27 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/4625/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
за участю секретаря судового засідання: Поспєлової А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпрі апеляційні скарги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року (суддя Неклеса О.М.) у справі №160/4625/23 за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування постанови і розпорядження,-
АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулося до суду з позовом. в якому просило:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №392 від 28.02.2023 “Про накладення штрафу на AT “ДТЕК Дніпровські електромережі» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії»;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №48-р від 28.02.2023 “Про усунення порушень AT “ДТЕК Дніпровські електромережі».
Підставами позову визначено відсутність правових підстав для призначення та проведення НКРЕКП заходу державного контролю за наслідками якого прийнято оскаржувані постанова та розпорядження; необгрунтованістю висновків НКРЕКП щодо порушення позивачем вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2023 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.10.2023, відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Суди дійшли висновку про порушення АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, що стало обгрунтованою підставою для прийняття відповідачем оскаржуваних рішень.
Постановою Верховного Суду від 03.10.2024 року касаційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" задоволено частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 та
постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 18.10.2023 скасовано, а справу №160/4625/23 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій, суд касаційної інстанції виходив з того, що в порушення вимог статті 242 КАС України щодо законності та обґрунтованості судового рішення, оцінка доводам позивача щодо наявності у відповідача визначених пунктом 3 Постанови №303 підстав для проведення спірного заходу контролю судами попередніх інстанцій не надавалась, докази на підтвердження чи спростування таких обставин судами не досліджувались і висновків з вказаного питання рішення судів не містять.
За наслідками нового розгляду справи рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року позов задоволено.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не обгрунтовано та не надано доказів наявності підстав для проведення заходу державного контролю у спірному випадку. Суд зазначив, що відповідно до положень постанови КМУ №303 від 13.03.2022, в умовах воєнного стану Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вправі проводити перевірки лише за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. Суд встановив, що у спірному випадку підставою для призначення перевірки стало звернення гр. ОСОБА_1 щодо врегулювання відносин між ним та АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі» в частині приєднання до електричних мереж. Однак, ані у Постанові НКРЕКП від 20.12.2022 №1772 “Про проведення позапланової невиїзної перевірки АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі», ані у Постанові НКРЕКП №392 від 28.02.2023 “Про накладення штрафу на AT “ДТЕК Дніпровські електромережі», ані у Розпорядженні НКРЕКП №48-р від 28.02.2023 “Про усунення порушень AT “ДТЕК Дніпровські електромережі» не зазначені підстави та обґрунтування, визначені Постановою КМУ від 13.03.2022 № 303, зокрема, чи здійснюється захід з перевірки за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
З цих підстав суд зазначив про незаконність проведення заходу державного контролю і, як наслідок, про неправомірність прийнятих рішень за результатами проведення такого заходу.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, в яких посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Обгрунтовуючи вимоги апеляційних скарг, відповідач та третя особа висловлюють незгоду з висновками суду першої інстанції щодо незаконності проведення заходу державного контролю у спірному випадку. З цього приводу зазначають, що у спірному випадку існували підстави для проведення такого заходу, оскільки захід проведено за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, яке, у свою чергу, прийнято за заявою фізичної особи, що стосувалася неправомірної відмови в приєднанні до електромереж квартири, що безпосередньо впливає на законні інтереси, життя і здоров'я особи, якій неправомірно було відмовлено в приєднанні до електромереж квартири.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить рішення суду першої інстанції залишити без змін з огляду на його законність та обгрунтованість.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційних скарг та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг надійшло звернення гр. ОСОБА_1 від 04.11.2022 (вх. НКРЕКП від 07.11.2022 № Г-8937/22) (додаток 1) щодо врегулювання взаємовідносин із АТ “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (далі - Товариство) в частині приєднання до електричних мереж.
