Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 травня 2025 року Справа№640/11940/22
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі відповідач), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача протиправною, яка полягає у відмові зарахувати стаж позивачу з 16.12.1994 - 11.03.1996 на посаді начальника МТС у Акціонерному товаристві «Новомаш»; зобов'язати відповідача зарахувати стаж роботи позивачу з 16.12.1994 - 11.03.1996 на посаді начальника МТС у Акціонерному товаристві «Новомаш»; здійснити позивачу, перерахунок пенсії за віком з урахуванням зарахованого трудового стажу за період роботи з 16.12.1994-11.03.1996 на посаді начальника МТС у Акціонерному товаристві «Новомаш».
Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю дій відповідача щодо неврахування до страхового стажу при призначенні пенсії за віком періоду працевлаштування.
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву, у якому заперечив проти задоволення позову. Зокрема, зауважив про неможливість зарахування оскаржуваного періоду працевлаштування, з огляду на наявність виправлень у документах.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.08.2022 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.03.2025 адміністративну справу прийнято до провадження, позовну заяву залишено без руху.
Позивачем надано заяву про усунення недоліків позову та уточнено позовні вимоги, а саме:
Визнати протиправною бездіяльність відповідача протиправною, яка полягає у відмові зарахувати стаж позивачу з 16.12.1994 - 11.03.1996 на посаді начальника МТС в Акціонерному товаристві «Новомаш».
Зобов'язати відповідача зарахувати стаж роботи позивачу з 16.12.1994 - 11.03.1996 на посаді начальника МТС в Акціонерному товаристві «Новомаш».
Здійснити позивачу, перерахунок пенсії за віком з урахуванням зарахованого трудового стажу за період роботи з 16.12.1994 - 11.03.1996 на посаді начальника МТС у Акціонерному товаристві «Новомаш» з дати звернення до відповідача - 05.04.2022.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.03.2025 продовжено розгляд справи №640/11940/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ознайомившись з матеріалами справи, судом встановлено такі обставини справи.
05.04.2022 позивач - ОСОБА_1 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок стажу відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням періоду роботи з 16.12.1994 по 11.03.1996 на посаді начальника МТС у Акціонерному товаристві «Новомаш».
Листом відповідача від 22.04.2022 №2600-0202-8/40486 позивачеві фактично відмовлено у перерахунку стажу позивача, без зазначення конкретних підстав.
Водночас, з форми РС-право відповідачем до страхового стажу не зараховано період роботи з 16.12.1994 - 11.03.1996.
Не погоджуючись з вказаними діями, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується таким.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV).
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (ст. 8 Закону № 1058-IV).
Відповідно до матеріалів справи, позивачеві призначено пенсію по віку з 16.04.2018.
Водночас до страхового стажу не зараховано період роботи з 16.12.1994 - 11.03.1996 на посаді начальника МТС в Акціонерному товаристві «Новомаш».
Відповідно до положень ст. 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону № 1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених Закону № 1058-IV.
Так, положеннями п. "а" ч. 3 ст. 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закону № 1788-XII) до стажу роботи зараховується, зокрема період одержання допомоги по безробіттю.
Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Закону, постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки чи відповідних записів в ній" (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Також згідно із ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Аналіз наведених правових положень свідчить про те, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка. А необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Подібний висновок відображений у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.01.2020 у справі № 588/647/17.
Відповідно до трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 з 16.12.1994 по 11.03.1996 позивач працював на посаді начальника МТС в Акціонерному товаристві «Новомаш».
Вказаний запис є чітким та не містить виправлень.
Разом з тим, не заповнено реквізити наказу про звільнення позивача.
Суд зауважує, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 21.02.2018 у справі № 687/975/17.
Суд вважає, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Відтак, не зарахування стажу через відсутність або неточне зазначення відомостей у додатково поданих підтверджуючих документах свідчить про протиправність дій органу Пенсійного фонду.
Окрім того, органи Пенсійного фонду України не позбавлені можливості самостійно проводити перевірку відомостей, у разі наявності сумніву. Однак, головним управлінням обрано найменш сприятливий для позивачки спосіб тлумачення законодавства.
Таким чином розглядуваний період працевлаштування підлягає зарахуванню з дати призначення пенсії, як такий, що був протиправно не зарахований органом Пенсійного фонду України.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат зі сплати судового збору здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи з 16.12.1994 по 11.03.1996 на посаді начальника МТС у Акціонерному товаристві «Новомаш».
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи з 16.12.1994 по 11.03.1996 та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.04.2022, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн за рахунок головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Повний текст рішення складено 28.05.2025.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Шинкарьова