іменем України
Справа № 210/3713/25
Провадження № 1-в/210/459/25
30 травня 2025 року
Металургійний районний суд міста Кривого Рогу в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 за участі секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кривий Ріг подання начальника Державної установи «Криворізька вправна колонія №80» підполковника внутрішньої служби ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що мешкав за адресою АДРЕСА_1 , громадянин України, освіта середньо-спеціальна, до засудження працював не офіційно. Попередні судимості: Синельниківський міськрайонний суд (ст. 309 1, ст. 263 1) (позбавлення волі на певний строк 3 р.) звільнення від відбування покарання з випробуванням (стаття 75 ККУ) 2 р. 22.04.2021 зміна запобіжного заходу. 25.05.2021 Синельниківський міськрайонний суд (ст. 309 ч.1, ст. 263 ч.1, ст. 75, ст. 76 п.п.1, 2 ч.1, п.2 ч.3, ст. 70 ч.1) (позбавлення волі на певний строк 3 р.) звільнення від відбування покарання з випробуванням (стаття 75 ККУ) 2 р. По теперішній справі засуджений:01.07.2022 Синельниківський міськрайонний суд (ст. 309 ч. 1, ст. 263 ч. 1) (позбавлення волі на певний строк 3 р.) звільнення від відбування покарання з випробуванням (стаття 75 ККУ) 2 р.
В провадження судді надійшло вищевказане подання, в обґрунтування якого зазначено, що засуджений ОСОБА_4 20.06.2025 звільняється з Державної Установи «Криворізька виправна колонія (№80)».Попередні судимості: Синельниківський міськрайонний суд (ст. 309 1, ст. 263 1) (позбавлення волі на певний строк 3 р.) звільнення від відбування покарання з випробуванням (стаття 75 ККУ) 2 р. 22.04.2021 зміна запобіжного заходу. 25.05.2021 Синельниківський міськрайонний суд (ст. 309 ч.1, ст. 263 ч.1, ст. 75, ст. 76 п.п.1, 2 ч.1, п.2 ч.3, ст. 70 ч.1) (позбавлення волі на певний строк 3 р.) звільнення від відбування покарання з випробуванням (стаття 75 ККУ) 2 р. По теперішній справі засуджений:01.07.2022 Синельниківський міськрайонний суд (ст. 309 ч. 1, ст. 263 ч. 1) (позбавлення волі на певний строк 3 р.) звільнення від відбування покарання з випробуванням (стаття 75 ККУ) 2 р.
Згідно з Характеристикою, засуджений має місце проживання. До засудження проживав АДРЕСА_1 . Особа мала нестабільну роботу, змінювала (більше 3 разів за один рік) місце роботи з різних причин. Стверджує, що має бажання працювати, але за поведінкою особи чи з інших джерел інформації зрозуміло, що це не відповідає дійсності.
Мали місце поодинокі випадки вживання алкоголю до засудження. За словами засудженої особи, відсутні ознаки щодо зв'язку вживання алкоголю з підвищенням агресивності. Не має дисциплінарних стягнень. Має нестійку мотивацію до припинення вживання, що змінюється залежно від оточуючих. Особа регулярно вживала ПАР до засудження. ПАР грає значну роль у житті та справляв/-є помітний шкідливий вплив на особу, але вона усвідомлює негативні наслідки. За словами засудженої особи, відсутні ознаки щодо зв'язку вживання ПАР з підвищенням агресивності. Не має дисциплінарних стягнень. Особа вмотивована до припинення вживання та невживання на свободі, проходить відповідні програми. Усвідомлює вплив вживання алкоголю на життя і здоров'я, проте можлива зміна поведінки під впливом оточення. Засуджений раніше вживав наркотичні речовини, має намір покинути, але проходити ПДВВ "Подолання наркотичної залежності" не виявив бажання.