Зазначене звернення було розглянуто НКРЕКП та листом від 22.11.2022 №15115/17.1.4/7-22 (додається) надано відповідь гр. ОСОБА_1 . Разом з цим, вказаним листом було зобов'язано АТ “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» надати замовнику проєкт договору про тимчасове приєднання, а також проєкт технічних умов на тимчасове приєднання.
Додатково, до НКРЕКП надійшло доповнення до звернення гр. ОСОБА_1 від 04.11.2022 (вх. НКРЕКП від 25.11.2022 № Г-9798/22), яким заявником було надано до НКРЕКП додаткові документи, необхідні для розгляду питання щодо надання послуги приєднання до електричних мереж.
На підставі зазначених звернень гр. ОСОБА_1 НКРЕКП прийнято постанову від 20.12.2022 № 1772 “Про проведення позапланової невиїзної перевірки АТ “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (далі - Постанова № 1772).
На підставі Постанови № 1772 та посвідчення на проведення позапланової невиїзної перевірки від 23.01.2023 № 71, регулятором здійснено позапланову невиїзну перевірку дотримання АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі» вимог законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, у тому числі:
пункту 1 частини третьої статті 46 Закону України “Про ринок електричної енергії» щодо обов'язку оператор системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.03.2022 № 352 (далі - Порядок) (у редакції, що діяла до 18.10.2022), у тому числі вимог:
пункту 5 Порядку, яким встановлено, що оператор системи розподілу не має права відмовити в тимчасовому приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього Порядку та з урахуванням вимог пункту 4 цього Порядку,
пункту 10 Порядку, яким встановлено, що оператор системи розподілу не пізніше ніж на п'ятий календарний день з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання та всіх необхідних документів надає замовнику проєкт договору про тимчасове приєднання, орієнтовний розрахунок вартості приєднання, а також проєкт технічних умов на тимчасове приєднання, за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, підписані оператором системи розподілу, у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією;
Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 (далі - Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії), а саме:
підпункту 13 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата укладати договори, які є обов'язковими для здійснення ліцензованої діяльності, та виконувати умови цих договорів.
За результатами позапланової невиїзної перевірки було складено Акт позапланової невиїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії від 01.02.2023 № 75 (далі - Акт № 75), яким зафіксовано порушення Позивачем:
пункту 1 частини третьої статті 46 Закону України “Про ринок електричної енергії» щодо обов'язку оператора системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
пункту 5 Порядку (у редакції, що діяла до 18.10.2022), яким встановлено, що оператор системи розподілу не має права відмовити в тимчасовому приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього Порядку та з урахуванням вимог пункту 4 цього Порядку;
пункту 10 Порядку (у редакції, що діяла до 18.10.2022), яким встановлено, що оператор системи розподілу не пізніше ніж на п'ятий календарний день з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання та всіх необхідних документів надає замовнику проєкт договору про тимчасове приєднання, орієнтовний розрахунок вартості приєднання, а також проєкт технічних умов на тимчасове приєднання, за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, підписані оператором системи розподілу, у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією;
підпункту 13 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата укладати договори, які є обов'язковими для здійснення ліцензованої діяльності, та виконувати умови цих Договорів.
Комісією з проведення перевірки встановлено, що гр. ОСОБА_1 06.10.2022 звернувся до АТ “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» із заявою (вх. від 06.10.2022 №122242) про тимчасове приєднання, а саме квартири за адресою (нове приєднання) АДРЕСА_1 -A. Замовлена до приєднання потужність - 30 кВт.
АТ “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», за результатами розгляду заяви про тимчасове приєднання від 06.10.2022 № 122242, листом від 11.10.2022 №31379/1001 відмовлено у видачі гр. ОСОБА_1 проекту договору про тимчасове приєднання, орієнтованого розрахунку вартості приєднання, а також проекту технічних умов на тимчасове приєднання, підписаних оператором системи розподілу, у зв'язку з тим, що об'єкт замовника входить до складу єдиної архітектурної споруди (виробничо-адміністративної будівлі).
На підставі акту №75 НКРЕКП прийнято Постанову № 392 від 28.02.2023р. “Про накладення штрафу на AT “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії» та Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 48-р від 28.02.2023р. “Про усунення порушень AT “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ».
Не погоджуючись з зазначеним постановою та розпорядженням, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Щодо правових підстав для призначення та проведення позапланової невиїзної перевірки.
Особливості здійснення державного контролю НКРЕКП на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг врегульовано ст.ст. 19, 22 Закону від 22.09.2016 №1540-VIII та положеннями Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428 (зі змінами) (далі - Порядок №428).
Відповідно до вимог ст. 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України “Про ринок електричної енергії», законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, є, зокрема, обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення.
Відповідно до пп 2 п. 4.1. Порядку №428 підставами для здійснення позапланових перевірок є обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення ліцензіатом її законних прав.
Отже, заходи державного контролю здійснюються НКРЕКП, зокрема, у вигляді проведення позапланових перевірок.
13.03.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №303 “Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (Постанова №303).
Відповідно до пункту 1 Постанови №303 Кабінет Міністрів України постановив припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 "Про введення воєнного стану в Україні".
За правилами пункту 3 Постанови №303 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних у цій справі правовідносин) протягом періоду воєнного стану планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, здійснюються за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Отже, в період дії воєнного стану, заходи державного контролю можуть здійснюватися виключно на підставі рішення НКРЕКП за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
При цьому, визначені підстави для проведення заходу державного контролю - наявність загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, мають оціночний характер і у кожному випадку, як правильно зазначив суд першої інстанції, підлягають доведенню.
У спірному випадку, з огляду на підстави проведення заходу державного контролю, суд апеляційної інстанції не може погодитися з висновком суду першої інстанції про те, що такі підстави не пов'язані з наявною загрозою, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини.
Очевидним є те, що відсутність електропостачання в квартирі створюють не лише некомфортні умови для проживання, а призводять і до безпосередньої загрози здоров'ю та життю мешканців житла, через неможливість функціонування електричних приладів, що фактично забезпечують життєдіяльність людини: телефони (зв'язок з рятувальними службами, лікарями тощо), холодильники (неможливість зберігання харчових продуктів), опалення (забезпечення санітарно допустимих норм тепла в оселі) та освітлення, яке необхідне в темну пору доби (зокрема, для можливості забезпечити термінову евакуацію).
Отже, оскільки у спірному випадку підставою для призначення заходу державного контролю стали обставини, які безперечно пов'язані із загрозами, що мають значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, то відповідачем правомірно призначено та проведено такий захід і будь-яких порушень, в частині встановлених постановою КМУ №303 обмежень, суд апеляційної інстанції не вбачає.
Щодо встановлених заходом державного контролю порушень.
У спірному випадку заходом державного контролю встановлено, що гр. ОСОБА_1 06.10.2022 звернувся до АТ “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» із заявою (вх. від 06.10.2022 №122242) про тимчасове приєднання, а саме квартири за адресою (нове приєднання) АДРЕСА_1 -A. Замовлена до приєднання потужність - 30 кВт.
АТ “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», за результатами розгляду заяви про тимчасове приєднання від 06.10.2022 № 122242, листом від 11.10.2022 №31379/1001 відмовлено у видачі гр. ОСОБА_1 проекту договору про тимчасове приєднання, орієнтованого розрахунку вартості приєднання, а також проекту технічних умов на тимчасове приєднання, підписаних оператором системи розподілу, у зв'язку з тим, що об'єкт замовника входить до складу єдиної архітектурної споруди (виробничо-адміністративної будівлі).
Отже, спір між ОСОБА_1 та АТ “ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», на врегулювання якого Нацкомісією проведено захід державного контролю, виник з приводу можливості тимчасового приєднання квартири до електромережі.
Підпунктом 26 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 передбачено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України “Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу. Розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП.
