаним, та внести відповідні актуальні дані із зазначенням підстав виключення з військового обліку позивача, а саме: пп. 3 пункту 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» у відповідності до довідки № 14303 від 16.06.2010 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та реєстрі Оберіг, з урахуванням висновків суду по цій справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1 211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 коп.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 30 травня 2025 року.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Голошивець