Ухвала від 30.05.2025 по справі 176/2017/25

справа №176/2017/25

провадження №2-о/176/75/25

УХВАЛА

30 травня 2025 року Суддя Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області Волчек Н.Ю., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про встановлення факту, що має юридичне значення,-

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме:

- встановити факт належності заявниці трудової книжки серії НОМЕР_1 виданої 22.07.1981 року ОРС заводу "Азовсталь" на ім'я ОСОБА_3 ";

- встановити факт належності заявниці трудової книжки серії НОМЕР_2 виданої 07.08.1987 року колгоспом "Правда" на ім'я ОСОБА_4 ";

- встановити факт належності заявниці атестату № НОМЕР_3 про закінчення технічного училища №60 м. Жданова, Донецької області, УССР виданий 17 липня 1981 року на ім'я " ОСОБА_5 ";

- встановити факту догляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за малолітніми дітьми ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до досягнення дитиною трьохрічного віку з 20.05.1983 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Вивчивши дану заяву, приходжу до висновку, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст.293ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до п. 3 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №5від 31.03.1995«Про судовупрактику всправах провстановлення фактів,що маютьюридичне значення» - вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим статями ЦПК України щодо розгляду судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.

Отже вимоги до заяви визначені ст. 175 - 177 та 315, 316, 318 ЦПК України.

Так, відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Також, відповідно до ч.1 ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено:1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.

Ч.2 ст.318 ЦПК України встановлює, що до заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;

- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

У пункті 12 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від31березня 1995року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» міститься роз'яснення про те, що при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.

Відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Заявниця посилається на наявність помилки у трудових книжках посилаючись на докази, які обгрунтовують заявлені нею вимоги, про їх не додає. Крім того про неможливість їх подання також не посилається.

Так, заявником не додано до заяви:

- повний витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявниці, а також свідоцтво про народження заявниці;

- інформацію підстав зміни прізвищ заявниці (копії свідоцтва про одруження/розлучення);

- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбів заявниці;

- копію архівної довідки про народження № П-1319/0/217-24 від 22.05.2024 року Державного архіву Дніпропетровської області;

- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про встановлення батьківства заявниці № 00044834023 від 02.05.2024 року;

- повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть матері заявниці.

Також, вимоги заявника, а саме встановлення факту догляду ОСОБА_1 за малолітніми дітьми ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з 20.05.1983 року по 01.07.1987 року є не зрозумілими. Враховуючи наведене, заявнику слід конкретизувати вимоги заяви.

Відповідно до ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, заява про встановлення юридичного факту підлягає залишенню без руху.

Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертаєтьсязаявнику що встановлено положеннями частини 3 ст. 185 ЦПК України.

На підставі наведеного, керуючись ст.175, 185, 260, 261, 315 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.

Надати представнику заявника для усунення недоліків строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити представнику заявника, що в разі якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається заявнику.

Ухвала не підлягає оскарженню.

Суддя Жовтоводського міського суду

Дніпропетровської області Н.Ю. ВОЛЧЕК