Відповідно до пунктів 3-5 статті 21 Закону України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII “Про ринок електричної енергії» (далі Закон № 2019-VIII) послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі та системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи передачі або оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання. Порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та систем розподілу. Порядок приєднання має визначати, у тому числі, процедурні питання, умови приєднання, типові форми договорів про приєднання. Кодексом системи розподілу визначаються умови приєднання електроустановок замовників до електричних мереж власників, які не є операторами системи розподілу. Оператор системи розподілу надає послугу із стандартного приєднання відповідно до умов договору про приєднання, а саме готує технічне завдання на проектування, забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника), здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики, забезпечує виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також здійснює первинне підключення об'єкта замовника у строки, визначені кодексом системи розподілу.
Пунктом 15 вказаної статті передбачено, що строк надання оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу послуги з приєднання електроустановок замовника до електричних мереж не має перевищувати нормативні строки проектування та будівництва без урахування строку, необхідного для розроблення та узгодження замовником проектної документації (у випадках, передбачених частинами шостою та сьомою цієї статті) та для здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики.
За змістом пункту 4.1.1. розділу ІV Кодексу передбачено, що цей розділ регулює відносини, які виникають під час приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників до електричних мереж та під час зміни технічних параметрів електроустановок замовників.
Пунктом 4.1.2. Кодексу передбачено, що оператор системи розподілу (надалі-ОСР) не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу. Вказана норма кореспондується з положеннями пункту 1 статті 21 Закону № 2019-VIII.
Послуга зі стандартного приєднання надається на підставі договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, що укладається за типовою формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу (далі договір про стандартне приєднання).
Пунктом 4.2.1. Кодексу передбачено, що ОСР надає послугу зі стандартного приєднання відповідно до умов договору про стандартне приєднання.
В пункті 4.2.2. Кодексу зазначено, що послуга зі стандартного приєднання передбачає виконання комплексу робіт, а саме: розроблення технічних умов, включаючи вимоги щодо влаштування вузла комерційного обліку; підготовку технічного завдання на проектування; розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника); здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики; перевірка та погодження ОСР проектної документації замовника на відповідність вимогам технічних умов у частині вибору параметрів електричного обладнання на станційному об'єкті (трансформаторна підстанція) замовника та узгодження електричних мереж замовника із електричними мережами ОСР на напрузі приєднання 6 кВ та вище; виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт. Послуга зі стандартного приєднання не включає послугу з влаштування комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до пункту 4.2.3. Кодексу процедура надання послуги стандартного приєднання передбачає: надання замовником ОСР заяви про приєднання та необхідних документів, визначених у пункті 4.4.2 глави 4.4 цього розділу; визначення типу приєднання залежно від відстані та величини потужності. Відстань визначається по прямій лінії від точки приєднання електроустановок замовника до найближчої точки в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт), що збігається зі ступенем напруги в точці приєднання. За величину потужності приймається загальна величина потужності електроустановок замовника разом з існуючою дозволеною потужністю. У разі недосягнення згоди щодо визначення типу приєднання сторони, у тому числі разом з представниками центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, мають на місцевості спільно провести необхідні вимірювання, на підставі яких остаточно визначається тип приєднання; підготовку і видачу замовнику проекту договору про стандартне приєднання, підписаного ОСР, та технічних умов, що є невід'ємним додатком до такого договору, підписання замовником договору про приєднання; реєстрацію ОСР підписаного двома сторонами договору про приєднання; оплату замовником вартості приєднання відповідно до умов договору про приєднання; підготовку ОСР проекту зовнішнього електрозабезпечення; подання замовником розробленої ним проектної документації на погодження ОСР щодо її відповідності вимогам технічних умов у частині вибору параметрів електричного обладнання на станційному об'єкті (трансформаторна підстанція) замовника та узгодження технічних параметрів електричних мереж замовника із технічними параметрами електричних мереж ОСР на напрузі приєднання 6 кВ та вище; виконання ОСР будівельних робіт в електричних мережах від точки забезпечення потужності до точки приєднання електроустановок замовника; подання ОСР робочої напруги в точку приєднання електроустановок замовника (на контактні з'єднання електричних мереж (межа балансової належності)); підписання акта надання послуги з приєднання сторонами договору; улаштування вузла (вузлів) вимірювання, що виконує ОСР або незалежний постачальник послуги комерційного обліку за вибором замовника, що надається на договірних засадах відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку.
У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 24 лютого 2022 року, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, НКРЕКП постановою від 26 березня 2022 року № 352 затвердила Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану (далі - Порядок тимчасового приєднання).
Відповідно до пункту 3 постанови НКРЕКП від 26 березня 2022 року №352 (у редакції, що діяла до 18.10.2022) на період дії в Україні воєнного стану до прийняття НКРЕКП окремого рішення зупинено дію, зокрема розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310.
Додатково, пунктом 4 постанови НКРЕКП від 26 березня 2022 року № 352 (у редакції, що діяла до 18.10.2022) зобов'язано операторів систем розподілу здійснювати надання послуг з приєднання електроустановок замовників, що звернулись із заявою про приєднання після 24 лютого 2022 року, відповідно до Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи РОЗПОДІЛУ.
Згідно з пунктом 5 Порядку тимчасового приєднання (у редакції, що діяла до 18.10.2022), оператор системи розподілу не має права відмовити в тимчасовому приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог Порядку та з урахуванням вимог пункту 4 цього Порядку.
Відповідно до положень пункту 10 Порядку тимчасового приєднання (у редакції, що діяла до 18.10.2022), оператор системи розподілу не пізніше ніж на п'ятий календарний день з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання та всіх необхідних документів надає замовнику проєкт договору про тимчасове приєднання, орієнтовний розрахунок вартості приєднання, а також проєкт технічних умов на тимчасове приєднання, за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, підписані оператором системи розподілу, у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією.
З дати прийняття Порядку (26 березня 2022 року) до прийняття НКРЕКП відповідного рішення про скасування постанови оператори систем розподілу (далі - ОСР) послуги з приєднання надають виключно на тимчасовій основі згідно з вимогами Порядку та виключно для електроустановок призначених для споживання електричної енергії.
При цьому, вказаним Порядком не передбачено права ОСР відмовити в тимчасовому приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог Порядку.
Отже, проаналізувавши підстави для відмови АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» ОСОБА_1 у видачі технічних умов та договору про приєднання електроустановок до електричних мереж у зв'язку з тим, що його об'єкт входить до складу єдиної архітектурної споруди (виробничо-адміністративної будівлі), суд апеляційної інстанції зазначає, що вказаним вище Порядком тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану не передбачена особливість приєднання приміщень (квартири), які є частиною внутрішнього об'єкта будівлі, а тому в діях відповідача вбачаються ознаки порушення вимог підпункту 1 частини 3 статті 46 Закону України “Про ринок електричної енергії», в частині недотримання оператором системи розподілу дотримання інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме, положень пункту 10 Порядку в частині не надання замовнику проекту договору про тимчасове приєднання, а також проект технічних умов на тимчасове приєднання.
Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції, враховуючи наявність підстав для проведення заходу державного контролю, а також обгрунтованість висновків Нацкомісії щодо допущених позивачем порушень, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
При цьому, суд апеляційної інстанції приймає до уваги і обставини, встановлені судовим рішенням у справі №932/1967/22, яке набрало законної сили та яким встановлено неправомірність відмови АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" в приєднанні квартири, яка належить ОСОБА_1 (третій особі у цій справі), до електромережі, у зв'язку з чим зобов'язано АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" вчинити певні дії, направлені на приєднання квартири до електромережі.
На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст.317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційні скарги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року у справі №160/4625/23 - скасувати та ухвалити нову постанову.
В задоволенні позову Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі" - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 27.05.2025
Повне судове рішення складено 28.05.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк