Постанова від 06.09.2006 по справі 8/204-АП-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" вересня 2006 р. Справа № 8/204-АП-06

Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Зибцевій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м.Херсона

до Центрального конструкторського бюро "Ізумруд"

про стягнення 2443грн. 63коп.

від позивача - Горбань В.В. - завідувач юридичним відділом, дор. від 12.01.2006р., гол. спец. відділу Трубаєва І.В., дов. №9363-07 від 28.08.06., зав. юр. сектором Штуца О.М., дов. №2240/06 від 28.08.06.

від відповідача - Савченко Ю.П. - заступник директора, дор. № 1 від 31.08.2005р.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України спори за зверненнями управління Пенсійного фонду України про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків підвідомчі адміністративним судам. До початку діяльності адміністративних судів, адміністративні справи вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства.

Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона (позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Центрального конструкторського бюро “Ізумруд» (відповідач) 2443грн. 63 коп. заборгованості по відшкодуванню різниці між сумою наукової пенсії, призначеної Коннову В.М.. відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. Різниця обчислена за період виплати наукової пенсії за січень 2004 року -січень 2005 року.

Відповідач проти позову заперечує з посиланням на відсутність обґрунтувань розмірів наукової пенсії та пенсії за віком за спірний період. Вважає неправильними розрахунки призначених пенсій та неправильним визначення різниці між науковою пенсією та звичайною за віком.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

Статтею 6 Закону України “Про пенсійне забезпечення» встановлено, що особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, за їх вибором призначається будь-яка з цих пенсій. Відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність (в редакції від 20.11.2003р.) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.

Закон України “Про наукову і науково-технічну діяльність» надає право на призначення наукової пенсії особам, які працюють (працювали) в наукових установах усіх форм власності.

Громадянин Коннов Володимир Миколайович працював в ЦКБ “Ізумруд» з квітня 1959 року по 2002 р. на посадах, які дають право на одержання наукової пенсії. Центральне конструкторське бюро “Ізумруд» є державним підприємством.

За заявою Коннова управлінням ПФУ в Суворовському районі м. Херсона 17 жовтня 2002 року. був здійснений перерахунок пенсії як науковому працівнику. Загальний стаж наукової діяльності на підприємстві відповідача склав 39 років 3 місяці 18 днів, загальний стаж 48 років 11 місяців.

В розрахунку до позовній заяві зазначено, що розмір наукової пенсії Коннова за січень-липень 2004 року склав 637 грн. 23 коп., в серпні 2004 року -680 грн. 42 коп., з вересня 2004 року -1306 грн. 58 коп. Розмір пенсії, що обчислюється відповідно до інших законодавчих актів складав за цей же період січень-липень 2004 року - 330 грн. 77 коп., серпень -354 грн. 89 коп., з вересня 2004 року -704 грн. 70 коп.

Посилання відповідача на неправильний розрахунок різниці між науковою пенсією та загальною пенсією за віком не ґрунтуються на конкретних доказах. Позивач надав суду методику розрахунку пенсій. Розмір пенсії за віком, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на має право науковий працівник з 01.01.2004 в сумі 330,77 грн., розрахований відповідно до ст. ст. 25, 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Розрахунок пенсії проводився із заробітної плати за період роботи з 01.09.2000 по 31.08.2002 - 676,19 грн. Розрахунок пенсії за віком: 306 грн. 45 коп. (показник середньої заробітної плати за 2002 рік визначений постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян") х 0,48917 (коефіцієнт стажу за 48 років 11 місяців 12 днів загального трудового стажу) х 2,20653 (коефіцієнт заробітної плати) = 330,77 коп.

З 01.01.2004 розмір наукової пенсії Коннова В.М. становив 637,23 грн. При науковому стажі 39 років розмір пенсії обчислюється 90 відсотків від середнього заробітку за період роботи з 01.09.2000 по 31.08.2002, тобто 708,03грн. (заробіток пенсіонера для обчислення пенсії) х 90% = 637,23 грн. Для визначення середнього заробітку для призначення (перерахунку) пенсії науковим працівникам застосовується показник середньої заробітної плати науковців за рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії і у даному випадку становить 126,68 грн.

З 30.08.2004 розмір пенсії за віком, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, тобто пенсії за віком становив 704,70 грн. Розрахунок пенсії: 372,72 грн. (показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передував року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") х 0,50583 (коефіцієнт трудового стажу за 50 років місяців 12 днів загального трудового стажу) х 3,73783 (коефіцієнт заробітної плати період роботи з 01.07.1992 по 30.06.1997 та з 01.07.2000 по 31.07.2004 ).

З 30.08.2004 на підставі заяви Коннова В.М. від 30.08.2004 проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність". Розмір наукової пенсії Коннова В.М. розраховувався із заробітної плати за період роботи з 01.07.1992 по 30.061997 та з 01.07.2000 і встановив 1306,58 грн. Розрахунок пенсії: 1451,75 грн. (заробіток для обчислення пенсії визначений шляхом множення показника середньої заробітної плати за 2003 рік, який береться для розрахунку наукових пенсій (462,27 грн.) на індивідуальний коефіцієнт заробітку пенсіонера (3,14047) х 90% (загальний процент розрахунку наукової пенсії від середнього заробітку) = 1306,58 грн. Суми пенсій за серпень 2004 року розраховані із урахуванням підвищення розміру пенсії з 30 серпня 2004 року.

З 12.01.2005 відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших Законів", здійснено автоматизований перерахунок пенсії за віком. Розмір пенсії Коннова В.М. склав 787 грн. 70 коп., виходячи із попереднього розміру пенсії 704 грн. 70 коп. плюс 83 грн. доплати за понаднормативний стаж.

П'ятдесят відсотків загальної суми різниці між пенсією, призначеної Коннову В.М. як науковому працівнику, та пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, складає за період січень 2004 року -січень 2005 року 2443 грн. 63 коп. Суд вважає доводи позивача щодо фінансування відповідачем 50 % різниці між науковою пенсією та загальною підставними, для наукових працівників державних бюджетних установ, організацій та вищих навчальних закладів Ш-1У рівнів акредитації різниця між сумою пенсії, призначеною згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" №1977-12, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується за рахунок коштів державного бюджету. Що стосується наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІ1-ІУ рівнів акредитації, до яких відноситься відповідач, то ця різниця фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету з розрахунку на одну особу 50% різниці пенсії, призначеної згідно із Законом №1977.

Зокрема, п.6 статті 24 Закону №1977 передбачено, що різниця між сумами пенсій, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших підприємств і організацій за рахунок коштів цих підприємств і організацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. № 372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації згідно із Законом №1977 та сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. Відповідно до п. 2 цього Порядку фінансування 50 % різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, відбувається за рахунок коштів державного бюджету, інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Згідно з пунктом 5 Порядку, розмір витрат на виплату різниці у розмірі пенсії, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій, визначається із розрахунку на рік органами ПФУ до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсії згідно із Законом №1977, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації.

Стаття 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ПФУ (затверджено постановою правління ПФУ 19.12.2003р. №21-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за №64/8663) передбачає відшкодування фактичних витрат на виплати і доставку пенсій. Управлінням ПФУ надсилались повідомлення про розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсій, але відповідачем відшкодувань не проводилось.

Позов підтверджений належними доказами і підлягає задоволенню в повному обсязі. Судові витрати не стягуються відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 159 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити. Стягнути з Центрального конструкторського бюро “Ізумруд» (м. Херсон, Карантинний острів, 1, р/р 26009257 АКБ Укрсоцбанк, МФО 352015, код 14306917) на користь управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона (м.Херсон, вул.Комкова, 76-А, р/р 256063011201 в ХОУ ВАТ "ДОБУ" м.Херсон, МФО 352457, код 21294879) 2443 грн. 63коп. заборгованості по виплаті різниці між науковою пенсією та пенсією, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, виконавчий лист надіслати позивачеві після набрання постановою законної сили.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

3. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Хом'якова

Постанова підписана

15 вересня 2006 року