Провадження №2/760/2072/25
Справа №760/34424/21
29 травня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого-судді - Усатової І.А.,
за участю секретаря - Зеленчука М.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго», Комунального концерну «Центр комунального сервісу» про зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся з позовом до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго», Комунального концерну «Центр комунального сервісу» у якому просив:
- зобов'язати КП «Київтеплоенерго» та КК «Центр комунального сервісу» залишити особовий рахунок № НОМЕР_1 на надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов'язати КП «Київтеплоенерго» та КК «Центр комунального сервісу» залишити переплачені кошти в розмірі 1 489,47 грн. на особовому рахунку № НОМЕР_1 за надання послуг з постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов'язати КП «Київтеплоенерго» та КК «Центр комунального сервісу» здійснити перерахунок коштів за переплату зайвих 16,8 куб.м гарячої води по особовому рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та внести їх до вказаного особового рахунку;
- зобов'язати КП «Київтеплоенерго» та КК «Центр комунального сервісу» відкрити особовий рахунок № НОМЕР_1 на надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 , на ОСОБА_1 та укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води на вказаний особовий рахунок;
- зобов'язати КП «Київтеплоенерго» та КК «Центр комунального сервісу» перерахувати всі раніше сплачені кошти за надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води по особовому рахунку № НОМЕР_2 на особовий рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що 04 вересня 2020 року відповідно до договору купівлі-продажу квартири він став власником квартири АДРЕСА_2 . За домовленістю з попереднім власником квартири всі зайві кошти по сплаті комунальних послуг, які знаходяться на особових рахунках квартири, залишаться на цих же рахунках і будуть враховані у разі виникнення неврахованих боргів по всіх інших комунальних платежах.
Згідно рахунку-повідомлення ГІОЦ КМДА станом на 01.09.2020 за особовим рахунком КП Київтеплоенерго № НОМЕР_1 рахувалася переплата по гарячому водопостачанню в сумі 1 489,47 грн. і показання лічильника гарячого водопостачання становило 55,8 куб.м. Борги по оплаті послуг з гарячого водопостачання на момент купівлі-продажу квартири відсутні.
Вказує, що у зв'язку з неправильними показами лічильника гарячого водопостачання в квартирі і в рахунку-повідомленні, він викликав працівників Київводоканалу та Київтеплоенерго для складення акту зняття контрольних показників лічильників. 16.09.2020 був складений акт з показами лічильників: холодної води 187 куб.м і гарячої води - 39 куб.м. Тобто покази лічильника гарячої води раніше були більше на 16,8 м куб і, відповідно, переплата по цих показах.
Зазначає, що для відкриття (переоформлення вже відкритого номерного особового рахунку) на квартиру АДРЕСА_2 , коригування показників лічильника гарячого водопостачання та здійснення перерахунку по гарячому водопостачанню він подав всі необхідні документи до Комунального концерну «Центр комунального сервісу».
Через деякий час він отримав вже нові рахунки-повідомлення ГІОЦ КМДА (не один загальний, а два різних - з Київтеплоенерго був окремий рахунок) і виявив, що в рахунку-повідомленні ГІОЦ № 031222400270101, КМДА Київтеплоенерго зазначений інший особовий рахунок, переплати по гарячому водопостачанню ніякої не має і перерахунок не проводився. Всі зайві переплачені кошти (1 489,47 грн. переплата по гарячому водопостачанню і різниця між показами лічильника гарячої води 55,8-39=16,8 куб.м, що становить 16,8*90,54 (вартість кубу гарячої води) = 1 521,07 грн.) зникли.
При зверненні до КП ЦКС йому відповіли, що всі кошти, які були на попередньому особовому рахунку йому не належать.
Посилається, що чинним законодавством не визначено механізму списання грошових коштів з особових рахунків споживачів комунальних послуг, а тому переплата або заборгованість зазначається в довідках про стан рахунку.
Особовий рахунок ПрАТ АК «Київводоканал» залишився незмінним і переплачені кошти, які були на ньому, також залишилися в повному об'ємі.
Стверджує, що відповідно до наказу Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва № 170 від 23.10.2013 «Про затвердження Порядку відкриття, закриття та ведення особових рахунків для обліку абонентів споживачів послуги з утримання будинків, споруд та, прибудинкових територій» та житлового законодавства України передбачено, що особовий рахунок є номерним, що дозволяє ідентифікувати його відповідно до конкретного житлового приміщення та являє сукупність даних про житлове приміщення.
