Рішення від 30.05.2025 по справі 120/4222/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

30 травня 2025 р. Справа № 120/4222/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, Начальника Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Дадикіна Олександра Юрійовича про скасування відмови та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (далі - відповідач 1), Начальника Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Дадикіна Олександра Юрійовича (далі - відповідач 2) про скасування відмови та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю відмови відповідача в особистому прийомі позивача 25.03.2025.

Ухвалою суду від 07.04.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позову шляхом надання до суду належним чином засвідченої копії відмови позивачу в особистому прийомі.

Позивач 10.04.2025 подав заяву на усунення недоліків позову, у які вказує, що відповідь була здійснена телефонним зв'язком уповноваженим працівником канцелярії Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області та в підтвердження цього факту додає фотознімки екрана.

Ухвалою від 15.04.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву та витребувано у відповідача належним чином засвідчену копію рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.03.2025 про особистий прийом.

Відповідач 1 подав 30.04.2025 відзив, у якому проти задоволення позову заперечує. По суті позову відповідач, вказав, що на електронну пошту Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області надійшов лист від ОСОБА_1 із заявою про прийняття його на особистий прийом громадян 25.03.2025, який був зареєстрований за вх. № Л-2341/ез від 25.03.2025.

Начальником Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Дадикіним О.Ю. 18.04.2025 розглянуто звернення ОСОБА_2 та проінформовано останнього, що проведення особистого прийому громадян у Вінницькому РУП ГУНП у Вінницькій області здійснюється відповідно до Порядку розгляду звернень та організації особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України, затвердженого Наказом МВС України від 15.11.2017 № 930.

Графіком прийому громадян керівництвом Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області від 26.02.2025 було передбачено, що в період часу з 10.00 до 12.00 щовівторка здійснювався особистий прийом начальником Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області майором поліції ОСОБА_3 , до якого ОСОБА_4 висловив бажання звернутися 25.03.2025.

Роз'яснено позивачеві, що враховуючи положення пункту 18 розділу ІІІ Порядку, запис громадян на особистий прийом до керівництва Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області здійснюється попередньо і закінчується за добу до здійснення такого прийому. Звернення ОСОБА_2 про запис на прийом до керівника Вінницького районного управління поліції було отримано в день прийому (25.03.2025), тому позивача і не було записано на прийом 25.03.2025. Останньому було повідомлено про необхідність врахувати визначений порядок запису на особистий прийом до керівництва Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області під час наступного звернення.

Окремо позивачеві повідомлено, що з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, у зв'язку із чим, з метою запобігання проникненню на територію Національної поліції України сторонніх осіб, недопущення пронесення вибухонебезпечних предметів, будівлі і територія Національної поліції перебувають під посиленою охороною. Згідно з роз'ясненнями щодо розгляду звернень в умовах воєнного стану, розміщеними на офіційному сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (https://ombudsman.gov.ua/), на можливість реалізації окремих прав заявників можуть вплинути встановлення посиленої охорони та особливого режиму роботи органу влади, встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування, а також руху транспортних засобів. З огляду на впровадження таких та інших безпекових заходів права заявників на особистий прийом керівниками та іншими посадовими особами органів державної влади, право бути присутнім при розгляді заяви чи скарги тощо можуть зазнати обмежень.

ОСОБА_1 було роз'яснено, що обмеження щодо проведення особистих прийомів громадян керівництвом структурних підрозділів поліції було здійснено з посиланням на підпункт 1 пункту 20 Протоколу №14 наради керівництва ГУНП у Вінницькій області від 24.03.2025. Зазначеним документом передбачено, що прийом громадян здійснюється не частіше одного разу на місяць та виключно з дотриманням заходів безпеки в умовах воєнного стану. Відповідно до зазначених вимог, начальником Вінницького РУП 01.04.2025 було затверджено графік особистого прийому громадян, яким передбачено прийом у період з 10:00 до 12:00 першого вівторка кожного місяця.

