Рішення від 30.05.2025 по справі 640/14635/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року Справа№640/14635/22

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» (адреса: 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68, код ЄДРПОУ 30603572) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (адреса: 02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 3, код ЄДРПОУ 44082145) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

06.09.2022 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна», в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.11.2021 № 0008030703.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 29.11.2021 ним отримано податкове повідомлення-рішення від 24.11.2021 № 0008030703, прийняте відповідачем згідно з Актом перевірки від 22.10.2021 № 22965/15-32-09-02/30603572, на АЗС № 16-47, Одеська область, Любашівський район, смт Любашівка, вул. Київська, 30, яким встановлено порушення підпункту 230.1.3 статті 230 Податкового кодексу України, сума штрафу 6000,00 грн.

Не погодившись із висновком акту перевірки, позивач звернувся до Головного управління ДПС в Одеській області із запереченнями від 01.11.2021 за вих. № 2067.

Розглянувши вказані заперечення, Головне управління ДПС в Одеській області листом від 18.11.2021 № 15582/КПР/15-32-09-02-06 повідомив про часткове задоволення заперечень позивача.

Крім того, позивач звернувся зі скаргою від 08.12.2021 за вих. № 2463 до ДПС України.

Рішенням ДПС України від 12.08.2022 № 9122/6/99-00-06-03-02-06 скаргу залишило без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

З урахуванням рішення про результати розгляду заперечень від 18.11.2021 N 15582/КПР/15-32-09-02-06 на Акт перевірки, штраф у розмірі 6000,00 грн. було застосовано за несвоєчасну подачу довідок за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 25.08.2021, однак вказане не відповідає дійсності, оскільки позивач виконав свої зобов'язання та вчасно направив довідки на реєстрацію, а тому з метою захисту своїх прав та інтересів звернувся до суду із цим позовом.

08.09.2022 ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

08.11.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що Головним управлінням ДПС в Одеській області було проведено фактичну перевірку підприємства АЗС «Амік Україна» розташованої за адресою: Одеська область, Любашівський район, смт Любашівка, вул. Київська, 30.

За результатом перевірки АЗС складено акт від 22.10.2021 № 22965/15-32-09-02/30603572 та встановлено порушення вимог чинного законодавства, а саме: підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу щоденного формування та подання даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального з урахуванням довідок про дні, в які акцизний склад не працює за 6 днів, відповідальність за це порушення згідно з пунктом 128-1.3 статті 128 Податкового кодексу України тягне за собою накладення штрафу у розмірі 1000,00 грн за кожен неподаний електронний документ (1000,00 грн х 6 кількість неподаних електронних документів = 6000,00 грн).

09.11.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла відповідь на відзив, у якому позивач вважає твердження відповідача, що викладені у відзиві необґрунтованими.

Мотивуючи відповідь на відзив позивач зазначив, що відповідачем не було проаналізовано подані документи (зокрема протоколи надсилання довідок) на підтвердження того, що підприємством було забезпечено вчасне подання довідок та не надано ґрунтовних заперечень з цього приводу. Факт наявності чи відсутності вини ДПС не є підставою для притягнення до відповідальності позивача, який повною мірою виконав свої обов'язки із своєчасного формування на направлення добових довідок.

Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».

З метою забезпечення розгляду адміністративної справи здійснено автоматизований розподіл судових справ між іншими окружними адміністративними судами України.

Адміністративну справу передано до Донецького окружного адміністративного суду. За результатами автоматизованого розподілу справи головуючим у даній справі призначено суддю Кошкош Олену Олександрівну.

24.02.2025 ухвалою Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу № 640/14635/22 прийнято до розгляду суддею Кошкош О.О. Зобов'язано позивача в 5-ти денний строк з дня отримання цієї ухвали надати суду засобами електронного зв'язку через підсистему ЄСІТС “Електронний суд» або на електронну пошту суду: актуальну інформацію про місцезнаходження, адресу електронної пошти та номер засобів зв'язку з ним; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

25.02.2025 у встановлений судом строк, надано актуальну інформацію про місцезнаходження, адресу електронної пошти та номер засобів зв'язку Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна».

11.03.2025 на адресу суду від Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що Головним управлінням ДПС в Одеській області було проведено фактичну перевірку підприємства АЗС "Амік Україна".

За результатом перевірки АЗС встановлено факт порушення підприємством вимог 230.1.3 ст.230 ПК України на підставі якого було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Порушення вимог 230.1.3 ст. 230 ПК України полягало у незабезпеченні з вини розпорядника акцизного складу щоденного формування та подання даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального.