Особовий рахунок оформлюється на житлове приміщення, а не на особу, їх відкриття відбулося за часів СРСР. Після проголошення Незалежної України особові рахунки не змінювались, тобто залишились попередніми, які були відкриті за адресами. Виходячи з цього, відкриття особового рахунку відбувається шляхом переоформлення вже відкритого номерного особового рахунку на іншого квартиронаймача або власника. Відкриття нового особового рахунку відбувається лише в разі новозбудованого житлового приміщення на підставі ордеру або іншого документу, що засвідчує його право на те чи інше житлове приміщення, а також за рішенням суду.
У зв'язку з тим, що особовий рахунок відкривається не за особою, а за житловим приміщенням переоформлення відбувається лише за ПІБ власника або квартиронаймача. Таким чином, не має будь-яких законних підстав для виключення з особового рахунку квартири суми переплати за послуги попереднього власника.
Згідно діючих норм Закону, відповідачі повинні були переоформити вже відкритий номерний особовий рахунок на нового власника. Але цього зроблено не було, грошові кошти, які знаходилися на особовому рахунку були вкрадені або привласнені.
Тому позивач просила суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 02.02.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Сторонам було направлено копію ухвали про відкриття провадження, відповідачам копію позовної заяви з додатками.
22.11.2022 представником відповідача-1 було подано до суду відзив на позовну заяву, у яких останній проти позовних вимог заперечував.
Свої заперечення мотивував тим, що пунктом 1 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції на час виникнення договірних правовідносин) передбачено обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обов'язок відповідає зустрічному обов'язку виконавця, визначеному п. 3 ч. 2 ст. 21 цього Закону, підготувати та споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до ч. 7 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції на час виникнення договірних правовідносин) договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що укладається виконавцем із споживачем фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання, є договором приєднання.
28.03.2018 у газеті Київської міської ради «Хрещатик» від 28.03.2018 № 34 (5085), розміщено оголошення про те, що КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» стає виконавцем послуг з ЦО та ЦПГВ та розміщеного договір про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, який є договором приєднання та вважається акцептованим усіма споживачами, які в установленому законом порядку не надали заперечення щодо його умов.
Таким чином правовідносини між підприємством та позивачем виникли з 01.05.2018 та регулюються умовами договору приєднання, що розроблений на основі типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630.
Вказує, що для обліку споживання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води Позивачу відкрито особовий рахунок № НОМЕР_3 .
Водночас, особовий рахунок № НОМЕР_4 обліковувався за попереднім власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 - ОСОБА_2 .
Враховуючи зазначене до 04.09.2020 усі оплати щодо наданих відповідачем-1 послуг здійснювались саме попереднім власником квартири.
Згідно положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності на нерухоме майно за договором купівля-продажу, міни, ренти та довічного утримання виникає у набувача з моменту нотаріального посвідчення та державної реєстрації цих договорів. Право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 у позивача виникло 04.09.2020.
Відповідно до листа Солом'янської районної в місті Києві міської адміністрації від 27.01.2021, який позивачем долучено у якості додатків, останньому було повідомлено, що з метою перенесення переплати за послугу з централізованого постачання гарячої води власнику коштів - попередньому власнику квартири ОСОБА_2 необхідно звернутися до КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» із заявою стосовно того, що він не проти перенесення коштів між особовими рахунками та надати такі документи: копію паспорта; копію ідентифікаційного номера; копію сплаченої квитанції із банківською відміткою.
Зазначає, що у матеріалах справи відсутня згода власника коштів на зарахування переплати на особовий рахунок повивача.
Разом із цим, позивачем не надано доказів того, що саме ним були здійснені оплати коштів за надані послуги відповідачем-1 у період з 01.05.2018 по 04.09.2020.
Окрім цього, факт домовленості з попереднім власником квартири про те, що всі зайві коти по сплаті комунальних послуг, які знаходяться на особових рахунках квартири, залишаються на цих же рахунках і будуть враховані у разі виникнення неврахованих боргів по всіх інших комунальних платежах, позивачем не підтверджений.