Не вчиняла порушень протягом останніх півроку. За період відбування покарання засуджений не порушував установлений порядок відбування покарання. Заохочень не має.
За час відбування покарання в ДУ «Криворізька виправна колонія (№80)» характеризується посередньо, стягнень та заохочень не має. Підтримує рівні взаємовідносини з іншими засудженими, адекватно реагує на критику на свою адресу. Дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом. Виконує передбачені законом вимоги персоналу установи. З 05.12.2024 року перебуває на профілактичному обліку установи, як схильний до вчинення злісних порушень.
Ризик вчинення повторного кримінального правопорушення та ймовірної небезпеки для суспільства оцінюється як «НИЗЬКИЙ».
Відповідно до Довідки про заохочення і стягнення від 25.04.2025, засуджений ОСОБА_4 за період відбування покарання в ДУ «КВК (№80)» заохочень та стягнень не мав.
Враховуючи викладене, начальник Державної установи «Криворізька вправна колонія №80» підполковник внутрішньої служби ОСОБА_5 просить суд вирішити питання про встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановити наступні обмеження адміністративного нагляду:
1.Заборонити вихід з міста проживання з 22 до 06 годин;
2.Заборонити виїзд з міста (району) без дозволу органів поліції;
3.Відмічатись в органах поліції 2 (два) рази на місяць.
4.Заборонити перебування в ресторанах, кафе, барах та місцях продажу спиртних напоїв на розлив.
Сторони в судове засіданні присутні не були.
Від інспектора відділу нагляду і безпеки ДУ «КВК (№80)» ОСОБА_6 надано заяву про розгляд подання без участі представників адміністрації.
Від засудженого ОСОБА_4 надано заяву про розгляд подання без його участі. Повідомив, що буде проживати за адресою: АДРЕСА_1 .
Від прокурора ОСОБА_7 надано заяву про розгляд подання без фіксації технічними засобами. Подання підтримав, просив задовольнити.
Неявка в судове засідання осіб, які беруть участь у справі не перешкоджає проведенню судового розгляду відповідно до ст. 539 КПК України.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України у зв'язку із неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши матеріали подання, суд приходить до висновку про його задоволення.
Стаття 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачає, що адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Як визначено пунктом «г» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Відповідно до приписів ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному законом порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Дослідивши надані матеріали, зокрема характеристику та довідку про заохочення і стягнення, враховуючи те, що громадянин ОСОБА_4 засуджений до позбавлення волі за вчинені кримінальні правопорушення пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та з метою посилення контролю за його поведінкою і способом життя, подання про встановлення адміністративного нагляду підлягає задоволенню.
Так, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.11.2022 № 757/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні, який не припинено по теперішній час.
Таким чином, заборону виходу ОСОБА_4 з будинку за місцем мешкання з 22:00 до 06:00 ранку слід встановити з можливістю покидати місце мешкання для слідування в укриття під час сигналу повітряної тривоги в смт Роздори.
На підставі викладеного, керуючись статтею 5 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статей 537, 539 КПК України суддя, -
Подання начальника Державної установи «Криворізька вправна колонія №80» підполковника внутрішньої служби ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.
Встановити у відношенні ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік із встановленням наступних обмежень відносно піднаглядного:
1. Заборона виходу з будинку за місцем мешкання з 22:00 до 06:00 ранку, з можливістю покидати місце мешкання для слідування в укриття під час сигналу повітряної тривоги в смт Роздори на час дії воєнного стану на території України;
2. Заборона виїзду за межі смт Роздори без дозволу органів Національної поліції України, за виключенням випадків евакуації у зв'язку з запровадженням воєнного стану;
3. Заборона перебування в ресторанах, кафе, барах та місцях продажу спиртних напоїв на розлив.
Встановити реєстрацію у відділенні поліції за місцем проживання 2 (два) рази на місяць.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 7 діб через Металургійний районний суд міста Кривого Рогу.
Суддя: ОСОБА_1