Відповідач вказав, що програма "M.E.DOC", якою користується позивач та надані протоколи не є достатнім доказом виконання позивачем свого податкового обов'язку, оскільки дата та час відправлення, що фіксується в КП "М.Е.DOC" залежить від системних налаштувань дати та часу на комп'ютері з якого здійснюється відправлення документу та може бути зміненим. КП "M.E.Doc" є комерційною програмою, яка не ведеться працівниками контролюючого органу та відповідно контролюючий орган не несе відповідальності за перебої у роботі "M.E.Doc" та технічні проблеми, які можуть виникнути на серверах зазначеної програми не спростовують встановлених судом обставин щодо своєчасного подання позивачем податкових накладних для їх подальшої реєстрації через систему "M.E.Doc".

З матеріалів справи чітко вбачається вчинення позивачем порушення вимог 230.1.3 ст.230 ПК України, яке не спростоване належними та допустимими доказами, а відтак застосована контролюючим органом штрафна санкція є абсолютно правомірною.

Також відповідачем заявлено клопотання про залучення Головного управління ДПС у Одеській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі на стороні відповідача.

11.03.2025 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якому позивач вважає твердження відповідача, що викладені у відзиві необґрунтованими.

Мотивуючи відповідь на відзив позивач зазначив, що відповідальність розпорядника акцизного складу за несвоєчасне подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального наступає виключно за умови наявності вини такого розпорядника акцизного складу.

Також позивач заперечує щодо залучення Головного управління ДПС у Одеській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі на стороні відповідача.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.05.2025 у задоволенні клопотання відповідача про залучення Головного управління ДПС у Одеській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі на стороні відповідача - відмовлено.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Підприємство з іноземними інвестиціями «Амік Україна» (далі - ПІІ «Амік Україна») зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 16.11.1999. Основним видом економічної діяльності згідно КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

12.10.2021 головними державними ревізорами Головного управління ДПС в Одеській області на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 29.09.2021 № 7146-п та направлень від 08.10.2021 № 13881 та № 13882 проведено фактичну перевірку АЗС позивача № 16-47 за адресою: Одеська область, Любашівський район, смт Любашівка, вул. Київська, 30, з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, контроль за виконанням яких покладений на органи ДПС у частині:

- наявності передбачених законодавством ліцензій, необхідних для здійснення діяльності з роздрібної торгівлі тютюновими виробами, алкогольними напоями та пальним;

- фактів здійснення діяльності із виробництва, зберігання та реалізації пального без отримання відповідних ліцензій за період перевірки;

- повноти обліку операцій з пальним на місцях його виробництва, зберігання та реалізації та його організації у відповідність до вимог чинних нормативно-правових актів;

- дотримання порядку обладнання акцизних складів передбаченими законодавством засобами вимірювальної техніки;

- проведення інвентаризації залишків пального.

За результатами фактичної перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області складено Акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС від 22.10.2021 № 22965/15-32-09-02/30603572 (далі - Акт).

Згідно з висновками Акту встановлено порушення підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, відповідальність передбачена пунктом 128-1.3 статті 128 цього Кодексу.

В Акті зазначено, що ПІІ «Амік Україна» несвоєчасно передані до реєстру дані, передбачені Податковим кодексом України і Порядком ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891 (щоденні дані обігу пального), з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу (уніфікований номер 1003477), а саме за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 08.01.2021, 05.06.2021, 25.08.2021.

Не погоджуючись із Актом, позивачем було подано заперечення від 01.11.2021 за вих. № 2067.

За результатами розгляду заперечення від 01.11.2021, Головне управління ДПС в Одеській області листом від 18.11.2021 № 15582/КПР/15-32-09-02-06 повідомив про часткове задоволення заперечень позивача.

Головне управління ДПС в Одеській області повідомило, що оскільки ПІІ «Амік Україна» до заперечень надано квитанції відправки щоденних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, відповідно яких сформовані фактичні залишки пального за 08.01.2021 і 05.06.2021, то такі довідки вважаються поданими своєчасно.

24.11.2021 на підставі Акту відповідачем за порушення п. 230.1.3 ст. 230 ПК України прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008030703 з урахуванням висновку Головного управління ДПС в Одеській області листом від 18.11.2021 № 297/15-32-09-02-06 на підставі якого до позивача застосовано штраф у розмірі 6000,00 грн. (незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу щоденного формування та подання даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального з урахуванням довідок про дні, в які акцизний склад не працює за 6 днів.).

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 24.11.2021 № 0008030703, позивачем 08.12.2021 подано скаргу до ДПС України, однак рішенням ДПС України від 12.08.2022 № 9122/6/99-00-06-03-02-06 скаргу залишило без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 24.11.2021 № 0008030703 та з метою його скасування, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України (в редакції на дату проведення перевірки) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (п. п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України).

Порядок проведення фактичної перевірки встановлений ст. 80 ПК України.

Відповідно до п. 80.1 ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Відповідно до п. 81.1 ст. 81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Судом встановлено, що фактична перевірка за місцем провадження позивачем його господарської діяльності (АЗС 16-47, Одеська область, Любашівський район, смт Любашівка, вул. Київська, 30) проведена відповідно до наказу від 29.09.2021 № 7146-п та направлень від 08.10.2021 № 13881 та № 13882.

Беручи до уваги вказане та враховуючи, що посадові особи контролюючого органу були допущені особою, яка фактично здійснювала розрахункові операції ( ОСОБА_1 ) до проведення перевірки, відсутність у акті перевірки зауважень у цій частині до процедури її проведення, суд не ставить під сумнів дотримання податковим органом п. 81.1 ст. 81 ПК України при фактичній перевірці позивача.

В силу п. 80.10. ст. 80 ПК України, порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Як зазначено у п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов'язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п. 86.5 ст. 86 ПК України, Акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).

Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.

Судом встановлено, що за результатами перевірки контролюючим органом складено Акт фактичної перевірки від 22.10.2021 № 22965/15-32-09-02/30603572.

В Акті зазначено, що ПІІ «Амік Україна» несвоєчасно передані до реєстру дані, передбачені Податковим кодексом України і Порядком ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891 (щоденні дані обігу пального), з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу (уніфікований номер 1003477), а саме за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 08.01.2021, 05.06.2021, 25.08.2021.

Не погоджуючись із Актом, позивачем було подано заперечення від 01.11.2021 за вих. № 2067.

За результатами розгляду заперечення від 01.11.2021, Головне управління ДПС в Одеській області листом від 18.11.2021 № 15582/КПР/15-32-09-02-06 повідомив про часткове задоволення заперечень позивача.

Головне управління ДПС в Одеській області повідомило, що оскільки ПІІ «Амік Україна» до заперечень надано квитанції відправки щоденних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, відповідно яких сформовані фактичні залишки пального за 08.01.2021 і 05.06.2021, то такі довідки вважаються поданими своєчасно.

24.11.2021 на підставі Акту відповідачем за порушення п. 230.1.3 ст. 230 ПК України прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008030703 з урахуванням висновку Головного управління ДПС в Одеській області від 18.11.2021 № 297/15-32-09-02-06 яким до позивача застосовано штраф у розмірі 6000,00 грн. (незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу щоденного формування та подання даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального з урахуванням довідок про дні, в які акцизний склад не працює за 6 днів.).

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 24.11.2021 № 0008030703, позивачем 08.12.2021 подано скаргу до ДПС України, однак рішенням ДПС України від 12.08.2022 № 9122/6/99-00-06-03-02-06 скаргу залишило без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню суб'єкта владних повноважень, суд враховує наступне.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" від 23.11.2018 N 2628-VIII внесено зміни та доповнення, зокрема до ст. 14, 212, 230, 232 ПК України.

Зазначеними змінами, які набули чинності 01.07.2019, ПК України від 02.12.2010 N 2755-VI доповнено поняттями акцизного складу пересувного і розпорядника акцизного складу пересувного, викладено у новій редакції поняття акцизного складу і розпорядника акцизного складу, розширено визначення платника акцизного податку, змінено порядок реєстрації та роботи акцизних складів, встановлено, що ведення обліку обсягу пального або спирту етилового здійснюється у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Відповідно до п. п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.

Відповідно до п. 14.1.6 ст. 14 ПК України акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Відповідно до п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Згідно з п.п 230.1.1 п. 230.1 ст. 230 ПК України платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах витратоміри-лічильники спирту етилового у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового; б) усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України передбачено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 128-1.3 ст. 128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Аналізуючи наведені положення норм ПК України, суд дійшов висновку, що законодавець чітко встановив для розпорядників акцизного складу до категорії яких належить позивач обов'язок подавати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового та встановив відповідальність за його не виконання.

Процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів визначає Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891 (далі - Порядок № 891).

Згідно з п.п. 5 п. 5 Порядку № 891 електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема: зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту; добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, - для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне).

Пунктом 6 Порядку № 891 встановлено, електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює).

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДФС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Відповідно до п.п. 2 п. 7 Порядку № 891 інформація, зазначена в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, вноситься до електронних документів для наповнення Реєстру: автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів та рівнемірів починаючи з граничних строків, зазначених у пунктах 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів рівнемірами та витратомірами; відповідальною особою розпорядника акцизного складу - під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра або витратоміра, а також у період з 1 червня 2019 р. до граничних строків, передбачених у пунктах 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX “Перехідні положення» Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів витратомірами та рівнемірами.

Наказом Міністерства фінансів від 27.11.2018 № 944 затверджено формат даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Наказ № 944).

Відповідно до п. 1 розділу І Наказу N 944 єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.

Згідно з п. 1 розділу II Наказу N 944 реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1); довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).

Відповідно до п. 5 розділу II Наказу N 944 надсилання довідок до Реєстру: основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу.

Як встановлено судом, довідками про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі:

- за 18.12.2020 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 19.12.2020 о 17:35:33; 19.12.2020 о 23:23:17; 20.12.2020 о 15:44:23 та доставлена до Центрального рівня ДПС України 20.12.2020 о 15:38:24;

- за 31.12.2020 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 01.01.2021 о 16:26:43; 01.01.2021 о 18:15:40; 01.01.2021 о 23:03:50 та доставлена до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:09:44;

- за 01.01.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 02.01.2021 о 16:43:14 та доставлена Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:06:13;

- за 02.01.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 03.01.2021 о 17:56:45 та доставлена Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:08:42;

- за 03.01.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 04.01.2021 о 19:10:12 та доставлена Центрального рівня ДПС України 05.01.2021 о 09:33:32;

- за 25.08.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 26.08.2021 о 16:27:05, 26.08.2021 о 19:05:38 та доставлена до Центрального рівня ДПС України 27.08.2021 о 01:01:13.

Викладені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи протоколами руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій до Довідок про зведені дані (обсяги пального), якими чітко зафіксовані дати та час направлення позивачем документів.

Твердження відповідача про те, що КП "M.E.Doc" є комерційною програмою, яка не ведеться працівниками контролюючого органу та відповідно контролюючий орган не несе відповідальності за перебої у роботі "M.E.Doc" та технічні проблеми, які можуть виникнути на серверах зазначеної програми не спростовують встановлених судом обставин щодо своєчасного подання позивачем податкових накладних для їх подальшої реєстрації через систему "M.E.Doc".

Крім того матеріали справи містять докази того, що у зв'язку з неналежною роботою Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у грудні 2020 року та у січні 2021 року, позивач 06.01.2021 (тобто до винесення спірного податкового повідомлення-рішення) звернувся до ДПС України зі скаргою за вих. № 25 на бездіяльність у відновленні роботи Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.

Листом ДПС України від 05.02.2021 № 2788/6/99-00-09-02-03-06 позивача повідомлено, що за неподання або несвоєчасне подання до ДПС розпорядником акцизного складу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі у зв'язку з неможливістю вчасно відправити документ до ДПС внаслідок тимчасового обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно - телекомунікаційних систем ДПС відповідальність до такого розпорядника акцизного складу не застосовується.

За наведених обставин у сукупності, суд дійшов висновку, що підприємством було виконано зобов'язання, які покладені ПК України на розпорядника акцизного складу, а саме в поточну дату сформовані Довідки про зведені дані (обсяги пального) та у визначені Пунктом 6 Порядку № 891 строки (наступного дня) направлені засобами електронного зв'язку до ДПС України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку що позивачем недопущено порушення підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України, та відповідно, відсутність підстав для притягнення його до відповідальності за п. 128-1.3 ст. 128-1 ПК України.

При цьому, суд зазначає, що розпорядник акцизного складу несе відповідальність за своєчасність подання, а не за отримання цих даних центральним органом виконавчої влади.

Аналогічного висновку дійшов Шостий апеляційний адміністративний суд в постанові від 07.04.2025 по справі № 320/22412/23 (ухвалою Верховного Суду від 20.05.2020 відмовлено у відкритті касаційного провадження).

Крім того, відповідачем під час розгляду справи не доведено факт незабезпечення з вини позивача своєчасного подання довідок про зведені на добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі пального, що свідчить про протиправність застосування до позивача штрафу в розмірі 6000 грн згідно з податковим повідомленням-рішенням від 24.11.2021 № 0008030703.

За наведених обставин у сукупності, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 2481,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 141443288 від 01.09.2022.

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 2481,00 грн.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

Адміністративний позов Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» (адреса: 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68, код ЄДРПОУ 30603572) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (адреса: 02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 3, код ЄДРПОУ 44082145) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.11.2021 № 0008030703.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2481,00 гривень (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 копійок).

Повний текст рішення складено та підписано 30 травня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.О. Кошкош