Згідно з умовами договору купівлі-продажу квартири за адресою: АДРЕСА_1 від 04.09.2020, укладеного між попереднім власником квартири та позивачем, інформація щодо передачі попереднім власником квартири наявних переплат за надані відповідачем-1 послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води - відсутня.
Також у матеріалах справи відсутня будь-яка інша згода попереднього власника квартир, який сплатив відповідні кошти та має право на їх повернення.
Вказує, що посилання позивача на положення наказу Департаменту житлово-комунального господарства № 170 від 23.10.2013 «Про затвердження Порядку відкриття, закриття та ведення особових рахунків для обліку абонентів-споживачів послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», є помилковими, адже зазначений наказ передбачає порядок відкриття, закриття та ведення особових рахунків виключно для обліку та споживання послуги з утримання будинків, споруд та територій, в той час як відповідачем-1 здійснювалось надання попередньому власнику квартири послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, щодо переплати яких виник у позивача спір.
Тому вважає, що відповідачем-1 жодним чином не порушено права позивача, а задоволення позовних вимог в частині пред'явлених до КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» призведе до порушення прав попереднього власника квартири, якому і належить наявна переплата.
30.11.2022 представником відповідача-1 було подано до суду письмові пояснення на позовну заяву, у яких останній проти позовних вимог заперечував.
Свої заперечення мотивував тим, що КК «Центр комунального сервісу» є неналежним відповідачем, щодо даних позовних вимог, оскільки є комунальним господарським об'єднанням підприємств, утвореним рішенням Київської міської ради від 14.05.2015 за № 467/1331.
Відповідно до положень пункту 2.2 статуту напрямками діяльності відповідача є: забезпечення ведення централізованого обліку дебіторської та кредиторської заборгованості учасників Концерну з метою забезпечення погашення дебіторської заборгованості та розрахунків по зобов'язаннях, які виникли перед кредиторами; відкриття сервісних центрів обслуговування з надання житлово-комунальних послуг; здійснення нарахувань та виготовлення рахунків на сплату житлово-комунальних послуг для споживачів (власників, наймачів) житлових та нежитлових приміщень; забезпечення збору платежів від споживачів житлово-комунальних послуг на користь їх виконавців (виробників) відповідно до укладених договорів; забезпечення проведення претензійно-позовної роботи учасниками Концерну за єдиною правовою позицією; надання платних послуг у галузі житлово-комунального господарства фізичним та юридичним особам; здійснення комплексних заходів по підвищенню платіжної дисципліни населення; прийом споживачів, проведення систематичної інформаційно-роз'яснювальної роботи щодо порядку надання житлово-комунальних послуг; участь в організації та проведенні конференцій та інших науково-практичних заходів за участю фахівців учасників Концерну; підготовка, публікація та розповсюдження навчальної, методичної та довідкової літератури; забезпечення супроводження фонду для фінансування заходів по впровадженню енергозбереження та реінновації окремих житлових будинків; створення та забезпечення роботи єдиної бази кадрових документів працівників учасників Концерну; забезпечення здійснення компенсаційних виплат спеціальних пільгових пенсій для окремої категорії працівників учасників Концерну; проведення енергоаудиту будівель з метою підвищення енергоефективності будівель міста Києва; - на договірних засадах надання послуг по монтажу, демонтажу, опломбуванню, розпломбуванню квартирних засобів обліку, на умовах підряду.
Виходячи із статутних завдань концерна, він не втручається в фінансово-господарську діяльність своїх учасників та не відповідає за їх зобов'язаннями, а учасники не відповідають за зобов'язання концерна.
Відповідно до відомостей зазначених в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань основним видом діяльності Комунального концерну «Центр комунального сервісу» є 82.11 надання комбінованих офісних адміністративних послуг, а також 82.20 діяльність телефонних центрів, 63.11 оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність, 63.99 надання інших інформаційних послуг, 69.10 діяльність у сфері права.
На підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про єдину міську службу для комплексного обслуговування споживачів житлово-комунальних послуг за принципом «єдиного вікна» на базі Комунального концерну «Центр комунального сервісу» від 08.12.2016 № 1244, Концерн здійснює обслуговування споживачів-мешканців багатоповерхових будинків, з питань нарахування плати за послуги на договірній основі з виконавцями житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга послуга з управління багатоквартирним будинком; комунальні послуги послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель: виконавці комунальних послуг.
Виконавцями комунальних послуг є: 1) послуг з постачання та розподілу природного газу постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об'єкти газоспоживання споживача; 2) послуг з постачання та розподілу електричної енергії енергопостачальник або інший суб'єкт, визначений законом; 3) послуг з постачання теплової енергії теплопостачальна організація; 4) послуг з постачання гарячої води суб'єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води; 5) послуг з централізованого водопостачання - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; 6) послуг з централізованого водовідведення - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення; 7) послуг з поводження з побутовими відходами - суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.
Вказує, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на відносинах з приводу надання житлово-комунальних послуг, які існували між ним та іншими суб'єктами господарювання (надавачами, виконавцями послуг).
Водночас КК «Центр комунального сервісу» не є виконавцем житлово-комунальних послуг у відповідності до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Оскільки, згідно закону виконавець це суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов комунальної послуги договору.
Посилається, що виконавцем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у місті Києві до 01.05.2018 було ПАТ «Київенерго» (теперішня назва - АТ «К.ЕНЕРГО» код ЄДРПОУ 00131305 Україна, 85612, Донецька обл., Мар'їнський район, м. Курахове, вул. Енергетеків, буд. 34).
Виконавцем послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води з 01.05.2018 року є Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (01001, м. Київ, площа Івана Франка, будинок 5, код ЄДРПОУ 40538421).
Особовий рахунок, відкритий у підприємства-виконавця житлово-комунальних послуг є документом внутрішньогосподарського обліку господарських операцій і списання з цього внутрішнього господарського документа будь-яких сум є правом кредитора, тобто підприємства-виконавця.
Підприємство-виконавець житлово-комунальних послуг самостійно: визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку.
Комунальний концерн «Центр комунального сервісу» не втручається і не може втручатися у внутрішньогосподарський облік інших підприємством, та не відповідає за фінансовими зобов'язаннями іншим суб'єктів господарювання, а оскільки позовні вимоги стосуються повернення грошових коштів, то КК «Центр комунального сервісу» не є отримувачем даних грошових коштів, тому відповідно позовні вимоги до Концерну не можуть бути задоволеними.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом установлено, що 04.09.2020 ОСОБА_1 набув у власність квартиру АДРЕСА_3 .
Станом на 01.09.2020 за квартирою АДРЕСА_3 був відкритий рахунок у КП «Київтеплоенерго» та обліковувалася передплата за послугу з гарячого водопостачання у розмірі 1 489,47 грн.
Водночас надалі номер особового рахунку за квартирою АДРЕСА_3 був змінений на 031222400270101, а відомості про існування переплати за послугу з гарячого водопостачання у розмірі 1 489,47 грн. до нового рахунку перенесені не були.
Згідно відповіді Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.01.2021 № 108-Р-16082-309 позивача було повідомлено, що за інформацією Структурного підрозділу «ЕНЕРГОЗБУТ» комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» згідно з програмним комплексом Підприємства за особовим рахунком НОМЕР_2 , який було відкрито на ім'я ОСОБА_2 , переплата за послугу з централізованого постачання гарячої води сумою 1489,48 грн. виникла з лютого 2020 року.
Згідно з наданими документами на право власності квартири особовий рахунок НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 відкрито з 04.09.2020.
Тому позивачу повідомлено, що він не є власником вищезазначених коштів та рекомендовано для вирішення питання щодо перенесення переплати за послугу з централізованого постачання гарячої води, власнику коштів ( ОСОБА_2 ) звернутися до КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» з заявою стосовно того, що він не проти перенесення коштів між особовими рахунками та надати наступні документи: копію паспорта; копію ідентифікаційного номера; копію сплаченої квитанції з банківською відміткою.
Водночас доказів того, що ОСОБА_2 , як власник грошових коштів, звертався до КП «Київтеплоенерго» для перенесення коштів між особовими рахунками, до суду не надано.
У силу ч.1 ст.15, ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 322 ЦК України на власника покладається тягар утримання майна.
Положеннями ст.ст. 66, 67, 162 ЖК України визначено, що за користування житловим приміщенням, що належить громадянинові на праві приватної власності, сплачується плата за утримання будинку, прибудинкової території та плата за спожиті комунальні послуги
Пунктом 1 ч.1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до положень ч.4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду від 15 березня 2023 року у справі № 176/552/22 (провадження №61-12657св22) наведено наступний правовий висновок, згідно з яким нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними… Проте новий власник майна не зобов'язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов'язку з їх сплати. Договори про надання послуг не обтяжують майна.
Отже, діючим законодавством не передбачено обов'язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не оговорено в договорі купівлі-продажу.
Подібні за змістом правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 01 вересня 2020 року у справі № 686/6276/19, від 14 вересня 2022 року у справі №201/1807/21, від 12 жовтня 2022 року у справі № 312/44/20.
У постанові Верховного Суду від 14 вересня 2022 року у справі № 201/1807/21 також зроблено висновок, що новий власник майна не зобов'язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов'язку з їх сплати. Договори про надання послуг не обтяжують майна.
Подібні за змістом правові висновки викладено у постановах Верховного Суду: від 01 вересня 2020 року у справі № 686/6276/19; від 15 жовтня 2020 року у справі №522/19127/18.
З огляду на це, позивач, як новий власник квартири, в силу закону не набував боргових зобов'язань попереднього власника, як і не набув право власності на кошти, які знаходилися на особових рахунках та обліковувався за ОСОБА_2 та були останнім сплачені..
Не визначено таких умов і договором купівлі-продажу від 04.09.2020.
Позивач, звертаючись до суду з даним позовом посилається на ст. 1212 ЦК України та порушене його право власності. Однак суд зазначає, що у позивача не виникло право власності на вказану суму та відсутнє порушення його прав, а тому у позові про зобов'язання залишити переплачені коштів у сумі 1489,47 грн слід відмовити .
З огляду на це, у позивача відсутні права щодо переплати за послугу з централізованого постачання гарячої води на суму 1489,48 грн., а тому позовні вимоги щодо залишення таких коштів позивачу, та перерахування всіх раніше сплачених коштів за надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води по особовому рахунку № НОМЕР_2 на особовий рахунку № НОМЕР_1 , задоволенню не підлягають як необґрунтовані.
Окрім цього, не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо залишення за ним особового рахунку № НОМЕР_1 , оскільки такий рахунок відкритий на ім'я ОСОБА_2 , а на ім'я позивача після набуття ним права власності на квартиру був відкритий рахунок № НОМЕР_2 .
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок коштів за переплату зайвих 16,8 м куб гарячої води по особовому рахунку № НОМЕР_1 та внести їх до вказаного особового рахунку, суд зазначає наступне.
Позивач, звертаючись до суду з даною позовною вимогою зазначає, що у зв'язку з неправильними показами лічильника гарячого водопостачання у квартирі і в рахунку-повідомленні, він викликав працівників Київводоканалу та Київтеплоенерго для складення акту зняття контрольних показників лічильників. 16.09.2020 був складений акт з показами лічильників: холодної води 187 куб.м і гарячої води - 39 куб.м. Тобто покази лічильника гарячої води раніше були більше на 16,8 м куб і, відповідно, переплата по цих показах.
Зазначає, що для відкриття (переоформлення вже відкритого номерного особового рахунку) на квартиру АДРЕСА_2 , коригування показників лічильника гарячого водопостачання та здійснення перерахунку по гарячому водопостачанню він подав всі необхідні документи до Комунального концерну «Центр комунального сервісу».
Через деякий час він отримав вже нові рахунки-повідомлення ГІОЦ КМДА (не один загальний, а два різних - з Київтеплоенерго був окремий рахунок) і виявив, що в рахунку-повідомленні ГІОЦ № 031222400270101, КМДА Київтеплоенерго зазначений інший особовий рахунок, переплати по гарячому водопостачанню ніякої не має і перерахунок не проводився. Всі зайві переплачені кошти (1 489,47 грн. переплата по гарячому водопостачанню і різниця між показами лічильника гарячої води 55,8-39=16,8 куб.м, що становить 16,8*90,54 (вартість кубу гарячої води) = 1 521,07 грн.) зникли.
Позивачем на обґрунтування даної вимоги надано акт зняття контрольних показників з лічильника гарячої води ТАЦО від та акт приймання на абонентський облік засобів обліку води від 16.09.2021з зафіксованими показниками кубометрів води.
Суд зазначає, що дана вимога знову ж не базується на вимогах діючого законодавства, права позивача не порушуються, кошти, які були сплачені попереднім власником за кубометри води, що були нараховані останньому, але ним не використані позивачу не належать та зарахуванню на його особовий рахунок не підлягають.
Позивачу проведено коригування показників лічильників на момент купівлі - продажу квартири та він має змогу сплачувати за воду, що використовує.
Щодо вимог до відповідача-2.
КК «Центр комунального сервісу» є комунальним господарським об'єднанням підприємств, утвореним рішенням Київської міської ради від 14.05.2015 за № 467/1331.
Відповідно до положень пункту 2.2 статуту напрямками діяльності відповідача є: забезпечення ведення централізованого обліку дебіторської та кредиторської заборгованості учасників Концерну з метою забезпечення погашення дебіторської заборгованості та розрахунків по зобов'язаннях, які виникли перед кредиторами; відкриття сервісних центрів обслуговування з надання житлово-комунальних послуг; здійснення нарахувань та виготовлення рахунків на сплату житлово-комунальних послуг для споживачів (власників, наймачів) житлових та нежитлових приміщень; забезпечення збору платежів від споживачів житлово-комунальних послуг на користь їх виконавців (виробників) відповідно до укладених договорів; забезпечення проведення претензійно-позовної роботи учасниками Концерну за єдиною правовою позицією; надання платних послуг у галузі житлово-комунального господарства фізичним та юридичним особам; здійснення комплексних заходів по підвищенню платіжної дисципліни населення; прийом споживачів, проведення систематичної інформаційно-роз'яснювальної роботи щодо порядку надання житлово-комунальних послуг; участь в організації та проведенні конференцій та інших науково-практичних заходів за участю фахівців учасників Концерну; підготовка, публікація та розповсюдження навчальної, методичної та довідкової літератури; забезпечення супроводження фонду для фінансування заходів по впровадженню енергозбереження та реінновації окремих житлових будинків; створення та забезпечення роботи єдиної бази кадрових документів працівників учасників Концерну; забезпечення здійснення компенсаційних виплат спеціальних пільгових пенсій для окремої категорії працівників учасників Концерну; проведення енергоаудиту будівель з метою підвищення енергоефективності будівель міста Києва; - на договірних засадах надання послуг по монтажу, демонтажу, опломбуванню, розпломбуванню квартирних засобів обліку, на умовах підряду.
Виходячи із статутних завдань Концерна, він не втручається в фінансово-господарську діяльність своїх учасників та не відповідає за їх зобов'язаннями, а учасники не відповідають за зобов'язання Концерна.
Відповідно до відомостей зазначених в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань основним видом діяльності Комунального концерну «Центр комунального сервісу» є 82.11 надання комбінованих офісних адміністративних послуг, а також 82.20 діяльність телефонних центрів, 63.11 оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність, 63.99 надання інших інформаційних послуг, 69.10 діяльність у сфері права.
На підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про єдину міську службу для комплексного обслуговування споживачів житлово-комунальних послуг за принципом «єдиного вікна» на базі Комунального концерну «Центр комунального сервісу» від 08.12.2016 № 1244, Концерн здійснює обслуговування споживачів-мешканців багатоповерхових будинків, з питань нарахування плати за послуги на договірній основі з виконавцями житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга послуга з управління багатоквартирним будинком; комунальні послуги послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель: виконавці комунальних послуг.
Виконавцями комунальних послуг є: 1) послуг з постачання та розподілу природного газу постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об'єкти газоспоживання споживача; 2) послуг з постачання та розподілу електричної енергії енергопостачальник або інший суб'єкт, визначений законом; 3) послуг з постачання теплової енергії теплопостачальна організація; 4) послуг з постачання гарячої води суб'єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води; 5) послуг з централізованого водопостачання - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; 6) послуг з централізованого водовідведення - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення; 7) послуг з поводження з побутовими відходами - суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.
Водночас КК «Центр комунального сервісу» не є виконавцем житлово-комунальних послуг у відповідності до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Оскільки, згідно закону виконавець це суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов комунальної послуги договору, а тому він є неналежним відповідачем та у задоволенні позовних вимог до цього відповідача слід відмовити з цих підстав.
З огляду на наведене, суд вважає правильним у задоволенні позовних вимог відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст.ст. 2-5, 10-13, 76-82, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго», Комунального концерну «Центр комунального сервісу» про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.А. Усатова