Крім того, 25.03.2025 в приміщенні Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області громадянину ОСОБА_1 було усно надано роз'яснення щодо порядку запису на особистий прийом до керівництва РУП зокрема положень Порядку №930 та вимог Протоколу №14. Внаслідок отриманих роз'яснень, 31.03.2025 громадянин надіслав на офіційну електронну пошту Вінницького РУП відповідну заяву щодо прийняття його на особистий прийом 01.04.2025. Зазначене звернення було зареєстровано за вхідним номером Л-2495/ез. У визначений день 01.04.2025 - заявника було включено до графіка особистого прийому та прийнято керівництвом управління в установленому порядку. Факт прийому підтверджується наявним записом у журналі обліку доставлених, відвідувачів та запрошених осіб.

Відтак, відповідач 1 зазначив, що дії керівництва Вінницького РУП щодо розгляду звернення, організації особистого прийому та інформування громадянина повністю відповідали законодавству України, внутрішнім нормативним актам МВС та умовам правового режиму воєнного стану.

Відповідач-2 подав 30.04.2025 відзив аналогічного змісту та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 24.03.2025 звернувся до Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області із заявою про прийняття його на особистий прийом громадян 25.03.2025.

Позивач вказує, що йому в усному порядку відмовлено у задоволенні заяви про особистий прийом, тому з метою зобов'язання відповідача відповісти встановленим чином на його звернення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з таких мотивів.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Закон України "Про звернення громадян", регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян").

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян", звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Згідно із ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII.

Відповідно до ст. 1 Закону України № 580-VIII Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Згідно з приписами ст. 2 цього Закону завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.11.2017 № 930, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2017 р. за № 1493/31361 затверджений Порядок розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України.

Відповідно до п. 9 розділу 1 Порядку № 930 керівники органів (підрозділів) поліції всіх рівнів згідно зі своїми посадовими інструкціями відповідають за організацію роботи зі зверненнями громадян та з питань їх особистого прийому.

Згідно з п. 1-3 розділу III Порядку особистий прийом громадян здійснюється керівництвом органів (підрозділів) поліції відповідно до розподілу обов'язків, у разі їх відсутності - уповноваженими ними посадовими особами, керівниками та посадовими особами структурних підрозділів органів поліції, до компетенції яких належать відповідні питання, за попереднім записом у дні та години, визначені графіком особистого прийому громадян, затвердженим керівником органу поліції.

У графіках особистого прийому громадян для керівництва органів (підрозділів) поліції визначаються прийомні дні. У разі кадрових змін керівництва або змін у структурі органів (підрозділів) поліції відповідні зміни до графіків вносяться протягом п'яти робочих днів від дня настання таких змін.

Графіки особистого прийому громадян керівництвом органів (підрозділів) поліції формуються із зазначенням прізвища, імені, по батькові посадової особи.

Інформація про порядок і графік особистого прийому громадян в органах поліції розміщується на відповідних веб-сторінках офіційного веб-порталу відповідного органу поліції в мережі Інтернет та на спеціальних стендах у місцях, доступних для громадян.

Пунктом 5 розділу III Порядку № 930 визначено, що організація діяльності приймальні громадян здійснюється відповідно до Конституції України, законів України, указів Президента України, постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових та організаційно-розпорядчих актів, що регламентують порядок організації особистого прийому громадян та роботи з їх зверненнями в органах (підрозділах) поліції.

Відповідно до п. 18 розділу ІІІ Порядку № 930, запис на особистий прийом до інших керівників органів (підрозділів) поліції здійснюється попередньо і закінчується за добу до здійснення такого прийому.

Водночас, п. 18 розділу ІІ Порядку № 930 визначено, що датою подання електронного звернення є дата надходження звернення на визначену електронну адресу або дата заповнення електронної форми та її відправлення. Якщо електронне звернення надійшло на визначену електронну адресу в неробочий день та час, датою подання електронного звернення вважається наступний після нього робочий день.

За обставин справи, ОСОБА_1 24.03.2025 о 21:45 год засобами електронної пошти звернувся до Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області із заявою про прийняття його на особистий прийом громадян 25.03.2025.

Зазначене звернення було зареєстроване 25.03.2025 за № Л-2341/ез.

Відповідач листом від 18.04.2025 № 101304-2025 надав відповідь на звернення позивача від 25.03.2025 та проінформовано, що проведення особистого прийому громадян у Вінницькому РУП ГУНП у Вінницькій області здійснюється відповідно до Порядку розгляду звернень та організації особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України, затвердженого Наказом МВС України від 15.11.2017 № 930.

Графіком прийому громадян керівництвом Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області від 26.02.2025 було передбачено, що в період часу з 10.00 до 12.00 щовівторка здійснювався особистий прийом начальником Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області майором поліції ОСОБА_3 , до якого ОСОБА_4 висловив бажання звернутися 25.03.2025.

Роз'яснено позивачеві, що враховуючи положення пункту 18 розділу ІІІ Порядку, запис громадян на особистий прийом до керівництва Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області здійснюється попередньо і закінчується за добу до здійснення такого прийому. Звернення ОСОБА_2 про запис на прийом до керівника Вінницького районного управління поліції було отримано в день прийому (25.03.2025), тому позивача і не було записано на прийом 25.03.2025. Останньому було повідомлено про необхідність врахувати визначений порядок запису на особистий прийом до керівництва Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області під час наступного звернення.

Як зазначено у відзиві 25.03.2025 в приміщенні Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області громадянину ОСОБА_1 було усно надано роз'яснення щодо порядку запису на особистий прийом до керівництва РУП, зокрема, положень Порядку №930 та вимог Протоколу №14.

Внаслідок отриманих роз'яснень, 31.03.2025 позивач надіслав на офіційну електронну пошту Вінницького РУП відповідну заяву щодо прийняття його на особистий прийом 01.04.2025. Зазначене звернення було зареєстровано за вхідним номером Л-2495/ез.

Згідно із долученим відповідачем витягом з Журналу обліку доставлених, відвідувачів та запрошених до Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області № 1184н/т, суд встановив, що ОСОБА_1 було прийнято на особистий прийом до начальника Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Дадикіна О.Ю. на прийом 01.04.2025.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач листом від 18.04.2025 за № 101304-2025 належним чином надав відповідь на звернення ОСОБА_1 щодо прийняття його на особистий прийом до начальника Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Дадикіна О.Ю., тому відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача відповісти встановленим чином на його звернення від 24.03.2025.

З приводу того, що відповідач-2 не прийняв позивача на особистий прийом у день електронного звернення, то такі дії відповідають положенням п. 18 розділу ІІІ Порядку №930, яким передбачено, що запис на особистий прийом до інших керівників органів (підрозділів) поліції здійснюється попередньо і закінчується за добу до здійснення такого прийому.

Щодо позовної вимоги про скасування відмови про особистий прийом, то суд зауважує, що як вказує позивач, відмова була здійснена телефонним зв'язком уповноваженим працівником канцелярії Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області.

Суд зазначає, що в судовому порядку підлягають скасуванню акти індивідуальної дії, які в силу п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України, визнаються як акти (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданих (прийнятих) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

У спірному випадку відмова не є індивідуальним актом у розумінні статті 4 КАС України та носить виключно інформаційний характер, тому така вимога позивача не підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволені позову.

Враховуючи, що у задоволенні вимог адміністративного позову відмовлено, підстави для присудження на користь позивача понесених при розгляді справи судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідач 1: Головне управління Національної поліції у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 40108672, вул. Театральна, буд. 10, м. Вінниця, 21050);

Відповідач 2: Начальник Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Дадикін Олександр Юрійович (РНОКПП - НОМЕР_2 , вул. Пирогова, 4А, м. Вінниця, 21018).

Повне судове рішення складено 30.05.2025.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна